Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Osmanlı'dan Götürülen Tarihi Eserler

Avrupa köylüleri kültür bilinci ve aşkıyla dolup taşıyordu... Osmanlı köylüsü cahildi....

Sömürüyü haklı çıkarmaktan vazgeçiniz lütfen.
Avrupa koylulerinden bahseden kim peki? Heykeller Osmanli halkinin inancina ters degil mi? Ronesans doneminde neden acaba Davut heykeline de saldirmamislar diye dusunmuyor degilim :S Acaba neden Ingiltere'de Konstantin heykelleri var halen :D Bak Osmanli'da Konstantin Sutunundan baska bir sey yok :D Fransa'da 3.Napolyon(1853) emriyle dikilen Vergintorix heykeline neden saldirmamis bu avrupanin cahil halklari? Henrich Schileman sadece Homeros'un Ilyadasini okuyarak troia kentine ulasiyor. Var mi boyle bizde de boyle birisi? Avrupa halkinin da zarar vermemesinin garantisini veremiyorum ama bir kac olay gosterirsen gorusumu degistirebilirim. Bekliyorum avrupa halki 1830 yillari sonrasi ne yapmis o zaman bu gibi tarihi eserlere?

Avrupa koylulerinden bahseden kim peki? Heykeller Osmanli halkinin inancina ters degil mi? Ronesans doneminde neden acaba Davut heykeline de saldirmamislar diye dusunmuyor degilim :S Acaba neden Ingiltere'de Konstantin heykelleri var halen :D Bak Osmanli'da Konstantin Sutunundan baska bir sey yok :D Fransa'da 3.Napolyon(1853) emriyle dikilen Vergintorix heykeline neden saldirmamis bu avrupanin cahil halklari? Henrich Schileman sadece Homeros'un Ilyadasini okuyarak troia kentine ulasiyor. Var mi boyle bizde de boyle birisi? Avrupa halkinin da zarar vermemesinin garantisini veremiyorum ama bir kac olay gosterirsen gorusumu degistirebilirim. Bekliyorum avrupa halki 1830 yillari sonrasi ne yapmis o zaman bu gibi tarihi eserlere?
Bizim burada halen tam bir bilinç yok. Ben Sagalassos'a gideceğim zaman yakın bir yerde mola vermiştim. Oranın yerlisi birine sordum nasıl bir yerdir diye, taş yığını sadece, millet neyine bakıyor anlamıyorum falan demişti. İstanbul Arkeoloji Müzesi geçen yıl 500.000 ziyaretçi sayısına bile ulaşamamış.

Tarihi esere kıymet verme, müze yapma batıda ortaya çıkmış bir fikir. Batı kültürü egemen olunca bizde de kıymetlendi. Ancak o zamana kadar da olanı yağmaladı adamlar. Kurallarını kendin oluşturduğun bir yarışta hele de yarışa 100 yıl önce başlamışsan kazanırsın. Çiftçi vs arkeolog yaşanmış. Kazanan belli. Sanmıyorum ki onların köylüleri de çok umursasın o tarihlerde. Ama onları sömürecek kimse yoktu o zamanlar.

Geçmiştekileri eleştirmek gereksiz o nedenle. Ama günümüzde hala bunun değerini anlamayan cahil kardeşlerimizi yerden yere vuralım. Bu konuda diyecek bir şey yok.

Al çok basit örnek :/ Kumların altında binlerce yıl bozulmamış papirüs İtalya'da kısa sürede çürümüş. Bu yüzden Eski Mısır'ın tarihinde boşluklar var. Çok da sahip çıkmıyorlar her şeye.

Bizim burada halen tam bir bilinç yok. Ben Sagalassos'a gideceğim zaman yakın bir yerde mola vermiştim. Oranın yerlisi birine sordum nasıl bir yerdir diye, taş yığını sadece, millet neyine bakıyor anlamıyorum falan demişti. İstanbul Arkeoloji Müzesi geçen yıl 500.000 ziyaretçi sayısına bile ulaşamamış.
Aslında gunumuzde eski tarih hakkinda cokca seyler ogretilmeli diye dusunuyorum.(Yuzeysel anlatilip geciliyor cunku)Yani gunumuz egitim sistemi daha cok Cumhuriyet ve Osmanli donemine odaklandigi icin belirli bir merak gelismiyor eski tarihe. Bir de ceviri faaliyetleri cokta iyi olmadigi icin aninda hazir bilgiye de ulasamiyoruz. Hep bir dil ogrenme zorunlulugu oluyor ama daha zar zor bilgi edinen insanlar dili nasil ogrensin? Tarihi bilgi edinmekte cok zor. Mesela Antik Misir hakkinda vikipedi de 1 paragraflik bilgi varsa Ingilizce Vikipedi 10 paragraf Almanca Vikipedi 15 paragraf var. Elde edinen bilgiler de yuzeysel olunca insan bilgiye de ulasamiyor. Bir de koydeki insanlara egitim tam olarak ulasilamadigi icin(daha farkli tabirde kullanilabilir) haberi dahi olmuyor.

Al çok basit örnek :/ Kumların altında binlerce yıl bozulmamış papirüs İtalya'da kısa sürede çürümüş. Bu yüzden Eski Mısır'ın tarihinde boşluklar var. Çok da sahip çıkmıyorlar her şeye.
Tamam tahrip mi etmişler? :S Ilgilenmemisler sadece. Ama kendi tarihlerine sahip cikiyorlar en azindan(Roma,Ostorogot):S Keske ilgilenen bir devlet alsaydi diyebilirim sadece.

Bu tür yapılar pek ilgimi çekmiyor nedense,yeraltı şehirleri ve mağaralar ilgimi çekiyor,Hang soon dong mağarasına gitmek isterdim özellikle.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık