Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Kütüphane] Monkey D. Garp

Bu Karakter Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

  • Severim

    Kullanılan: 241 80.1%
  • Sevmem

    Kullanılan: 60 19.9%

  • Kullanılan toplam oy
    301

Monkey D. Garp (Monkī D. Gāpu), Monkey D. Dragon'un babası, Monkey D. Luffy'nin öz, Portgas D. Ace'in de üvey büyükbabasıdır. Monkey Ailesi'nin bilinen en yaşlı üyesidir. Coby ile Helmeppo'nun eğitiminden sorumludur. Marineford Savaşı'nın ardından yeni askerleri eğiten bir Denizci Eğitmeni olmuştur, ancak halen Kor-Amiral rütbesine sahiptir.

Garp, Gol D. Roger hayattayken Edward Newgate, Sengoku ve Shiki gibi önemli figürlerden biri olmayı başarmıştır.

Görünümü

Garp uzun boylu, esmer tenli, geniş göğüslü yaşlı bir adamdır. Top sakalı vardır ve sol gözünün etrafında bir yara izi bulunur. Animede gözleri mavi, saçı ve sakalı gri renktedir. Mangada ise göz rengi belli olmamakla birlikte, saçı ve sakalı beyazdır. Romance Dawn, Version 2'da yüzü göründüğü için, mangada ilk gösterilişinde Luffy'nin büyükbabası olduğu anlaşılmasın diyeköpek maskesi ile gösterilmiştir.

Ancak maske çıktıktan sonra gerçekler de ortaya çıkmıştır. Garp o zamandan sonra, sadece girişlerde maskesini giymiştir. Ayrıca önceden puro içerken de görülmüştür. Garp'ın Denizci paltosu özel apoletlidir. Aynı paltodan sadece Tsuru'da vardır. Normal apoletler mavi renkte iken, bu özel apoletler kırmızıdır ve üzerlerinden siyah çizgiler geçer.

Yirmi dört yıl önce Garp'ın saçı ve sakalı helen siyahtı, sadece favorileri ağarmaya başlamıştı. Siyah bir takım elbise giyiyordu. İçinde ise beyaz gömlek, gömleğin üzerinde de kırmızı kravat vardı. Sol gözünün etrafındaki yara izi aynı şekildeydi.

Garp'ın çocukluğu ve Denizciler'e ilk katıldığı zamanki hali Luffy'ye çok benzer. Sadece çocuk Luffy'nin sıska vücuduna karşılık, kendisi daha kaslıydı. Çocukken önü açık kırmızı bir gömlek ve mavi şort giyiyordu. Eğittiği bir kaplanın üzerinde giderken, bir elinde demir boru, diğerinde ise hazine sandığı vardı. Nasıl olduğu bilinmese de, Garp'ın gözünün etrafındaki yara izinin çocukken olduğu görülmüştür.

Boş zamanlarında Ace ve Luffy'yi ziyaret ederdi ve bu ziyaretlerinde oldukça spor bir giyime sahipti. Luffy gibi o da terlik giymeyi çok sever.

Garp'ın zaman atlamasından sonraki görünümü henüz mangada gösterilmemiştir.

Kişiliği

Garp, Luffy'den biraz daha düşünceye önem veriyor gibi görünse de, temel olarak torunuyla aynı zeka düzeyine sahiptir. Bahane üretilmesinden nefret eder, oysa kendi de durmadan bahane üretmeye çalışır. Çok çabuk sinirlenen bir adamdır. Genelde sinirini etrafındaki kişilere ya da eşyalara zarar vererek yatıştırma yöntemini tercih eder. İnsanlara bir şeyleri zorla yaptırmak hobileri arasındadır. Garp'ın da kendine has bir gülüş şekli vardır. Standart "haha"dan önce Bwa ya da Wa der.

Tıpkı torunu gibi, Garo da yemek yemeyi çok sever. Özellikle çöreklere ve pirinç krakerlerine karşı koyamaz. Ayrıca Luffy ve Ace gibi o da durduk yere uyuyabilen birisidir. Water 7'da Luffy'yi döverken aniden uyumuştur.

Garp düşünce bakımından gerçekten garip birisidir. Sıradan şeyleri, daha farklı yollardan yapmaya bayılır. Örneğin bir yere kapıdan girmek yerine, duvarı yıkarak girmenin daha karizmatik olduğunu düşünür. Ama olaydan sonra askerlerinden duvarı tamir etmelerini istemiştir. Ayrıca daha önce gelen tüm Amirallik tekliflerini geri çevirmiştir. Çünkü Kor-Amiral olarak kafası rahattır. Amiral olduğu zaman, istediklerini yapmak konusunda yeterince özgür olamayacağını düşünmektedir.

Garp'ın ciddi dövüşeceği zamanlarda paltosunu kenara atmak gibi tuhaf bir huyu vardır. Bazı zamanlarda ceketini de çıkarır ve gömleğinin kollarını katlar. 1000 top güllesini üst üste atacağı zaman bu hareketi yapmıştır.

Garp destekçi bir insandır. Shiki, Korsanlar Kralı'nın Doğu Mavi gibi zayıf bir denizde öldürülmesinin küçük düşürücü olduğunu söylemiş, Garp da bu söylemi Doğu Mavi'nin barış sembolü olduğunu belirterek cevaplandırmıştır. Sorunlu bir çocukluk geçiren Ace, Garp'a doğmasındaki amacı sormuştur. Garp ise eğer yaşamaya devam ederse sorusuna cevap bulabileceğini söylemiştir.

Garp, Roger'ın kendisinden istediği şeyi yapmak konusunda başlarda tereddüt etse de, Portgas D. Rouge'un fedakarlığını görünce Ace'i evlat edinmiş ve onu kendi öz torunu gibi yetiştirmiştir. Ace onu sadece bir koruyucu olarak gördüğünü söylese de, Garp onun büyükbabası olduğu konusunda israr etmiştir. Ace idam platformundayken, onun yanına oturmuş ve ona moral vermeye çalışmıştır.

Garp, Denizciler'e sadıktır. Bu yüzden torunlarının da Denizci olmasını istemiştir. Ancak ironik olarak adaleti temsil etmesini istediği torunlarını, Dadan gibi bir suçluya emanet etmiştir. Yakın arkadaşı olan Sengoku'nun aksine bir kişinin soyunun onu tehlikeli biri yaptığına inanmamaktadır. İnsanların geçmişte olanları kabullenmeleri gerektiğini düşünür. Ayrıca yüreğinin sesini dinleyen ve doğru ile yanlışı ayırabilen bir adamdır. Belki de bu yüzden Garp, yasalara karşı gelerek Dadan'ı cezalandırmamış, ölmeyi hak edecek bir şey yapmadığı için de Ace'e sahip çıkmıştır.

Yetenek ve Güçleri

Bir Denizci Kor-Amiral'i olan Garp, kendinden alt rütbede olan tüm Denizci askerlerine emir verebilir. Buna örnek vermek gerekirse; Morgan kaçtıktan sonra Ripper'in emrinde olan Coby ve Helmeppo'yu kendi adamları yapma için ondan almıştır. Ayrıca bir Kor-Amiral olduğundan, Buster Call'a gönderilen gemilerden birine liderlik de yapabilir.

Dövüş konusunda ise, Garp'ın ünü herkesçe bilinmektedir. Dünyadaki en çetin yer olan Yeni Dünya'da bile, Garp gücünden korkulan bir adamdır. Denizciler içinde kahraman olarak tanınır ve Korsanlar Kralı Gol D. Roger'ı sayısız defa köşeye sıkıştırmıştır. Roger'ın söylediğine göre o ve Garp birbirlerini defalarca ölümün eşiğine getirmişlerdir. Aşırı gücüne bir örnek olarak, 500.000.000 Belly'den fazla ödülü olan ve kafası ile bir kıtayı ikiye ayırabilen Don Chinjao'ya tek atması verilebilir.

Garp, Denizciler'in 153. Denizci Üssü'nden sorumludur. Bir üssün sorumluluğu kendisine verildiğinden, liderlik vasıflarının olduğu düşünülmektedir. Askerleri tarafından çok saygı gören biridir ve eski bir Amiral olan Kuzan gibi nice Denizci askerine akıl hocalığı yapmıştır.

Garp'ın gücünün ve ününün bir kısmı, Edd Savaşı'nın gerçekleştiği zaman gösterilmiştir. Kendisine defalarca kez Amirallik teklifi geldiği, Garp'ın ise bu teklifleri her zaman reddettiği öğrenilmiştir. O zamanlar Garp'ın adamlarından biri olan Kuzan (Daha sonra Amiral olmuştur), Garp'a neden daha yüksek bir mevkiyi kabul etmediğini sormuş, Garp da bunun özgürlüğünü kısıtlayacağını düşündüğünü söylemiştir. Bu olaydan anlaşılacağı üzere Garp standart bir Kor-Amiral'den çok daha üstün bir güce sahiptir. Serideki en büyük güç kriterlerinden sayılan Amiral seviyesinde bir adamdır.

Garp'ın gücüne bir başka örnek de, Beyazsakal Korsanları'ndan Marco'yu Şeytan Meyvesi aktif olduğu halde kolayca indirmesidir. Aynı şeyi Borsalino ve Sakazuki uğraştıkları halde yapamamışlardır.

Luffy'nin aslında Garp'ın torunu olduğu tüm dünyada bilinen bir şey haline gelince, Luffy'nin yokluğunu fırsat bilip onun yerine geçen Demaro Black, kendini daha da yüceltmek için Garp'ın torunu olduğunu sık sık dile getirmiştir. Luffy, Charlotte Linlin'e meydan okuduğunda ise yine Garp'ın adı geçmiştir.

Garp oldukça usta bir eğitmendir. Kısacık sürede Coby ve Helmeppo gibi iki sümüklüyü adam yerine konulacak güce ulaştırmıştır. Zaten Marineford Savaşı'nın ardından eğitmen olması da, bunun bir kanıtıdır. Denizciler'in yanı sıra çocukluklarında Ace ve Luffy'ye de çok şey öğretmiştir. Bu ikili Garp'ın eğitimleri sayesinde güçlü yerlere gelebilmişlerdir. Garp, Denizci kurumu içerisinde çoğu kişi tarafından serideki gelmiş geçmiş en güçlü kişi olarak görülen Roger'la başa baş dövüşebildiği bilinen tek kişidir.

Fiziksel Yetenekleri
Garp seri içerisinde gösterilmiş en güçlü karakterlerden biridir. Yaşlı bir adam olmasına rağmen inanılmaz derecede yüksek bir fizik gücü vardır. Top güllelerini beysbol topu gibi fırlatabilir (Topun atışından daha hızlı şekilde), yumruğuyla duvarları kolayca parçalayabilir, bir topu normal bir vuruşu ile yamultabilir ve Thousand Sunny'den kat kat büyük bir gülleyi rahatça kaldırıp atabilir. Garp herhangi bir silah kullanmadığından, yumruklarını canavarımsı bir güce ulaştırmıştır. Yumrukları o kadar güçlüdür ki, onlarla sekiz dağ parçalamış ve Yumruk Garp lakabını almıştır.

Efsanevi gücünün yanı sıra üst düzey bir dayanıklılığı ve acı töleransı vardır. Morgan göğsünü baltayla ikiye böldüğünde bırakın acısını hissetmeyi, kendisine balta vurulduğunu bile hissetmemiştir. Saldırıya uğramadan önce uykuya daldığı için, bazı Denizci askerleri onun öldüğünü düşünmüştür. Garp da yarayı uyandığında fark etmiştir. Luffy'nin İkinci Vites formundan bilerek yumruk yemiş, onlarca metre yükseklikten kafa üstü çakılmış, bunlara rağmen bilincini kaybetmemiştir. Hatta ayağa kalktıktan sonra Sengoku ile birlikte Karasakal Korsanları ile kapışmıştır.

Fiziksel gücü ve yetenekleri o kadar iyi bilinmektedir ki, Luffy'den yumruk yeyip yere düştüğünde, tüm Kor-Amiraller ve düşük rütbeli Denizci askerleri onun yenilmesi karşısında şok olmuştur.

Fiziksel gücünün yanı sıra, oldukça hızlı biridir. Water 7'da Luffy ve ekibinin kaldığı yeri basmış, Luffy uyuduğu için tayfası onu korumaya çalışmış, ancak Garp'ın hızına tanık olduklarında ağızları açık kalmıştır. Newgate, Shanks ile konuşurken Garp'ın gücüne olan saygısını dile getirmiştir.

Haki
Bir Kor-Amiral olan Garp, Haki konusunda uzmandır. Özellikle Busoshoku Haki'yi çok iyi kullanır. Geçmişte defalarca fiziksel saldırılardan etkilenmeyen Luffy'yi yaralamıştır. 30 yıl önce Chinjao'nun sivri kafasını Haki kaplı yumruğu ile tek vuruşta düzeltmiştir. Normal hali bile güçlü olan yumrukları, Haki gücü ile birleşince daha da yıkıcı hale gelir. Marineford Savaşı'nda tek yumrukla iyileşme gücü olan Marco'nun nevrini döndürmüştür.

Busoshoku Haki'deki üstün uzmanlığının yanı sıra, diğer iki Haki türü hakkında da bilgi sahibidir. Her ne kadar diğer iki Haki türünü kullanabildiği gösterilmese de, Luffy'nin bilinçsizce saldığı Haoshoku Haki'yi gördüğünde onun bu gücü "miras aldığını" söylemiştir. Burada imayı kendisine mi, yoksa Dragon'a mı yaptığı pek anlaşılmamaktadır. Coby, Kenbunshoku Haki uyandırdığında Doktor Fishbonen bu güce nasıl hakim olacağını Garp'a sorması gerektiğinden bahsetmiştir. Buradan anlaşıldığı gibi, bu Haki türü hakkında başkalarına hocalık yapacak kadar bilgi sahibidir.

Silahları
Garp'ın silah olarak sayılabilecek tek eşyası top gülleleridir. Onları da çıplak elleriyle rakibine atar. Garp'ın aşırı gücü sayesinde bu top gülleleri olması gerekenden çok daha hızlıdırlar. Ayrıca zincire bağlanmış olan devasa bir gülle daha kullanır. Bu gülle o kadar büyüktür ki, kendi savaş gemisi yanında küçük kalmaktadır.

Ek Bilgiler

- Animede geçen bilgiye göre Garp, dünya rekoru kırmak için uyumadan ve dinlenmeden aralıksız 842 çörek yemiştir.
- Garp, hem Romance Dawn Version 2'da, hem de ana seride olan iki karakterden biridir (Diğeri Luffy).
- Garp'ın hayvan teması köpektir. Bu yüzden maskesi ve gemisi köpek figürü şeklindedir.
- Garp, 5. One Piece Popüler Karakterler sıralamasında 74. sıradadır.

Künye

Adı: Monkey D. Garp
Okunuşu: Monkī Dī Gāpu
İngilizce Adı: Monkey D. Garp
İlk Göründüğü Bölüm: Manga 92 (Kapak), Anime 68
Bağlantısı: Denizciler
Unvanları: Kor-Amiral, Eğitmen
Lakapları: Yumruk Garp (Jap. Genkotsu no Gāpu, İng. Garp the Fist), Denizci Kahramanı (Jap. Kaigun no Eiyū, İng. Hero of the Marines), Şeytan (Jap. Akuma, İng. Devil)
Durumu: Canlı
Doğum Günü: 2 Mayıs

Hak Sahibi

Kaynak : http://onepiece.wikia.com/wiki/Garp
Çeviren : Smoker
Yayınlayan : www.korsanfan.com
Çevirmenin Sitesi : www.korsanfan.com
 
Son düzenleme:
  • Like
Tepkiler: dX
En sevdiğim karakterlerden biri.Gerek kişiliği gerek tarzı gerçekten insanı kendine hayran edecek cinsten.
 
Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2020.
Tasarım Korsanfan V.5.5
Yukarı Çık