Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] One Piece ve Star Wars Benzerliği! Zoro'nun Babası!

Tutar mı?

• Kullanılan toplam oy
    31
Merhaba arkadaşlar forumdaki ilk konum bu olacak eğer bir hatam,kusurum olursa affola.

İnternetde teorilere bakarken denk geldim iki üç teoriyi birleştirerek ve kendi yorumlarımla katarak sizi anlatmaya çalışcam.Forumda baktığımda böyle bir yazı göremedim belki birisi yazmıştır falan diye sadece bazı kişiler yorumlarda bazı şeylerden bahsetmiş o kadar ve bende bu teorileri sizle paylaşma gereksinimi gördüm.Yazıya başlamadan önce uyarıyım yazı boyunca bol bol star-wars'dan bahsedicez yani seriyi izlememiş olanlar pek bir şey anlayamayabilir izlemek isteyenler içinde spoiler var.

Fotoğraflar silinmiş kusra bakmayin tekrar yuklemeye üşendim bir yan sekme acip bakabilirsiniz bence ;).

Bu yazı sadece teori değil incelemede sayılabilir.Ayrıca Wano arc ile ilgili olası bir spoiler içerebilir.

Star-Wars ile ilgili spoiler içerir. bayağı hemde öyle böyle değil haberin olsun sonra bana kızma.

Oda büyük bir Star Wars hayranıdır .Nereden biliyoruz derseniz altdaki fotoğraflardan.(Daha fazla örnek verilebilir ama eminim yazıyı okudukça anlarsınız ve Disney masallarından Çok fazla alıntı yaptığını biliyoruz Örneğin: Doc Q nun Jaya'da dağıttıgı patlayan kırmızı elma.Bunun gibi bir çok örnek daha var ama aklım geleni yaziyorum suan isterseniz altda belirtebilirsiniz.Ama daha star wars ile ilgili bir şey yapmadı.Belki çok büyük şeyler planlıyordur.)

Öncelikle dikkatimizi Kozuki clan'nının simgesine veriyoruz.Kozuki clanı isyancı ve Wanoda isyan çıkarıp shogun'u ve Kaido'yu devirmek istiyorlar.Birde Star Warsdaki İsyancıların simgesine bakalım.

Ne kadarda benziyor değil mi?
İki hikayede de isyancılar zayıf durumda ve kin'emon Wanoda onların tarafında kişilerin oldugunu ve toplandıklarını belirtdi.

Daha bitmedi Birde ewoklarla minklerin benzerliklerine bakalım.(Bilmeyenler için Ewoklar imparatorluğa karşı isyancılara yardım eden tüylü hayvana benzeyen bir ırktı.)

Evet,benzerlik ortada ama sadece bu kadarla da kalmıyor.Her iki türde tüylü ve hayvan. Ewokları koalaya benzetiyorum .Ayrıca her iki ırkda isyancılara yardım edecek(ediyor.)
Ve küçük bir gönderme Ewoklar Leila'yı Minkler Nami'yi şık ve güzel kıyafetlerle giydirdiler.(Belki göndermeden fazladır.;))

Böylece; Minkler=Ewoklar
Kozuki Clanı(daha dogrusu Wano Kuni'de isyan eden Samuraylar)=The Rebel Alliance(isyancılar yada asiler.)
Canavar Korsanları=İmparatorluk
Yonkou Kaido=İmparator
Wano'nun Shogun'u=Darth Vader.

Bunlarlada bitmiyor badass bir kaptan ,havyan adı taşıyan bir gemi ve tüylü bir yardımcı bunlar kimi çagrıştırıyor bakalım.

Benzerlikler Sadece bu arcdada yok Bakalım

Başka bir kaynakta Wano arc'ın sonunda daha çok gönderme görüceğiz gibi şeyler gördüm ama hoşuma gitmedigi için koymuyorum isterseniz yazarım tabi.

Şimdiye kadar Tamam anladık E.Oda bilidigin Star Wars'u kopyalamış George Lucas dava açsa yeridir ama bunun zoro ile alakası ne diyorsanız bundan biraz daha zoro ile ilgilencez.

Zoro şuanda Shogun ile savaşcak gibi duruyor ve Star Wars'dada Luke ,Vader ile savaşıyordu ve E.Oda burdam ilhan alıyo olabilir.Bu durumda Zoro=Luke oluyor ama bu karakterin direk olarak Luke'dan esinlenip alındıgı kopyalandıgı anlamına gelmiyo sadece bu arcda bu rolü üstlenebilir.Bu arcda Star Wars'la benzerlik gösteribilir ama direk bir uyarlama olmaz sadece benzerlik gösterir.Ayrıca bazı kaynaklarda Wano arc 4.film gibi olcak gibi şeyler vardı şaçma buldugum için yazmadım Oda'nın direk olarak filmdeki senaryoyu kullancağını sanmam sadece hoşuna giden yerleri kısımları alır diye düşünüyorum.

Şimdiye kadar bahsetmediğimiz iki önemli karakter kaldı.Bu kişiler Prenses Leia ve Obi-Wan Kenobi

Leia,İmparatorluğa karşı ayaklanmada önemli bir figür ve Luke'un ikiz kızkardeşidir, ancak 6. filme kadar ikiz olduklarını bilmiyorlardı.
Obi-Wan,Vader karanlık tarafa geçmeden önce Vader'ın akıl hocası ve ustasıydı.Luke'u büyürken izledi ve Luke'la hiç karşılaşmadı Vader ile savaşma zamanı gelene kadar.

Peki,bu iki karakteri One Piecede kim temsil ediyor.

Crocus'la konuşan hasır şapkalı adam Obi-Wan 'ı temsil ediyor olabilir

Ve bence bu adamda Obi-Wan'nın Luke'u izlemesi gibi o da Zoro'yu izliyordu veya bu adam Zoro'yu bir ailenin yanına bıraktı ve Wano'ya döndü.Ve bu adamın flashbacklarinde Ace'i görebiliriz. Ace'e hasır şapka nasıl yapıldığını gösterirken.

Bu adam Crocus'u tanıyor ve arkadaş gibi duruyolar belkide Roger'ın tayfasından tanışıyor ve eski günleri bir şişe sake eşliğinde yâd ediyor olabilirler. Peki bu adam niye Grand Line'ın başında bence Zoro'nun peşine düştü ve onu bulmaya çalışıyor olabilir.(Shogun ile savaş için)

Birazda Leia'ya deginelim .Leai'yı kim temsil ediyor.

Luke ve Leia doğduğunda onları Vader'dan gizlemek için doğumdan ayrılmışlardı.Obi-Wam Luke'u aldı ve Bail Organa adlı bir senatör Leia'yı aldı ve Prenses oldu.

Peki One Piece Bail Organa kim olabilir.

Oden Bail Organa olabilir.

Oden,Zoro ve kız kardeşi doğduktan sonra Zoro'nun kız kardeşini evatlık edindi ve büyütmek için Wano'ya götürdü.

Bail ve Oden'in en büyük benzerliği ikisinin itaat etmediği için öldülmesi.(Bail İmparatorluğa,Oden Kaido'ya.)

-Oden, Kaido'ya Rafel'in sırlarını anlatmadığı için Canavar Korsanları tarafından 2 yıl süren zaman atlamsıda (muhtemelen sonunda) öldürülmüştü.

-Bail (ve halkı) İmparatorluk tarafından öldürülürdü, çünkü İmparatorluğa isyancıların yerini söylemeyi reddetti.

Ama neden Zoro'nun kızkardeşi Momo ve grubu ile birlikte değil?

Oden'ın ölümünden sonra Momo ve uşaklarının(bakıcılarının) kaçabilmesi için kendini feda etmiş ve Shogun'a yakalanmış olabilir.Çünkü Momo onun küçük kardeşi ve Kozuki klanın varisi.

Bu aynı Leia'nın R2-D2 ve C3PO'nun Ölüm Yıldızı planlarını kaçırması için kendisini feda edip Vader'a yakalanması gibi. Leia yakalanmadan önce, Obi-Wan'a yardımına ihtiyacı olduğu konusunda bir mesaj gönderiyor.

Buna göre Zoro'nun kız kardeşide şapkalı adama bir mesaj göndermiş olabilirmi ve şapkalı adamda Zoro'yu bulmak için yola çıkmış olabilir mi?

Ve Zoro ile Law'la Wanoda karşılaşabilir. Veya Wano yolunda karşılaşabilirler.Yolda karşılaşmaları daha yüksek bir ihtimal gibi geliyor.Han Solo, Luke ve Obi-Wan'ın Leia'yı kurtarmak için Ölüm Yıldızı'na yaklaşmaları ve Vader ile mücadele etmeleri gibi Zoro,Law ve Şapkalı adam Wanoya birlikte gelip bir süre beklerler gibi geliyor bana sonra momo'nun ablasını(Zoro'nun bilmedigi kız kardeşini)kurtarmak için kızın tutuldugu yere Zoro,Law,Bepo ve Şapkalı adam giderler(bepo belki gelmez 3 kişi giderler) Şapkalı adam Shogun'un(Shogun Şapkalı adamın eski ögrencisi olabilir.)peşinden gider ve savaşır.digerleri kızı kurtarırlar.Şapkalı adam rahmetli olur. şuan sadece özet geçtim gibi bir şey birazdan daha detaylı degincem.

Şimdi konuşcağımız şeyin Zaman atlamsı ve Öncesinin paralel ilerliyor olması olcak

Grand line:Balık adam arcı,smoker vs D'nin irdesinin taşıycısının savaşı(Monkey D.Dragon),Geçiş arcı yeralaltı mafyasının adamaları ile savaşma(Ceaser,Donquixote ailesi),yeni yoldaşlar(vivi,chopper.),luffy vs shichibukai ve Luffy'nin kardeşi vs Rütbeli bir denizci(Luffy vs Crocodile ve Ace vs Smoker),Dünyadan izole olmuş bir ırk(Skypealılar) Poneglyph(Sahandora Poneglyph) Geçiş arcı(Jaya arc)Tek yiyen kötü adam(Bellamy) Tayfadan birini kurtarmaya gitme(Robin)

New World:Balık adam arcı,smoker vs D'nin irdesinin taşıycısının savaşı(Trafalgar D. Water Law),Geçiş arcı yeralaltı mafyasının adamaları ile savaşma(Mr3,Mr4,Viski tepesi.),(kin'emon,kanjuro,raizo,momo),luffy vs shichibukai ve Luffy'nin kardeşi vs Rütbeli bir denizci(luffy vs mingo ve Sabo vs issho),Dünyadan izole olmuş bir ırk(Minkler) Poneglyph(Road Poneglyph) Geçiş arcı(Zou arc) Tek yiyen kötü adam(Jack filin hortumu ile) Tayfadan birisini kurtarmaya gitme(Sanji)

Robin'in kurtarma olaylarından sonra, Thriller Bark'da bazı olaylar meydana gelir:
-Gekko Moriah, Kaido'yu devirmekten bahseder.
-Zoro-Ryuma
-Luffy ve tayfası vs Oars

Bu olayların Wano'da meydana gelebilecek olaylarla paralel olabileceğini düşünüyorum:
-Gekko Moriah, Kaido'yu devirmekten bahseder.(burda başka bir shichibukai olcak belki Weevil örnegin)
-Zoro vs Shogun
-Luffy ve Süpernovalar vs Kaido

Paralel olarak giderse Moriah Thriller Bark'da Kaido'yu devirmeyi planlıyordu.Şimdi Moriah Wano'da Kaido'yu devirmeyi planlıyor olcak.

Moriah'ı Wano arc'da görceğimiz kesin gibi bir şey çünkü Ryuma'nın cesedini ve Wano ulusal hazinesini çalmaktan sorumlu olduğu için.

Lufty vs Oars, Lufty vs Kaido ile paralellik göstreriyor çünkü;

# 1, Luffy büyük bir boynuzlu yaratıkla dövüşüyor.

# 2, Luffy'nin arkadaşları boynuzlu yaratıkla savaşcak

-Hasır şapkalar Oarsla savaştı.(9 kişi)
-Luffy tahminimce Kaido ile Diger Supernovalarla mücadele etcek(Law,Kid,Apoo,X-Drake,Bege,Killer,Zoro,Hawkins)(Moriah ın katılma ihtimalıde var.Eger Wano arcda sadece flashbacklerde gözükmeyip Luffyle karşılaşırsa.)

Zoro vs Ryma paralelliğine gelirsek.

Zoro vs Shogun ile paralel olcak

Genç Ryuma'nın tasarımına bakarsanız, Zoro'ya çok benzemektedir.
Bu paralelige göre Shogun'un gençliğide Zoro'ya benzeyebilir.(Gereksiz biraz ama olsun)
Yani Zoro kendine benzeyen biri ile savaşacak bu paralelikte
bir digeri ise Ryuma ve Zoro aynı soydan geliyo olabilir eğer Zoro babasıyla şavaşırsa önceki zamandada kendi soyunden biri ile savaşmış olması gerekiyo.

Zoro'nun Ryuma ile savaşmasının diğer kilit yönü de Ryuma'nın Shusui'yi Zoro'ya vermesi oldu.Bunla alakalı olarak Star Wars Episode 4'ün başlangıcına yakın Obi-Wan Luke'a, Vader karanlık tarafa geçmeden önce Vader'e ait olan bir ışın kılıcı verdi.Buna dayanarak, Wano Kuni şapkalı adam'ın Zoro'ya, Kaido'nun emrine giremeden önce Shogun'a (Zoro'nun babası) ait bir kılıç vereceğine inanıyorum.
Bu, zaman atlaması öncesi ve sonrası benzerlik olabilir.

Zaman atlaması öncesi: Ryuma'nın kılıcı
Zaman atlamas sonrası: Babasının kılıcı

Ayrıca, Zoro'nun babasına ait olan kılıcın Ō Wazamono (iyi kalite)(21 tane olan)Sınıfı kılıçlarından biri olan "Nidal Kitetsu" olduğuna da inanıyorum.

Her neyse Obi-Wan Luke'a ışın kılıcı verdiğinde Luke'a ışın kılıcı'nın Luke'un babasına ait olduğunu söyledi ancak Obi-Wan, Luke'a Vader'ın babası olduğunu söylemedi.

Zoro ve Şapkalı adam karşılaştıgında adam Zoro'ya kılıcı vercek ve babasının oldugu söylüycek ama babasının Shogun oldugunu söylemeyecek öldü diycek.Shogun öldürdü diyecek sonra Zoro ve Shogun karşılaşınca Zoro,I'am your father diycek :\.

Şimdi iki ihtimal var Zoro kılıcı direk alcak yada Zoro sandai ile devam edicek eğer devam ederse Zoro vs Shogunda sandai kırılcak bu olay bizimkiler kaçarken olcak önceden bahsettiğim ara verirler dediğim yerde şapkalı adam kılıcı zoroya vercek ve zoro sandai kırıldıgı için nidai 'yi alcak.Star warsda ise Luke ışın kılıcını kaybediyordu Vader karşısında ama babasının kılıcını kaybediyordu belki direk alcak ve nidai kırılcak sonra tekrar sandai yi kullanmaya devam edicek veya sandai yi kaybetcek oda çok kopyaladık bu kadarda yapmayalım diycek sandai kırılcak nidai'yi kullancak bilmiyorum bekleyip görcez.

Eğer babasının sonuda Vader gibi olursa babasının will'ini Zoro üstlencek ve Nidai'yi alcak böylece 3 tane will almış olcak Kuina ile Wadou Ichimonji,Ryuma ile Shusui ve babası ilede Nidai Kitetsu olcak.

One piece'de en çok gördügümüz şey de zaten will'ini almak değilmi?

Şimdi başka bir konuya deginelim teorim bu kadardı.degincem konu Shodai Kitetsu

Bu kılıç herkesin tahmin ettiği gibi gorosei deki çakma gandi dedemizde.yani zoronun final bossu
merak edenler vardır felan diye yazdım

Birde söyleyem Star Warsda öyle oldu zaman atlamasından böyle olduydu bu arcdada böyle olur falan değil oda bu ne yapcagı belli olmaz adı üstünde teori zaten bukadar uzun teori bi özet yapsaydın diye bilirsiniz belki bir ara yazarım bayağı yordu bu teori yazmak eminim okurken sizde yorulmuşsunuzdur kolay gelsin.Birde Yazıda felan Flashbackler felan yaptım iyice karıştı felan birşeyler oldu gibi geldi bana kusra bakmayın.

Son düzenleme:
Eline sağlık, teorinin kılıç kırmalı kısımları güzel olmuş :p

Zoro'yu Doğu Mavi'ye bırakan adam kısmını tuttum ama Zoro'nun soylu çıkması benim açımdan büyük hayal kırıklığı olur. Bir prenses de bu olmasın. Ama kaçarı yok gibi de duruyor.

Nami ile Zoro'nun kardeş olduğu teoriler vardı bir ara, şu bahsettiğin şapkalı adam Zoro'yu bırakmaya gelense Nami'yi de bırakan odur. Böylece ZoNa'cılar biter !

StarWars benzetmesi Op'ta illa vardır. Manga, dizi, film fark etmez her türlü hikaye senaryo oradan buradan StarWars'a benzetiliyor, benzemese bile :) En bombası zamanında Kurtlar Vadisi = StarWars var idi :D

Ben de bu teoriyi ilk gördüğümde star wars benzerliklerine epey şaşırmıştım. Çevirip harmanlaman güzel olmuş.

Benzerlikler ilginç olmuş ama Oda'nın daima yaptığı aşırmalar bence bunlar, altından bişey çıkmayabilir. Zoro'nun soysuz çıkması daha çok hoşuma gider :gamyon:

Evet, çok benzerlik var. Ama mangaka hiçbir zaman bire bir işlemez. Istediğini ve uygun gördüğünü alacaktır. Kesin olan tek şey Zoro'nun yeni bir kılıç alacağı.

Çeviri için teşekkürler.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık