Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Brook'un Hikayesi - Rhythm of Sadness

Rumbar Korsanları'nın son performansından kareler de yer alıyordu ama telif dolayısıyla hikayeyi tekrar kurgulamak zorunda kaldım maalesef. Olduğu kadar : ))

Merhaba arkadaşlar, bu sefer yaptığım müziğin bestesi bana ait değil. The Witcher oyunundan çok sevdiğim müziklerden birini sıfırdan kendim yaptım. Acemice yaptığım illüstrasyon çizimleriyle de birleştirip bir video haline getirdim.

Müziğin orijinal ismini bulamadım. Yani kim besteledi bilmiyorum. Ama büyük ihtimalle oyunun müziklerini yapan Marcin Przybylowicz, Mikolai Stroinski veya Percival'ın elinden çıkmıştır. Kullanılan enstrümanlar ve tarzları hemen hemen böyle.

Ben de orjinal haline benzer enstrümanlar kullanmaya çalıştım. Oyundaki en güzel kadın olduğunu düşündüğüm Triss Merigold'un da illüstrasyonunu yaptım ama müziğin onla alakası yok. Müzik genelde Skellige'de çalıyordu. Kullandığım kadın sesi de Triss'e ait değil. Müzik yapımında kullandığım bir ses efektini kullanıp Witcher telafuzu oluşturmaya çalıştım. Bazılarını rahatsız edebilir ama müziğin birebir benzerini sıfırdan yapmak yerine böyle ufak bir detay olsun istedim sadece o kadar. Orijinalinin verdiği tadı ve kaliteyi vermem elbette mümkün değil ki kendim için amatör kelimesini bile fazla buluyorum ama yine de sonucu beğenebileceğinizi düşünüyorum. Dinlediğiniz için şimdiden teşekkürler

Konun Evveliyatını... Görmek için göz atabilirsiniz : ))

Merhaba arkadaşlar. Açtığım konun kendimle alakalı olmasının haksız bencilliğini yaşıyorum : ))

Çok amatör düzeyde müziğe-şiire merakım var. Yakın zamanda Bir müzik yapma programıyla tanıştım (FL Studio). Anladığım kadarıyla genel itibariyle Profesyonel Prodüktörler pek tercih etmiyor bu programı. Ancak müzikle uğraşan amatörler ilk etapta bu programı tercih ediyor gibi gözüküyor benim de öyle oldu.

Henüz programın arayüzüne bile tam olarak hakim değilim. Ancak üşengeçliğime engel olmak ve bu konuda kendimi geliştirmek durumunda hissetmek adına bir Youtube Kanalı açmaya karar verdim. Tam olarak ne tür müzik yapacağıma karar veremedim ancak kendime ait melodilere yada unutulmuş ezgilere türkülere mix yapma düşüncesindeyim. Bu konuda tavsiye ve bilgilerinizi paylaşmanızı diliyorum. Forumda bilgisi ve ilgisi olan arkadaş varsa desteğini esirgemezse sevinirim. İlk parçamı yayınladım. Ses kartı gibi ciddi donanım eksiklikleri ve mix-mastering tecrübesizliği sebebiyle bazı sesler kulağınızı rahatsız edebilir veya tatmin edici doygunlukta gelmeyebilir. Bilgi ve tecrübe konusunda yeterli donanıma ulaştığımda daha ciddi işler çıkarmayı düşünürüm. Şimdilik sadece kendimi deniyorum. Değerlendirmelerinizi bekliyorum.

Saygılar. :sapkali:

Youtube kanalımın ismi Rhythm Of Sadness

Güncelleme:
Uzun zamandır kanalla ilgilenmiyordum varlığını bile unutmuştum. Vaktimin olduğu bir dönem yeni müzikler yapıp kanalı aktif hale getirdim.

Kanalımın bugün Youtube Tarafından onaylanması şerefine ve Son olma potansiyelindeki Samurai Spirit isimli ilk videoma gönderme olsun diye Samurai Spirit: Peace (piece değil peace (( : ) isimli yeni bir videoyu bugün yayınladım. Muhtemelen yeniden kanalla ilgilenmeyeceğim bir döneme gireceğim. Belki bir video daha yaparım. İçime esen tınıları kaybetmeyeyim diye açtım zaten kanalı bir beklentim yok çapım da.

Kanalı açmama aşamasında ve sonrasındaki destekleri için @amaneden 'e ve @çiköfte 'ye teşekkürlerimi yineliyorum : ))

Samurai Spirit: Peace

[Yansıma]

Reflection [Yansıma]

Unseen [Görünmeyen]

Sessiz Ses [Koe no Katachi]

The Hope

Vera

Ve son olma potansiyeline sahip yaptığım ilk parçam (dı): Samurai Spirit

Ara geçiş olarak Japon Halk müziği Sakura Kullanılmıştır.

Samurai Spirit

Selda Bağcan'ın yorumladığı Maden Dağı türküsüne parçanın hüznüne zarar vermeden kendimce remix/trap çalışması yaptım.

Son düzenleme:
Kusra bakma biraz geciktirdim. Sakin kafayla dinlemek ve yazmak için. Öncelikle soyliyeyim tekrar, benim müzik bilgim yoktur. Türkçe müzik ilgim ve kültürüm fena değildir sadece.
Kulaklıkla dinlemedigimden sanırım, bahsettiğin herhangi bir ses bozukluğunu algılamadım. Ayrica mixlerin hiçbiri yama gibi duymuyor, oldukça akıcı ve gaza getirici. Türkü miksini siddetle destekliyorum. Haberin vardir büyük olasilikla en sevdigim türkü mikslerinden;

Bu da Bulgar bir yerel türkünün dünyaca ünlü remixi:

Son falan demişsin, yaptığının dinlenirligi yüksek, seviyorsan devam etmelisin. Takipte olacağım seni. Bol ilhamlar. :)

Kusra bakma biraz geciktirdim. Sakin kafayla dinlemek ve yazmak için. Öncelikle soyliyeyim tekrar, benim müzik bilgim yoktur. Türkçe müzik ilgim ve kültürüm fena değildir sadece.
Kulaklıkla dinlemedigimden sanırım, bahsettiğin herhangi bir ses bozukluğunu algılamadım. Ayrica mixlerin hiçbiri yama gibi duymuyor, oldukça akıcı ve gaza getirici. Türkü miksini siddetle destekliyorum. Haberin vardir büyük olasilikla en sevdigim türkü mikslerinden;

Bu da Bulgar bir yerel türkünün dünyaca ünlü remixi:

Son falan demişsin, yaptığının dinlenirligi yüksek, seviyorsan devam etmelisin. Takipte olacağım seni. Bol ilhamlar. :)
Ben dinlerken beni en çok rahatsız eden 00:19 civarında giren Enstrümanın sesi. Yankı olayı çok fazla yankıyı ben vermedim doğal hali öyle yankı ayarları mevcut ancak yazılımın standart ara yüzü dışında kendi kontrolleri vardı ve tam istediğim halini yakalayamadım ya çok yavan yada fazla yankılı oluyordu. Üst ses olduğu içinde alttaki sesleri boğmuş gibi biraz. Ayrıca yapmamak gereken kadar ses seviyesini yüksek tutmama rağmen ses seviyesi düşük geliyor. Bu da laptopta yapmamdan kaynaklanıyor haricen bir ses kartı gerekiyor en azından. Lap topun hoparlörü de kısmen arızalı olduğu için telefon kulaklığı ile idare etmeye çalıştım. Ben telden dinleyince de bass ve kick sesleri hiç gelmiyor. Şu görseldeki hareketlerin en fazla olduğu yerlerde bass ve kick var normalde. Kulaklıkla dinlerken bu problemlerin çoğu yok ama.

Şunu belirteyim herhangi bir parçayı remix yapmadım sadece ikinci kısmın geçişlerinde kullandığım Japon Halk şarkısı var Sakura oda bir iki kelimelik. Onun dışında herkesin kullandığı enstrüman ve ritimler efektler vs. var elodiyi vs her şeyi sıfırdan yazdım yani. Olan parçaya ritim çalışmadım. Asıl niyetim bunu yapmak ama hoşuma giden güzel eserleri de kendimce mixlemek isterim.

Selda Bağcan bu tarzda trend olmuş durumda zaten. Diğer Türkü bizim kültüre de yakın. Bir sonra ki çalışma da ne yaparım bilmiyorum ama ne olursa olsun içinde hüzün olmalı. Hüzün seviyorum ben fazla ritmik olsa bile hüzün olmalı içinde. Kanalın ismini de bu yüzden böyle yaptım zaten. : ))

Yolladığın Bulgar Türküsü tarzında sıfırdan kendim yapmak isterdim ama çok zor en azından şuanda. Çünkü nota bilgim az ve kulak yoluyla çıkarıyorum melodiyi. Çok amatör ney üflerim arada sesi alamadığım için neyde deniyorum falan. Meşakkatli oluyor yani. Kaldı ki gitar veya farklı bir enstrümanın farklı tonlarındaki seslerini hem bulmak hemde uyumlu bir şekilde çıkarmak zor olur benim için. Ancak arpej konusunu tam olarak çözebilirsem alt seslere yazacağım arpej gitar-piano sesleri daha kaliteli olacaktır.

Bir sonra ki çalışma ne olur bilmiyorum.

Bu vardı ilk başlarda yaptığım. Tabi yaparsam böyle olmaz o zaman daha az bilgiye sahiptim ve hiçbir ayar mix vs yapılmamış hali. Sadece parçayı oluşturdum. Demo hali diyebilirim. Ama başka bir parça kullanmadım kendime ait iki ayrı melodi var içeriğinde. Ama biraz fantezi tadın da. Trap olayında genelde bu tarz talep ediliyor diye böyle bir şeye niyetlenmiştim. Tam olarak ne yapacağıma karar verirsem çalışmalara başlayabileceğim. : ))

Son düzenleme:
Ben dinlerken beni en çok rahatsız eden 00:19 civarında giren Enstrümanın sesi. Yankı olayı çok fazla yankıyı ben vermedim doğal hali öyle yankı ayarları mevcut ancak yazılımın standart ara yüzü dışında kendi kontrolleri vardı ve tam istediğim halini yakalayamadım ya çok yavan yada fazla yankılı oluyordu. Üst ses olduğu içinde alttaki sesleri boğmuş gibi biraz. Ayrıca yapmamak gereken kadar ses seviyesini yüksek tutmama rağmen ses seviyesi düşük geliyor. Bu da laptopta yapmamdan kaynaklanıyor haricen bir ses kartı gerekiyor en azından. Lap topun hoparlörü de kısmen arızalı olduğu için telefon kulaklığı ile idare etmeye çalıştım. Ben telden dinleyince de bass ve kick sesleri hiç gelmiyor. Şu görseldeki hareketlerin en fazla olduğu yerlerde bass ve kick var normalde. Kulaklıkla dinlerken bu problemlerin çoğu yok ama.
00.19 beni rahatsiz etmedi, hatta yırtıcı bir hayvanın çığlığı gibi, müziğin gelenekselliği ile uyumlu. Ben telefondan dinledim, kulaklık elime geçince öyle de dinlerim. Bu iş icin gerekli donanimlardan bahsetmişsin, keske anlasaydim. :(

Remiks tam olarak nedir, senin yaptığınla ne farki var onu da bilmiyorum,anlamadım. Kulağıma hoş gelen şeyleri dinliyorum ben cogu insan gibi. Türk pop remixlerden nefret ediyorum.

Selda.Bagcan'in askeriyim. Birkac kez konserine gittim. :) Gönderdiğim şarkılardan anlamışsındır, ben de hüzün severim.

Djlerde nota bilgisi olduğunu, bunu kullandıklarını bile bilmiyordum. Gerçekten keske benim yerime, yaptığın seyden anlayan forumdasimiz olsaydı, onla.daha verimli fikir alışverişi yapardin.

Gönderdiğin link açılmıyor benim telefonumda. Bilgisayardan denemem lazım sanırım.

Bence etnik takilmak en güzeli..Muzik kültürün genisse bir de, ezgilerin deryasi seni bekler.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık