Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Milgram Deneyi ve S. Brain Willson Vakası (Otorite Baskısının Gücü)

Güze deneymiş bu da. "Grup düşüncesi"ni güzel ispat ediyor. (Ama bu "grup düşüncesi"nin çalışmadığı durumlar da olmuyor değil.)
Topluluk psikolojisi çok acaip bir şey. Dediğin gibi pasif kaldığı durumlar da olabiliyor ama ekseriyetle çok etkili oluyor.
Bu da topluluk psikolojisi ile alakalı bir deney.

Otoriteye itaat olayına.
Şimdi orada vurgulamak istediğim şey şuydu, biz yanlış olduğunu biliyoruz o söylediğinin ve bize saçma geliyor ama onun söylediğine inanan insanların inanmasının nedenlerinden birsinin, o insanların o kişiyi otorite kabul etmeleri olduğuydu.
Topluluk psikolojisi çok acaip bir şey. Dediğin gibi pasif kaldığı durumlar da olabiliyor ama ekseriyetle çok etkili oluyor.

Bu da topluluk psikolojisi ile alakalı bir deney.
Bu da iyiymiş ve baya komikti. :D

Şimdi orada vurgulamak istediğim şey şuydu, biz yanlış olduğunu biliyoruz o söylediğinin ve bize saçma geliyor ama onun söylediğine inanan insanların inanmasının nedenlerinden birsinin, o insanların o kişiyi otorite kabul etmeleri olduğuydu.
İşte bana bayağı yanlış geldi. Hiyerarşi içermediği için konuya uygun bi örnek değil. Ayrıca o meseleyi biliyorum, Shakespeare aslen o topraklardan değil de başka yerlerden göç etme olabilir bunla ilgili veriler var, bu da abartıp sazan gibi atlayıp komik duruma düşürmüş kendini.

İşte bana bayağı yanlış geldi. Hiyerarşi içermediği için konuya uygun bi örnek değil. Ayrıca o meseleyi biliyorum, Shakespeare aslen o topraklardan değil de başka yerlerden göç etme olabilir bunla ilgili veriler var, bu da abartıp sazan gibi atlayıp komik duruma düşürmüş kendini.
Hiyerarşi olması gerekmiyor sadece, başka bir örnek vermem gerekirse, İlber Ortaylı tarihle ilgili bir bilgi verdiğinde, o bilgi yanlış bile olsa biz İlber Ortaylı'yı otorite kabul ettiğimizden verdiği bilgiyi doğru kabul ediyoruz.

Çok güzel konu, yeni denk geldim. Emeğine sağlık. Sadece yazının tartışma kısmına eklediklerin bence en masum olan örnekler. Otorite ve toplu yönelim çok daha acı sonuçlar doğuruyor.

Silahı çeken de emri veren kadar suçlu mudur? Yoksa emir kulu olduğu için suçsuz mu? Belki de suçsuz olacağından emin olduğu için emre itaat etmiştir... Peki bu durumda, kim suçludur, kim suçsuz?

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık