Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Kütüphane] Sabo

Bu Karakter Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

 • Dönmesi iyi oldu.

  Kullanılan: 134 78.8%
 • Ölü olarak kalmalıydı.

  Kullanılan: 36 21.2%

 • Kullanılan toplam oy
  170

Sabo, Devrim Ordusu'nun komutanlarından biridir ve organizasyonun iki numaralı ismi olarak bilinir. Portgas D. Ace ve Monkey D. Luffy'nin manevi kardeşi ve Outlook III'nin oğludur. Ayrıca üvey kardeşi olan Stelly, eskiden Sabo'nun yaşadığı Goa Krallığı'nın şimdiki kralıdır.

Sabo soylu bir ailede doğmuş ancak ailesini reddedip Gri Terminal'e kaçmış ve orada yaşamaya başlamış bir çocuktu, daha sonra da kendi kendine denize açılmaya karar vermiştir. Seri başlamadan 12 yıl önce, Ace ve Luffy ile arkadaş olmuştur. Arkadaş gibi görünseler de, Sabo bu ikiliyi gerçek birer "kardeş" olarak görmüştür. Sabo'nun hayali de diğer ikisi gibi korsan olmaktı, ancak şartlar gereği farklı bir yönde ilerlemiştir.

Sabo kendi başına denize açıldığında, ufak teknesi bir Kutsal Ejder'in saldırısına uğramış ve saldırı sonucunda öldüğü düşünülmüştür. Ancak Sabo ağır yaralıyken Monkey D. Dragon onu kurtarmış ve Devrim Ordusu'nun bir üyesi yapmıştır. Sabo başına gelen bu olay yüzünden hafızasının büyük kısmını kaybettiyse de, gazetelerden kardeşi Ace'in Marineford'da idam edildiğini öğrenince hafızasını tekrardan kazanmıştır.

Görünümü

Sabo ilk olarak 10 yaşında bir çocuk olarak gösterilmiştir. O zamanlar Ace ile aynı yaştaydı. Bir dişi kırıktı ve kısa, kıvırcık, sarı saçları vardı. Üzerinde mavi gözlüklek olan büyük silindir bir şapka takıyordu. Üzerinde de kolları katlanmış mavi bir ceket, kravata benzer bir eşarp, açık renkte bir pantolon ve tokası şekilli bir kemer vardı.


Gri Terminal'de yaşamaya başlamadan önce gayet şık giyinen bir çocuktu.

Sabo'nun yetişkin hali oldukça uzun ve kaslıdır. Büyük hali, çocukluk halinden çok da farklı görünmemektedir. Sol gözünün üzerinde büyük bir yara izi vardır. Bu yara izi, Aziz Jalmack'ın Sabo'nun gemisine yaptığı saldırıdan sonra olmuştur. Sabo, Luffy'yi andırdığı için Luffy'nin yerine geçmiş ve herkesin kendisini "Lucy" sanmasını sağlamıştır. Ancak Sabo'nun boyu Luffy'den uzundur. Ayrıca saçlarını da gözle görülür bir şekilde uzatmıştır.

Lucy kılığından çıktıktan sonra da, kendi kıyafetleri ile görünmüştür. Sabo'nun kıyafetleri çocukluk halinde giydiklerine bir hayli benzer. Şapkası ve eşarbı aynıdır. Siyah uzun bir ceket giyer ve altında açık renk bir pantolon vardır. Pantolonunun paçaları, uzun ve siyah botlarının içindedir.

Kişiliği

Sabo hedeflerini korumayı ilke edinmiş biridir. Luffy, Sabo ve Ace'in sahip olduğu hazinenin yerini öğrendiği zaman, Ace'e Luffy'yi öldürme teklifi sunmuştur. Ancak bu ikili birini nasıl öldüreceklerini bilmediklerinden ve Luffy'nin masumiyetinden dolayı bunu yapamamıştır. Bir soylu olmaktan utanç duyar ve öyle biri olarak doğduğu için içinde bir pişmanlık vardır.

Luffy'ye göre Sabo, Ace'ten daha iyi biridir. Luffy'yi güçlerini geliştirmesi konusunda cesaretlendirmiş ve ona yardımcı olmaya çalışmıştır. Aynı şekilde Ace ile de dövüşerek onun da gelişmesini sağlamıştır.

Serideki birçok karakter gibi Sabo'nun hayali de bir korsan olup dünyayı dolaşmaktır. Bu macera esnasında ise yaşadıklarını bir kitap gibi yazmayı düşünmüştür. Sabo'nun bu tarz düşüncelere sahip olmasının temel nedeni Goa Krallığı'ndaki insanlar arasında yaşanan "ayrımcılık"tır. Buna ek olarak Sabo'nun ruhunda bulunan özgürlük isteğinin fazla olması ve Yüksek Şehir'in dışa kapalı duvarlarının içinde kendini kafeste gibi hissetmesi de nedenlerden sayılabilir. Ancak Sabo sevdikleri uğruna rüyalarından vazgeçebileceğini kanıtlamıştır. Arkadaşlarına olan sadakatini, babasının kendisine sunduğu seçeneklerden -Ace ve Luffy'yi kurtarmak için- istemediği seçeneği kabul ederek bunu net olarak göstermiştir. Hafızasını geri kazandıktan sonra denizleri özgürce dolaşma sevdasından dolayı Devrim Ordusu'ndan ayrılmamıştır.

Sabo bir soylu olarak doğmasına rağmen tipik bir soyludan oldukça farklıdır, hatta kendini bir soylu olarak bile görmez. Servet edinmekten, lüks yaşam tarzından ve unvanlardan hoşlanmaz. Sabo'nun ailesini geri kalanı şan, şöhret, para, pul peşindedir ve soylu olmayan kişileri kendilerinden aşağıda görür. Sabo tüm bunları istemediği gibi, bir soylu olmaktan da utanç duymuştur. Onun düşüncesine göre çöplükte yaşayan insanlar bile soylulardan daha asildir. Bu yüzden Ace ve Luffy'yi çabucak benimseyebilmiş, Gri Terminal gibi bir çöplükte gönül rahatlığı ile yaşayabilmiştir.

Sabo'nun yetişkin hali de, çocukluğu gibi bir kişiliğe sahiptir. Hatta bazı yönlerden Luffy ile benzerlikler bile gösterir (isimleri yanlış söylemek gibi). Ace'in ölümünden dolayı her gün pişmanlık duyduğu için, Luffy'ye karşı aşırı korumacı bir yaklaşımı vardır. Onun tehlikede olduğunu hissettiği anda, Devrim Ordusu komutanı olarak kendisine verilen görevleri bile umursamaz. Dressrosa'da elinden geldiğince onu tehlikeden uzak tutmaya çalışmıştır.

Yetenek ve Güçleri

Sabo daha küçükken bile yüksek manevra kabiliyetine ve az biraz dövüş yeteneğine sahip bir çocuktu. Ace ile birlikte Luffy'yi Porchemy'den kurtarmaya gittiğinde bunu göstermiştir. Bir gün içinde Luffy'i elli kez yenmiştir. Ace'i yirmi dört kez yenmiş, yirmi altı kez de ona yenilmiştir.

Onu durdurmak için üzerine gelen bir korsanın bıçağını çok ani bir şekilde kapmıştır. Bu hızlı olduğuna bir kanıttır. Sabo aynı zamanda çok iyi bir hırsızdır. Söğüşlediği insanlardan bir dünya para toplamıştır. Ayrıca çok çeviktir. Yüksek bir yerden atladığında kendine zarar vermeden yere inebilir. Ace'in düşüncelerinden anlaşıldığı kadarıyla rota bilgisine sahip gibi görünmektedir.

Sabo, Devrim Ordusu'na katıldıktan sonra bizzat Dragon tarafından eğitilmiştir. Zaman içerisinde de organizasyonun en güçlü ikinci adamı olmuştur. Örgüt içerisinde Dragon'dan sonraki kişi olduğu için sadece lidere karşı sorumluluğu vardır, geri kalan herkese emir verebilir.

Fiziksel Yetenekleri
Yetişkin Sabo oldukça güçlü bir adamdır. Kavga Balıkları'ndan gelen saldırıları kolayca engellemiştir. Ayrıca korkunç gücü ile nam salmış ve bir Yonko olan Marshall D. Teach'in kişisel koruması olan Jesus Burgess'ı küçük bir eforla onu engellemiştir. Turnuvanın final dövüşünü kazandıktan sonra da, Corrida Kolezyumu'nun tüm arenasını yok etmiştir. Normal bir tutuşu ile Kor-Amiral Bastille'in kafasını ve başlığını ezmiştir. Ayrıca bir Denizci Amirali ile eşit şekilde dövüşebilmiş, kazanamasa da çok ciddi bir yara almamıştır. Bu olaydan sonra Karasakal Korsanları'nın 1. Filo kaptanı olan Burgess ile ikinci kez karşılaşmış ve onu kolayca yenmiştir.

Sabo, Ryusoken adını verdiği bir teknikle dövüşür. Bu teknikte parmaklarını "pençe" gibi kullanır. Parmakları o kadar güçlüdür ki; zırhları ve kılıçları kolayca kırabilir. Hatta bir kafa tasını yumurta gibi parçalayabilir. Sabo parmaklarını ejderha pençelerine benzetir. Ayrıca Haki kullanarak parmaklarının gücünü önemli ölçüde arttırabilir. Sabo, Luffy'nin aksine önce rakibinin silahını yok etmeye yönelik savaşır. İkisi arasındaki bu farktan ötürü Diamante, Lucy'nin aslında Luffy olmadığını anlamıştır.

Şeytan Meyvesi
Sabo, Logia türü bir meyve olan Mera Mera no Mi'nin şimdiki kullanıcısıdır. Meyve daha önce Sabo'nun ölen kardeşi Ace'e aitti. Meyvenin verdiği temel güçler kullanıcısının ateşe dönüşmesini ve ateş üretmesini sağlamasıdır.

Sabo meyveyi yer yemez ilk olarak Ace'in imza saldırısı olan "Ateş Yumruk" tekniğini yapmıştır. Bu tekniği ile Corrida Kolezyumu'nun zeminini tamamen parçalamıştır. Daha sonra ise meyveyi kontrol etmenin zor olduğunu söylemiştir, ancak bu durum Şeytan Meyvesi'ni yeni yiyen herkeste görülen klasik bir olaydır. Issho'ya karşı dövüşürken silahını alevlendirerek kullanmıştır. Bu da onun kısa sürede meyveye alıştığını göstermektedir. Ancak yeni yeteneğine tam olarak adapte olamamıştır. Fiziksel saldırılar kendisine işlemeyeceği halde, gelen saldırıları savuşturmaya çalışmasından bu açıkça anlaşılmaktadır.

Haki
Sabo, Busoshoku Haki'yi iyi derecede kullanabilir. Bu gücünü genelde parmaklarına ve borusuna yoğunlaştırır. Haki gücü sayesinde Burgess'in dirsek korumalığını ve Diamante'nin kılıcını kırabilmiştir.

Silahı
Sabo çocukluğundan beridir dövüşürken metal bir boru kullanır. Boru pek bir şeye benzemese de, Sabo'nun elinde oldukça güçlü bir silaha dönüşmektedir. Sabo bu silahı ile Donquixote Korsanları'nın üst yöneticilerinden biri olan Diamante ve Karasakal Korsanları'nın kaptanlarından biri olan Burgess'e karşı dövüşebilmiştir. Haki ya da meyve gücünü boruya uygulayabilir.

Ek Bilgiler

- 596. bölümün kapağında Sabo, Ace ve Luffy'nin büyümüş halleri birlikte gösterilmiştir. Bu görüntüde Ace'in dövmesindeki üzerinde çarpı işareti olan "S" harfi yoktur. Kısaca bu resim, "üç kardeş bir arada olsaydı" sorusunun cevabıdır. Aşağıda görebilirsiniz;


- Üç kardeşin de kendilerine ait şapkası vardır.

- Sabo'nun görünümü bir Charles Dickens eseri olan Oliver Twist'te yer alan Artful Dodger isimli karaktere benzer. Kitaptaki karakter de çocuk Sabo gibi bir hırsızdır.

- Sabo, 5. One Piece Popüler Karakterler anketinde 5. sıradadır. Bu sıra onu en popüper Devrim Ordusu elemanı ve Trafalgar D. Water Law'un ardından Hasır Şapka Korsanları'ndan olmayan en popüler ikinci karakter yapmaktadır.

- Sabo, üç kardeş içerisinde en uzun olanıdır.

- Sabo, Ace'in öldüğü öğrendiği zaman suratı, Ace'i kollarında kaybeden Luffy'nin suratına benzemiştir. İki karakter de ağzı açık kalmış bir şekilde büyük bir travma yaşamıştır.

- Sabo, Ace'in serinin ilk yarısında aldığı rolü aynen yaşamıştır:
 • İki karakter de bir Shichibukai'nin tiranlığında yönetilen ülkelerde Luffy ile karşılaşmıştır (Ace - Alabasta, Sabo - Dressrosa).
 • İki karakter de Luffy'yi korumuştur (Ace - Smoker, Sabo - Issho ve Burgess)
 • İki karakter de ayrılmadan önce Luffy'ye ya da tayfasına yaşam kartı bırakmıştır ve Luffy'yi tayfasına emanet etmiştir.
Künye

Adı: Sabo
Okunuşu: Sabo
İngilizce Adı: Sabo
Diğer Adı: Lucy (Rūshī)
İlk Göründüğü Bölüm: Manga 583, Anime 494
Bağlantıları: Devrim Ordusu, Dadan Ailesi (Eski), Goa Krallığı (Eski)
Unvanları: Devrim Ordusu 2. Komutanı (Sanbō Sōchō), Soylu (Eski), Korsan (Eski)
Yaşı: 22
Durumu: Canlı
Doğum Günü: 10 Mart
Boyu: 187 cm

Şeytan Meyvesi
Adı:
Mera Mera no Mi (Tr. Alev Alev Meyvesi, İng. Flame-Flame Fruit (Viz ve FUNimation), Flare-Flare Fruit (4Kids)
Anlamı: Yanan ateşin sesi
Türü: Logia

Hak Sahibi

Kaynak: http://onepiece.wikia.com/wiki/Sabo
Çeviren: Smoker
Yayınlandığı Site: www.korsanfan.com
 
Son düzenleme:
C

Clark Kent

teşekkürler ama bi manga kapagında cıkmıştı sanırsam sabo ölmemiş olamaz mı ?
 
R

Roronoa Zoro

"Ölmüştür" kısmı beni üzdü be smoker , ölmemiştir inş. ne diyelim..
Eline sağlık.
 
Eline sağlik smoker inş yaşiyordur diyorum şahsen yaşiyorsa renk getirecek karakterlerden biri olur.Aslinda op'de çoğu zaman birilerinin ölmesi çok zor ama bakalim Öldürmeyen E.oda öldürtmüyo.Paylaşım için teşekkürler.
 
Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2020.
Tasarım Korsanfan V.5.5
Yukarı Çık