Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Mugiwara 13

@Ek: http://www.korsanfan.com/konu/yeni-tayfa-Üyesi-Şablonu.6798/
Öncelikle şu konuya da bakılması tavsiye edilir. Bu başlığı sonradan öğrendim. O yüzden @Tilqi_Gin arkadaşa da buradan tekrardan teşekkür ediyorum... :sapkali:

Selamlar sevgili Korsanfan ahalisi. Bu yazıda sizlere geniş ölçekli bir spekülasyon ile “Jo-Ha-Kyû” denilen bir Kabuki (geleneksel capon tiyatrosu) oyunundan çözümlemeler yapacağım. Esasta bu yazı da kullanacağım argümanların çoğu youtube kanallarında OP üzerine teori parçalayan adamların bir derlemesi gibi olacak. Kendi kafamdaki parçalarla bütünleştirdiğim bir kolaj diyebilirsiniz.

Sizlere 13 kişilik Mugiwara tayfasından, Wano’da ki hainin kim olduğundan, neden Carrot değil de Wanda’nın tayfaya katılacağından, tayfadan son iki elemanın neden sora no mono-tachi (kanatlı ırk) ve Yôkai (Japon cini) ya da Kyojin-zoku (dev) olması gerektiğinden bahsedeceğim… Yani özetle sizi oradan alıp buraya vuran karman çorman, acayip bir yazı olacak :) şimdiden okuyanlara sabır ve teşekkürlerimi iletiyor, değerli arkadaşları saygıyla selamlıyorum…

Öncelikle internetin deep’lerinde, derin mecralarında dolaşan bir iki teoriyi gündeme getirmek istiyorum. GOda-sama 861. Sayıda bir kapak fotoğrafı çizdi ve bu fotoğraf üzerinden herkes kendine mal etmeye çalışsa da orijinalde Arap bir youtuber (nasıl yazılıyorsa yutubır artık) tarafından enteresan bir fikir ortaya atıldı.
Arap arkadaş buradaki her bir kediciğin bir tayfa üyesini temsil ettiğini, bunların kimilerinin bariz, kimilerinin eh işte olduğunu, 13 kedicik olduğunu ve bu 13’ün esasta tayfa sayısını belirttiğini iddia ediyor.
Genel olarak herkesin bu konudaki fikirleri değişse de;
1 – Nami: Klasik şemsiye altında güneşlenen Nami stili,
2 – Zoro: belindeki kuşaktan elindeki sake’ye kadar tam bir Zoro,
3 – Franky: gözlüklerini takmış iş üzerinde,
4 – Robin: Klasik gözlüğü ve karizmatik ajan giyimi,
5 – Chopper: Yine kıyıdan kıyıdan bakarken,
6 – Sanji: Bir gözü kapalı, bir gözü görünüyor, tıpkı Sanji’nin saçları gibi ve Robin’e bakıyor,
7 – Luffy: Zoro’nun yanına yatmış uyuyor,
8 – Brook: Bıyıkları olmayan tek kedi, bıyığım yok ki benim Yohohoho,
9 – Usopp: Gene kaçaklarda tırsak tırsak saklanmış,
10 – Jinbe: pelerini omzunda elinde sakazuki,
11-12-13??? Bunlar da muamma.
Tabi bu kalan kedilerin her birinin tayfa üyelerinin bir yanını temsil etmesi gerekiyor. Yani atıyorum 11 numara için bu kesin Pedro, hem kuyruğu hem asılışı bariz Pedro diyorlardı ki… Bildiğimiz gibi Pedro kardaş sizlere ömür. Zaten sıkıntı şuydu ki; Pedro diğer bir “nakama-pattern” teorisine uygun düşmüyordu. Hangi teoriye?

Yine OP forumlarında, ortamlarında, geyiklerinde dönen bir başka sohbette de, tayfa üyelerinin her birinin spesifik bir harf kombinasyonuyla uydurulduğundan bahsediliyor. Bu düzenin Avrupa dillerinin klasik 26 harf sistemine göre düzenlendiği söyleniyor:
AB – Brook
CD – Chopper
EF – Franky
GH - ?
IJ – Jinbe
KL – Luffy
MN – Nami
OP - ?
QR – Robin
ST – Sanji
UV – Usopp
WX - ?
YZ – Zoro
Yani gelecek tayfa üyelerinin isimlerinin bu kriterlere göre (GH)-(OP)-(WX) harfleriyle başlaması gerektiğini düşünüyorlar. Ki buna göre Carrot değil de atıyorum, ancak Wanda katılabilir tayfaya. Tabi Oda’nın bütün bu sistemi “vay artisler, size ne be, bir harfle bozarım ben bu oyunu” diyerek Carrot’u da dâhil etmesi pek mümkün. Bana kalırsa da biraz absürt geliyor. Ancak ihtimalleri iyi düşünmek lazım, çünkü bu durum aynı zamanda Minklerin içindeki Hain kim? Sorusunu da cevaplamaya yardımcı olacak. Nasıl peki? Oraya da geleceğim şimdi.

Bu noktada işin içine Wano için dillendirilen Jo-Ha-Kyû, yani üç perdeli Japon tiyatrosunun aslında yalnız Wano’da değil, seri geneline yayılmış olması durumu dâhil oluyor. Giriş East Blue iken, Grand Line gelişme, Shin Sekai de sonucu temsil ediyor. Her bir bölümde de Luffy’nin dört yoldaş edinmesi sistemi etkin diyorlar. Bu sistemde aynı zamanda tayfa üyelerinin genel karakter özelliklerinin de benzeşmesi durumu söz konusu. Yani buna göre:
Zoro
Nami
Usopp
Sanji
Chopper
Robin
Franky
Brook
Jinbe
?
?
?
Bu format da şunu gerektiriyor: Zoro, Chopper ve Jinbe üçlüsü Luffy tarafından hapisten kurtarılmış (Chopper açısından daha metaforik bir hapis), Şeytan (Zoro) – Canavar (Chopper) – Deniz Canavarı (Jinbe) diye adlandırılan, Luffy’ye bambaşka bir sadakat besleyen, gerek karakter gerek savaş tarzı olarak kendini ölüme yatıran bir üçlü.

Nami-Robin-X kişisi ise; öncelikle kadın, bir noktada tayfaya ihanet eden ama aslında etmeyen, ilk başta her şey iyi güzel hoş giderken birden 180 derecelik bir dönüşle aslında kötü adamın tarafında olduğu anlaşılan fakat bunu istediği için değil, mecbur kaldığı için yapan ve ihanet eder gibi görünen, kendi berbat geçmişinde aile bildiği insanları kaybetmiş, çok büyük acılar yaşamış ve “hep gül, gülersen iyi şeyler başına gelir” muhabbetine maruz kalmış, denizciler tarafından hayatları kurtarılmış (Bellmere ve Jaguar), çok zeki insanlar bunlar. Yani üçüncünün de böyle bir durum yaşaması şart gibi bu düzenlemede. Yani yine kadın olmalı ve artık bir noktada tayfa ile haşır neşir olmuş olmalı ki aynı zamanda tekrardan aman bize ihanet etti ama aslında etmedi, hadi gidip kurtaralım durumu yaşanmasın. Henüz küçüklüğüne dair flashback görmediğimiz, Kaidô’ya çalışan ancak bunu istemeden yapan bir kadın olmalı.

Şimdi en uygun ve ideal aday olarak burada Carrot duruyor. Ancak şu harf sistemi geyiğini esas alırsak Wanda daha olası ve daha büyük bir twist. Fakat Carrot hem bizimkilerle sağlam bir macera yaşadı, hem Pedro’nun ölümü çok özel bir bağa neden oldu, hem 11 numaralı kedinin Pedro’ya bu kadar benzemesinin altında yatan neden bittabi bu olabilir, hem de her şeyden öte artık manganın ekstra bir hikaye için zamanı yok. Yani bu hain Wanda olursa eğer, Oda güzel bir twist atmış olacak ancak zaman olayını nasıl kotaracak, en az bir 10 bölüm falan flashbacklerle bunu açıklaması lazım ki bu da Wano arc’ı piç edebilecek bir konumda duruyor. Bu yüzden 11. Üyenin Wanda-Carrot ikilisinden, çok yüksek ihtimalle de Carrot olması çok makul duruyor. Hem de bu takdirde iyi bir kurgu ile şu klasik “bizi sattı ama aslında bizi satmadı” geyiğini daha rahat oturtabilecektir. Üstelik Carrot’un ihanet etmesi durumu aynı zamanda bu karakterin esasta ne kadar zeki olduğunu da gösteren bir olay.
Bir diğer ihtimal de hain Carrot'tur, ancak tayfaya katılacak üye Wanda olur. Fakat Carrot'un yine gemide gözcülük gibi bir misyonu var, Wanda gelirse ne yapacak mesleki anlamda... Pek bilemedim doğrusu. Bakalım hangisi tutacak. Ancak kaçınılmaz bir biçimde 11. Tayfa Minku-zoku içerisinden biri olmalı.

Peki, neden böyle olmalı? Çünkü işler artık Shin Sekai’de değişti. Luffy’nin üstlenmesi gereken antik bir miras var ve bu miras aynı zamanda Antik Krallığın eski müttefiklerini de yanında toplamasını gerektiriyor. Yani bir Balık İnsan (Jinbe tamam) ve bir Mink (Carrot-Wanda tamam)cepte. Ancak bunun dışında tayfaya bir de Kyojin (dev)-Yôkai (capon cini)-Sora no Mono-tachi (kanatlı ırk) veyahut Kobito-zoku(cüce) lazım.

Şimdi bu noktada işin içine Mugiwara Dai-Sendan (Büyük Hasır Filosu) dâhil oluyor. Orada zaten bir cüce ve dev kardeşliği var. Yani Hajrudin yanlışlıkla üzerine basabileceği Leo’ya kardeşim diyor. Bu yüzden belki de Dai-Sendan üzerinden bu iki ırkı kurtarabilme şansları var. Ancak olmazsa olmaz bir Gökyüzü insanı lazım bize. Skypiea'da ki Wiper ayarında bir delikanlı lazım. Bu Wano’dan çıkar mı? Pek zannetmiyorum doğrusu. Urouge gibi bir Mad-Monk iyi giderdi bizim tayfaya. Fakat ne kısa ne de uzun vadede, bir Bilikan vb. kanatlı bir arkadaşın tayfaya katılabileceği bir senaryo öngöremiyorum. Bunun olabilmesi için Oda'nın yeniden Skypiea tadında ayrı bir Arc yazması gerekir. Ona da nereden vakit bulacak?

Bir de şu King’in neredeyse tükenen nesli (ki ben onlara Kappa Kawamatsu, Magellan ve Hannyball gibi şeytansıları da dahil ediyorum) var. Bunların içerisinden de biri olmalı.
Aynı zamanda tayfaya katılacak elemanın genel jo-ha-kyû düzenini de bozmaması gerekiyor. Yani kişilik olarak şu minvalde birileri olmalı:

Usopp-Franky-X kişisinin genel özellikleri nelerdir? İkisi de bir korsanın çocuğu, ikisi de baba-ana bir aile bireyi tarafından terk edilmiş (ki hala bir Franky flashback’i bekliyorum, bakalım kime bağlanacak diye), ikisi de çok yaratıcı, icat-alet-edevat işlerini seven, tamirat gözlükleri gözlerinde, duygularını salya-sümük dışarı vuran tipler. Ha bir de ikisi de yalancı-üç kağıtçı-hileci hurdacı ve “Luffy ile kavga etmiş” tipler. Şimdi seri içerisinde buna uyabilecek kim var acep diye şöyle bir gözden geçiyorum da; Queen, Vegapunk ve Caesar. Evet evet bizim Gastino :) Queen kesinlikle gebermeli diye düşünüyorum, Vegapunk ise bambaşka bir olay ve bizim tayfaya 8-10 boy büyük gelir. Adam mevcut dünyaya bile büyük geliyor gerçi. Ancak Caesar!? Yaptıkları kesinlikle affedilmez. Tıpkı Franky’nin Usopp’a yaptıkları gibi ancak 100 kat daha beteri. Fakat olabilir mi acep diye de düşünmüyor değil hani insan. Üstelik o boynuzlarıyla falan da Big Mom’ın bahsettiği meşhum ırka da benziyor. Gerçi öyle olsaydı Big Mom hiçbir türlü bırakmazdı bunu.
Ancak bir adayımız daha var ki bence o bütün kriterleri daha iyi karşılıyor: Tenguyama Hitetsu! Muhtemelen kayıp Yôkai ırkından bir Tengu Şeytanı olan bu abimiz aynı zamanda fevkalade yaratıcı bir demirci. Yalnızca demircilik değil, genel anlamda da üstün yaratıcı bir insan olmalı. Üstelik Zoro’nun kılıçları ile de ekstra ilgilenebilecek biri. Burun olarak Usopp’u, tarz olarak da Franky’yi andıran bir arkadaş. Üstelik ismi de Hitetsu! Yani boşta kalan GH ikilisinden birine de uyuyor gayet. Haa tayfaya katılırsa tam olarak misyonu ne olacak? Yani hadi Caesar’ı Robin gibi tayfanın bilimcisi diye yedirirsin de, Hitetsu’ya ne diyeceğiz, tayfanın demircisi mi? Yine de henüz Luffy’nin Ace’in kardeşi olduğunu bilmiyorlar. Bakalım bu durum nasıl şekillenecek. Benim oyum şimdilik Hitetsu’da, ancak kedilere de benzetemedim hiç. :) 12 ve 13 no.lu kediler şimdilik yalandan çizilmiş gibi duruyor. :) Tabi küçük bir ayrıntı olarak bir korsanın çocuğu olması gerekiyor gelen her kim olursa. Ancak muhtemelen herhangi birinin geçmişine giydirilebilecek bir sıfat tabi.
Gelelim son tayfaya… Sanji-Brook-X kişisi. Aşçı-Müzisyen-X. Buradan bu X olsa olsa garson çıkar. :) Ben Brook’un da korsanlık hayatından önce bilmem hangi krallığın savaş konvoyuna lider olmasından dolayı kendisinin lord-ford tarzı bir adam çıkmasını bekliyorum. Bu nedenle son kişinin de tıpkı Prens Sanji ve Savaş Konvoyu Lideri Brook gibi soylu biri olması beklentisi içerisindeyim. Ancak her şeyden önce ve her şeyden evvel, yeni tayfa %100 sapık olmalı! Yani Brook ve Sanji’nin en önemli özelliği, benzeşen yanı neresi deseler, tabi ki hepimizin aklına hentai-yaro gelir. “Bana külotunu göster” den tut da mellorine-mellorine diye kan kaybından gidecek bir dingilliğin yanına Kin’emon gibi “bizim orda kadınlar böyle çıplak dolaşır” diyen biri yakışır ancak. :) Ancak Kin’emon 20 sene sonra karısına kavuşmuş ve sonunda sözünü yerine getirmişken, ekstra bir kılıç ustasını yanlarına almaları doğru olmaz diye düşünüyorum. Benim bu noktada tayfada ne yapacaklarını hiç bilmediğim birkaç adayım var. Bunlardan biri elbette ki küçük sapık Momo! Tayfaya miço olarak katılan Daimyô. Ama bence Momo’nun Wano’da kalıp Hiyori ile birlikte işleri yürütmesi daha iyi olur. Hem de Uranüs olarak Zunisha ile iyi ilişkiler geliştirebilir. Yarın öbür gün Son Savaş’ta tıpkı Shirahoshi gibi bizim bıdık da Zunisha ile destekler bizimkileri.
Diğer bir adayım, Elbaf Prensi Loki. Kardeş hani nasıl bir yokluktur ki Lola’ya evlenme teklif ettin ve nasıl bir çirkinliktir ki binlerce erkeğe evlenme teklif edip reddedilen kadın senden kaçtı? Bir de bizim prens az-buçuk cüce gibi. Yani Elbaf içerisinde çok sallanmayan bir kardeşimiz olabilir. Hele bir de adında Loki (O veya P) bunlardan biri olursa (örneğin Jaguar D. Saul gibi, Loki Puma misal) muazzam bir aday olabilir bizimkilere. Esas olarak ben tayfaya bir başka D. gelmez diye düşünüyorum ama kendisi D. bile olabilir. Belki elinden bir iş filan da geliyordur. Elbaf Halkının aman da prensimiz otursun biz yaparız diyeceğini pek zannetmiyorum. Kalk çalış derler adama haliyle.
Bunun dışında başka biri gelmiyor aklıma. Sapık, soylu ve işe yarar bir meslek sahibi olmalı, Staff Chief tarzında. Eğer sizin aklınızda biri varsa bu veya bunlara dair… Fikirlerinizi beklerim.
Resimler biraz boğmuş olabilir. Bu noktada da affınıza sığınıyorum... :sapkali:

Son düzenleme:
Konu hakkinda bir dusuncem olmadigi icin bir yorum yapmayacagim.
Sadece konu icin tesekkur ederim. Guzel bir teori veya derleme yazisi.

Tayfa üyelerinin meyveleri ve meyve isimleri ile yapılan bir sayı oyunuyla ilgili teori vardı muhtemelen biliyorsundur. O teoriye de bir göz gezdirip harmanlayabilirsin bence.

İnşallah iyi anlamdadır :)
Konu hakkinda bir dusuncem olmadigi icin bir yorum yapmayacagim.
Sadece konu icin tesekkur ederim. Guzel bir teori veya derleme yazisi.
Ortaya karışık bir şey :) Sağolasın dostum :good:
Oh maşallah maşallah bu sıralar teoriye doyuruyorsun bizi.
Hazır vakit bulmuşken girişeyim dedim hocam :)
Sağolasın dostum :good:

Tayfa üyelerinin meyveleri ve meyve isimleri ile yapılan bir sayı oyunuyla ilgili teori vardı muhtemelen biliyorsundur. O teoriye de bir göz gezdirip harmanlayabilirsin bence.
Sayı olayını en son ödüllerde de kullandı Oda. Ama orası çok karışık, bir de yakalayabilmek için sağlam bir caponca lazım :) Misal Go-Mu 56 sayısına tekabül ediyormuş. O yüzden şimdiye kadar hiçbir korsanın geçemediği söylenen Roger'ın ödülünü 5.6 milyarla Luffy'nin seri sonunda geçeceğini söylediler. Enteresan çıkarımlar var. Hele Tekking101'ın bugün ki videosunda ödüllerin rakamlarını çok hoş çözümlediği bir video vardı. Ama eğer internette dediğin tarzda bir teorinin iyi bir harmanına denk gelirsem çevirip de koyabilirim.

Wanda'nın tayfaya geleceğini pek sanmıyorum. Carrot miço olarak daha iyi olur. Hitatsu'dan tayfaya gelecekmiş gibi bir hava almadım. Oda kanatlı başka bir kişi çıkartır bence. Loki'yi ise bir görmek lazım. O zaman daha iyi yorum yaparız. Eline sağlık. Güzel bir teori derlemesi olmuş.:good:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık