Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Soğuk Savaşı SSCB kazansaydı?

Dünya daha mı iyi olurdu yoksa daha kötü mü ?

• Kullanılan toplam oy
    39
SSCB'nin Sağuk Savaş'ı kazanmasının alameti farikası, Batı Avrupa devletlerinin sosyalist rejime geçmesi olurdu. Hal böyle olunca da kuzeyinden ve doğusundan SSCB, batısından sosyalist AB ve güneyinden Arap sosyalitleri olan BAAS tarafından çevrelenmiş bir Türkiye'nin komünizme geçmemek gibi bir lüksü olmazdı. Ama bu geçiş Lenin-Stalin çizgisinde değil, farzı mahal Sultan Galiyev gibi daha farklı bir çizgide olurdu. Arnavutluk'un Enver Hoca'sı ya da Yugoslavya'nın Tito'su gibi SSCB'den bağımsız kalmayaçalışan bir sosyalist rejime geçilirdi yani.

Avrupa her ne kadad sosyalist rejimlere geçmiş olsa da boğazlar konusunda Türkiye'nin yanında yer alırlardı. Üs falan verilmezdinama bir ihtimal Möntrö'de SSCB'nin arzu ettiği bir kaç değişiklik ile bu iş çözüme kavuşurdu.

Devrimin Avrupa'ya yayılmasının da etkisiyle sosyalist tek parti rejimleri değişim geçirerek sosyalist demokrasilere dönüşürdü muhtemelen. Her ne kadar sosyalist de olsa, Türkiye AB'yi SSCB'ye karşı bir denge unsuru olarak görüp AB ile ilişkilerini iyi tutmak isteyeceğinden, önünde sonunda bu sosyalist demokrasi tipi Türkiye'de de uygulamaya geçerdi. ABD Monroe Doktrini'ne geri dönmek zorunda kalırdı ama Latin Amerika'yı ne derecede koruyabilir ve buna ikna edebilirdi onu kestiremiyorum. Kapitalist dünya İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya ve birkaç tane daha ülkeden oluşurdu ve sınırlı bir etki alanıyla varlığını sürdürürdü. Nasıl SSCB yıkılınca sosyalist Asya'da sosyalist fikirler yerini 'Sömürgeci Batıya karşı' Avrasyacı düşüncelere bıraktıysa, Kapitalizm de başta Commonwealth olmak üzere çeşitli fikirlere bırakırdı.

Bu komünist olmayan devletlerde sendikalar çöpe dönüşmez ve kapitalizm bu kadar vahşikelemezdi. Daha insancıl bir kapitalizm ile kapitalist ülkeler hayatlarını sürdürken yukarıda da belirttiğim gibi komünist rejimler de Avrupa'nın etkisiyle eli soplaı olmaktan uzaklaşır ve daha demokratik bir hal alırdı.

Diye bir şeyler geldi aklıma duştayken. Zira duştayken düşünmek güzel oluyor, bir yandan suyun etkisiyle vücudun rahatlarken su sesi de beyni rahatlatıyor ve düşünceler akın ediyor bazen. Diyeceğim o ki halledemediğiniz, çözüm bulamadığınız bir şeyler olursa duşa girin. :d
Daha mı iyi olurdu yani ?

SSCB'nin Sağuk Savaş'ı kazanmasının alameti farikası, Batı Avrupa devletlerinin sosyalist rejime geçmesi olurdu. Hal böyle olunca da kuzeyinden ve doğusundan SSCB, batısından sosyalist AB ve güneyinden Arap sosyalitleri olan BAAS tarafından çevrelenmiş bir Türkiye'nin komünizme geçmemek gibi bir lüksü olmazdı. Ama bu geçiş Lenin-Stalin çizgisinde değil, farzı mahal Sultan Galiyev gibi daha farklı bir çizgide olurdu. Arnavutluk'un Enver Hoca'sı ya da Yugoslavya'nın Tito'su gibi SSCB'den bağımsız kalmayaçalışan bir sosyalist rejime geçilirdi yani.
80 darbesinden sonra komün/sosyalist bir rejim çok zor geliyor bana. Özellikle yükselen sağı düşünürsek.
Tcden ziyade ortadoğunun ne halde olacağı merak konusu bende. Özellikle İsrail'in o dönem çok uğraştığı FHKC...... Komün desteğiyle özgür bir Filistin'den falan söz edebilir miydik? Veya komün erabı ehlilleştirebilir miydi:d

Daha mı iyi olurdu yani ?
İyi kötü bilemem, kapitalizm gibi vahşileşe de bilirdi daha insancıl bir halde alabilirdi. Ben bana göre en muhtemel olan şeyleri yazdım. Ne anladıysan yazdıklarımdan o olurdu işte. :d

Ülkeler emperyalistlerden kurtulmak için komünist olur.Sonra kendileri emperyalleşir.İnsanın olduğu yerde sosyalizm yaşayamaz.
Komünizm kapitalizmden daha emperyal bir düşünce. En basit örnek, 1. Dünya Savaşı'nda imparatorlukların yıkıldığı bir dönemde kabuk değiştiren Çarlık Rusya'sı emperyalist yapısını ve gücünü, yıkılan diğer imparatorlukların aksine korudu. Kapitalizmin temelinde de ulus devletler ve devlet içinde tek pazar yatıyor ama iç pazarın, yapılan üretime yeterli talep oluşturmadığı ölçüde ülkeler diğer ülkelere karşı emperyalist emeller gütmeye başlıyor. Misal Hindistan, ABD, Kanada vb. en başta emperyalist İngiltere'ye karşı ayaklandılar ve kendi kapitalist ulus devletlerini kurdular ama sonra emperyal amaç gütmeye başladılar. Yani aynı nane kapitalizmde de var, önce emperyalizmle mücadele sonra emperyalistleşme. Günümüze geldiğimizdeyse küreselleşme naraları atılıyor, ulus devletler tukaka ilan ediliyor ama kapitalizmin ilk istediği şey ulus devletlerdi. Bu naraların bir benzeri sosyalist bir dünyada, kapitalist bir dünyadan daha rahat atılabilir ve daha kolay kabul görür çünkü biri temelini işçi sınıfına oturturken diğeri milliyetçiliğe oturtuyor. Bu nağralarda temelini milliyetçiliğe oturtanın işi bana kalırsa daha zor.

Kısaca demem o ki emperyalist amaçlar ile komünizmin hakim olmaması arasında bir bağ bulunmuyor bana kalırsa.

80 darbesinden sonra komün/sosyalist bir rejim çok zor geliyor bana. Özellikle yükselen sağı düşünürsek.
Tcden ziyade ortadoğunun ne halde olacağı merak konusu bende. Özellikle İsrail'in o dönem çok uğraştığı FHKC...... Komün desteğiyle özgür bir Filistin'den falan söz edebilir miydik? Veya komün erabı ehlilleştirebilir miydi:d
Soğuk Savaşı kim kazanırsa kazansın Filistin'in kaderi değişmezdi. Bir ihtimal İran'da iktidara Tudeh gelebilir ve rejim değişebilirdi, BAAS'ın yayılma alanı genişlerdi ve muhtemelen daha demokratik bir hal alırdı. Krallıklara bir şey olacağını pek sanmıyorum ama. :/

Yorumlarda tarihte eğer olmaz, sittin sene kazanamazdı, kazanamayacağını herkes biliyor gibi şeyler okudum. Benzer yorumlar 2. Dünya Savaşı'nı Almanya kazansaydı konusunsa da yapıldı. Halbuki sorulan soru gayet makul ve net. Dünyanın ücra köşelerinde bazı insanlar bu sorular üzerine düşünüp filmler, diziler çekebiliyor ve biz de bayılarak seyrediyoruz sonra. Demem o ki bırakın düşünelim. :)

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık