Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Naruto

Biri Naruto'nun da One Piece'in de 10-18 yaş arası çocukları eğlendirme amaçlı çıkarıldığını anlatsın. İkisinin de iyi olduğu ve kötü olduğu noktalar var. Oda'nın kendisi bu seriyi 15 yaş arası kitleye yazdığını söylüyor, Kishimoto ve Oda zaten birbirine hayran adamlar. Bu elitistlik neyin nesi? :confused: Hele seriyi okumadan yorumlamak çok ayrı bir kafa. Kaldı ki forumun %70'i Naruto'yu tartışacak düzeyde bilmiyor. Tamamen seyirlik izleyip geçmiş.

Biri Naruto'nun da One Piece'in de 10-18 yaş arası çocukları eğlendirme amaçlı çıkarıldığını anlatsın. İkisinin de iyi olduğu ve kötü olduğu noktalar var. Oda'nın kendisi bu seriyi 15 yaş arası kitleye yazdığını söylüyor, Kishimoto ve Oda zaten birbirine hayran adamlar. Bu elitistlik neyin nesi? :confused: Hele seriyi okumadan yorumlamak çok ayrı bir kafa. Kaldı ki forumun %70'i Naruto'yu tartışacak düzeyde bilmiyor. Tamamen seyirlik izleyip geçmiş.
+1

Naruto bittiği zaman kishi'nin şöyle bir açıklaması vardı

Soru: One Piece’in farkında mıydınız?

Masashi Kishimoto: Farkında olmamak mümkün mü? Naruto da One Piece de aynı dergide yayınlanıyordu ve One Piece her daim bir adım öndeydi. One Piece sayesinde Naruto üzerinde bu kadar çalışabildim.

Narutodaki dövüşler one pieceden çok öndeydi.Bu konuda eminim:oleyo2:

Naruto bittiği zaman kishi'nin şöyle bir açıklaması vardı

Soru: One Piece’in farkında mıydınız?

Masashi Kishimoto: Farkında olmamak mümkün mü? Naruto da One Piece de aynı dergide yayınlanıyordu ve One Piece her daim bir adım öndeydi. One Piece sayesinde Naruto üzerinde bu kadar çalışabildim.

Narutodaki dövüşler one pieceden çok öndeydi.Bu konuda eminim:oleyo2:
Zaten birbirlerini öven adamlar bunlar. Kıllatan taraf elitist fanlar. Naruto'nun son sayfasında hasır şapka logosu var. Oda da Kishimoto'nun çizdiği dövüşleri över mesela.

Sen daha hakimsin o zaman arkadaşların gösteremediği noktaları gösterebilirsin herhalde. Söyledikleri ne varsa lafta kaldı da çünkü.

O uzunca mesajı yalnızca kişisel tatmin ve aşağılama için yazdığını fark etmemiştim. Özür dilerim.

Yazdığın mesaj bu.

İlk mesajında bunların birer tarz farklılığı olduğunu söylemişsin. Bunu yaparken de kendini bilir kişi konumuna koyarak gerçek 1 falan demişsin. Ben buna cevaben bunlar farklı başlıklar ve kendileri aralarında değerlendirilir yazınca da aslında serilerin güçlü yanları bunlar diyorsun.

Hadi dediğin gibi kabul edelim, Naruto'nun güçlü yanı olan karakter gelişimi One Piece'in önünde diyorsun ancak bir tane bile örnek vermiyorsun. Benim gibi seriyi okumamış birisine bile verecek bir örnek bulamadıysan nasıl oluyor da Naruto bu yönü ile güçlü oluyor.

İroni ile soran olmuş ona da bir örnek vermemişsin.

Benim mesajımı boşa çıkarmak için "seriyi okumadan geveleme" yazman yeterli iken kendi ön kabullerin ile One Piece'i eleştirip durmuşsun. Örnek verebildiğin tek konu One Piece'in arc kurgularının birbiri üzerine oturması. Senin tam yapamadığını yapıp daha farklı bir örneği ben koyuyorum.

Senin aksine ben One Piece konusunda ön kabuller ile gelmiyorum ve her seferinde örnek bırakmaya çalışıyorum ancak onlar da senin nezdinde pek kabul göremiyor.

Saklı yumurta diyerek One Piece'in hikayesi ve karakterleri ile beraber işlediği ve benim örnek bıraktığım konuları küçümsemeye çalışma. Genel manada saklı yumurtaları keşfetmek keyif verici bir şey olmaktan öteye gitmez. Oda'nın One Piece'in içine işlediği detayları GTA ve Google işgüzarlığı olan easter egglerle bir tutarak bu konudan sıyrılmaya çalışıyorsun. Ancak One Piece'in içindeki bu detaylar bilgilendirici ve öğretici olması ile eserin değerini çarpan bir unsur.

Tokugawa döneminden tut BMGK'ya oradan İspanya İç Savaşı'na ondan da Dante'nin Cehennemine ulaşabilen referansları easter egg olarak görmek yada bu nedenle seriyi özgün olmamakla suçlamak cidden saçma bir hareket.

Sanki Pandaman örneği vermişim de beyefendi easter egg diyor.

He eğer saklı yumurta istersen de en babasını yine One Piece'de bulursun. Şunun bir benzerini Naruto'da gösterebilir misin?

Aynı burada kullandığın emojilere benzer şekilde hatta daha zahmetli bir şekilde gif bırakmışsın ve kendi kendine eğlenmediğini söylüyorsun. Bu mesajında da kişiliğim hakkında yorum yapmaya başlamışsın. Profilinden gördüğüm kadarı ile yaşın büyük ancak ne yalan söylemekten uzak duruyorsun ne de insanların kişisel özellikleri ve yetenekleri hakkında boş konuşmaktan kendini alabiliyorsun. Cidden yazık.

Yine gerçek diye başlık koyarak bir şeyler kanıtlamaya çalıştığın mesajı buraya bırakıyorum.

Dediklerimin haklı olması için One Piece'in tamamen tutarlı bir eser olması gerekiyormuş gibi bir algı oluşturmaya çalışmışsın. Naruto seven insanlar bile serinin saçmalama konusunda yeni bir çıta koyduğunu söylerken One Piece ve Naruto kıyası yaptığım noktada One Piece'in tamemn tutarlı olması gerektiğini mi düşünmem gerekiyor? Keşke sen 3. sınıf siyasetçi taktiği kullanabilecek zeka düzeyinde olsaydın.

Cümle içinden hangi manayı nasıl çekemediğim konusundaki aşağılayıcı yorumunu silip özür dilediğin zaman zeka seviyen hakkındaki yorumu silip özür dilemek konusunda hiç bir çekincem olmadığını bilmeni isterim.

Yok vazgeçtim. Zeka düzeyin hakkındaki yorumum çok yerindeymiş.

Çağdaş olmayan kişileri tek bir başlık belirleyip o başlık üzerinden değerlendirme yapmak ile neredeyse aynı yıllar arsında satılmış iki manganın satış rakamlarını kıyaslamanın aynı olduğunu düşünüyorsun. Bunu düşünmen utanman için yetmezmiş gibi beni yüzeysellikle suçluyorsun orada da durmayıp ne yapıp yapmamam gerektiği hakkında fikrini belirtiyorsun.

Eğer mesajı yazarken kafanın güzel olduğunu kanıtlarsan zeka düzeyini yeniden değerlendirebilirim.

Kusura bakma 350 bölümü bu mesajlara gömüp bir değerlendirmede bulunmam çok kolay değil. Ancak dediğin gibi burada farkın alıcıya kaldığını kabul edersen benim bıraktığım örnekler Oda'nın bu konuda daha üstün olduğumu düşünmeme yetiyor.

Bir sonraki mesajına özür dileyerek başlayacaksan verdiğin cevabı okuyacağım ancak aksi durumda iki mesaj yazarken saygıyı elden bırakan bir herif olduğunu düşünüp okumayacağım için hiç yazma.

Aslında yazdığım mesajı okusan hem manga kıyası yaptığımı hem de One Piece'in düşündüğün gibi bir çocuk serisi olmadığını anlardın.

One Piece içindeki en etkileyici sözün de Roger'ın açılış sözleri olduğunu söylemişsin. Herhalde benim yazımı okumadığın gibi forumun sağ üst köşesini de okumuyorsun. Onun dışında anime kıyası yaptığın için herhangi bir yorum yapmama gerek yok.
Hacım istersen destan yaz, eseri okumadığın/izlemediğin sürece yazdığın eleştiriler boş, öncelikle bunu söyleyeyim. Özellikle Naruto'nun iyi yönleri hakkındaki eleştiriler. Kötü yönleri hakkındaki eleştirilere genelden bir fikir edinebilirsin.

Naruto dövüşleri One Piece dövüşlerini katlar. Hatta çoğu savaş shouneni dövüş konusunda One Piece'i geçer. One Piece'de adamakıllı dövüş yok çünkü. Ortalama üstü dövüşler az. Zaten zaman atlaması sonrası dövüşler rastgele, mangakanın keyfi gelecek de Rayleigh'den öğrendiği teknikleri gösterecek Luffy, Zoro Sanji desen daha zirvelerini görüp görmediğimiz belli değil, gelişiyorlar mı yoksa en gelişmiş hallerini gördük mü belli değil. Halbuki her arc zamanla yarışılan bir olay meydana geliyor ama nedense Luffy sadece Kuş Kafesi gelince G4'e geçmeyi akıl edebiliyor. Neden daha önce kullanmadı peki? Cevap yok, mangaka G4'ü göstermek istemedi çünkü diyebilirsin sadece.
One Piece en baştan kendini uzatacak şekilde tasarlanmış, bu yönden mangakanın hakkını vermek gerek. Adalar birbirinden izole, bir adaya git zaten neredeyse dünyanın genelinden kopmuş oluyorsun. Adadaki hikaye işlenirken sen o esnada bir yandan dünyayı genişletme, yeni şeyler ekleme imkanı buluyorsun. Diğer mangalar sürekli dışarı ile iletişim halinde, bir yeri kaparsan bir yerden açılıyor delikler. Bir de adalardaki hikayeyi uzatınca Oda, oh mis dünya kadar vaktin var. Balıkadam+Punk Hazard+ Dressrosa kaç bölüm ediyor? Okuyunca fark ediyorsun ki uzatmak için uzatılmış çok bölüm var. Bölüm olmasa bile bölüm içinde uzatmak için çizilmiş gibi sayfalar var.
Naruto belirli bir yere kadar oldukça konsatre bir hikaye verir insana. Bir yerden sonra da maalesef güçler yükseldikçe iyice uçar, Edo Tensei'nin b.ku çıkar, doğrudur. Sonu iyi bitirememiştir. Ama çok iyi dövüşler izletmiştir, başından sonuna. Sondaki dövüşlerde bile bir şekilde taktiksel kalmaya çalışmıştır Kishimoto. O yüzden diğer konular için bir şey demeyeceğim, ben de One Piece'i Naruto'dan daha çok beğeniyorum ama Naruto'nun dövüşlerinin havada karada denizde One Piece'in dövüşlerinden iyi olduğunu düşünüyorum, One Piece'in bir dövüşü Naruto dövüşleri geçse bile(olabilir, Luffy vs Karasakal için çok uçuk beklentilerim var mesela) ortalamada Naruto daha iyidir bu konuda.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık