Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] Pokémon (1997-)

İyi akşamlar. Bugün çoğumuzun çocukluğunun animesi olan Pokemon'u kendimce tanıtacağım. Pokemon benim için çok özel olduğundan biraz detay girebilirim. İsterseniz okumayın ve sadece alta yorum girin çünkü gereksiz ve uzun gelebilir. xd
Pokémon

Benim de çocukluğumda izlediğim bir anime olsa da benim için bundan fazlasıdır çünkü bugün bile hala yeni bölümler çıkmakta olan Pokemon'u takip etmeye çalışırım.

Pokemon hemen her anime gibi aslında uyarlamadır. Ama çoğu animenin aksine Pokemon bir oyundan uyarlamadır. Satoshi Tajiri isimli birisi tarafından geliştirilen oyun 1996 yılında piyasaya sürüldü. Sevilen oyunun animesi mangaları kart oyunları yapıldı.

Türkiye ise Pokemon'u animesi ile tanıdı. Pokemon 1997'de animeye uyarlandı. 2000 yılında ise Türkiye'ye geldi. Pokemon her anime gibi Japoncadır ve karakterler Japonca isimlere sahiptir ama Türkiye ve dünyanın büyük bölümü animenin ingilizce isimlendirmelerini kullanır. Ash Ketchum olarak bildiğimiz ana karakterin asıl ismi Pokemon Oyununu geliştiren kişi dolayısıyla Satoshi'dir. Her ne kadar Pikachu hem Japoncasında hem de İngilizcesinde de Pikachu olarak adlandırılsa da neredeyse diğer pokemonların tamamı ayrı Japonca ve İngilizce isimlere sahiptir.

Diğer bilindik karakterlerin Japonca isimleri Kasumi (Misty) Takeshi (Brock) Musashi (Jessie) ve Kojiro (James) tir.

Pokemon'un ilk başta Türkiye'de çeşitli aralıklarla yasaklanarak ilk dört sezonu yayınlandı. Bu arada tabii bazı seslendirmenleri değişti. Dört sezonun ardından çocukların ruh sağlığını bozduğu gerekçesiyle yasaklandı. Kendisini pokemon sanıp atlayan çocuk haberini hepiniz duymuşsunuzdur. Uzun bir aranın ardından Pokemon 11. sezonu ile yine türkçe dublaj ile Türkiye'de yayınlanmaya başladı. Şanslıydık ki Ash ile Brock'un kulağımızın aşina olduğu seslendirmenleri hala onları seslendiriyordu. Şu an Pokemon'un 23. sezonu yayınlanıyor ve Ve 1,2,3,4 ve 11-22. sezonlar Türkçe Dublaj ile yayınlandı. Arada kalan 5-10. sezonlar ise uzun zaman önce Pokemon Türkiye isimli benim de üyesi olduğum forumun bazı üyelerince Türkçe Altyazılı olarak çıkartıldı.

Pokemon One Piece'e şükrettirecek biçimde yavaş ilerleyen bir animedir aslında. Çünkü ticari kar asıl amaç olduğundan Satoshi yani Ash Ketchum hedefi olan Pokemon Ustalığına hala ulaşamamıştır hatta hala benzer hataları yapmaktadır. Çünkü asıl amaç oyun tanıtımıdır ve onları satmaktır.

Pokemon hikayesi olan bir oyundur. Tıpkı animedeki Ash gibi 10 yaşına gelmiş biri olarak bir başlangıç pokemonu seçer ve pokemon antrenörü olursunuz. Animede Pikachu başlangıç olarak seçilse de bunun sebebi Pikachu'nun maskot pokemon yapılmak istenmesidir. Oyunda ise Bulbasaur (Bitki Tipi) Squirtle ( su tipi) ve Charmander (ateş tipi) üçlüsü ile oyuna başlarsınız.

Satoshi/Ash oyundaki ana karakter olan Red'den esinlenilmiştir. Onun rakiplerinden olan Gary ise Blue'dan. Animede de oyundaki gibi Profesör Oak'tan pokemonunuzu alırsınız.
Pokemon oyununda Roket Takımı adlı bir oluşum vardır ama Jessie, James ve Meowth'dan oluşan salak üçlü anime için yazılmışlardır. Tabii animeye göre çıkarılmış bazı oyunlarda onlarda yer almıştır.

Pokemon'un ilk oyunu Pokemon Red and Green tuttuğu zaman belli aralıklarla yeni pokemon oyunları çıkartılmıştır. Bu şu anlama geliyor; her oyun farklı ana karakter, farklı spor salonları (Biliyorsunuzdur Ash Pokemon Ligine katılmak için 8 adet spor salonu liderini yenip 8 adet rozet kazanıyordu.) farklı bölgeler ve farklı başlangıç pokemonları.

İlk bölge Kanto idi ve başlangıç pokemonları Bulbasaur, Squirtle ve Charmander. Diğer bölgeleri ve pokemonları da ingilizce isimleri ile sıralayalım,
Sıralama Bitki, su ve ateş tipi şeklinde olacak:
Johto: Chikorita, Totodile, Cyndaquil
Hoenn: Treecko, Mudkip, Torchic
Sinnoh: Turtwig, Piplup, Chimchar
Unova: Snivy, Oshawott, Tepig
Kalos: Chespin, Froakie, Fennekin
Alola: Rowlet, Popplio, Litten
Galar: Grookey, Sobble, Scorbunny

O kadar şey yazdım ama yine de her bölgenin profesörlerini yazmaya üşendim. :D

Pokemon animesi Pokemon oyununu tanıtıyor demiştim ya. İşte her oyun çıktığında Ash bölge değiştiriyor. Pikachu hariç diğer pokemonlarını bir şekilde bırakıyor ve sıfırdan gittiği bölgenin pokemonlarını yakalıyor. Oradaki lige katılmak için oradaki Pokemon spor salonu liderlerine meydan okuyor ve tabii yeni oyunlar gelecek olduğu için ligi kazanması uzuyor.

Ve Ash hala 10 yaşında. :D Cedric ya da Peter Pan'i dahi geçti artık. xd Her bölgede kıyafeti oyundaki ana karakterin kıyafetine göre değişiyor
Oyundaki bazı karakterler de animeye giriyor. Ki sizin çok iyi bildiğiniz Misty ve Brock'ta animede ilk başta tanıtıldıkları gibi spor salonu liderleri. Bu arada Ash'in yol arkadaşları da sürekli değişiyor. Genelde sizler ilk dört sezonu izleyip bıraktığınızda Misty, Brock ve belki Tracey'yi tanıyorsunuzdur ama Ash'in o zamandan beri bir sürü yol arkadaşı oldu.
Bunları bölge bölge yazalım:
Kanto: Ash, Misty ve Brock
Portakal Adaları: Ash, Misty ve Tracey
Johto: Ash, Misty, Brock
Hoenn: Ash, May, Max ve Brock
Sinnoh: Ash, Dawn ve Brock
Unova: Ash, Iris, Cilan
Kalos: Ash, Serena, Clemont, Bonnie
Alola: Lillie, Lana, Mallow, Kiawe, Sophocles
Şu an ise Ash yine kantoda ve tek bir arkadaşı var o da Goh. İstisnai olarak bu serinin tek ana karakteri Ash değil Goh da ana karakter.

Bazı karakterleri tanıtalım:

Ash Ketchum/Satoshi
Pokemon'un ana karakteri. 10 yaşındadır. Amacı Pokemon Ustası olmaktır. Hırslıdır, kolay vazgeçmez, yenilgiden hoşlanmaz. Şefkatlı birisidir.

Pikachu:
Ash'in ilk pokemonu ve ortağı. Ash diğer pokemonlarını bir şekilde bırakırken Pikachu ile hiç ayrılmamışlardır. Ash gibi o da hırslıdır ve koly vazgeçmez. Uzlaşmacı bir yapıdadır. Kavgacı biri değildir. One Piece'de Chopper'ı ve Sanji'nin çocukluğunu seslendiren Ikue Otani tarafından seslendirilir. Kadın nerede dünyalar şekeri karakter var onu seslendiriyor. :D

Misty:
Ash ve Pikachu bisikletini mahvettiği için peşlerine takılmış zamanla çok yakın arkadaş olmuşlardır. Su pokemonları konusunda uzmanlaşmak istemektedir ve böcek tipi pokemonlardan nefret etmektedir. Zaman zaman asabileşen ve zaman zaman şansı yaver gitmeyen bir karakterdir. Pokemon'da Ash ile seyahat etmiş karakterler arasında favorim olmasa da ilk göz ağrım sonuçta.

Brock:
İşte Pokemon'da en sevdiğim ikinci karakter. (Birincisi Serena) Kaya tipi pokemonlar konusunda uzman olan bir spor salonu lideri iken ash ile yola çıkmıştır. İlk başlarda iyi bir pokemon yetiştiricisi olmaya çalışırken Ash ile yollarını ayırmadan hemen önce Pokemon Doktoru olmaya karar vermiştir.

Çok iyi yemek yapar ve Kızlara düşkündür. Bu size başka bir kral karakteri hatırlattı mı? ;) ;) ;)

Jessie:
Roket Takımının üyesidir. Bencildir ve sürekli kendi istediği olsun ister. Kendisin çok beğenir ve sinirli bir yapıya sahiptir.

James:
Roket takımının üyesidir. Roket takmının en naif üyesidir. Şişe kapakları koleksiyonu yapar. Aslen çok zengin bir aileden gelmektedir. Pokemonlar konusunda en bilgili olan Roket takımı üyesidir. (Görece)

Meowth

Roket takımının üyesidir. Konuşabilir ve diğer pokemonları anlayabilir. Bu size başka bir One Piece karakterini anımsattı mı? ;) ;) ;) Patronunu çok sever ve onun favori pokemonu olan Persian'dan nefret eder. Sürekli patronun favorisi olma hayalleri kurar.

Ash ve Pikachu ile birlikte Ash'in gittiği tüm bölgelerde onunla olan sadece üç karakter vardır. Jessie, James ve Meowth. Onun dışında hepsi bazen geri gelselerde onları saymazsak Ash ile en fazla iki bölgede seyahat etmişlerdir. Roket üçlüsü ise amaçları Pikachu'yu yakalamak olduğundan sürekli Ash'i takip etmektedirler.

Ash'in liglerdeki başarılarından spoiler içinde bahsedeyim:
Kanto: Son 16'ya kaldı.
Johto: Son 8'e kaldı.
Hoenn: Son 8'e kaldı.
Sinnoh: Son 4'e kaldı.
Unova: Son 8'e kaldı.
Kalos: Finalde yenildi.
Alola: Şampiyon oldu.

Şu anki katıldığı yarışmas lig formatı değil. Dünya Şampiyonası adında bir turnuvaya katılıyor ve amacı başka pokemon antrenörlerini yenerek en tepeye oturmak. Ash'in son hikayesi belki de bu seride olacak. Her bölgede serinin adı değişir. Pokemon Original, Pokemon Diamond and Pearl, Pokemon X and Y vs. Şu ankinin adı Pokemon Journeys. Ash bu sefer Kanto'da ama tüm bölgeleri diğer ana karakter olan Goh ile ara ara ziyaret ediyor. Ash bu seride daha önce insanların Ash'in yakalamasını isteyip yakalamadığı bazı pokemonları da yakaladı.

Biraz uzun oldu sanırım . Umarım okuyan olmuştur. xd

Herkesin çocukluğunda severek izlediği ve muhtemelen ilk izlediği anime dir. Hemen hemen tüm bölümlerini izlemiş, oyunlarını oynamışımdır.

Sonradan gelen edit:
Seriye geç başladığım için bölüm bekleme gibi bir durumum olmadı. Ama one piece'e şükrettirecek hız da çıkan bir seri...

Pokemon'un ülkemizde kaldırılma sebebini hatırlıyorum. Mal çocuk...

En sevdiğim pkemon squirtle ama en son evrimleşmiş hali aşırı leş. İlk ve ikinci hali en iyisi.
En sevdiğim pokemon oyunu şu adını unuttuğum oyun. Hala vaktim ve oyun indirme becerim olsa pc ye yükler, sabahlara kadar oynardım.
Son olarak dediğin gibi one piece bundan birkaç şey aşırmış olabilir. Özellikle karakter benzetmeleri konusunda. Tabi bu konuda kimse fairy tail in eline su dökemez. (Shanks-Gildarts)

Son düzenleme:
Eline sağlık güzel konu olmuş.(Hepsini okudum. : ) ) Pokemon'un eski çizimlerini severdim. Ash çok değişmiş.
Pokemon Türkiye forumuna bir bakayım dedim ama ziyaretçiler mesajları göremiyormuş. :/

Charizard vs Poliwrath rövanş karşılaşması yayınlanmadan Pikachu'yum deyip 7.kattan atlamıştı.

Baktılar olacak gibi değil yayından kaldırdılar.

Pokemon gibi animelerin çocukken beni en etkileyen kısımı sanırım devamlı hikayesinin olması. Yani tom ve jerry de iyidir ama her bölüm ayrı olay. O tarz yapımlar acaba bir sonraki bölüm ne olacak diye tv başında bekletmiyordu.

Pokemon gibi animelerin çocukken beni en etkileyen kısımı sanırım devamlı hikayesinin olması. Yani tom ve jerry de iyidir ama her bölüm ayrı olay. O tarz yapımlar acaba bir sonraki bölüm ne olacak diye tv başında bekletmiyordu.
Hikaye açısından bir Digimon değildi. Pokemon'un derinliği yoktu. Hatta bunun da konusu açılabilir. ?

Eline sağlık güzel konu olmuş.(Hepsini okudum. : ) ) Pokemon'un eski çizimlerini severdim. Ash çok değişmiş.
Pokemon Türkiye forumuna bir bakayım dedim ama ziyaretçiler mesajları göremiyormuş. :/
Ash belli bir sezona kadar sürekli büyüyordu. Boyu görünümü filan. Ama 14. sezonda yeniden küçüldü 10 yaşında dediler tekrardan. Sonra bir ara görünümü biraz daha büyükçeydi sonra yine değişti. :D Senin attığın resimdeki hale geldi. Burada daha da çocuksulaştı. Şimdiki hali daha iyi bence. Yine çocuksuluk var ama attığın resimdeki kadar değil:

Bunlar da tüm kıyafetleri. Sondan baktığımızda ikinci ve üçüncü sıradaki olan filmlerden onun dışındakiler sırayla bölge bölge:
Charizard vs Poliwrath rövanş karşılaşması yayınlanmadan Pikachu'yum deyip 7.kattan atlamıştı.

Baktılar olacak gibi değil yayından kaldırdılar.

Şöyle paylaşımlar yapıyormuş o çocuk şimdi:

Öncelikle konuyu açtığın teşekkürümüzü edelim çok uzun da değil gayet de okunaklı bir yazı olmuş.

Şimdi bu seri benim için de önemli o yüzden içimdeki birikenleri buraya dökmek istiyorum.

Bu seri kadar potansiyelini heba eden seri az bulunur. Başta ekşi sözlükteki distopya hikayesi olmak üzere bu seri için çıkan onlarca farklı hikaye gördüm. Oynayanlar bilir orijinalleri dışında fanların yaptığı bir sürü hack oyunu vardır pokemonun. Bazıları öyle güzel hikayelere sahiptir ki şu kadarını yapsaydınız bari diye iç geçirir insan.

Bugün pokemonun geldiği durum One piece'ten çok farklı değildir aslında. Oyunlar elbette önemli ama hedef kitle de en az onun kadar önemli. Hedef kitleyi küstürmemek adına ciddiyet kaybedilir ve seri çocuk eğlencesinden öteye gidemez hale gelmiştir.

Ben pokemonu beş sezon izledim. Diğer sezonları izlemek bana tamamen vakit kaybı geldi. Çünkü hikaye namına bir şey yok seride. Bir animenin her bölümünün filler olduğunu düşünün öyle bir kahır. Bir yere gidiyorlar yeni bir pokemon tanıyorlar roket takımı geliyor yeniyorlar ve happi endo. Yalnızca turnuvaları izleseniz bile yeter.

Gelelim tasarımlara. İlk serinin tasarımlarını yapan abi kimse elini öpmek lazım. Muazzam bir şey. Bir tane bile bu ne biçim tip dediğin pokemon yok. 1 seviyesinde olmasa da 2,3,4 te iyi ama her sezonda daha kötü hale geliyor ve bir süre sonra ucubeden başka şekilde isimlendirilemez hale geliyor pokemonlar. Hikayesi olmayan ve artık göze de hitap etmeyen hilkat garibeleri ile seri tamamen çöpe dönüyor.

Tabii japonlar bizden çok farklı. Adamlar bir şeyi tuttu mu bırakmıyor iliğine kemiğine kadar sömürüyorlar. Mario gibi Zelda gibi oyunlar da çok uzun zamandır yayımlanır mesela. Pokemonun yeni oyuna çıkar hikaye gene aynıdır. Pokemonlar değişir kalite artar ama yine aynı şeyi yaparsın. Fakat deli gibi satar. Sattıkça da devam eder. Adamlar işleyen bir şey bulduğunda ona asla dokunmuyorlar. Değişim ihtiyacı hissetmiyorlar.

Hani şu seri üç dört sezon olsaydı ve distopik bir hikayesi olsaydı bugün başka seviyede bir yapımdan bahsediyor olurduk. Belki daha az satardı ama bir başyapıt izleme şansımız olmuş olurdu.

Pokémon Bugün halen daha dünyanın en popüler serilerinden biri eşyaları telefon kapları yastıkları anahtarlıkları salata soyacağı bile aklına ne gelirse artık satıyor. Ben bile aldım birkaç bir şey bugüne kadar. En nihayetinde hayal kırıklığın ondan duyduğun beklentiyle doğru orantılı oluyor. E seviyorsun da. Hiçbir şey olmasa on beş yirmi sene önce beni sabahın köründe o taşların üzerine oturtup ellerim haşat olana dek kartlara vurdurduğu için hatta o cipsleri ellerimle yokladığım için bakkaldan azar yedirdiği için bile teşekkür etmek gerek. Elimde halen duran tasolarım var çoğusu yok olup gitmiş olsalar bile ve ben ölüp gidene kadar da benimle olacaklar.

Son düzenleme:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık