Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Sinema Dünyası Sohbet, Haber ve Tartışma

Baktıkca moralim bozuluyo bu nedir. Tipe bak kırıştırmış çirkin yaratık gibi.
Bari şöyle bişey yapsaydınız eskisinden farkı olurdu. Aynı şeyin daha kötüsü.

Film sanatını diğer sanatlardan ayıran şey nedir?

Edebiyat: Anlatır. (Film de anlatır)
Resim: Gösterir. (Film de gösterir)
Müzik: Dinletir. (Film de dinletir)
Mimari: İnşa eder. (Film de inşa eder)
Fotoğrafi: Yakalar. (Film de yakalar)
Tiyatro: Mimesis (taklit) yoluyla katarsise (doyuma) ulaştırır. (Filmlerin %99'unun yaptığı şey)

Yukarıda saydıklarımın hepsini bir filmde görebiliriz. Peki bunların hepsini çıkardığımızda elde ne kalır?
Yani film sanatı bana ne vermelidir ki, ben o şeyi diğer sanatlardan alamayayım?

Film sanatını diğer sanatlardan ayıran şey nedir?

Edebiyat: Anlatır. (Film de anlatır)
Resim: Gösterir. (Film de gösterir)
Müzik: Dinletir. (Film de dinletir)
Mimari: İnşa eder. (Film de inşa eder)
Fotoğrafi: Yakalar. (Film de yakalar)
Tiyatro: Mimesis (taklit) yoluyla katarsise (doyuma) ulaştırır. (Filmlerin %99'unun yaptığı şey)

Yukarıda saydıklarımın hepsini bir filmde görebiliriz. Peki bunların hepsini çıkardığımızda elde ne kalır?
Yani film sanatı bana ne vermelidir ki, ben o şeyi diğer sanatlardan alamayayım?
Hepsini aynı anda tek bir sanattan alma olanağı veriyor işte. :oleyo2:

Hepsini aynı anda tek bir sanattan alma olanağı veriyor işte. :oleyo2:
Benim cevabım da şimdilik bu. Ve en ayırıcı niteliği, bu unsurları çorba gibi toplamayıp hepsinin imkanlarını kullanarak üst bir dilde ifade etmesi. Yani kendi dilini yaratması. Bu bizi şu iki sonuca götürür:

1. Film sanatı mevcut büyük sanatların daha üst/ileri bir formudur. Bu da onu en önemli sanat yapar.
2. Bir filmde arayacağımız şey, içeriği/unsurları değil bunlardan yarattığı üst dilsel form olmalıdır.
Maalesef günümüzde çoğu film bunu başaramıyor. Kimisi hikaye (edebiyat) formuna, kimisi mimesise, kimisi görselliğe vs. takılı kalıyor.

Bu durum bugünkü mevcut filmlerin %90'ını film olmaktan çıkarmaz mı? :D

Benim cevabım da şimdilik bu. Ve en ayırıcı niteliği, bu unsurları çorba gibi toplamayıp hepsinin imkanlarını kullanarak üst bir dilde ifade etmesi. Yani kendi dilini yaratması. Bu bizi şu iki sonuca götürür:

1. Film sanatı mevcut büyük sanatların daha üst/ileri bir formudur. Bu da onu en önemli sanat yapar.
2. Bir filmde arayacağımız şey, içeriği/unsurları değil bunlardan yarattığı üst dilsel form olmalıdır.
Maalesef günümüzde çoğu film bunu başaramıyor. Kimisi hikaye (edebiyat) formuna, kimisi mimesise, kimisi görselliğe vs. takılı kalıyor.

Bu durum bugünkü mevcut filmlerin %90'ını film olmaktan çıkarmaz mı? :D
Filmlerin %90'ı zanaat, %10'u sanat. O da sen öyle bir yüzde verdin diye yoksa daha da düşebilir sanat yüzdesi(ve doğal olarak artabilir zanaat yüzdesi). Ne dersin?

İyi dedin. Çoğu para kazanmak için film yapıyor. Çok azı sanat için saf sinema yapıyor.
Ben film çeksem yaptığım sanat olur muydu bilmiyorum ama özgün bir şey olmayacaksa zaten içimden gelmezdi yapmak. Gerçi sinema çok teferruatlı. Kim olacaksın ki? Senarist mi? Sen ne yazarsan yaz. Kamerası, ışığı, sesi, oyuncusu... Çok etmen var ya. Sıkıntılı alan. Otör falan olmak lazım anca.

Ben film çeksem yaptığım sanat olur muydu bilmiyorum ama özgün bir şey olmayacaksa zaten içimden gelmezdi yapmak. Gerçi sinema çok teferruatlı. Kim olacaksın ki? Senarist mi? Sen ne yazarsan yaz. Kamerası, ışığı, sesi, oyuncusu... Çok etmen var ya. Sıkıntılı alan. Otör falan olmak lazım anca.
Keşke herkes senin gibi düşünse. Eline kamera alan yönetmen kesiliyor.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık