Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Uyarıyı kapat
Sayın ziyaretçi, Korsan Fan'a hoş geldiniz. Forumumuzdaki konulara yorum yazmak, muhabbetlere katılmak ve forumumuza paylaşımlarınızla katkıda bulunmak için "Şimdi üye ol!" butonuna tıklayarak kayıt olunuz. Üyelik ile ilgili soru ve sorunlarınız için "Facebook" sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

[Kütüphane] Shanks

'Kızıl Saç Korsanları' forumunda Smoker tarafından 11 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

?

Bu Karakter Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

 1. Dahahahaha!

  154 oy
  77.0%
 2. Zehahahaha!

  46 oy
  23.0%
 1. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,888
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  [​IMG]

  Shanks (Shankusu), Kızıl Saç Korsanları'nın kaptanı ve bir Yonko'dur. Ayrıca Grand Line'ı tamamen ele geçirebilmiş tek korsan tayfası olan eski Roger Korsanları'nın da bir üyesiydi.

  Shanks, serinin ana karakteri olan Monkey D. Luffy'nin korsan olmak için ilham aldığı kişidir. Bunlara ek olarak Luffy'nin şu an kullandığı Şeytan Meyvesi olan Gomu Gomu no Mi, Luffy meyveyi yanlışlıkla yemeden önce Shanks'a aitti.

  Görünümü

  Shanks'ın omuzlarında her zaman uzun, siyah bir pelerin vardır. Luffy'ye vermeden önce, kaptanından aldığı hasır şapkayı uzun yıllar boyunca takmıştır. Hatta şapka uzun yıllar kendisinde kaldığından, saçları gibi bu eşya da onun simgelerinden biri olmuştur. Genelde diz hizasında biten kahverengi bir pantolon giyer. Pantolonun üzerinde yıldıza benzeyen sarı desenler vardır. Ayağın da her zaman bir çift sandal vardır ve sakalları kısa ve biçimsiz görünmektedir.

  Kendi tayfasının kaptanı olduktan sonra hep önü açık, beyaz bir gömlek giyerken görülmüştür. Gömleğinin sadece alt tarafındaki düğmeler ilikli haldedir. Bu yüzden göğsü açıkta kalır. Belinde kırmızı renkte bir kuşak bağlıdır. Yanından ayırmadığı sabresini sağ kalçasının üzerinde taşır.

  Shanks'ın lakabından da anlaşılacağı üzere koyu kızıl renkte saçları vardır. Ayrıca sol gözünün üzerinde Marshall D. Teach'ten aldığı çizik şeklinde üç yara izi bulunur. Bunlara ek olarak, Luffy'yi bir Deniz Kralı'ndan kurtarırken sol kolunu kaybetmiştir. Shanks'ın gözündeki yara izi, Teach'i gördüğü zaman sızlamaktadır.

  Serinin en başında Luffy ve Shanks'ın özellikleri birbirine çok benziyordu. Ancak sonradan Oda, Shanks'ın görünümünde bariz değişiklikler yapmıştır. Gözlerini daha keskin hale getirmiş ve küçültmüştür. Burnunu, Nico Robin'in burnu gibi farklı bir görünüme kavuşturmuştur. Hatta serideki diğer tüm karakterlerden farklı bir burun şekli çizmiştir. Kızıl saçlarını daha uzun ve dağınık yapılmıştır. Gözündeki yara izlerini ise kenarları ise düz halinden daha eğri büğrü şekle çevirmiştir.

  Kişiliği

  Shanks son derece rahatına düşkün bir adamdır. Genellikle sabit bir yerde ikamet etmez, tayfası ile durmadan dünyanın farklı yerlerine gider. Birçok korsan kaptanının aksine kötü ya da zalim biri değildir. Tayfasının saygısını kazanmak için korkunç biri gibi davranmamış ve kurallar koymamıştır. Dost canlısı biri olduğundan, başkalarına zarar vermekten hoşlanmaz. Muzip bir mizacı vardır. Serideki en ciddi karakterlerden biri sayılan Dracule Mihawk'ı bile partiye katılması için ikna etmiştir. Tüm bunlara rağmen Shanks'ın çok karmaşık bir kişiliği vardır ve anlaşılması güç bir adamdır. Örneğin farklı görüşleri olan kişilerin kendi yollarında gitmeleri gerektiğine inanır.

  Shanks kendisine ne olduğunu pek umursamaz. Kendisi ile alay edilmesine, yüzüne tükürülmesine aldırmaz. Kendisi ve tayfası onun düştüğü bu duruma sadece gülüp geçer. Hatta kolunu kaybetmesini bile pek umursamamıştır. Ancak arkadaşına saldıran birini asla affetmez.


  Dinleyin... Benim üzerime içki dökebilirsiniz, yemek atabilirsiniz... Hatta yüzüme bile tükürebilirsiniz. Böyle şeylere sadece gülüp geçerim. Ancak... Nedeni ne olursa olsun... Kimse benim arkadaşımı incitemez.
  - Shanks, Higuma'ya Luffy'nin canını yaktığı için gözdağı veriyor.


  Shanks seri içerisinde pek fazla görünen bir karakter değildir. Görüldüğü zamanlarda da tayfası ile parti verip içki içiyordur. Oda'ya göre Shanks, One Piece karakterleri içerisinde kişilik olarak kendisine en çok benzeyen kişidir. Çünkü Oda da parti yapmayı çok sever ve eğlenceli bir kişiliği vardır.

  Shanks, gerekmedikçe kan dökülmesine karşıdır. Hatta sırf kan dökülmesin diye gurur falan da yapmaz. Sadece bir arkadaşı tehlikede ise, her şeyi ile dövüşmek için hazır olur. Ayrıca cesarete çok büyük saygı duyar. Savaşa devam etmenin mantıksız olduğunu düşünerek Sakazuki'nin karşısına çıkan Coby'yi bu yüzden kurtarmıştır.

  Shanks, diplomatik ilişkilerden anlayan birisidir. Beyazsakal Korsanları ve Dünya Hükümeti arasında bir ateşkes antlaşmasına arabuluculuk yapmıştır. Ayrıca korsanlardan nefret eden Sengoku'yu, teklifini kabul etmesi konusunda ikna edebilmiştir. İnsanlarla alay etmeyi sever. Luffy'yi sürekli onunla alay ederek kızdırmıştır. Shanks'a göre bir çocuğun Şeytan Meyvesi yemek için en az on yaşında olması gerekmektedir. Shanks, Luffy'de kendi çocukluğunu gördüğü için onu bu kadar çok sevmiştir.

  Shanks çoğunlukla sakin ve cesur olsa da, bazı zamanlar etrafındakilerin beklemeyeceği şekilde davranır. Buggy onun bu özelliğini çok rahatsız edici bulur. Bunlara örnek olarak, işler yolunda gitmediği zamanlarda panik yapmasını ve Buggy ona karşı atar yaparken kendisinin hiç sesinin çıkmamasını verebiliriz. Ayrıca Teach'e karşı kişisel bir husumeti vardır. Edward Newgate ile yaptığı konuşmada, mesele gözündeki yara izlerine geldiğinde birden ciddileşmiştir. İçinde Teach'in yer aldığı meselelere büyük bir dikkat ve ihtiyatla yaklaşır.

  Shanks bütün dünyayı dolaşmış birisidir ve en iyi içkinin memleketi olan Batı Mavi içkisi olduğuna inanır. Oradan getirdiği içkiyi, Newgate'e "iyileştirici" olarak sunmuştur.

  One Piece'teki birçok karakter gibi, Shanks'ın da kendine ait bir gülüş tarzı vardır; Dahahahahaha!

  Yetenek ve Güçleri

  Shanks'ın yapabilecekleri hakkında çok az şey biliniyor olsa da, Yeni Dünya'yı yöneten bir Yonko, yani serideki en güçlü dört korsandan biri olması onun gücüne dair ipucu vermektedir. Eskiden dünyanın en güçlü korsanı olarak bilinen Newgate'den çekinmemiştir, hatta onunla kılıç bile tokuşturabilmiştir. Newgate'in adını duyunca bile ruhunu teslim eden korsanların varlığı düşünüldüğünde, Shanks'ın yaptığı kesinlikle büyük bir iştir. Gorosei, Teach'i durdurabilecek kişiler arasında Shanks'ı da saymıştır. Marineford Savaşı'nda herkesin üzerine yürüyen ve Luffy'nin peşini bırakmayan Sakazuki, Shanks geldiği zaman köşesine çekilmiştir.

  Mükemmel derecede iyi bir yüzücüdür. Luffy'yi, Deniz Kralı'nın neredeyse ağzından almıştır. Kıyı ile aradaki mesafe baz alındığında çok hızlı yüzebildiği net olarak anlaşılmaktadır. Buggy'ye göre Shanks, gençliğinde de çok güçlüymüş, Buggy, onu kendi tayfasına almak istemiş, ancak Shanks'ın idealleri yüzünden bunu başaramamıştır.

  Bir Yonko olduğundan Shanks'ın sadece adı bile insanlarda korku ve saygı uyandırır. Buggy'nin Shanks ile arasında "kardeşlik bağı" olduğu öğrenilmesi Impel Down mahkumlarının Buggy'ye tapmasına sebep olmuştur. Bunlara rağmen Buggy, Shanks ve eski kaptanı Gol D. Roger'ın adını kullanmaktan utanç duymaz. Shanks'ın kendini kandırdığını anlayan Buggy onun yakasına yapışınca, etraftakiler Buggy'nin bir Yonko'dan çekinmeyecek kadar cesur olduğunu düşünmüştür. Zira hiçbiri onların gençlik zamanlarında da sürekli böyle kavga ettiklerini bilmemektedir. Marineford Savaşı'nı sadece konuşarak bitirmiş, kimse onun karşısına çıkmamıştır.Ayrıca Newgate ve Portgas D. Ace'in naaşlarını da Denizciler'e bırakmayıp, onların elinden almıştır.

  Shanks, kendine çok güvenen Teach'e dövüşmeyi teklif etmiş, ancak Teach hakkını daha sonra kullanacağını söyleyerek bu teklifi geri çevirmiştir. İlginç olan nokta, dünyanın en güçlü adamı ve canavarımsı gücü olan Newgate'e ve Sengoku ve Monkey D. Garp gibi Denizciler'in en güçlü iki adamına dalma cesareti gösteren Teach'in, Shanks ile savaşmayı kabul etmemesidir. Bu anektod bile Shanks'ın gücü ile ilgili okurlara bir fikir vermektedir.

  Bunlara ek olarak, savaşı bitirme teklifinin ardından, Sengoku'nun tüm sorumluluğu üzerine alacağını söylemesi, Shanks'ı Newgate'in haricinde Sengoku'nun saygısını kazanmış az sayıda korsandan biri yapmaktadır.

  Kılıç Ustalığı
  Shanks, genellikle bir kılıç ustası olarak gösterilir. On yıl önce yüzebiliyordu, bu yüzden Mihawk'ın rakibi olduğu zamanlarda herhangi bir Şeytan Meyvesi gücüne sahip olmadığı kesindir.

  Shanks'ın kılıç kullanımı konusunda ne kadar usta olduğu bilinmemektedir. Ancak tek kolu ile Newgate'in bisentosunu ve Busōshoku Haki takviyesi ile birlikte Sakazuki'nin magma yumruğunu durdurabilmesi belli bir seviyenin üzerinde olduğunu göstermektedir. Shanks'ın dünyanın en iyi kılıç ustası olarak tanınan Mihawk'ın eski rakibi olması, onun kılıç kullanımı konusunda oldukça iyi olduğuna kanıt gibidir.

  Shanks'ın solak olduğu düşünülmektedir. Çünkü kolunu kaybetmeden önceki gösterimlerinde kılıcı hep sol elindedir.

  Haki
  Shanks, iki Haki türünü usta bir şekilde kullanabilmektedir. Newgate bile Shanks'ın kendisine yaptığı "ziyaret" esnasında onun Haki gücünü övmüştür.

  Busoshoku Haki
  Shanks ve Newgate, kılıç çarpıştırıp gökyüzünü ikiye ayırmışlardır. Bu sahne Yonko'nun sahip olduğu Busoshoku Haki gücünün ne kadar üst seviyelerde olduğunu göstermektedir.

  Ayrıca Shanks, Marineford Savaşı sırasında kılıcına doldurduğu Busōshoku Haki ile Akainu'nun magma yumruğunu durdurmuştur.

  Haoshoku Haki
  Shanks, milyonda bir görülen Haōshoku Haki'ye sahiptir ve bu gücü üzerinde tam kontrolü vardır.
  Luffy'yii Deniz Kralı'ndan kurtardıktan sonra, sadece bakışı ile hayvanı korkutup kaçırmıştır. Daha sonra aynı gücünü Newgate'in gemisinde kullanıp, tayfa üyelerinin çoğunu bayıltmış (Yeni Dünya tecrübesi olanlar hariç) ve gemiye zarar vermiştir. Newgate'in adamları Shanks'ın üstün bir Haki gücü olduğunu belirtmişlerdir.

  Oda'nın söylediğinde göre Shanks, Haoshoku Haki gücü ile 100.000 kişiyi bayıltabilir. Luffy şimdilik bu sayının yarısına ulaşabilmektedir. Bu bağlamda Haki anlamında Shanks'ın Luffy'den iki kat daha güçlü olduğu söylenebilir.

  Silahları
  Şimdiye kadar Shanks'in sadece kılıç kullandığı görülmüştür. Kılıcı uzun bir saberdir. Tek kenarlıdır ve el korumalığı vardır.

  Shanks şimdiye dek üç farklı kılıç kullanırken görülmüştür. İkisi Gol D. Roger'ın gemisinde çıraklık yaparken kullandıkları, biri de Luffy'nin köyünde iken kullandığı kılıçtır.

  Ek Bilgiler

  - Buggy ile Shansk'in hangi kutbun daha soğuk olduğu konusundaki tartışmalarda haklı olan taraf Shanks'tır.

  - Shanks'i seslendiren kişi Shūichi Ikeda, Mobile Suit Gundam serisinde ki "Red Comet" Char Aznable karakterini de seslendirmektedir.

  - Shanks Luffy'i sürekli kızdırdığı için Luffy ona Shank (Çapa) lakabını takmıştır.

  - Shanks'ın doğum günü Franky ve Mihawk ile aynı gündür (9 Mart).

  - Shanks seride Haki kullanırken görülen ilk karakterdir.

  - Shanks, 5. One Piece Popüler Karakterler anketinde 14. sıradadır. Bu sıra onu Kızıl Saç Korsanları'nın en popüler üyesi ve en çok sevilen Yonko yapmaktadır.

  - Gerçek dünyada korsanlık yapan bir grup Kızıl Saç Korsanları'nın bayrağını kullanmaktadır. Aşağıda görebilirsiniz:
  [​IMG]

  Künye

  Adı: Shanks
  Okunuşu: Shankusu
  İngilizce Adı: Shanks
  İlk Göründüğü Bölüm: Manga 1, Anime 4
  Bağlantıları: Kızıl Saç Korsanları, Yonko, Roger Korsanları (Eski)
  Unvanları: Korsan, Kaptan, Çırak (Eski)
  Lakabı: Kızıl Saçlı Shanks (Jap. Akagami no Shankusu, İng. Red-Haired Shanks)
  Yaşı: 39
  Durumu: Canlı
  Doğum Günü: 9 Mart

  Hak Sahibi

  Kaynak: http://onepiece.wikia.com/wiki/Shanks
  Çeviren: Smoker
  Yayınlayan: www.korsanfan.com
   
  Son düzenleme: 25 May 2016
 2. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,888
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Rica ederim...
   
 3. alpl7 Üye

  alpl7 (Üye)
  Mesaj Sayısı 38
  Üyelik Tarihi3 Şub 2009
  shanks- kolumu bir bahise yatırdım

  çok sevdiğim bir karakterdir kendisi, çeviri için teşekkürler.
   
 4. Venomemre1907 (Üye)
  Mesaj Sayısı 1,306
  Üyelik Tarihi30 Nis 2009
  ellerine sağlık çok güzel =)
   
 5. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,888
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Sağol...
   
 6. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,888
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Rica ederim...
   
 7. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,888
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Lafı olmaz...
   
 8. Mesaj Sayısı 22
  Üyelik Tarihi28 Tem 2009
  Bu çeviri için çok teşekkür ederim :)

  Ayrıca bazı yerlerde Oda tarafından söylenmiş bazı bilgiler vardı yapılan röportajın yazılı bi şekilde olduğu bi yer bilen varmı?
   
 9. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,888
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Oda'nın açıkladığı şeyleri yazdım...
   
 10. Mesaj Sayısı 22
  Üyelik Tarihi28 Tem 2009
  Dostum sen uğraşmışsın ona lafım yokta bu röportajın tamamı varmı biyerlerde diye sordum
   

Bu Sayfayı Paylaş

Konuyu Okuyanlar (Üye: 0, Ziyaretçi: 0)

Yukarı Çık