Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Monet Gerçekleri

Heso KF ailesi, sizlere bugün Monet hakkındaki bulgularımı ve düşüncelerimi sunacağım.
Dilerseniz dinleyebilirsiniz;

1-Öncelikle onun adının nereden geldiği ile başlamak istiyorum. 'Monet' ismi 1995 yapımı, 'Clueless' filmi ile literatüre girmiştir. 90'ların incisi olarak geçen bu filmde, 'Monet' kelimesi o dönem nesline sokaklarda kullanılmak üzere yapışmıştır. Ayrıca dizisi de yapılmıştır.
O monet sahne;

'Uzaktan çekici fakat yakından bir o kadar çirkin' anlamında, dilden dile dolaşmış ve Amerika sokaklarında kendine yer bulmuştur. İnanıyorum ki Oda 'Monet' kelimesine anlam kazandıran Clueless filminden esinlenerek bizim Yuki Onna'ya bu ismi verdi. Çünkü isminin kişiliğini de ona yansıttı.

Onun önce çekici olarak görülmesi ve öyle bir durumda utanması. Ardından kocaman dişleriyle birinin omuzunu koparması. Bu onun isminin anlamının kişiliğine yansımasıdır.

2-Oda onunla ilgili önümüze bir ipucu atarken gene kafamızda ikilem yaratmayı da unutmamıştır. Bunun sebebi de şu resimdir.

Sol orta panelde kitapta 'ASTRO' yazısı gözükmekte. Bir çok teorisyenin onun bir gök bilimci olduğunu düşünmesinin sebebi budur.Lakin Oda'nın yarattığı ikilem burada devreye giriyor.
Latince, Astrologia ve Astronomia.
Astroloji; yıldız falcılığıdır. Astronomi ise gök bilimidir. Kitabın bir sonraki harfinin gözükmemesi Oda'nın bizde yaratmak istediği ikilemden dolayıdır. Çünkü bu yıldız falcılığı ise Monet için bir hobi olarak görülebilir.

Esas değinmek istediğim diğer nokta ise kelimelerdeki hece oyunları.
ASTRO+LOGIA ASTRO+NOMIA
Kitapta yazan kelimelere eklentiye göre 2 sonuca varılıyor. Logia onun tartışılan meyvesidir. Nomia ise mitolojide Nom dağlarının sahibi olarak görülen Arcadia'nın bir perisidir. Bu da onun Yunan mitolojisinden çıkma Harpy görünüşüne göndermedir.
Açıkçası bu kelime oyununu fark ettiğimde odamda bir çığlık attım
Fark ettiyseniz onun yıldız falı ve gök bilimci ikilemi, logia ve harpy ikilemi ile devam ettirilmiş. Ufak ayak hareketlerini gösteriyorum size Oda'nın. Ayrıca SBS'lerde ısrarla Monet'in meyve ve yaşayıp yaşamadığı sorularına kesinlik getirmekten kaçındı.

3-Harpy'ler mitolojide fırtına ve ölümün habercisi olarak düşünülürdü. Şimdi Monet kişiliğine biraz daha dikkatli bakalım;
Monet, wiki de ve bizim bilgilerimiz de sadist biri olarak geçiyor ve ölüme yakın biri olduğunda mutlu şekilde dili ile ağzını yalıyor. Ayrıca bu huyu onun t-shirt'ünde yazılı Happy'nin gerçek anlamıdır.
Fırtına habercisi;
Bu sahnede dikkat çekmek istediğim 2. nokta ise esas yaptığı hamle Luffy'e karşı kar tabakası kullanmak lakin odanın içinde kar yağışı devam ediyor.

4-C.C'nin Monet için 'dönüşme' kelimesini kullanması.
Bu kadının şapka ve gözlük takarak kamufle olup Law'ı takip edebileceğini düşünmüyorum. Ve sonrasında Law, onu kendi ağzıyla övüp, C.C'ye laf sokuyor. Monet'in astronomia kısmına eğilimi yavaş yavaş başladı.

5-Oda'nın Monet'i çizdiği çocukluk resmi.

Kitabın üzerinde yazılı 'BIRD' gerçekten ilginçtir. Çünkü bu bir kuş türleri kitabı olsaydı, 'Birds' yani kuşlar yazardı. Belli ki spesifik bir kuşu anlatıyor bu kitap.

6-Dikkat çekmek istediğim bir başka nokta ise Monet'in insan halinde saçları açık yeşildir. Ve Harpy halinde kanatları, kuyruğu aynı renk açık yeşildir. Ayrıca Law'a mahkumları iyileştirip iyileştiremeyeceğini soran da Monet. Böyle bir durumda nasıl ve neden kendi vücudunu da değiştirme gereği duysun. Ayrıca onun Law'ı dönüşerek ve fark edilmeden takip ettiğini düşünürsek bu olasılık daha da düşüyor.

7-Chopper kafesteki Luffy'ler için ne yapacağını düşünürken ona atılan kağıt parçası ve 'hiçbir şey yapma' mesajı. Bu konuda Law'un mesajı yolladığını düşünenler mevcut. Lakin her ne kadar kairoseki kelepçelere sahip olmasa da room açmadan hiç bir şekilde bunu gerçekleştiremezdi. Ayrıca kağıt atıldığında Vergo, C.C ve Monet dışarı kısımdaydı. Oda da gözükmeyen tek kişi Monet. Peki Monet Chopper'a neden yardım etsin?
İşte bu yüzden. İsyan fikrini onların aklına sokan olarak Chopper ile konuşuyor ve çocukların 'bizden onları buradan kurtarmamızı istedi' sözünü işitiyor. Çocuklar için savaşabilecek bir umut doğmuş oldu Monet için. Peki o neden bunu yapmadı? Çünkü ada tamamen C.C'nin kontrolünde ve herhangi bir olayda şüphelenilecek 2 kişiden biri Monet. Ve en önemli kısmı, Monet hayaline gidebilmek için buna katlanmak zorunda. 'Eğer C.C'ye bir şey olursa Joker beni öldürür' diyor kendi ağzıyla. Ölmesi onun bütün yolunu tıkayacak bir engel. Bu açıdan o Robin'in Alabasta'daki haline çok benziyor. Hayali için her şeye katlanabilen bir astronom.

8-Kafanızda biraz fikir oluşmaya başlamışken 'Nomia' hakkında bilgilendirmeyle devam etmek istiyorum. Nomia'lar Nom dağlarında yaşayan doğa koruyucusu olan dişi ruh yada dişi periler olarak geçerler. Arcadia ise bu doğa ve pastoral toprakların sahibi ve simgesidir. Şimdi işleri biraz spesifik bir hale getireyim.

DRYADS

Dryads mitolojide geçen Nomia perilerinin, yunan mitolojisindeki karşılığı, orman ve ağaç perileridir. Monet'in bir Harpy şekline bürünmesi benim onu hangi mitolojide arayacağıma yol göstermiş oldu. Dryad'lar hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Özellikle meşe ağacı olmak üzere ağaçların içinde yaşamayı sevdikleri söylenen dişi perilerdir. Ağaç içlerinde yaşadıklarından dolayı saçlarının ve vücutlarının yeşil olduğuna inanılır.
Bu da çalıştığınız yerden bir örnek, lol'deki orman perisi Soraka da Dryad olarak geçer, kostümde saçlarının yeşilliği buradan yansıtılmıştır.
Bu da bizim yeşil kız

Dryad'ların hayatları, ağaçlarınınki ile eleştirel bir biçimde bağlantılıdır; Ağaç çökerse, o zaman onunla birlikte ölür. Bunun bir ölümlü tarafından kaynaklanıyorsa, tanrıların kesinlikle bu eylem için cezalandırması gerekir. Dryadlar da ağaçları bir şekilde aptalca veya acımasızca yaralayacak düşüncesiz insanları cezalandırır.
Biz biliyoruz ki Oda'nın Monet'in geçmişine dair verdiği tek kesin bilgi,
-Monet ve Sugar kardeşler, ki Doflamingo, Monet 17 yaşında ve Sugar 9 yaşındayken korkunç bir ortamdan kurtardı.
İnanıyorum ki, onların yaşadıkları yerler, korsanlar tarafından yağmalandı ve yok edildi, Tanrı sayılan bir eski bir kutsal ejder onları kurtarıyor. Bu onların Doffy'e olan bağlılığının da esas sebebidir.
Şimdi Yunan mitolojisinde Dryad'lar özellikle kutsal sayılan meşe ağacının içinde yaşamaları ile bilinirlerdi. Peki meşe ağacı hakkında özel bilgiler?
Meşe ağaçları Yunanistan'da kutsal sayılırlardı ve meşenin 6 ana vatanından biri olarak bilinir. Meşe ağacının esas özelliği ise oldukça sağlam olması. Eski çağlarda gemi yapımları için meşe ağacı tercih edilirdi. Aynı zamanda şarap fıçılarında da kullanılırdı. Ağaç 500 yıla kadar yaşaması ile de devamlılık arz eder.
Ülkemizde de çoban, bekçilerin kullandıkları değnekleri bu ağaçtan yapmayı tercih ederler.Bunun sebebi çok sağlam olması ve kullandıkça güzelleşmesidir. Spesifik olarak meşenin budak kısımları tercih edilir
Şimdi de mitolojide Dryad'lar ile ilgili 2 hikaye,
1-Şarap tanrısı Dionysos, Nysa Dağı'nın Dryad'larına emanet edildi ve burada çocuğa zarar vermek isteyen Zeus'un karısı Hera'nın gözü önünde bir mağarada yetiştirdiler. Orada Dionysus'un şarap icat ettiği, belki de en ünlü ve kutlu başarısı olduğu ortaya çıktı.
Dionysos şarap, bağ ve üzüm tanrısıdır. Olympos'a giren tanrıların en sonuncusudur. Dionysos, Yunan mitolojisine dışarıdan gelen bir tanrıdır. Görüşünü; kabarık, dalgalı saçları arasında üzüm ve asma yapraklarından oluşan bir çelenk, elinde kantharos vardır. Kantharos, şarap ikram edilen topraktan yapılmış çömlek biçiminde bir kaptır.
2-Byblis adında bir kadın kendi kardeşine aşık olmuş ve doğal olarak reddedilmiştir.Yoksa masumdu ve bazı yazarların söylediği gibi, onun için bir tutku düşünen kardeşi idi. Bu nedenle gözyaşları tarafından tüketildi ve bir çeşmeye dönüştü, daha sonrasında bu kadın Nymphler tarafından bir Dryad'a dönüştürüldü. Kadın ormanda Dryad'lar ile yaşamına devam etti.

Ve bam bam zamanı;

Şarap tanrısı Dionysos bir Dyrad tarafından Hera'ya karşı korunmuştur. Ve 2. hikayede de bir kadın kardeşine olan aşkından bir Dyrad'a dönüştürülüyor.
Dryad'ların mitolojideki en meşhur 2 hikayesidir bunlar. Ve kesinlikle inanıyorum ki, Oda Sugar'a Dionysos imgeleri verirken, Monet'e de baskın olan Dryad rolünü vermiştir. Sugar'ın üzümleri ve onları içine koyduğu kantharos'u görebilirsiniz. Bu kısım Sugar'ın nereden esinlenildiği ile ilgiliydi.
Dryad'ların meşe ağaçlarında yaşaması ve hikaye imgeleri göz önüne alındığında her şey ortaya çıkmış oluyor. Roger'ın korsanlar çağını başlatmasından 24 sene geçti. Bu korsanlar çağının ardından sürekli olarak artan korsanlar için sürekli olarakta gemi ve ağaç ihtiyacı doğdu. Bu sebeple bir kaç yıl içinde Monet'in yaşadığı yerin tamamen yakılıp yıkıldığı ve devamlı olarak ormana saldırılıp, ağaçların yok edildiğini düşünüyorum. Oda, Monet ve Sugar'ın kurtarılma yaşlarını bize boşuna vermedi. Roger korsan çağını başlattığında Monet 6 yaşındaydı. Ve Doffy onu 17 yaşında kurtardı. Monet 11 sene boyunca kardeşi ile hayatta kaldı. Sugar 9 yaşındayken kurtarıldı ve 10 yaşında meyvesini yedi.(tahmin ediyorum ki korsanlar çağının 2. yılında saldırılar başladı)
Karakterlerin doğum günleri bile spesifik olarak hikaye ve Dyrad'lar ile ilişkilendirilmiştir.
Meşe ağacının budanma zamanı sonbaharın başıdır.(meyve veren ağaçlar içinde en uygun budama sonbaharda yapılır)
Monet, 27 Ağustos doğumludur. (Sonbaharın başlangıcı)
Sugar ise 22 Ekim. (Sonbaharın ortası)
Eskiden Monet ve Sugar'ın 8 yaşında ölen ortanca bir kardeşe sahip olduklarını düşünüyorum. Bunun sebebi Harpy'lerin 3 kız kardeş soyundan gelmesi ve aralarındaki yaş farkına bağlı olarak Doffy'nin ikisini kurtarması. Oda'nın Monet'in geçmişine eklediği bir trajedi olması mümkün 3. kardeşin. Ve o tahminen ikisinin arası olan eylül doğumlu biriydi.

Monet'in yaşadığı hayat zorluğu buradan geliyor. Ve Doffy'ye duyduğu sadakatte öyle. Lakin en büyük sıkıntısı içindeki iyilik kısmı oldu. C.C'nin çocuklara yaptıklarından hoşlanmıyor ama Doffy'e karşı olan borcu ve sadakatini de bozamıyordu.
Resimlerde çocukların spesifik olarak ondan yardım istemesi ve Monet bile bizi kandırmış yorumu da bundan dolayıdır. Ayrıca şekerleri verirken, 'size şeker getirdim' değil 'C.C'den size şeker' olarak konuşuyor. Yani o kendi çocukluğunu hatırladığından dolayı, çocukları kandırmıyordu. Onları gerçekten sevip, iyi davranıyordu. Ve diğer yandan da Doff'a borcundan dolayı emirleri uyguluyordu.
Sanji'nin Baratie'de Gin'e dediği gibi, 'Sen takip etmek için yanlış kişiyi kaptan seçmişsin Gin!'

9- Sekizinci madde de uzun uzun Dyrads'lardan ve ilişkilerinden bahsettikten sonra Monet'in, Astronomia kısmına değinme vakti. Astronomlar gökyüzündeki olayları ya da cisimleri öncü olarak keşfetmeyi amaçlarlar. Bana göre bu Monet'in hayali olan kısım. O küçükken gökyüzünü ve ötesini yani uzayı merak ederdi. Spesifik bir kuş kitabı okuması ya da uçabileceği bir şeytan meyvesi seçmesi onun hayaline yönelikti. Ve bir Dyrad olarak onun en büyük hayalinin uzayda bulunan bir ağacı bulmak olduğuna inanıyorum. Op evreninde spesifik olarak uzay ve uzay canlıları hakkında bilgi aldığımız tek nokta Enel'in uzay macerası'dır. Bu hikaye ay da geçmektedir. Şimdi başka bir yere değinmek istiyorum. Yuki-Onna, Zoro'nun ona seslendiği isimdir. Yuki Onna bir japon efsanesidir ve onun birçok farklı hikayesi mevcuttur. Onun hikayelerinden biri,
-Yuki Onna bir zamanlar aya ait bir prensesdi ve Ay'da yaşıyordu. Hayatı lüks ve hoşgörü dolu - ve son derece sıkıcıydı. Aşağıdaki dünyaya bakarak büyülendi ve bir gece dışarı çıkıp kara yolculuk ederek Dünya'ya düştü. Bununla birlikte, aşağıya inmek daha kolay oldu ve Dünya'ya sıkıştı. Dolunaydaki karlı gecelerde, eski evine bakarken gözlerini yumdu.
Şimdi buna Oda'nın ters etkisi uygulandığında, Dünya'dan, Ay'a ya da uzaya gitmeye çalışan bir kar kadın. Ve buda onun hayalinin eklendiği nokta oluyor. Ayrıca;
Resmin merkezindeki kişi ve arka plana dikkat etmenizi istiyorum. Aynı kişi dolunayda Kuina'ya söz vermiş ve ay altında viski tepesinde sandai kitetsu ile 100 kişiyi yenmişti.
Zoro'nun ay imgeleri ile bilinip Monet'e Yuki-Onna olarak seslenmesi de bu bağlantının diğer kısmı olmuştur.
Onun bir hayalinin uzayda bulunduğuna inanılan bir ağacı bulmak olduğunu söylemiştim. Ve bu hayaline giden yol için inanıp, sadakat duyabileceği bir kaptana ihtiyacı vardı. Ancak dünyanın belirli sırlarına vakıf olunduktan sonra uzay ile ilgili bilgiler ortaya çıkarılabilirdi. Demek istediğim Monet'in hayali için bir korsanlar kralına ihtiyacı var. Lakin Doffy onun bu beklentisine ve hayaline hiç bir zaman cevap vermedi. Monet'in son sözleri,

Şu ana kadar; 9 madde Monet'in ismi, Harpy görünümlü kişiliği, Dryad yani orman perisinin onun geçmişini temsil ettiği ve onun hayalinin nereden geldiklerini öğrendik.

Monet ölü mü, diri mi? Tabutta mı tayfada mı? (Part2)

1-Monet'in kalbine saplanmaya çalışan objeye bir bakalım.
Belirtmek istediğim ilk şey, sivri objeyi saplamaya çalışan C.C, vücudu kımıldamadığı için meyve gücü ile kolunu uzatıyor. Yani kalbe uyguladığı güç çok yetersiz.
Ve alt panelde görüyoruz ki, kalbi kanadıktan sonra Monet düşüyor. Lakin ölmüyor ya da bilincini yitirmiyor. Sonra ağzından kan geliyor ve kafasını eğip, kalbini kontrol edecek zamanı da buluyor. Eğer C.C, kalbi şişleseydi Monet direkt olarak ölmüş olurdu.(Monet'in herhangi bir düşmanı olmaması ve mevcut duruma rağmen kar yağmaya devam ediyor)

2-Şimdi şu resme bakarak 2 şeyi kanıtlıyoruz.
-C.C'nin elinin yanında sivri obje dururken, kalp biraz daha ileride ve tek duruyor. Yani C.C kalbe zarar vermeye çalıştığında, kımıldayamadığı için kolunu meyve gücüyle uzatmayı denedi. Bu durumda kalbe uygulanan gücün sadece kalpten kan akıttığı kanıtlanıyor.
-Sivri obje kalbin içinde bırakılmamış ve dik duruyor. C.C'nin yerde olduğunu düşünürsek, objenin boyunun önceki resimdeki ile neredeyse aynı olduğu gözüküyor. Bu da C.C'nin kalbi sadece kanatacak kadar sapladığının diğer kanıtı.

3-Monet'in basitçe öldürülmesi için bunca ikilem ve oyun neden yaratıldı Oda tarafından. Ve onun hakkında bunca ipucu verilip, hiç bir kesin bilgi verilmemesi de çok ilginç. Ayrıca One Piece tarihinde seri akışı içinde öldüğü düşünülen tek kadındır Monet.

4-OP evreninde ölen her karakter arkasında daima etkilenmiş birini/lerini bırakır. Oda'nın hiç değişmeyen tarzıdır bu. Fakat Monet bu genellemeye uymayan tek karakter oluyor öldüğü düşünülünce.
Gol D. Roger – Luffy
Kuina – Zoro
Banchina – Usopp
Bell-mère – Nami + Nojiko
Hiluluk – Tony Tony Chopper/Dr. Kureha
Nefertari Titi – Nefertari Vivi
Montblanc Noland – Montblanc Cricket
Calgara and the Shandian Ancestors – Wiper + the Shandians
Tom – Franky/Iceburg
Nico Olivia/Jaguar D. Saul/Clover/Ohara residents – Nico Robin
Yorki and the Rumbar Pirates – Brook
Portgas D. Rouge – Portgas D. Ace
Portgas D. Ace – Luffy/Sabo
Edward Newgate (Whitebeard) – Marco and the Whitebeard Pirates
Vander Decken – Vander Deckan IX
Fisher Tiger – Jinbe/Koala
Otohime – Shirahoshi/Jinbe
Joy Boy – Luffy
Scarlett – Rebecca/Viola
Donquixote Homing and his wife – Donquixote Rosinante
Donquixote Rosinante/Law’s parents/Lami/Flevance residents – Trafalgar D. Water Law
Lucian/Gimlett – Senor Pink

5-Thousand Sunny'nin iç dizayn çizimlerinde Oda bize Zoro'nun çalıştığı karga yuvasında bir 'astronomik teleskop' göstermiştir. Açıkçası Zoro'nun onunla ejderha takımyıldızını inceleyecek hali yok.Peki bir astronomik teleskop neden Sunny'ye koyuldu?

Ölen birinin arkasında, bu 3. bölümlük yazı ve detayı bırakmak. Alabasta'nın kuşu Pell yaşarken, Dressrosa'nın kuşu Monet ölür mü?

Gelelim Monet'in, Robin ile simetrik olay örgüsü ve Alabasta-Dressrosa benzerliklerine.

-Monet ve Robin, hayalleri adına birer Shicibukai'ye çalışmışlardır.

-İkisi de Tashigi'ye karşı savaşmıştır. (2 farklı sahnede de Smoker Luffy'lere müdahale etmemiştir)

-Robin hayali olan Rio kitabesi için Raftel'e ulaşması gerektiğini Skypia'da öğrendi ve Luffy'nin Korsanlar Kralı olmasının onunda hayali olacağını anladı.
Monet ise hayali olan uzaydaki keşfi için bir Korsanlar Kralına ihtiyaç olduğunun farkında. Lakin Doffy'e bu konuda inancını belirtmesine rağmen, Doffy'nin amacı farklıdır. Luffy, Monet'in hayalini de taşıyabilecek bir kaptandır.

-Monet bir astronom(gök bilimci), Robin ise arkeolog(yer bilimci)

-Monet ve Robin ikisi de 30 yaşındadırlar.

-Raftel'e kadar bir arkeolog ihtiyacı varken, Raftel'den sonra bir astronom ihtiyacı olacaktır. Ve Robin ile Monet yin/yang gibi görülür.

-Luffy, Croco'yu yer altından gökyüzüne fırlatıp, arkeolog Robin'i alırken,
Doffy'yi de gök yüzünden yer altına fırlatıp, astronom Monet'i alacaktır.

-Robin ve Monet, her ikisi de bıçaklanarak ölüme terk edilmiştir.
Robin-Crocodile
Monet-Caeser

-Crocodile'ın Smoker ve Luffy'i yakalayıp kafese koymasını Robin dışarıdan izlemiştir.
Caeser'ın Smoker ve Luffy'i yakalayıp kafese koymasını Monet dışarıdan izlemiştir.

-Crocodile onlar kafesteyken muz timsahı kullanmıştır.
Caeser ise evcil hayvanı dediği Smiley'i.

-Crocodile ilk gözüktüğünde bir tepededir. Ve Alabasta halkını koruduğuna dair kandırarak, korsanları yenmiştir.
Ceaser ilk gözüktüğünde bir tepededir ve adamlarını koruduğuna dair kandırarak, Luffy'leri yenmiştir.

Sonuç olarak, Monet'in yeni tayfa üyesi olarak hiç düşünülmemesi, Oda'nın onu ihtimaller dışında bırakmak istemesi. Ve onu göz önünden çekmesi. Resmen bariz bir ihtimal yapıyor Monet'i bize karşı. One Piece'de boş bir ölüm olmadı ve olacağını da sanmıyorum.

+Monet ismi Clueless filminden esinlenilmiştir.
+Monet'in geçmişi ve görünüşü, Dryad yani orman perilerinden gelmektedir.
+Monet'in hayali uzaydaki ağacı bulmaktır.
+Monet tayfanın yeni üyesi olarak astronom konumunu alacaktır.

Umarım beğenirsiniz. Teori burada bitiyor, yazdıklarımdan sonra Monet'in ölü ya da diri olduğu yönündeki son karar sizindir.

Son düzenleme:
Çok detaylı güzel bir çalışma olmuş emeğine sağlık ama Monet bu seride okyanustaki bir damla kadar yer kaplıyor. Bence daha ilgi çekici karakterler için bu tarz çalışmalar yapmalısın konu Monet diye yarısına kadar okudum sonra merakım kaçtı bıraktım :rolleyes:

Monet ölü. Bu kadar şeyi de boşuna yazmışsın. Kızın meyvesi bile Oda tarafından Logia olduğu onaylanmış gerçek bir meyvedir.

Yazı için eline sağlık. Oda bu yazılanları görse aglardi. Şahsen Monet için bukadar ayrıntılı şeyler düşüneceğini sanmıyorum Oda'nın. Tayfa'ya astronom gelecekse de Ceaser'in gelmesini isterim:)Yazılarını çok beğeniyorum okuması güzel oluyor. Sende benim gibi Mitoloji'yı çok seviyorsun.Elbaf ile ilgili sağlam bi yazı bekliyorum senden :sapkali:

Oda, Monet hakkında bu yazılan teorileri okusaydı diriltmeyeceği bile varsa diriltirdi. Monet'i severim. Yeniden görmek isterdim. Ellerine sağlık.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık