Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] One Piece - Nereden Esinlenmiştir?

Hadi başlayalım.

One Piece evreninde gerçekleşen Grand Line gezileri ve New World (Yeni Dünya) gezileri coğrafi keşiflerden esinlenmiştir. Coğrafi keşifler bilindiği üzere North ve South (Kuzey & Güney) Amerika kıtalarına yapılmıştır.

Bu seferleri düzenleyenler çoğunlukla İspanyollar, Portekizliler ve İngilizler olsa da zamanla İsveçliler, Almanlar, İtalyanlar ve bazı diğer İskandinav ülkeleri de katılmıştır.

One Piece'de bir çok karakterin zamanında yaşamış denizcilerden ve korsanlardan esinlenip tasarlandığını düşünüyoruz zaten. Bu korsanların ve özellikle denizcilerin bir çoğu 13. ile 17. yüzyıllar arasında yaşamışlardır. İspanyolların Pizarro adlı krallarından sonra (İnka'ların sonunu getiren kişi) Amerika kıtası kolonileri epeyce artmıştır.

One Piece evreninde bulunan adalarda yaşayan halk (yerliler) günümüze uyarlandığında o dönemde bulunan;
  • Indians (Kızılderililer, yerliler)
  • Aztecs
  • Incas
lara denk gelmektedir.

Ek olarak;

1. Genel bağlamda korsanlar ve denizciler coğrafi keşifleri yapan insanlar olarak belirlenebilir. Bu coğrafi keşiflerde isimleri günümüzde hala bilinen kişiler (isimlerini duyurmuş olanlar) ise Supernova'lar ve/veya Shichibukai'ler olabilir.
  2. Coğrafi keşifler esnasında İngilizlerin kralı 8. Henry dönemiyle birlikte Coğrafi keşiflere "New World" dendi. Bu da bize coğrafi keşiflerin sürekli olduğu olduğu zamanın Grand Line'a, 8. Henry ve sonrası dönemin ise Yeni Dünya'ya denk geldiğini söyleyebiliriz.
  3. Yonkou'ların, keşifler esnasında büyük rol oynamış dört büyük krallığa çağrışım yaptığını da ekleyebiliriz. Bunu şu şekilde kuvvetlendirecek olursak; Yonkou'lardan birisi "kadın". Özellikle İngiltere'de, başa sıklıkla Queen geçebiliyor. Yani tahtın varisi "yalnızca erkek" değil. Big Mom'ın da 8. Henry'nin 2. eşinden olan ve Henry'nin ölümü sonrası tahta geçen 1. Elizabeth'den esinlenildiği ve hatta yüzlerce eşi olan Big Mom'ın bu özelliği ise 1.Elizabeth'in babası olan 8. Henry'den alındığını söyleyebiliriz. 8. Henry eş sayısıyla ünlüdür ki 8 tane nikahlı eşi olmuştur.
Bu teorinin doğru olması bile sonunun "nasıl" biteceğini bize söyleyemez fakat ütopik bir açıdan baktığımızda One Piece'i kelime olarak günümüzce "olması gereken" olarak yorumlayıp, adaların bir bütün olduğu, insanların hep birlikte bir çatı altında yaşadığı, sevginin sürekli arttığı bir ortam olarak düşünebiliriz.

• One Piece = En çok beğenilen teoriye göre eskiden bir bütün olan krallıklar ve adalar. Silahlar ile coğrafi şekiller değişti. Bu hemen yukarıda bahsettiğim teorimi güçlendiriyor.
Okumayan varsa;

• Ana adadan ayrılan en büyük kıta parçası Amerika.

• One Piece'de adalar birleşecekse, gerçekte olanı eskiye döndürmeyi istenmesindendir. Yani Dünya'da çok eski zamanlarda tek bir kara parçası varken doğal afetlerle beraber kıtalara ayrılması. Fakat ilk olan düzenin aslında çok daha iyi olmasını benimseyen bir görüş içermektedir One Piece.

Çok daha çarpıcı bir son ile bitirmek istiyorum teorimi.

Grand Line coğrafi keşifler ise, tarihe baktığımızda coğrafi keşiflerin başlamasına sebebiyet veren Osmanlı İmparatorluğunun İstanbul Fethi'dir. Bu bağlamda Gol D. Roger, Fatih Sultan Mehmet'den esinlenilmiş olabilir çünkü One Piece'i bulmak için o kadar korsanın denize açılmasına sebep olan kişi Roger'ın ta kendisidir.

Tamda bunu okuyodum ha, konuyla ilgili detaylı bir yazı paylaşıcam :D Eldorado hikayesine benziyor bizim Op.

8. Henry'yi severim ben, hiç Mom ile çağrıştırmak aklıma gelmemişti. The Tudors dizisini baya izlerdim.

Esinlenmediği yer yok ki:D
Tabi ki esinlendiği bir çok yer var. Kocaman bir eser sonuçta One Piece. Fakat ben biraz daha genel olarak, iskeletinin esinlenildiği yeri teorik olarak belirtmek istedim. :) Hikayeyi ve o yaşananları.

8. Henry'yi severim ben, hiç Mom ile çağrıştırmak aklıma gelmemişti. The Tudors dizisini baya izlerdim.
Bende de tamamen bir kıvılcım sonucu oldu bu çağrışım.

Tamda bunu okuyodum ha, konuyla ilgili detaylı bir yazı paylaşıcam :D Eldorado hikayesine benziyor bizim Op.
Bekliyorum :)

One Piece'in alt yapısını komple Star Wars'dan aşırmış bence.

D.ler=Jedi

Adalar=Gezegenler

Gemiler=Uzay gemileri

Antik silah=Adını hatırlamıyorum gezegen yok eden silah

D.ler & Sümüklüler=Jedi & Sith

Prensesler & Prensesler :S

Rayleigh=Şu Luke'u ilk bulan yaşlı dayı.

Haki=Güç

Hancock=Anakin'in manita.

Hükümet=Cumhuriyet

Belki vardır daha benzerlik ama hatırladıklarım bunlar. Kalanını da başka yerlerden aldıklarıyla süslemiş işte.

One Piece'in alt yapısını komple Star Wars'dan aşırmış bence.

D.ler=Jedi

Adalar=Gezegenler

Gemiler=Uzay gemileri

Antik silah=Adını hatırlamıyorum gezegen yok eden silah

D.ler & Sümüklüler=Jedi & Sith

Prensesler & Prensesler :S

Rayleigh=Şu Luke'u ilk bulan yaşlı dayı.

Haki=Güç

Hancock=Anakin'in manita.

Hükümet=Cumhuriyet

Belki vardır daha benzerlik ama hatırladıklarım bunlar. Kalanını da başka yerlerden aldıklarıyla süslemiş işte.
Oda'nın çok büyük bir Star Wars hayranı olduğunu biliyor muydun ?

Bu sebeple birçok şeyi oradan almış olabilir.

Güzel düşünülmüş bir teori. Teşekkürler. Lakin katılamayacağım, G. Amerika daki yerli olaylarını hatta El Dorado efsanesi bile işlendi zaten Skypiea Arc da.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık