Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] Roger'ın Dövüş Tekniği ve Zoro

İyi akşamlar. Uzun zamandır konu açmamıştım. Bu konu başlığı altında Roger'ın dövüş tekniğinden yola çıkarak Zoro'nun ileri seviye hakileri nasıl kullandığına dair bir inceleme yapacağım. Bu konuya @Erkan12 nickli arkadaşımız Roger'ın hakisi ile Oden'i ittiğini savunması üzerine açmaya karar verdim. Çünkü gerçekten de Roger orada bir kılıç tekniği kullanmamış ve bir slash atmış değil. Slash nedir derseniz, havayı kesen uçan saldırılar. Şimdi ilk olarak incelememin teorik başlangıç noktasını yapalım ve devam edelim.

1. Kujalılar attıklara oklara hakilerini ekleyebiliyorlar.

Bunu başka yerlerde de gördük. Örneğin Rayleigh, elindeki bilyelere haki ekleyip fırlatıyordu. Buradan biz anladık ki haki SOMUT şeylere eklenip uzağa fırlatılabiliyor. Haki o eklenen şey ile beraber vücuttan ayrılıp hareket edip gidiyor. Kullanıcı hakisini böylece uzak bir yerdeki birisine fırlatabilmiş oluyor. Bu durumda şu soru akıllara geliyor: Ben hakimi ileri fırlatmak için bir nesne kullanmak zorunda mıyım? Sadece hakimi bir şok dalgası olarak ileri fırlatamaz mıyım?

2. Sentomaru hakisi ile şok dalgası oluşturup itme yapabiliyor

Burada sentocuk, luffye hakisi ile saldırıyor. Böylece hakinin şok halinde vücuttan dışarı çıkıp itme sağladığını öğrendik. Bu saldırı çok önemli. İçeriden dışarıya doğru vuruyor. Bunu hyo dededen öğrendik. Birazdan sadede geleceğim.

Yukarıda gördüğünüz gibi luffy ileri seviye haki ile ağacı patlatıyor. Fakat bu saldırı ağacın diğer tarafından da çıkıyor. Yani haki vücuttan ayrılıp bir şok dalgası gibi ileri gidiyor mu acaba? İncelemeye devam.

Haki Dövüşçücü Roger

3. Roger'ın Oden'e yaptığı saldırı

İşte işler burada ilginçleşiyor. Yukarıda Roger kılıç kesmesi atmıyor. Dikkat ederseniz Oden kılıçları ile savunamıyor. Atılan şok dalgası kılıç ile oden arasında kalmış ve Odeni kesmek yerine geriye doğru püskürtüyor. Bu sahnede biz Roger'ın dövüş tekniğini anlıyoruz. Roger kılıç kesmesi atmak yerine kılıcı hakisini ileri fırlatmak için bir araç olarak kullanıyor. İşte size en üst seviyede haki dövüşü nasıl yapılırın örneği. En üstte kujalılar ok atıyordu ya. İşte o kujalıların ok atmadığını, hakilerini ok haline getirip ileri fırlattığını düşünün. Veya rayleighin elindeki bilyeye haki eklemediğini, elinde hakisi toplayıp bilye haline getirip ileri doğru bir şok dalgası fırlattığını düşünün. Dikkat edin! Elinden çıkacak ve ileri doğru gidecek. Yani hakiyi ileri fırlatmak için illa bir nesnenin içine koymaya gerek yok. İşte Roger böyle dövüşüyor. Kılıcında hem en üst seviye koka hem de ileri seviye hakiyi kullanıyor. Kesiş atmak yerine haki fırlatıyor. Diyeceksiniz ki buna haki mi dayanır. Adamda kral haki varsa dayanır.

Yukarıda da gördüğünüz gibi Roger, en üst seviyede kokayı kullanıyor ve kılıcından taşırıyor. Yetmiyor, Odene yaptığı saldırıyı da üstüne ekleyip saldırabiliyor. Aynını WB de yapabiliyor tabi. WBnin tek farkı, ileri doğru haki fırlatmak yerine deprem dalgası fırlatıyor bisentosu ile.

Sanırım Roger'ın dövüş tekniği anlaşıldı. Kılıç ustaları kılıç teknikleri + slash atarken, Roger kılıcını sadece hakisini ortaya çıkarmak ve saldırı yapmak için kullanıyor. Kılıç tekniği olduğunu henüz görmedik.

4. Peki ya shanks?

Shanks dövüş tarzını Roger'dan almış görünüyor. O da aynı tipte bir kılıç kullanıyor ve kılıcı ile hakiyi kombine ediyor. Akainun magmasını nasıl durdurduğunu hatırlayın. Tek farkı ise kılıç ustalığı da var. Elbette Roger da bir kılıç ustası olabilir, ileride netleşir bu konu.

5. Zoronun Monet'e yaptığı saldırı

Görüyoruz ki Roger, sentomarunun yaptığını en üst seviyede yapıyor ve hakisini doğrudan kılıcından salıp fırlatabiliyor. İşte Zoro'nun yaptığı da bu. Tek fark, slashına ekledi ve monete küçük bir kesik attı. Yani Zoro da Roger gibi hakisini ileri doğru fırlatmayı biliyor. Seride elemente eklenen hakiyi ilk kez böyle görmüş olduk. Bu durumda kizaru da lazerine haki ekleyebilir diye düşünüyorum. Ki zaten kılıcına haki ekleyip şekil veriyor ve ray ile dövüşüyordu. Haki eklemese lazer şekil almayacak ve, rayın hakisi o kılıcının içinden geçecektir. Peki kizaru vücuttan kopan lazere haki ekleyebilir mi? Göreceğiz ileride. Eklemiş olsa bile marco iyileşebildiği için ona etkisi olmayacaktır. Başka bir kişi üzerinde görsek daha iyi olacak.

6. Zoro haki taşırırken

Burada da Zoronun hakisini tıpkı Roger ve WB gibi kılıcından taşırırken görüyoruz. Tek fark, Zoro burada bekleme modunda iken kılıçlarında bir taşma yok. Keserken oluyor. Hakisinin henüz yetersiz olduğu kesin. Sonuçta bir Roger değil. Ama belli ki mangaka, Zoro için seri sonunda kralların gücünü düşünüyor. Üstelik Zoro hakisini slashına ekleyip fırlatabiliyor da.

Bu konuda sizin fikriniz nedir?

Ben bu konuda çok iddialı değilim, benim adımı vermişsin sanki ben kesin kez öyle demişim gibi algı olmasın, sadece inceledik sorduk soruşturduk, baktık başkaları da öyle düşünüyor aklımıza yattı.

Yoksa kılıç tutup şok dalgası atmak ayrı bir fantezi, ancak Oda gibi birinin aklına gelirdi herhalde. Ben de ilk defa bu bölümde gördüm, daha önce böyle bir şey aklıma gelmezdi.

Normal bir kılıç saldırısı olmadığı belli. Yani slash falan olsa kılıca takılır ya da keser uçurur vb.

Fakat sanki kılıcın içinden geçip de vücuda zarar vermiş gibi. Yani kesik falan da yok dikkat ettiğim kadarıyla. Zaten saldırıyla beraber gelen siyah efektler de H.haki patlamasında gösteriliyordu.

Ben bu konuda çok iddialı değilim, benim adımı vermişsin sanki ben kesin kez öyle demişim gibi algı olmasın, sadece inceledik sorduk soruşturduk, baktık başkaları da öyle düşünüyor aklımıza yattı.

Yoksa kılıç tutup şok dalgası atmak ayrı bir fantezi, ancak Oda gibi birinin aklına gelirdi herhalde. Ben de ilk defa bu bölümde gördüm, daha önce böyle bir şey aklıma gelmezdi.
Zoro slasha eklemişti.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık