Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] Mobile Suit Gundam

2019 yılında 40. Yılını kutlayan Mobile Suit Gundam külliyatının henüz bu forumda bir başlığı olmadığını fark ettim. O yüzden bunu konuyu açmayı gerekli gördüm.

İyi güzel de izleme sırası ne?

Öncelikle Gundam'ın içerisinde pek çok zaman dilimi vardır, en başarılı ve bilineni ise Universal Century (UC) zaman dilimidir. Bu zaman diliminin izlenme sırası;
  • Mobile Suit Gundam (1979-1980, 43 bölüm)
Gundam serisinin tarihsel sırayla ilk, Universal Century jenerasyonununsa kronolojik olarak 2. üyesidir.

Dünya nüfusunun aşırı artışı ve kaynakların azalması gibi sebeplerden ötürü dünya ülkeleri 20. yüzyılın sonlarına doğru uzayda kolonileşme çalışmalarına başlarlar. "Side" adı verilen kolonilerin kuruluşundan 70 yıl kadar sonra uzay kolonilerinde yaşayan ve bağımsızlık yanlısı Side 3 grupları Zeon adlı bir Cumhuriyet adı altında birleşirler. Dünya Federasyon'u Zeon'a karşı uyguladığı zorba politikalar Zeon'un giderek fanatik bir diktatörlük rejimine dönüşmesine sebep olur. Dünya insanlarını uzayda yaşamaya mecbur kılmak isteyen Zeon rejimi kitle imha silahları ve "Mobile Suit" adı verilen yeni nesil savaş makineleri üretip Federasyon'a karşı kullanarak Dünya'yı Zeon'un karşısında diz çöktürtmeyi planlamaktadır.

Yapılan ilk savaş her iki tarafın da kullandığı kitle imha yöntemleri yüzünden her iki tarafın da mutlak ortadan kalkmasının eşiğine gelmesine sebep olur. Her iki grup da tükenmiş, dünya iklimi büyük ölçüde zarar görmüştür. Her iki taraf da Antarktika'da imzaladıkları bir anlaşma ile geçici bir süre ateşkesi tanımayı kabul eder. Aradan geçen yaklaşık 7 ay sonra Federasyon uzaydaki Side 7'de gizlice yeni nesil MobileSuit projeleri olan RX–78-2 Gundam'ı test etmeye hazırlanmaktadır.

Zeon ordusun seçkin subaylarından Binbaşı Char Aznable, Federasyon’un bu gizli projesini haber almıştır ve 18 Eylül 0079 sabahı birkaç MS'ini bu projenin durumu hakkında gözlemleme yapmak üzere gizlice koloniye gönderir. Düne kadar kolonideki sıradan bir genç olan Amuro Ray'in kolonideki karışıklık üzerine tesislere girmesi ve Federasyon'un gizli silahı Gundam'ı çalıştırması üzerine 7 ay süren ateşkes sona erer ve bu olayın tetiklediği zincirleme gelişmelerle milyonlarca kişinin yaşamına mal olacak "1 Yıl Savaşı" yeniden başlar.

Şimdi Amuro Ray, yaşadığı koloninin yokolması ile zoraki bir parçası haline geldiği Federasyon savaş gemisi "White Base" mürettebatıyla birlikte Zeon diktatörlüğünün yayılmacılığına karşı verilecek savaşın bir parçası olmak zorundadır.

• Mobile Suit Zeta Gundam (1985-1986, 50 bölüm)
Evrensel Yüzyıl 0087'de artık Dünya Federasyonu ve Zeon Prensliği arasında devam eden Bir Yıllık Savaş sona ermiştir. Dünya Federasyonu, geriye kalan Zeon güçlerini avlamakla sorumlu olan, Titan olarak bilinen bir elit görev kuvveti oluşturmuştur. Ancak güce aç olan Titanların Zeon'dan aşağı kalır yanı yoktur ve Dünya Karşıtı İttifak Grubu (DKİG) olarak anılan asi birliğin oluşumuna ön ayak olmuştur.

17 yaşındaki Kamille Bidan, bir Titan üssüne ev sahipliği yapan Green Noa kolonisinde yaşamaktadır. Bir Titan memuruna saldığı için Kamille'in başı belaya girer ve bu olay, artık DKİG pilotu Quattro Bajeena olarak bilinen eski Zeon yıldızı Char Aznable tarafından yürütülen saldırıyla aynı ana denk gelir. Kamille, bir Titan'ın Gundam prototipini çalınca, çok geçmeden kendini tehlikeli bir çatışmanın ortasında bulur.

Not: Maalesef Zeta Gundam serisinin Türkçe çevirisi 21. Bölümden sonra yoktur. Bu noktadan sonraki serilerin de çevirisi olduğunu zannetmiyorum pek.

• Mobile Suit Gundam ZZ (1986-1987, 47 bölüm)
In Universal Century 0088, the Anti-Earth Union Group (AEUG) has emerged victorious in its war with the Earth Federation's Titans at the cost of devastating losses. Neo-Zeon, the third faction in the war formerly known as Axis Zeon, remains as powerful as ever. Led by Newtype Haman Karn, Neo-Zeon has been implementing plans to take over both Earth and the space colonies.

The AEUG flagship Argama heads to the Side 1 colony Shangri-La for repairs. Living in the colony is Judau Ashta, a 14-year-old junk dealer who is struggling to make enough money to put his younger sister through school. Upon the discovery of an escape pod containing a former Titans pilot, Judau and his friends are quickly led to the Argama in hopes of stealing a mobile suit which they can sell for a fortune. However, with the arrival of a Neo-Zeon ship seeking to defeat the Argama, Judau and his friends are dragged into to a conflict that will bring them across space and Earth.

• Mobile Suit Gundam: Char's Counter Attack (1988, film)
The year is Universal Century 0093. Char Aznable has taken command of Neo Zeon, the rebels of outer space. He firmly believes that humankind can only achieve peace by relocating to space. Thus, he plans to crash the giant asteroid Axis into Earth and plunge the planet into an uninhabitable winter. Char also eagerly anticipates this opportunity to settle a 14-year rivalry with Amuro Ray. The two have been reluctant allies at times, but Char has never forgiven Amuro for causing the death of one of his comrades during the One Year War.

Only the Earth Federation's Londo Bell Unit has the power to stop Char from fulfilling his dangerous goal. Leading the defense of Earth is veteran captain Bright Noa and Amuro Ray with the latest Nu Gundam mobile suit. In this thrilling conclusion to the original Gundam series, Londo Bell engages in a final conflict with Neo Zeon that will decide the fate of Earth and end this long-standing rivalry—once and for all.

Bu kısım aslında orijinal hikâyenin sonu. Devamına göz atıp atmamak size kalmış. Merak eden olursa diye UC zaman dilimindeki diğer seriler;
  • Mobile Suit Gundam: Unicorn
  • 0088: War in the Pocket
  • The 08th MS Team
  • MS IGLOO
  • Mobile Suit Gundam 0083: Sturdust Memory
  • Mobile Suit Gundam: The Origin (6 bölümlük OVA, ilk sezondan öncesini anlatıyor ve Char Aznable karakteri ile ilgili soru işaretlerini gideriyor.)
  • Gundam F91
  • Victory Gundam
Orijinal hikâyeyi bitirdikten sonra The Origin OVA'sının izlenmesi taraftarıyım. Ayrıca her iki, ilk sezon ve ikinci sezon (Zeta) için üçleme şeklinde filmler de mevcut, bir nevi özet niteliğinde. "Merak ediyorum ama benim bu kadar vaktim yok." diyenlere bu filmleri önerebilirim. Bizzat izlemedim o yüzden ne kadar kırpılmış bilemiyorum ama en önemli noktaları atlamamışlardır.

Seri 40 senelik olduğu için çizimler ve sesler başta sizi rahatsız edebilir. Eksi tarz serileri hiç alışık değilseniz izlerken biraz acı çekmeniz olası.

Şahsen tabii ki ben de bunların hepsini izlemedim. Zeta Gundam'ı izlemekteyim hâlâ o yüzden sizi zorlayıp da izletme hakkım yok. Sadece bu forumda bir de Gundam için tanıtım başlığı olsun istedim. Okuduğunuz için teşekkürler.

İncelemeniz guzeldi.Seri hakkında güzel bilgi almış oldum.Gundam seed ve GS destiny içinde incelemeniz olsaydi güzel olurdu :good:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık