Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] One Piece ve Çizgi Roman Anlatıcılığı

1054. sayıya ait notlarımı aşağıdaki mesajdan okuyabilirsiniz:
Sayının Teknik Analizi

Öncelikle bu analizde ne yapıyorum, neden yapıyorum daha iyi anlamak için şu başlığı inceleyebilirsiniz:

Bunu çok uzun zamandır yapmıyordum ama verilen aradan sonra 1054. sayının One Piece'deki çizgi roman anlatıcılığı tercihlerine güzelce bir bakış atabileceğimiz bir sayı olabileceğini beklemeye başladım. Oda, böyle bir dönüş sayısında son zamanlarda üstüne sinen özensizliği silkelemeye çalışacaktır diye düşünüyordum. Nitekim öyle de olmuş, sayfa ve kurgu planlaması üzerine besbelli mesai harcanmış bir sayı var önümüzde.

Bir önceki sayıda Wano'ya giriş yapan Aramaki'yle kaldığımız yerden devam ediyoruz. Aldığım kesitte Aramaki'yi şehre ilerlediği sırada kendi kendine konuşurken görüyoruz.
Burada sol taraftaki panelde üç nokta işaretledim. Her biri bir an. Çizgi romanlardaki zaman kavramından geçmişte çokça bahsettim biliyorsunuz. Bir panel yalnızca bir anı yakalayan bir fotoğraf karesi de olabilir, dakikalar süren bir tartışmanın yaşanıp bittiği bir zaman aralığını da kapsayabilir. Bu panelde mesela önce Aramaki cümlesini tamamlıyor (1), ardından bir şey fark ediyor (2) ve n'oluyor diye homurdanıyor (3). Burada iki numarada gördüğümüz ufak parlama, yani bir şeyi fark etme efekti dahi panel içinde zamanı ilerleten bir araç ve ses balonlarıyla birlikte sırayı takip ediyor.

Bu kesitte dikkat çeken bir diğer şey de Aramaki'nin kibirli tavrının basitçe yansıtılabilmesi. Kendi kendine konuşurken kurduğu cümleler vücudunun göründüğü panelde kafasının hizasıyla paralel oluştururken dışarıdan gelen bir uyarıya verdiği tepki sanki dikkatinin aşağısında kalıyormuş gibi daha aşağı bir hizada yer alıyor.

Aramaki'yi durdurmak için sırayla çeşitli karakterler ortaya çıkıyorlar. Önce kızıl kınlar aşağıdaki panelde görebileceğiniz gibi kendisiyle Wano arasına bir duvar örüyorlar:
Devamında Yamato neredeyse aynı açıyla:
Ve üçüncü olarak da Momonosuke:
Gelgelelim burada Momonoske'nin üfleyemediği aleviyle ne yazık ki hala Wano'nun koruyucusu olmak için yeterli olmadığını görüyoruz.

Devamında Momo kendisini diğerlerinin bakışlarıyla baskı altında buluyor.
Standart çizgi roman literatürüne göre bir sonraki panel, bir öncekinden sonra gerçekleşen zamanı ifade eder. Ama burada Momonosuke'nin içine düştüğü hal aslında üç paneli de kapsıyor. Yamato'nun konuşma balonunun panel çerçevesinden taşması da bunu güçlendiriyor.

Momonosuke bu duraksamanın ardından şuursuzca saldırmaya başlıyor.
Burada dikkat ederseniz sayının en başından beri aksiyon olmasına rağmen ilk kez panel çerçeveleri dikdörtgen formdan çıkıp yamuk şekillerde verilmeye başlanıyor. Örneğin aşağıda Aramaki'nin güçlerini cömertçe sergilediği sayfada dahi paneller hep düz çerçevelere sahip.
Çünkü bu noktaya kadar aslında taraflar karşılıklı olarak birbirlerini tartıyorlar diyebiliriz. Momonosuke ise hissettiği baskıyla dengesiz bir saldırıya geçiyor.

Ama o kadar güçsüz ki hemen etkisiz hale getiriliyor ve panel çerçeveleri yine stabil bir hal alıyor.

Gelelim Shanks'a. Kızıl Saç Korsanları, Wano sularına girmiş. Ama elbette Shanks'ın yüzünü görmek için bir sayfa daha sabretmemiz gerekiyor. Bu sırada Shanks konuşurken ilgili balonun ona ait olduğunun kolayca ayırt edilebilmesi için kendi suratı yerine simgesi olan bayrağını konuşma balonlarının ortasında görüyoruz.
Ve Shanks, etrafındaki insanlar tarafından sıkboğaz edilmeye başlıyor.

Ama Shanks da kendi düşüncelerine hapsolmuş durumda ve anılar şimdi gözünde canlandılar.
Bu flashback'e girişte dikkat ederseniz konuşma balonları ilk başta panel çerçevelerini aşıyorlar ve flu bir şekilde veriliyorlar. Burada aslında ortam set ediliyor ve Shanks'ın net bir şekilde hatırladığı şeyler etrafındaki tartışmalar değil, saldırı emrini verdiği o an.

Daha sonra Luffy ile olan anılarının enlemesine dar panellerle film şeridi şeklinde gözünün önünden geçtiğini görüyoruz.

Asıl zihnini meşgul eden anıysa ise o deniz canavarına kolunu kaptırmaya karar verdiği an. Burada Shanks'ın kolunun kopuşunu görmeden önceki panelde ne yaptığını bilen bir insan gibi gülümsediğini görüyoruz.

Shanks bununla beraber içinde bulunduğu zamana dönüyor ve kararını açıklıyor. Ancak burada kendisi Luffy ile burada görüşmeyeceğini deklare edip sırtını Wano'ya dönene kadar belli ki belirli bir zaman geçiyor. Tayfası Shanks'ın ağzına bakarken miçolar muhabbet ediyorlar falan. Çünkü cool insanların ne söyleyeceğini duymak için sabretmeniz gerekir :m
Yoksa aşağıdaki şekilde bir şey de görebilirdik pekala.

Ve nihayet Oda'nın yalnızca önemli sahnelerin kuvvetini arttırmak için nadiren kullandığı sayfa yapılarından birine şahit oluyoruz.
Arka plan kayboluyor, açı suratlara yaklaşıyor ve Shanks'ın ağzından "One Piece" sözü dökülüyor.

Son olarak da sayının en sonundaki Sakazuki sahnesine gelelim. Bu son iki panelde Sakazuki, astlarıyla olayların değerlendirmesini yaptıktan sonra dışarı çıkıyor ve burada kadrajda artık yalnızca onu görüyoruz. Çünkü söyledikleri her şeyden çok, kendisinin adalet anlayışıyla alakalı.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Eline sağlık her bir analiz için uğramışsın ve faydalı bir iş çıkmış ortaya. Umarım devam edersin bunlara.
Teşekkür ederim, hortlatasın mı geldi başlığı :D
Son bir iki analizimde bahsettiğim gibi çok sık yapmamın anlamı yok artık, Oda'nın anlatım teknikleriyle ilgili söylenecek pek çok şeyi söyledik öncekilerde. Ama seyrek aralıklarla devam edeceğim tabii.

Teşekkür ederim, hortlatasın mı geldi başlığı :D
Son bir iki analizimde bahsettiğim gibi çok sık yapmamın anlamı yok artık, Oda'nın anlatım teknikleriyle ilgili söylenecek pek çok şeyi söyledik öncekilerde. Ama seyrek aralıklarla devam edeceğim tabii.
Öyle gezinirken denk geldim bir yazmak istedim. :D
Çoğu şeyden bahsetmişsin evet her bölüm anlatacak bir nokta bulmak zor olur. Ara sıra yazarsan eğer keyifle okuruz.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık