Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] Türk Mitolojisi

Sıradaki hangisi olsun?

• Kullanılan toplam oy
    6
  • Anket kapatılmış .

Aşırı iyi kanaldır. Hem de, akademik düzeyde İngilizce makaleler okuyor ve öğretiyor. Bir de, kanalın sahibi olan ablamız, Can Sungur'un eşidir. :)

ilk mesaja eklenmiştir.

Hikayenin bu kısmında, karganın sesinin neden kötü olduğunu ve karganın neden ölümün habercisi olduğunu öğreniyoruz.

Batı mitolojilerinde ise aşağıdaki gibiymiş:

Karga neyin habercisi sık sık merak edilen sorulardan biridir. Kargalar günümüzde ölümü ve kötü haberi simgeleyen hayvanlardır. Ancak Yunan mitolojisine bakıldığında kargaların ölümsüzlüğü temsil ettiğini görmektedir. Karga Yunan mitolojisinde saygı duyulan bir hayvandı. Aynı şekilde İskandinav kültüründe de kargalar neredeyse kutsal sayılan kuşlardır. Tanri Odin’in iki kargasının olmasından dolayı İskandinav kültürleri kargaya büyük saygı duyar.

Diğer mitolojilerle ilgili bilginin kaynağı: https://www.milliyet.com.tr/kargalar-neyin-habercisi--molatik-903

Er-Sogotoh Metin-4(2)
Er-Sogotoh 19 yaşına gelince, kalbi başka türlü atmaya ve kanı da için için kaynamaya başladı... Baktı etrafına, kendine yandı. Dünya alemden herkes çift çift geziyordu. Bu olmaz, ben de kendi eşimi bulayım diye yola koyulmuş. Gitmiş evinde uyumuş, sabah kalkınca il işi Hakan-Ağaç'ın önüne gitmek olmuş^25 Ağacın önüne gitmeden önce de güneşe dönüo üç defa selam vermiş. Hakan-Ağaç' ın önüne gidince, diz çökmüş ve ağaca şöylr demiş:

-Benim ağaç Hakanım! Ey kutsal ruh! Ey ulu Hatun! Benim yurdumun ruhu! Ben küçük bir çocukken, sen beni büyük bir adam yaptın!.. Gel de benim ne olacağımı, geleceğimi de bildir! Ben ne yapacağım? Ben bundan sonra nasıl yaşayacağım? Ey ulu Anne!..

Er, bunları söyledikten sonra birden gökler kapanmış, bulutlar toplanmış vr gök de müthiş bir şekikde gürlemeğe başlamış. Az sonrs da iri iri damlalı bir yağmur yağmış ve etrafı seller götürmüş. Gökten beyaz bir bulut uçmuş ve bu buluttan fa yerlere yıldırımlar inmiş. Yer gök titremiş, ırmaklar taşmış ve denizler çalkalanmış. Az sonra, ak saçlı Ana-Tanrı görünmüş. Yavaş yavaş ağacın kökünden dışarı çıkmış ve oğlanın karşısında durmuş. Tıpkı keklik göğsü gibi bir göğsü, iki büyük tulum gibi de memeleri varmış... Oğlana dönmüş ve şöyle demiş:

-Dinle, ey çocuk! Senin baban Er-Toyon; annen ise Kübey-Hatun idi. Seni doğuran ve dünyaya getirenler onlardır. Göğün üçüncü katından bir emir geldi ve bu emirde, senin alınarak büyütülmen ve insanların atası olman buyuruldu. Bunun için de ben seni alığ büyüttüm. Şimdi atına bin de güneye git. Belki yolculuğun güç ve zahmetli olacak. Ama tanrı yardımcjn olsun, her şeyden başarı sana ulaşsın...
Ak saçlı Ana oğlana bunları dedikten sonra, biraz da Hayat Suyu vermiş ve oğlan sarı atına binip yola koyulmuş. Oğlan ayrıca 7 inekle 7 öküz de kesip etlerini pişirip, derilerini de tulum yaparak, azığını koymuş ve tulumları da atının kulağına asmış ve acıktıkça buradan uzanıp yemeğe başlamış...

Epey yol aldıktan sonra, "Kaya Kapısı" na gelmiş. Oradan "Demirdağı" geçmiş. Demidağı da geçtikten sonra "Kan Irmağı"na erişmiş. Bu ırmaktan, su yerine kan akarmış. Bu defa atı çaresini bulmuş ve uçarak sahibini ırmağın ötesine geçirmiş.

Oradan Kara-Han'ın ülkesine gelmiş. Bu Kara-Han, Ulu-Toyon'un neslinden gelirmiş. Han-Tangara'nın da akrabasıymış. Kara-Han'ın 10 tane oğlu ve 9 tane de kızı varmış. Kızları o kadar güzelmiş ki, bu kızların güzelliğini bilmeyen yokmuş. Er-Sogotoh, baştan aşağı demire fonanmış olarak gelmiş ve Kara-Han'ın ülkesine girmiş...

Bundan önce de Kara-Han'ın ülkesinde bazı gerip şeyler olmuş. Gökler kararmış, yerler titremiş ve cehennemin sahibi Buura-Dohsun gelmiş ve Kara-Han'ın canını almak istemiş... Kızlar ağlamışlar, oğlanlar bağrışmışlar. Tam bu sırada Er-Sogotoh gelmiş... Kızlar böyle bir erin geldiğini görünce hemen^26 önünü kesmişler ve olan biten her şeyi anlatarak, ondan yardım istemişler. Oğlan, cehennem zebanisi Buura-Dohsun'u görünce hemen hücum etmiş ve başlamışlar dövüşmeye. Ama cehennem zebanisi çok kuvvetli imiş ve başlamış ağır basmaya. Oğlan tam acze düşmüşken, bakmış ki, damarlarında tanrısal bir kan ve vücudunda da gittikçe çoğalan bir kuvbet dolaşmaya başladı... Gittikçe, gittikçe kuvvetlenmiş ve tuttuğu gibi Cehennem zebanisinin başını kesmiş... Vücudunu da parça parça etmiş ve göklere savurmuş. Yalnızca kalbinin bir ucu kalmış. O da bir karga olup uçmuş. Onun için bu kuş kötü kötü bağırırmış...

Kara-Han, bu felaketten kurtulunca küçük kızını tutmuş Er-Sogotoh'a vermiş. Onlar da yeryüzüne inerek, Yakut Türklerini meydana getirmiş.^27

^25) a.g.e., Cilt 1, sayfa 118
^26) a.g.e., Cilt 1, sayfa 119
^27) a.g.e., Cilt 1, sayfa 120

Son düzenleme:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık