Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Anket] Senarist vs Yönetmen vs Oyuncu vs Müzik

En Önemli Faktör?

• Kullanılan toplam oy
    73
İyi akşamlar arkadaşlar. :)

Yine bir anketle karşınızdayım. :S Bugün size soracağım soru şu: sizce bir dizide ya da filmde en etkili şey nedir? Tabii ki hepsi çooook önemli faktörler, ancak illa ki içlerinden birisi daha önemli bulunuyordur sizin tarafınızdan, bu nedir?

Ufak bir bahsedeyim. Aslında bir sürü faktör var da ben en çok başlığa koyduğum dörtlüyü önemli gördüğüm için ankete onları koydum.

Senarist, dizi/filmdeki olacak olan olayları yazan ve karakterleri tasarlayan kişidir. Konuyu belirler.
Yönetmen, senaristin yazdığı metni çeker, çekim esnasında kontrol ondadır.
Oyuncular ise dizi/filmdeki karakterleri canlandırırlar. Karakterlerini iyi canlandırmaları çok mühimdir.
Diğer bir faktör ise müzik. Dizi/filmde yaşanan olaya uygun müziklerin çalınması ilgiyi arttırır.

Daha birçok faktör var. Onları da ankette diğer seçeneğine oy verdikten sonra belirtebilirsiniz.

Tanıtımlar biraz cılız gelebilir size, kesinlikle hak veririm. :D

Sadece oy verdiğiniz seçeneği değil neden o seçeneğe oy kullandığınızı da açıklamanızı rica ediyorum. :)

Hepsinin birbiriyle bir harmonisi var ama seçmek zorunda kaldıysam Yönetmeni seçerdim. İyi bir yönetmen film veya diziyi kotarabilir ama aynısını diğerleri için söyleyemiyorum. Yemek pişirmek gibi. Aşçı bütün parametrelerden kısmen daha önemlidir. Ucuz malzeme ile iyi bir yemek yapabilir.
Oranlarsam yönetmenlik %50, senaryo %25, oyunculuk 15, müzik %10 sanırım.

Bu arada senarist ne kadar mantıklı bilemedim. Çünkü senaristin olayı yönetmende bitiyor. O yüzden film iyiyse övgüyü alan yönetmen olduğu gibi kötü olduğunda da yerilen o olur. Tabii sırf senaryo açısından değil.

Senarist dedim. Çünkü müthiş görüntü kalitesine, müthiş oyunculuğa ve müthiş müziklere sahip olup da hiçbir şey anlatmayan boş aksiyonların, gereksiz diyalogların olduğu bir film tatsızdır bana göre. Ama tam tersi olsa yani konusu müthiş bir film olsa bir şekilde zevk alırdım filmden. Tabii ki hepsi bir arada olması lazım ama biz burada birini seçiyoruz sonuçta. :good:

Güzel konu ama benim açından net yönetmen.

Ancak istisnası var. Dandik yapımları bir kenara koyacak olursak bilhassa ABD'de yönetmenlerin çok bir olayı olmuyor. Ne kadar iyi de olsalar yapımcıların istedikleri falan olabiliyor yani. Süper kahraman filmleri olsun, netflix yapımları olsun ya da mesela GoT olsun bunların yapılmasında standart ürün çıkıyor ortaya. Yönetmen imzası olmuyor yani pek. O zaman da mühim olan senarist oluyor sanırım. Oyuncular da tabii ama senaryo daha fazla.

Ben gene de yönetmen diyeceğim. Sinemada her şey o kişinin elindedir zira. Orada onun borusu öter ya da ötmelidir. Maestro yönetmendir.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık