Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

NBA

Şu harden leşine gereğinden fazla anlam yüklüyorlar ya 2 maça bakıp. Kobe ile kıyaslayana mı ararsın. İnsanlar genelde özet izleyip baktıkları için harden süper oyuncu gibi görünüyor. İstatistik kağıdına baktığında Westbrook yine TD ort ile oynuyor ama maç içersinde takıma zarar veriyor bildiğin(dizinde ki sakatlıktan da olsa gerçeği değiştirmez). Harden gerçeğine gelecek olursan oyun felsefesi; faul alıp faul atıştan sayı atmak üzerine olan birisi yakında sönecektir. Maç başı saçma sapan fauller çalıp adeta hardena dokundun mu faul alıyorsun. Göreceğiz bu balon inecektir yakında.

Curry'nin kendini gösterecek fırsatı olsa, yani etrafında bunca kişi olmasa bireysel olarak ne kadar iyi oynadığını görebiliriz bence. Sence etrafında bir süredir all-star'lar dolu olduğu için Curry'nin nelere kadir olduğunu göz ardı ediyor olma ihtimalin yok mu? Bana biraz öyle geldi ama kesin de konuşamam.

Harden'a gelecek olursam oynadığı oyun, oyun değil. Takım sadece onun üzerinden işlediği için bu kadar "iyi" bir performans ortaya koyuyor bana kalırsa. Bireysel performans olarak bakacaksak Harden ile Curry'i karşı karşıya koysak kim alır diye düşünelim öyleyse direkt. Harden'ın step(s)-back'lerine düdük çalınmadığını varsayarsak Curry'e rakip olabilir. :oleyo2:
Aynı steps tartışmaları Curry'nin step-back'leri üzerinden de dönüyor biliyorsundur :) Curry bu takım bu kadar yıldızlarla dolu değilken de bu takımdaydı. Ya da bu kadar yıldızlarla doluyken de hala yeterince fazla top kullanıyor. Mesele Curry'ye topu eline verip sonuna kadar güvenememen. Kesin bir şekilde sayıya ihtiyacı olduğunda Kerr topu Curry'ye vermez Durant'e verir. Bu yüzden ofansif anlamda Harden'ı daha öne koyarım.
İzalasyon verimli bişey degil takım üzerinden bakarsak. Topu 1 kişiye ver diğerleri alan paylaşsın izalasyon oynasın ritim, akışkanlık bunları dip seviyeye çeken olgu. En basitinden adam yetengini 10 ise 1 kişi izalasyon oynucak diye ondan aldıgın verimi 7 düşürüyosun yani kadro kaliteni bile sahaya yansıtamıyorsun. En iyi izlasyon oynayan oyuncu en iyi oyuncu olmaz. Bu bir takım sporu takıma en fazla katkı veren en yüksek seviyeye çıkaran oyuncu daha iyi bir oyuncudur. İzlasyonun kendisi zaten bencil stil takım arkadaşlarının aldığın katkı minumuma çek kendi yapmak istediklerinin yüzünden. Bu yüzden 0 şampiyonlugu var Harden'ın henüz. İlla izalosyon diyosan KD izlasyon oynadığı bir sezon 40 sayı aşagısı oynama ihtimali yok. Savunmak imkansız 2,10 küsür boyu var Aanthony davis üzerinden kaldırıp atıyor. Oyun bireysel olsaydı derdin en iyi izalasyon oynayan en iyi oyuncu diye ama takım sporunda en verimli takımını en yüksek seviyeye çıkartıp şampiyon olmaktık.
İzolasyonun verimliliğini tartışmadım ki. Ya da verimli de demiyorum. Bu bir takım oyunu tabi ki ama oyuncuların hangisi daha iyi diye kıyaslarken bireysel olarak bakarsın tabi ki. İzolasyona kimi versen aynı ortalamaları yapar diyorsun, anlaşılan buradaki çoğu kişi bilmiyor ama izolasyon üzerinden bire bir oynanan oyunlarda Harden sadece birinci değil çok başka bir yerde. Takım sporlarında bireysel kıyaslama yapmamıza istatistikler bu tip katkılarda bulunur işte. Mesele sadece fazla top kullanmak değil öyle olsa niye böyle bir şey diyeyim durduk yere sadece buna bakıp. Ya da öyle sığ bir zihniyette olsam çoktan kendimi Westbrook rüzgarına bırakmam gerekirdi.

Ben izolasyon başına sayıda Harden'ın rekorları alt üst ettiğini herkesin bildiğini farz edip bu meselede direkt son hükmümü söylemiştim. Anlaşılan pek kimsenin bundan haberi yok. Hep aynı hatayı yaptığım için iletişim kurmakta iyi değilim :) Sadece bir maçta iyi performans göstermesine kanıp birisini daha iyi ilan edecek kadar sığ değilim tabi ki ama böyle düşünüleceğim aklıma gelmedi tabi.

Şimdi en baştan başlayalım. İzolasyon oyunları eğer verimli bir şey olsaydı her takım bunun üzerinden hücum ederdi. Çünkü burası Nba ve herkesin en az bir yıldızı var. Ama verimli bir şey değil. En müthiş bir süperstar bile izolasyon üzerinden çok yüzdeli sayı getirmez takımına. Hele bir de onun üzerine yüklendikçe ortalamaları daha da düşer.

Gelelim Houston'a, Mike D'Antoni gibi birisi kimliğiyle bütünleşmiş hızlı hücum felsefesinden bu mağara adamı oyununa niye döndü hiç sormadınız mı? Evet, izolasyon oyununun takımı için daha verimli olduğunu gördüğü için ün yaptığı, bütünleştiği oyunu terk etti. Normalde verimsiz olan izolasyon oyunu evet. Bunun da tek bir sebebi var: Harden. Maç başına izolasyon hücumu kullanma sayısında en yakın rakibinden iki kat fazla ama bulduğu sayı ortalaması da aynı şekilde iki kat fazla :) Yani ilk başta dediğim ezberleri komple bozuyor. İzolasyon oyununu verimli oynamasını geçtim, çok fazla oynamasına rağmen bunu yapıyor. Yani verimi de düşmüyor. Dribling yeteneği çok iyi, dribling üzerinden şutu çok iyi, step-back konusunda ligin gelmiş geçmiş en iyisi. Şutunu geçelim, e içeri penetrede de en iyilerden birisi. Faul almayı bu kadar iyi bilen başka oyuncu yok, almasa da sayı buluyor hatta onu geçtim çok iyi de bir pasör hep doğru pası da veriyor. Yani adamın eksiği yok resmen hepsinde inanılmaz iyi.

Bütün bu bahsettiğim şeyler bireysel meseleler, ben de zaten bu adamın Curry ve Durant gibi ligdeki en iyi oyunculardan ikisinden bireysel olarak daha iyi olduğu artık aşikar dedim. Ben Harden'ı da onu izlemeyi de hiç sevmem :) Lebron'u izlemekten bile çok daha fazla zevk alırım. Harden'ı geçtim Houston'dan gerçekten nefret ederim inanılmaz itici ve çirkef bir takım. Ama yiğidi öldürsem de hakkını veririm. Harden bireysel anlamda ligdeki en iyi ofansif silahtır. Ve gelmiş geçmiş de en iyilerden birisidir.

Edit: Tam da Amerikan Mutfak'ta Harden konuşulmuş :) Videoyu izleyip buraya döşemedim peşinen söyleyeyim. Ama benzer şeyler söylemiştir sonuçta aşikar bi mesele.

Son düzenleme:
Geçen ayın ortasında bir istatistik çıkmıştı ortaya, Harden'ın serbest atıştan bulduğu sayı, toplam basket sayısından fazlaydı(193 fazlaydı yanlış hatırlamıyorsam). O kadar çok kıçını başını takıyor ki millete, serbest atış toplam attığı sayının yarısı kadar olabiliyor. Şu son attığı üçlükte bile faul almaya yönelik kol takma vardı, fark eden etmiştir, vermedi hakem. Velhasılı kelam basketbol kuralları içerisinde böyle sayı bulmak kendisinin hakkıdır tabi ama ligdeki en iyi adam da diyemiyorum ben şahsen. Kendisi tarihin en iyi faul alan adamı olabilir ama bak, araştırmak lazım.

Finaller MVP'si demedim, sezon boyundaki oyunundan bahsediyorum. Geçen sene de KD oldu finallerde ama kimse de diyemez ki KD bu takımın en önemli en iyi oyuncusudur. Bunu dese dese Curry'yi sevmeyen kişiler söyler.
Aynı şeyi Curry için de net bir şekilde söyleyemeyiz mesele bu.
Geçen ayın ortasında bir istatistik çıkmıştı ortaya, Harden'ın serbest atıştan bulduğu sayı, toplam basket sayısından fazlaydı(193 fazlaydı yanlış hatırlamıyorsam). O kadar çok kıçını başını takıyor ki millete, serbest atış toplam attığı sayının yarısı kadar olabiliyor. Şu son attığı üçlükte bile faul almaya yönelik kol takma vardı, fark eden etmiştir, vermedi hakem. Velhasılı kelam basketbol kuralları içerisinde böyle sayı bulmak kendisinin hakkıdır tabi ama ligdeki en iyi adam da diyemiyorum ben şahsen. Kendisi tarihin en iyi faul alan adamı olabilir ama bak, araştırmak lazım.
Üçlükten sonra faul almaya yönelik o tip bir hareketi ligde neredeyse yapmayan kalmadı başta bizim Curry. Faul alma konusunda aynen adam en iyisi oyunun boşluklarını çok iyi bulmuş, hiç hoş değil ama etkili. Ve tabi ki bu en iyi olarak anılmasına engel değil.

Vay be bu kadar Harden savundurdunuz ya bana helal olsun :D Tarafsız bakmıyorsunuz bence, bu da beni savunmaya itti bu kadar hep olduğu gibi. Ama benden bu kadar, daha fazla bu adamı savunmak istemiyorum :) Hiç de sevmem zaten oynadığı oyunu.

Vay be bu kadar Harden savundurdunuz ya bana helal olsun :D Tarafsız bakmıyorsunuz bence, bu da beni savunmaya itti bu kadar hep olduğu gibi. Ama benden bu kadar, daha fazla bu adamı savunmak istemiyorum :) Hiç de sevmem zaten oynadığı oyunu.
Aslında sen cephe aldın. Uzun uzun yazmaktan hoşlanmıyorum da durup dururken seni sığ bir bakış açısıyla gördüğümüzü düşünüp kendin uzunca bir açıklamaya kollarını sıvadın. Aklımdan bile geçmemişti misal. Başkasının da geçtiğini sanmıyorum ama işin bence kısmı var her hâlükârda ve herkesin bir bence'si var. Ama şöyle ama böyle. Sen bize nazaran daha net konuştun sadece. Ve nedense fazlasıyla direttin. Bak gene haklısındır, bir şey demiyorum. Konu içinde değil de genel olarak yazıyorum bunları. Bana kalırsa daha en başından yazmadan bir tepki(illa küçük çaplı linç/saldırı manasında değil de karşı görüşlerin dile getirildiği türden) alacağını sezmiş ve bunu göze alarak yazmışsın. Cevaplar beklerken de kafanda tartmışsındır bir şeyler ve sonra da patlayıvermişsindir(kafayı sıyırdın haklı çıkmak için falan demiyorum, yanlış anlama. Bir süre yazışma ve düşünmenin ardından seni o uzun ve bu kısa mesajı atmaya iten bir şeyler olmuş işte.) Özetle biraz da kendi kendine seri köz getirmişsin gibime geliyor.

:sapkali:

Not: Bugün ne kadar uzun konuşuyorum ya.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık