Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

One Piece'te Gerçekleşmesinden En Çok Korktuğunuz Senaryo

One Piece'te Olmasından En Çok Korkuğunuz Senaryo Hangisi?

• Kullanılan toplam oy
    146
Herkese merhaba.
Bu konuda, gelecekte One Piece'te görmek istemeyeceğimiz, olmasından korktuğumuz senaryo işleyişlerinden bahsedelim istedim. Bu konu da, son zamanların meşhur konusu olan ''reenkarnasyon'' ihtimalini düşünürken aklıma geldi. Önce reenkarnasyon ihtimalini düşündüm ve bunun ardından da; ''One Piece'te neler olsa, One Piece'in kalitesi düşer ve One Piece gözümde değer kaybeder,'' şeklinde düşünmeye devam ettim. Aklıma bazı ihtimaller geldi. Bunların hepsi benim için kötü ihtimaller ve birçoğumuz için de durum aynıdır diye tahmin ediyorum. Ama bu konuda, ben sizden ''en çok'' korktuğunuz, istemediğiniz ihtimali seçmenizi ve nedenini de yazmanızı istiyorum. Aklıma gelen ihtimallere geçelim:
[DİKKAT: Yazı, Naruto animesinden spoiler içermektedir. Seriyi hiç bilmiyorsanız ve spoiler yemek istemiyorsanız, okumaya devam etmeyiniz!]
  • Reenkarnasyon: Öncelikle, reenkarnasyonun tanımına bakalım: ''Reenkarnasyon veya ruh göçü, ruhun sürekli olarak tekrar bedenlendiğine inanan spiritüalistlerin bu olaya verdiği addır.''(1)
Reenkarnasyona, anime/manga dünyasında sıkça rastlamak mümkün. Özellikle ana karakterlerin, daha önce yaşamış başka insanların ruhlarını taşıdıklarını ve onların amaçlarını, yolculuklarını tamamladıklarını illaki görmüş ya da duymuşsunuzdur. Spoiler olmaması açısından spesifik bir örnek vermek istemedim ama Naruto'yu bitirmiş olanlar için hatırlatma maksadıyla şuraya bir örnek bırakayım:
Asura ve Indra kardeşlerin ruhları, önce Hashirama ve Madara'da sonra Naruto ve Sasuke'de reenkarne olmuşlardır.
One Piece'te ise son dönemlerde reenkarne muhabbeti oldukça popüler. Luffy'nin, Joy Boy'un reenkarnasyonu olabileceğine dair çokça teori, tartışma görebilirsiniz. Kimilerince bunu destekleyen doneler de mevcut. Burada, bu doneler üzerinden örnekler verip konuyu fazla dallandırmak istemiyorum. O yüzden diğer şıklarda da yapacağım gibi, temsili bir resim koyacağım:

• Edo Tensei (Dirilme) : Edo Tensei kavramı, Naruto'dan bildiğimiz bir kavram. Kısaca, ölmüş bir karakterin yeniden hayata dönmesi olarak açıklayabiliriz. Tabii ki bu, Moria'nın meyvesi ile yaptığından farklı. Tamamen kendi benliğinde ve vücudunda canlanmadan bahsediyoruz. Örneğin; Ace'in bir şekilde canlanması ve seriye dönmesi gibi.

• Uçuk Güçler : Özellikle serinin finaline doğru, seriye yakıştırmadığımız derecede büyük ve etkili güçlerin, saldırıların ve ''tanrı'' seviyesi diyebileceğimiz karakterlerin seride gözükmesi durumu. Yani Luffy'nin bir yumruğu ile ada yok etmesi, kral hakisi ile etrafındaki herkesin hakisini emmesi vs. birçok enteresan ve uçuk şey gelebilir aklınıza. Herkesin uçuk anlayışı farklıdır. O yüzden kendi örneklerinize göre değerlendirebilirsiniz.

• Retcon : Retcon, yani Retroactive Continuity; ''geriye dönük devamlılık,'' olarak çevrilebilir. Yani, eserde geçmişte yaşanan bir olayın, ileride hikayenin tutarlılığını ya da devamlılığını sağlamak, yazarın o konu, kişi ya da olay hakkındaki fikrinin değişmesi gibi sebeplerle, aslında yaşanmadığı ya da farklı yaşandığı şekilde değiştirilmesidir. Örneğin; Monsters mangasında, Ryuma farklı bir ülkede ejderha kesmişken, One Piece'te bu durum Wano'nun başkentinde kesti, şeklinde değiştirilmiştir. (Bu örnekte seriler farklı olsa da, karakter aynıdır. O yüzden bu da retcon sayılır.) İleride de, geçmişte yaşanmış ve bizim için önemli bir olayın ya da karakterin retcon yeme ihtimali her zaman vardır. Bu da beni korkutan ihtimallerden birisidir.

• Hızlı(Kopuk) Hikaye Anlatımı : Kısaca; serinin hızlı bitirilmek istenmesinden kaynaklanabilecek, arc içi ve arclar arasındaki hikayede tutarsızlıklar, kopukluklar yaratabilecek atlamalardan bahsediyorum. Örneğin; dereceli ve lanetli kılıçların açıklanmaması, kral hakinin ayrıntılı işlenmemesi vs.

• Hikayenin Sündürülmesi : Kısaca; serinin gereksiz yere uzatılması ve önemli görülmeyen olay ya da kişilere gereğinden fazla yer verilerek okuyucuyu asıl hikayeden koparması. Buna örnek olarak, Buggy'nin, Imper Down ve MF'deki varlığını örnek gösterebilirim. Tabii bu, yine sizin kendi örneğiniz ile değerlendirmeniz gereken bir ihtimal.

• Bazı Önemli Gizemlerin Açıklanmaması : Hızlı hikaye anlatımından farklı olarak, burada çok daha büyük ve spesifik bir ''şeyin'' atlanmasından bahsediyoruz. Örneğin; D.'nin anlamı, Kayıp Yüzyıl, Antik Krallık, Şeytan meylerinin arka planı, Luffy'nin annesi vs. Eminim farkı anlamışsınızdır.

• Finalin Tatmin Etmemesi : Finalin, beklenilen etkiyi vermemesi ya da daha önce tahmin ettiğimiz, teorisini okuduğumuzla birebir aynı şekilde olması şeklinde açıklayabiliriz. Bu kimisi için bir sorun olabileceği gibi, duruma göre güzel de olabilir. Bu da tamamen kişinin beklentilerine göre değerlendirmesi gereken bir ihtimal.

• Yeterince Aksiyon Olmaması : Serinin devamında, bizi tatmin edecek ve doya doya karakterlerin güçlerini görebileceğimiz sayıda dövüş/savaş olmaması durumu. Aslında OP, bu konuda sürekli eleştirilen bir seri ama beklentiler de sürekli devam ediyor. Çıkmadık candan ümit kesilmezmiş, hesabı. Peki, ya sonuna kadar böyle devam ederse?

• Karakterlerin Hikayelerinin Eksik Kalması : Bu da, hikayenin kopuk anlatılmasından biraz daha farklı, daha spesifik bir durum. Sadece karakter odaklı bakıyoruz. Örneğin; Dragon'un geçmişinin verilmemesi, Zoro'nun dojo öncesi hikayesinin ve ailesinin anlatılmaması, Kaido'nun geçmişine gidilmemesi, Rock D. Xebec'in karakter olarak işlenmemesi vs.

• Altyapısı Olmayan Karakterlerin Ortaya Çıkması : Aslında bu ihtimal de, seride daha önce yaşadığımız bir şey. Oden, Im gibi karakterler, şapkadan çıkmış gibi duruyorlar. Özellikle de Oden.(Her ne kadar sevsem de.) Peki, bunun devam etmeyeceğinin bir garantisi var mı? Bence yok. Serinin finali yaklaştıkça, bu tarz dokunuşlar daha da yıkıcı olabiliyor.

Bir düşünüşte, benim aklıma gelen kötü olabilecek senaryolar bunlardı. Bunların kimisi sizin için olumlu da olabilir. Hepsi kişiden kişiye değişebilecek şeyler. Ayrıca, benim aklıma gelmeyen çok kötü bir senaryo da olabilir. O yüzden, ''diğer'' seçeneğini de ekledim. Fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim dostlar.

Kaynakça: (1) https://tr.wikipedia.org/wiki/Reenk...uhun,insanların sayısı bir milyarı aşmaktadır.

Son düzenleme:
Aslında Edo Tensei'nin olacağını düşünmüyorum. Olma ihtimalini düşünmediğim şeyden de endişelenmem. He oldu diyelim tamamıyla gözümde biter seri. Buna ne kılıf uydurulursa uydurulursun bu tanrısal bir güç olduğu için (ben böyle düşünüyorum) bunu kesinlikle onaylayamam. Bu olursa büyük ihtimalle meyveyle olacağı için diğer potansiyeli olan karakterlerin de hakkı yenmiş derim. Şayet olacaksa da aşırı derece de nerf yemesi gereken bir özellikse bir yere kadar onaylayabilirim.

Reenkarnasyon'dan korkuyorum aslında. Korkmamın sebebi ise bu temaya çok sıkça rastlamam ve bu temadan sıkılmam. Daha farklı daha yaratıcı bir şey beklerim.

Uçuk güçlerden de korkmaktayım. Eğer uçuk güçler araya girerse Enel'in Kizaru'nun hakkı yenmiş ve zaten zar zor olan güç dengesinin içine edilmiştir.

Retcon'a karşı da öyle olduğum da söylenebilir. Okuyucular artık hangi bilgiye inanacağını şaşırdı bu durumla

Hızlı ve Kopuk anlatımdan da korkmaktayım. Her şey tam ve anlaşılır bir biçimde olmalı. Kopuk anlatım demek belirsiz demektir.

Seride her şey açıklanmadan biterse seriye olan bakış açışım zaten yerlerdeydi tamamıyla ortamlarda çöp muamelesi yapmama sebeb olacaktır. O kadar büyük evren tasarlıyorsun ama sonlara doğru hızlı geçip bitiriyorsun? Bir zahmet seriyi de çıkarmayaydın Oda.

Final konusu da öyle. Bir çok seri vardır ki serilerin finalini çoğu zaman batırır. Umarım batırılmaz.

Böyle bir seriye biraz da olsa aksiyon olmasından başladım. Aksiyon yoksa gözümde eksik bir şeyler var demektir.

Önemli karakterlerin geçmişlerini verilmemesi de aynı şekilde. Derinliği olan bir seriden bahsedebilmemiz için önemli ve evreni büyük ölçüde etkileyecek karakterlerin geçmişleri gösterilmeli.

Alt yapısı olmayan karakterler olabilir ona bir itirazım yok.

Söylediklerime karşı eşit yaklaşsam da oy kullanmak adına reenkarne diyeceğim.

Çoklu oy kullanım tercih edilebilirdi bu arada :/

Son düzenleme:
Öncelikle çok güzel konu... Ellerine sağlık kenks...

Şimdi bence Çoğu seçenek gerçekten kötü... Mesela;
-Bazı önemli gizemlerin açıklanmaması... çok kötü olur bence.
-Bazı karakterlerinin hikayesinin eksik kalması da öyle.
-Her seri için geçerli değil bu ama bu seri için yeterince aksiyon olmaması da kötü.
-Dirilme olayı da öyle baya leş olur.

Şu seçeneklerde ise abartılmadığı sürece sorun yok... çünkü her seri de ister istemez oluyor bunlar;
-Retcon
-Alt yapısı olmayan karakter
-Hikayenin sündürülmesi
-Kopuk anlatım
-Uçuk güçler.

Şimdi gelelim en kötü iki seçeneğe;
-Reenkarnasyon... bu gerçekten aşırı berbat olur. Sevdiğimiz Karakterlerin orjinalliğini bozan bir şey çünkü. Hiç olmasını istemiyorum.

-Finalin tatmin etmemesi... Sanırım en kötüsü de bu. Oyumu bu seçeneğe verdim. Ne olursa olsun, o kadar yıl okuduğum ve sevdiğim böyle bir serinin... Yıllardır beklediğim Finali... bizi en azından ucundan da olsa tatmin etmezse, çok büyük hayal kırıklığı olur...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık