Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Operation White: İngilizlerin Hem Düşman Hem de Doğayla İmtihanı

Doğru anladınız. 1. dünya savaşı ile ilgili bir paylaşım olacak. 1915 senesinden 1919 senesine kadar doğu afrika'da süren çatışmaları konu alacak. uzun bir yazı olmasını bekliyorum.
Afrika'dan sonra 1.Dünya Savaşı sırasında Pasifik Cephesiyle alakalı bir yazı gelme ihtimali var mı?

Afrika'dan sonra 1.Dünya Savaşı sırasında Pasifik Cephesiyle alakalı bir yazı gelme ihtimali var mı?
O konu biraz karışık. yani pasifik bölgesinde Alman kolonileri çok fazla direnmeden teslim oldu ve o bölgede savaş çok uzun sürmedi. Sadece Tsingtao üssünde ciddi bir direniş oldu. orası da japon ve ingilizler tarafından kısa sürede ele geçirildi. Asıl yazacağım ''güney Amerika cephesi'' yazısının içerisinde bu kısımlara kısaca değineceğim. ama ayrı bir yazı olarak ele almayı düşünmüyorum. Hint okyanusunda Alman etkinliğini ele aldığım ''SMS Emden Kruvazörünün Akıncı Harekatı'' yazısı hazır ama yayınlamayı şuan için düşünmüyorum. o yazı bayağı uzun ve bu sitede yayınlayıp yayınlamamak arasında kararsızım. Kısaca 1. dünya savaşı ile ilgili hazırlanacak veya hazırladığım yazılar şu şekilde olacak:

1- 1. dünya savaşında doğu afrika cephesi
2- amiral Graff spee'nin güney amerika seferi ve sonuçları
3- SMS Emden kruvazörünün akıncı harekatı
4- coronel ve falkland deniz savaşları ve sonuçları

Son düzenleme:
İkinci Dünya Savaşı'nı insanlar Amerikan propogandası sağolsun D-Day'den ibaret sanıyorlar.Bu tip olaylar ve muharebelere ilgi uzmanlar ve meraklılar dışında çok az.Ben bile konuyla ilgili olmama ve bu olayı duymama rağmen hakkında bu kadar şey bilmiyordum.
İkinci Dünya Savaşı'nı insanlar Amerikan propogandası sağolsun D-Day'den ibaret sanıyorlar.Bu tip olaylar ve muharebelere ilgi uzmanlar ve meraklılar dışında çok az.Ben bile konuyla ilgili olmama ve bu olayı duymama rağmen hakkında bu kadar şey bilmiyordum.
Normandiya çıkarması (D-Day) olaylar serisinin bir kısmını veya en önemli kısmını oluşturduğu için bilinir. ancak bu olay öncesi müttefiklerin sicilya ve italya anakara çıkartmaları D-Day kadar ön plana çıkartılmaz. sicilya çıkartması öncesinde de denizde bir çok çatışma olmuştur. örneğin az bilinen veya hiç bilinmeyen cape spartivento savaşı veya cape spada savaşlarını buralarda duyan yoktur. bu savaşlar ingilizleri taranto baskını olarak bildiğimiz olayı planlamaya ve uygulamaya itmiş; taranto baskını da pearl harbor baskınının ön safhasını oluşturmuştur.

Normandiya çıkarması (D-Day) olaylar serisinin bir kısmını veya en önemli kısmını oluşturduğu için bilinir. ancak bu olay öncesi müttefiklerin sicilya ve italya anakara çıkartmaları D-Day kadar ön plana çıkartılmaz. sicilya çıkartması öncesinde de denizde bir çok çatışma olmuştur. örneğin az bilinen veya hiç bilinmeyen cape spartivento savaşı veya cape spada savaşlarını buralarda duyan yoktur. bu savaşlar ingilizleri taranto baskını olarak bildiğimiz olayı planlamaya ve uygulamaya itmiş; taranto baskını da pearl harbor baskınının ön safhasını oluşturmuştur.
Sicilya ve İtalya çıkarmaları savaş için önemli dönüm noktaları olmalarına rağmen bende pek bahsedildiklerine rastlamadım.

Sicilya ve İtalya çıkarmaları savaş için önemli dönüm noktaları olmalarına rağmen bende pek bahsedildiklerine rastlamadım.
Sicilya çıkarması öncesi bazı önemli gelişmeler olmuştur. Örneğin taranto baskını ve matapan deniz muharebesi bunların başında gelir. Yıkarıda saydığım iki önemli gelişmeyle italyan donanmasının akdenizde ki mevcudiyeti son bulmuş ve insiyatif müttefiklere geçmiştir. Eğer bunlar olmamış olsaydı, müttefiklerin italyan anakarasına çıkartma yapmaları hayalden öteye geçmezdi. Peki bu iki önemli çatışmayı doğuran nedir? Cevaplayayım. Calabria deniz muharebesi, cape spada savaşı, operation white ve son olarak cape spartivento savaşlarından sonra ingilizler italyan donanmadının akdenizde başlarına bela olacağını anlamış ve daha güçlü bir akdeniz filosu oluşturmaya karar vermiştir.

Sicilya çıkarması öncesi bazı önemli gelişmeler olmuştur. Örneğin taranto baskını ve matapan deniz muharebesi bunların başında gelir. Yıkarıda saydığım iki önemli gelişmeyle italyan donanmasının akdenizde ki mevcudiyeti son bulmuş ve insiyatif müttefiklere geçmiştir. Eğer bunlar olmamış olsaydı, müttefiklerin italyan anakarasına çıkartma yapmaları hayalden öteye geçmezdi. Peki bu iki önemli çatışmayı doğuran nedir? Cevaplayayım. Calabria deniz muharebesi, cape spada savaşı, operation white ve son olarak cape spartivento savaşlarından sonra ingilizler italyan donanmadının akdenizde başlarına bela olacağını anlamış ve daha güçlü bir akdeniz filosu oluşturmaya karar vermiştir.
İtalyanların Akdeniz'de İngilizler ile pek çok sefer çarpıştıklarını biliyordum ama iki donanmamın bu kadar mücacadele edeceğini düşünmemiştim.Dediğin gibi yukarıdaki muhabereler çıkartmayı mümkün kılsada süreçteki en kritik şey Kuzey Afrika'nın ele geçirilmesidir.

İtalyanların Akdeniz'de İngilizler ile pek çok sefer çarpıştıklarını biliyordum ama iki donanmamın bu kadar mücacadele edeceğini düşünmemiştim.Dediğin gibi yukarıdaki muhabereler çıkartmayı mümkün kılsada süreçteki en kritik şey Kuzey Afrika'nın ele geçirilmesidir.
italya, almanlarla ittifak kurarak 2. dünya savaşı'na girdiğinde, sömürgelerinde bulunan askeri güçleri operasyonel ve donanımsal olarak kötü donanıma sahipti. italyan filosu, libya'da bulunan kuvvetlerinin donanımlarını iyileştirebilmek için büyük tedarik konvoyları oluşturmaya başlamıştı. dolayısıyla italyanlar; italya anakarası ile kuzey afrika’da ki kolonileri arasında, akdeniz boyunca kuzey/güney yönünde konvoy yolları oluştururken; ingilizler ise doğuda bulunan kolonilerinden gelen malzemelerin ingiltere anakarasına ulaştırmak için doğu/batı yönünde süveyş kanalını geçerek, iskenderiye'den malta’ya ve buradan da cebelitarık boğazını geçen konvoy yolları oluşturmuş durumdaydı. kısaca akdeniz havzasında italyanlar güney’de bulunan kolonilerini takviye ederek hem ingilizlerin kuzey afrika’da bulunan sömürgelerine karşı işgal sürecine girmek için hem de sömürgelerindeki askeri gücünü pekiştirerek herhangi bir saldırıyı bertaraf etmeyi amaçlıyordu. ingilizler ise italyanların libya üzerinden yapabileceği bir saldırı ile en önemli tedarik yollarından birisi olan süveyş kanalı’nın korunması ile ilgili savunma hazırlıklarını devam ettiriyor ve aynı şekilde doğu akdeniz’den başlayıp cebelitarık boğazına kadar devam eden uzun tedarik yollarının güvenliğine önem veriyordu. çünkü ingilizler için bahse konu bu tedarik yolunun kesilmesi ingiliz anakarasının tedarik zincirinden yoksun kalmasına ve doğrudan almanlar tarafından işgale açık hale gelmesine, haliyle devam eden savaşta yenilgilerine yol açacaktı. bu cihetle; konvoylara refakat eden iki donanmanın bir şekilde karşılaşarak çatışacağı açıktı.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık