Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Anket] Tayfadaki En Acıklı Hikaye

Tayfadaki En Acıklı Hikaye Kime Ait?

• Kullanılan toplam oy
    80
Brook arkadaşları ile bir ömür geçirdi demişsin de, adam 38 yaşında ölmüş. Öyle bir diyorsun ki sanki yaşlı bir adamken ölmüş gibi. Bu adam gözlerinin önünde en sevdiği insanları kaybetmiş, daha sonra da o insanların kemiklerinin başında, karanlık bir denizde 50 koca yıl yalnız kalmış. Bu öyle hafife alınabilecek bir zaman değil. 50 yıl dediğin, kocaman bir ömürdür. 50 yıl insan görmemek, kimse ile konuşamamak, kimse ile bir şeyi paylaşamamak ve en kötüsü ölememek kolay mı sence?

Usopp'u babası bırakıp gitmiş, anası da gözünün önünde yavaşça ölmüş. Buna bahanen de Usopp'un köyündeki insanların yaşıyor olmasıdır muhtemelen. Nami'nin de bütün köyünü korsanlar katletti, Bell-mére onu oradan kurtardı. Buna bahanen de Nami'nin o zamanlar bebek olması ve ailesini hatırlamamasıdır muhtemelen.

Sen kafanda karar vermişsin "Robin çok sıkıntı çekti" diye, ne desek boş o yüzden. Clover falan neyse de, Robin'i Ohara'da seven kimse yoktu zaten. Herkesin dalga geçtiği, ötelediği biriydi. Onların ölümü Robin'in umrunda bile olmamıştır. O sadece Clover, diğer bilginler ve anasına üzülmüştür, hepsi bu kadar. Öyle bir yazmışsın ki, başına gelenlerden önce çok mutlu bir hayatı varmış da, şehri yok edilince böyle bir sefaletin içine düşmüş.

Bu saçma tartışmayı uzatmak niyetinde değilim. Filistinli çocuklara falan bağlamışsın olayı, kurgu bir karakter ile gerçeği karşılaştırmak zaten abes. Sorduğun sorunun benzerini ben sorayım; 50 yıl boyunca yalnız başına karanlık bir hücrede sevdiğin insanların kemikleri arasında yaşadığını düşünsene.
Gene yarım yamalak ... Tartışmamız şu ana kadar saçma değildi ama şu verdiğin cevapların saçma olduğunu kabullenmek gerek galiba. İspat edeyim efendim ;

Ben brook un ve diğer tayfa üyelerinin yaşadıkları kolay demiyorum ki, ben değil asıl sen göz önünde olanı kabullenmemekte ısrar ediyosun...

Diyorum ki hepsinin tutunacak bir dalı vardı robinin ussopun köyü vardı sevdiği insanlar vardı , brook yediği meyveden ötürü bunun böyle olacağını biliyordu hazırlıklıydı yani nekadar hazırlıklı olursan ol zor bir durum lakin koskoca adamdı aynı zamanda. Franky yeni bir aile buldu sonradan ustasını kaybetsede koskoca 10 küsür yıl mutlu mesud yaşadı. Robinin halkı Soy KIRIMA uğradı... Sevmiyodu denir mi ya iki tane çocukla tartıştı diyehalkını ne diye sevmesin Robin ... Sadece Hocalarını ve annesini seviyor demek işte bu abes olur işte.

Naminin bell mere tarafından kurtarılmasına muhtemelen bahanem bebek olmasıymış bu bahane değil gerçek mantıklı bir açıklama olur ancak

bahane demek ; belli bir durumu inkar etmek yada yapılan yanlışın sorumluluğunu üstlenmemek için yalan yanlış veya yarım doğru veyada saptırlmış yan anlamda , yanlış sunulan gerekçe demektir... Burda karakterlerinin kendisinin yaşadığı acıdan bahsediyoruz bebekken neyi nerden bilecek asıl acıyı çocukluğunda çekti Nami...

Filistinde ki çocukları misal verdim çünkü Robin in halkının uğradığı katliama benze bir durum halen yaşanıyor filistinde.. Gerçek bir durumla kurgu bir karakter veya olay ile gerçeği karşılaştırmadım ! Sadece benzettim...

Ayrıca Türk , Fars , İngiliz , İspanyol ,Fransız , Amerika saymaya gerek yok tüm dünya edebiyatında kurgu ile gerçek olaylar benzetilmiş ve dahi senin dediğin gibi karşılaştırılmıştır. Şimdi sen bütün dünya edebiyatçılarına ABES dedin dikkat et aralarında muhtemelen senin sevdiklerinde vardır.

Mesela İspanyol edebiyatında Cervantes in Don Kişot isimli Romanı kurgu üzerinden gerçekteki yaşanılanları eleştirmiş aslında güzel bir hikayeden çok bir eleştiri romanıdır , bu roman yazıldıktan sonra tabiki de hakettiği gibi dünya klasikleri arasına girdikten sonra , çoğu insan halk arasında maceraperest kişiler için Don Kişot benzetmesi yapmış hatta Don Kişot diye lakaplar takılmıştır. Yani gerçekteki insanları kurguda olan bir karaktere benzetmişlerdir... Bunun yüzlerce örneğini veririm sana abes lafını geri al ayıp ettin , Cervantese , Gothe ye , Tolstoya vesaire hepsine abes dedi adam ya =)

El hasıl kelam ; Kurgudan gerçeğe benzetme abes değildir ve bunun sana göresi bana göresi yoktur bana göre abes diyemessin çünkü bunu sende yapmışsındır ve kendini inkar edersin yapmasaydın bile tüm edebi çevreyi inkar etmiş hafife almış olurdun.
Robin in yaşadıkları , filistindeki çocukların ailelerinin ve kendilerinin uğradığı katliama benzer bir durumdur...

Brook bir hücrede 50 yıl kalmadı gemide kaldı ... Gölgesini kaybetmese o gemide kalmaz laboonu aramaya giderdi heralde ki kalsa bile bunun böyle olacağını biliyordu diyorum kaç kere anlatmam gerek acaba tam anlatabildim diyorum gene yarım yamalak alıp bana tekrar söylüyosun böyle böyle demişsin diye.

En son söylediğin tercih meselesine gelirsek ki meselemiz tercih etmek değil çekilen acı ... Neyse iki durumu kıyaslarsak ;

8 yaşında yaşadığım şehire veya adaya (ki içinde Robinin sevmediği tipler gibi benimde sevmediğim tipler var) bir atom bombası atılması yada sen düşün sebebini atom bombası olur terörist istilası olur vesaire tüm tanıdığım şehir halkının ölmesi yerine ,

38 yaşına gelip 10 tane arkadaşımla bir gemide ölüp sonra tekrar dirilip o arkadaşlarımın kemikleriyle 50 yıl gemide geçirmeye razıyım herkesin ölmesi yerine 10 kişinin ölmesi evladır. Çekilen acıya gelirsek gene daha az acı duyardım çünkü omuzlarımda 10 kişinin yükü olurdu veyediği meyveden ötürü bunun böyle olacağını biliyordu... Diğer tarafta ise 1 saat içinde yapılan bir soykırım ve buna şahit olan 8 yaşında bir çocuk var.

Son düzenleme:
@Sdf Demagojinin dibine vurmakta oldukça başarılı bir kişisin. Söylediğin şeyi haklı çıkarmak için zulüm yaşayan kişileri örnek göstermişsin. Kusura bakma ama, Filistinli çocukları örnek göstererek ajitasyon yapan biri ile anlamsız bir tartışmaya girmek istemem. İnsanların mantığına değil de, duygularına oynayan kişilerden hayır gelmez çünkü.

Ayrıca mangayı bile yarım yamalak okumuşsun ki, çoğu iddia ettiğin şeyi ben düzelttim. "Tayfası ile koca bir ömür geçirmiş" dedin, oysa Brook ve tayfası Grand Line'a girdikten iki yıl sonra ölüyor. "Dirileceğini biliyordu" dedin, oysa meyve sayesinde canlanıp canlanmayacağından emin değildi.

Halk, masum insan mevzusu yapıyorsun da, Robin'in ellerinde kaç masumun kanı vardır sence? Alabasta'da çıkan iç savaşta ölenlerin ne suçu vardı mesela?

@Sdf Demagojinin dibine vurmakta oldukça başarılı bir kişisin. Söylediğin şeyi haklı çıkarmak için zulüm yaşayan kişileri örnek göstermişsin. Kusura bakma ama, Filistinli çocukları örnek göstererek ajitasyon yapan biri ile anlamsız bir tartışmaya girmek istemem. İnsanların mantığına değil de, duygularına oynayan kişilerden hayır gelmez çünkü.

Ayrıca mangayı bile yarım yamalak okumuşsun ki, çoğu iddia ettiğin şeyi ben düzelttim. "Tayfası ile koca bir ömür geçirmiş" dedin, oysa Brook ve tayfası Grand Line'a girdikten iki yıl sonra ölüyor. "Dirileceğini biliyordu" dedin, oysa meyve sayesinde canlanıp canlanmayacağından emin değildi.

Halk, masum insan mevzusu yapıyorsun da, Robin'in ellerinde kaç masumun kanı vardır sence? Alabasta'da çıkan iç savaşta ölenlerin ne suçu vardı mesela?
Sondan başlayayım ;

- Robinin elinde kaç kişinin kanı olması meselemiz değil meselemiz en acıklı hikayesi olan kişi kimdir ... ( Sanırım bunu 2-3 kere tekrarladım )

- Mangayı yarım yamalak okumadım tayfasıyla bir ömür geçirmiş dedim bunun anlamı şudur ki ; tayfasıyla sadece iki yıl geçirmiş olsa bile 38 yaşına kadar belli bir çevresi sevdikleri hayatı vardı son iki yılınıda sevgili tayfasıyla geçirdi diyelim bunlar teferruattan başka bir şey değil ! Önemli olan etrafındaki insanlarla beraber yaşama fırsatı oldu dilediği gibi gezdi eğlendi 38 yaşına kadar hayatını yaşadı var mı burda bi sıkıntı ? yoksa 38 değil 37 mi diyeceksin şimdi de ?

- Meyve sayesinde canlanıp canlanmayacağından emin olup olmamasıda teferruattır. Emin olmasa bile kendini bu ihtimale hazırlar her insan, eğer böyle bir ihtimal var ise..
Hiç bilmeseydi bile yeniden doğacağını dediğim gibi 38 yaşına gelmiş bir insan tayfasının ölmesi durumunda 8 yaşındaki bir kız çocuğunun, sevip sevmesi önemli değil tüm tanıdığı insanların ölmesi durumundan daha iyi baş eder herhalde.
Aradaki farklar , yaş farkı , ölen insan sayısındaki uçuk fark , bir tarafta aile farkı , düşman farkı...

- Kendimi haklı çıkarmak için zulüm yaşayan insanları örnek göstermedim... Filistin deki çocuklar ile Robinin durumunu benzettim... ve sen buna ABES dedin ve bende sana abes olmadığını ıspatladım eğer bu benzetme abes ise tüm dünya edebiyatı abes demek olur... Bunuda es geçmişsin cevaplamamışsın halbuki anlattım bunun sana göre bana göresi yok benzetme sanatına genelleme yapıp abes dedin bu hakaret sayılır Edebiyat hocan duysa cezalandırırdı seni... Bence özür dilemelisin.

- Demogoji demek ; bir konu tartışılırken genelde haksız olan kişinin konunun ÖZÜNÜ bırakıpta teferruata ve gereksiz ayrıntıya girmek ve konunun özünü tartıştığı kişiye, kişilere yada dinleyen veya okuyanlara unutturup haklı çıkma çabasıdır... Karşısındaki kişinin bir konuyu anlatırken söylediği gereksiz ayrıntılardaki küçük hatalarını yüzüne vurup prim yapma çabası da denilebilir.

Yani bir tarafta soy kırım diğer tarafta kimisi hastalıktan kimisi çeşitli nedenlerden ölen en fazla 20 kişilik bir tayfa var iken ve soykırımı yada katliamı işte ne dersen de yaşayan 8 yaşındaki bir kız ile 20 kişilik tayfası ölen 38 yaşındaki bir adamın acısını tartışırken ;

yok tayfasıyla bir ömür geçirmedi iki yıl geçirdi yok 50 yaşında değildi 38 yaşındaydı , Robin kendi halkının tamamını sevmiyodu zaten , vay efendim Robin nin büyüdükten sonra eline kaç kişinin kanı bulaşmıştır acaba ?
( ki bunun konuyla hiç alakası yok gene TEKRAR ediyorum , bu gereksiz ayrıntı bile değil sen bunu söylemekle konu dışına çıkıyorsun ! Çünkü burada kişinin yaşattığı acılardan değil yaşadığı acılardan bahsediyoruz... Bunuda daha önce yazmama rağmen hala aynı teraneden bahsediyosun okumuyosun bence ) Ve benzeri gereksiz ayrıntıları tartışmaya sokan insan evladı DEMOGOJİ yapıyor demektir.

Demek ki neymiş ilk önce Demogoji nin anlamını öğreneceksin sonra tartışmada demogoji yapan kişi kimdir buna göre değerlendireceksin ki sonradan rezil olma...

Son düzenleme:

Mihawk

Kendi yaptığı şeyin tanımı yapmış ve halen yapmıyorum diyor.

Ulan, hahaha.

Bir de saçma sapan laflarla üste çıkmaya çalışmış.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık