Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Satranç

Pek fazla anlamadığın konuda bile bilgi sahibi olman takdire şayan bir davranış.
L giden at kolay sıkıştırılır ve kolay yenir. Ama fil kacabilir. Mat konusunda Fil daha işlevliyken at yetersiz kalıyor. Karsı tarafa at gelene kadar fil gelip kolayca işini halledebilirsin.
At L gider elbet ama ahtapot gibidir reyiz :D Şimdi bu ahtapot mu kolay sıkıştırılarbilir yoksa tek renk üzerinde gidip gelen fil mi :S Ben bilmediğim için oyun tarzına bağlı dedim.

Kapalı pozisyonlarda at daha önemli, piyon zincirlerinin olduğu yerde at önemli. Açık pozisyonlarda fil daha önemli. Birde çift fil her zaman avantaj olarak görülür. Bence fil daha önemli. Rakibin piyon zincirini bozmak için yemiş olabilir. doble piyon zayıflıktır. Ondan yemiş olabilir.
Kapalı pozisyonlarda daha önemli olabilir ama kolay verilen bir taş.

Filin yapabildiğini vezir de yapabiliyor ama atın yapabildiğini yapan yok. At ve fil takas edeceksek atım bende kalsın isterim bende. Bu işin ustaları da atı koruyormuş bana öğreten kişi öyle demişti :S Kısacası at önemli.
Tamam Atın öyle bir önemi var Mat yaparken açık veriyor.

Oyun sonu fikirlerimiz farklı belki de :S Ben ata mat aracı olarak değil de alan kontrolü ve pozisyon alma olarak bakıyorum belki de. kısmet diyelim ne diyelim artık.
Ya ondan değil sıkıştırma olarak çok iyi bir taş birde ikilem yapmasıda oyle vezir mi sah mi diye. Karşı rakibe zor anlar yaşatır ama kolay yenilmesi kafa karıstıriyor iste.

Satrançta taş gücünden ziyade taşın etkin konumda olması daha önemli. Kötü taş iyi taş mantığı vardır. Önü kapalı fil kötü fildir ayakları kesilmiş at kötü attır bu kötü taşlar daha iyisiyle değiştirilebiliyorsa konumsal fedalarla oyunu açmak, devamını getirebildiğin sürece daha iyidir. Sadece at ve fil için değil oyuncuda ağırlık oluşturan her taş feda edilebilir. Mesela rakip sadece veziriniz üzerine oynuyor da şahınıza odaklanmıyorsa ve sizin sürekli vezir kaçmanız onun taşlarını güzel yerlere koymasına yol açıyorsa veziriniz size ağırlık yapıyor demektir onu boşta bırakıp kurtulmanız oyununuzu daha zevkli hale getirip konumunuzu çok daha iyi kılabilir.

Çok güzel yazdım şuan çok iyi bir oyuncuymuş gibi hissettim lichesse giriyim de bi 200 elo kaybediyim...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık