Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Anket] Sizce Anime mi Manga mı?

Anime mi Manga mı?

• Kullanılan toplam oy
    73
Mesele gayet net aslında. Çoğunluğun da kabul ettiği üzere One Piece'te bir yapımcı beceriksizliği var ve bu yüzden animesi çok beğenilmiyor.

Benimse buradaki sorum sadece One Piece hatta shounen mangalar ile de kısıtlı olmadan tüm seriler için bir genelleme yapmak. Sebeplerinizi de açıklarsanız sevinirim.

Bir de kendi görüşümü yazayım. Ben manga yanlısıyım, animeye gerek görmüyorum. Neden derseniz, çizimler ve hikaye orijinal değil tamamen yapımcıların ve onların çizerlerinin elindesiniz. Ayrıca diğer bir önemli sebebim de hikaye akışının mangaya göre bana çok yavaş gelmesi. Sadece Op için demiyorum, mangadaki kare kare hikaye işlenişinin hızı benim bildiğim animede yok. Son olarak anime ile ilgili tek beni çeken şey müzikleridir diyebilirim. Onu da zaten indirip ayrıca dinleyebiliriz manga eşliğinde. Openingler de aynı şekilde ayrıca indirilebilir.

Konuyu açma sebebim bu konudaki görüşlerinizi ve sebeplerini öğrenmek. Ayrıca çoğunuzun benden çok anime veya manga tecrübesi vardır, dolayısıyla yanılıyor olabilirim tercih sebeplerimde. Zevkte yanılma olmaz tabi :) Buyrun birbirimizin ufkunu açalım tecrübe ve görüşlerimizi paylaşarak..

Pek anime/manga izleyen/okuyan biri değilim ama seriye göre değişiyor bence.Çizimlere bakarsak One Piece mangada bence gayet iyi. Animede kötü.Ama Hunter x Hunter'a bakıyorum.Animesi su gbi akıp geçmişken mangada animeye uyarlanmayan 11 bölümü okuyasım gelmiyor.

Kısacası seriye göre değişir :)

Bence ikisininde olması gerekiyor. Şimdi Manga ile birlikte yorumlama bir şeyleri görme kabiliyetin artıyor. Daha seri bir şekilde ilerliyorsun. Mangaka'nın çizimi bazen seni hayretlere düşürüyor. Bu gibi yönlerden iyi. Şimdi bir de bu Manga'nın kalitesini daha da iyi ortaya çıkaracak ve Manga'ya bağlı kalacak şekilde Animesini de çok kaliteli bir şekilde yaparsan değme keyfine. Anime'nin getirdiği görsellik ve ses de ayrı bir şey. İnsanı olayın içine daha çok sokuyor. Bence ikisi de olmalı. İkisi bir bütündür parçalanamaz.:D

Şimdi farklı açıdan bakarsak şunu söyleyebilirim. Bazı Mangalar, Manga olarak kalsın dersin. Toriko gibi. Eğer ki Animeciler Manga'yı rezil ediyorsa. Bazı Animeleri de harbi Manga'sından değil de Animesinden takip etmen gerekir. Hunter x Hunter gibi. Shingeki No Kyojin gibi.

Eskiden animeydi şimdi ise manga önemli olan.
Animenin savaşa kadar olan kısmı bu kadar kaliteli yapılmasaydı one piece şu an bu kadar popüler olmaz yada okunmazdı.
O yüzden anime önemlidir bence.Herkes manga okumuyor.Tabii görsel hissiyat bağlılığı da arttırıyor.Malum sahneler mangada bu kadar etkileyici olmazdı sanırım ilk kez görüldüğünde.

Edit : Ben konuyu yanlış anlamışım.One piece için soruyorsun sanmıştım.Diğerleri serisine göre değişir.Örneğin Hunter tamamen anime olarak varolsa eksiklik duyan olmaz herhalde.

Bu animesi manganın önünde olanları nasıl ayırt edebiliyoruz peki, mangayı okumaya başlayınca bir öğürme geliyor sonra da direkt animesine mi geçiyoruz? :D

Bende mesela code geass var bi arkadaş çok övmüştü(animesini izlemiş). Bunun mangası okunmaz diye yorumlar gördüm izleyen/okuyan varsa ne diyorsunuz haklılar mı?

Bu animesi manganın önünde olanları nasıl ayırt edebiliyoruz peki, mangayı okumaya başlayınca bir öğürme geliyor sonra da direkt animesine mi geçiyoruz? :D

Bende mesela code geass var bi arkadaş çok övmüştü(animesini izlemiş). Bunun mangası okunmaz diye yorumlar gördüm izleyen/okuyan varsa ne diyorsunuz haklılar mı?
Onu bilmiyorum ama işte örnek vereyim sana. Toriko'nun Animesini sakın izleme. OP'un da bir yere kadar olan Animesi çok iyiydi. Yani ostları olsun openingleri olsun baya iyiydi. Şu an ki durumu kötü ama. O yüzden ben kaç zamandır Animesini izlemiyorum bile.

Yani olana göre konuşursak Manga-Animesine göre değişir. Ama eğer ki ikisi de çok iyi şekilde yapılıyorsa o zaman efsane olur.:D

İnsanın kişiliğiyle de alakalı biraz, zevk meselesi, ama kendi bakış açımdan bir yorum yapacak olursam, anime pek çok yönden daha iyidir derim.

- Öncelikle seslendirme başlı başına harika bir olay, ses karaktere ruh katıyor (one piece'den örnek verirsek, Robin, Luffy, Crocodile vb. pek çok karakter o eşsiz sesleri olmadan eksik kalırlardı),

- Sountrack'ler de yine aynı şekilde, doğru yerde kullanılan doğru müzik o sahneden aldığın keyfi kat be kat arttırabiliyor, her ne kadar açar manga okurken de dinlerim desende aynı şey değil, o vurucu etkiyi manga okurken yakalayamazsın,

- Açılış/kapanış müzikleri de soundtrack ler kadar olmasa da yerinde güzel şeyler yine, öyle manga okurken yandan dinlerim kısmı aynı şey değil, açılış seni animenin atmosferine hazırlayan, kapanış soluklanman ve animeyi sindirmen için güzel araçlar,

- Şimdi gelelim çizimlere, bu anime/manga sına göre değişir, kiminin mangasının çizimleri güzeldir kiminin animesinin çizimleri, bu kısmı biraz isim özelinde değerlendirmek gerekir. Ama animasyonla kare kare resim akışını kesinlikle aynı kefeye koymam ben kişisel olarak, animasyon her zaman daha iyi bir anlatım aracıdır, özellikle hareketli sahnelerde değeri daha bir ortaya çıkar, bazı sahnelerin animede verdiği keyfi kesinlikle mangada bulamazsın, ne kadar iyi çizilmiş olursa olsun,

- Hikaye akışı da yine seriye göre değişir, bir bölümde kaç manga sayfası kullanıldığı ile alakalıdır, çok kullanırsan su gibi akar, az kullanırsan kabız eder,

Ve son olarak şu cümleni garipsedim, "Neden derseniz, çizimler ve hikaye orijinal değil tamamen yapımcıların ve onların çizerlerinin elindesiniz.", çizimler tamam ama hikaye nasıl orijinal olmuyor.?

Roronoa Zoro

Seriden seriye göre değişir tabii fakat ağırlıklı olarak manga daha iyidir. O yüzden manga dedim.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık