Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Türk Tarihinden İlginç Anekdotlar

Timur Moğol kökenli değil, Özbek. Tahtta meşru hak talep edebilmek için soyunu uyduruk bir şekilde Cengiz Han'a bağlıyor. Osmanlı'ya karşı saldırmak konusundaki isteksizliğini de sanırım Şam'da ziyaret ettiği bir alimle konuşmasından net bir şekilde anlıyorduk. Bu kısmı tam hatırlamıyorum. Ama Osmanlı sultanlarına Gazi Sultan denirdi, en Batıdaki müslüman ülke olması ve Haçlılarla ilk elden en büyük mücadeleyi yapması bakımından. Timur da bu yüzden ilk başta Osmanlı'ya saldırmak istemedi diye biliyorum. Sonuçta o da Sünni'ydi.
Yiğidim bu bilgiler nereden geliyor?

Özbek olmasini ve Sam olayini bilmiyordum. Arastirmaya konu cikti :good:
Şam kısmını tam hatırlamıyorum, sadece Suriye'de bir alimi ziyaret ettiğindeki konuşmaları vardı sanırım. Mühim olan nokta Yıldırım Beyazıd'dan Gazi Sultan diye bahsedip hürmet ediyordu diye hatırlıyorum. Kayçı Ceren diye bi taze tarihçi var internetten de bolca yayın yaptı Timur üzerine. Onlara bakabilirsin tavsiye ederim.
Yiğidim bu bilgiler nereden geliyor?
Üstte de dediğim gibi en yakın tarihli olarak o kadının yayınlarından hatırladıklarımdır.

Son düzenleme:
Şam kısmını tam hatırlamıyorum, sadece Suriye'de bir alimi ziyaret ettiğindeki konuşmaları vardı sanırım. Mühim olan nokta Yıldırım Beyazıd'dan Gazi Sultan diye bahsedip hürmet ediyordu diye hatırlıyorum. Kayçı Ceren diye bi taze tarihçi var internetten de bolca yayın yaptı Timur üzerine. Onlara bakabilirsin tavsiye ederim.

Üstte de dediğim gibi en yakın tarihli olarak o kadının yayınlarından hatırladıklarımdır.

Heaaa. Geçeceksin bu kadını!

Heaaa. Geçeceksin bu kadını!
Neden? :D Timur'un Türk asıllı olduğu, Moğol olmadığı bilinen bariz bir şey aslında. Tartışma daha çok buradaki arkadaşlar genel olarak Timur ile Beyazıd her türlü savaşacaktı, bu kaçınılmazdı ve Beyazıd'ın kibirli üslubu veya mektuplarının önemi yoktu demelerinden çıktı. Ben bu savaş kaçınılmaz değildi, Timur buna gönüllü değildi en başta ama mecbur bırakıldı falan dedim o yani :)

Neden? :D Timur'un Türk asıllı olduğu, Moğol olmadığı bilinen bariz bir şey aslında. Tartışma daha çok buradaki arkadaşlar genel olarak Timur ile Beyazıd her türlü savaşacaktı, bu kaçınılmazdı ve Beyazıd'ın kibirli üslubu veya mektuplarının önemi yoktu demelerinden çıktı. Ben bu savaş kaçınılmaz değildi, Timur buna gönüllü değildi en başta ama mecbur bırakıldı falan dedim o yani :)
Tartışmayı niye açıklıyorsun yav. :oleyo2: Ben kızı geç dedim, siz tartışın ne tartışıyorsanız. :oleyo2: Ya da konuşun, neyseee.

Kızı geç çünkü geç işte. Ben belki okuma önerisi falan gelir dediydim. :)

Tartışmayı niye açıklıyorsun yav. :oleyo2: Ben kızı geç dedim, siz tartışın ne tartışıyorsanız. :oleyo2: Ya da konuşun, neyseee.

Kızı geç çünkü geç işte. Ben belki okuma önerisi falan gelir dediydim. :)
Nerdeee :( Okuma işinden çok uzaklaştım, anca böyle internet üzerinden dağınık bilgiler ediniyorum işte. Ama paylaştığım kişiden bolca okuma önerisi elde edebilirsin :D

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık