Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Matrix Ve Bleach Üzerindeki Etkileri

Emre biraz zorlama olmuş sanki. Hani bağlarken taraflar tutmuyor, mesela bir yeree matrix'i shinigamilre, diğer yerde quincylere bağlamışsın. Böyle çok örnek var . Emeğine sağlık ama pek kafama yatmadı.
Birebir yansıtma durumu yok zaten karakterler birbirinin karşılığı değil bir ikisi dışında.Opde olduğu gibi 3 - 4 tarihi karakterin özelliklerinin birleşip manga karakteri olması gibi 1 karakterin işlevi 2 - 3 ayrı parçaya bölünmüş mangadaki karakterlere aktarılmış vs... Bazı sahneler farklı şekillerde apayrı karakterlere uyarlanmış Ulquiorra gibi gibi.

Bende benzer sahnelere tesadüf der geçerdim de geleceği görme sahneleri,absorbe etme ve sistemi istila etme olaylarını farkedince kafamda daha bir şimşek çaktı.

Nette sadece ichigonun gözlerinin körlüğüyle ilgili bir konuya denk geldim.Neoya benzetmiş elemanın biri.Neoyla benzetenler de olmuş zaten genel olarak.Böyle konular zaten vardı ben daha çok şey yakalamaya çalıştım ve 1000 yıl arcında da daha çok şey çıktı tabii.Son arctaki benzerlikler olmasa sanırım konuyu bile açmazdım.

Roronoa Zoro

Şimdi Matrix'te Asıl adam Mimar, hadi diyelim Ruh kralı ile eşleşsin. Matrix'i yaratıyor, aynı zamanda seçilmiş kişiyi yaratıyor, ama bu seçilmiş kişi Ajan Smith'i sistemden özgür kılıyor. Normalde makinalar Zion'u yok edecekken onları engelleyen tek şey "yanlışlıkla" Neo'nun Smith'i özgür kılması. Mimar Neo ile görüşürken, savaşın kaçınılmaz olduğunu ve Neo'nun tek şansının sistemi baştan yaratmak olduğunu söylüyor. Sayıları tam hatırlamıyorum ama sanırım 5 erkek 17 kadındı. Ama Neo aşkı seçip Trinity'i kurtarmaya gidiyor.

Buraya kadar bir de Bleach'e bakalım. Sistemi yaratan Ruh Kralı. Sanal bir dünya yok, makinaların görevini üstlenen hollowlar var diyelim. Onlara karşı savaşan ve insanları koruyan shinigamiler de Özgür Zion halkı olsun. Quincy? Fullbringer?
Efektif benzerlikler olduğunu kabul ediyorum, ama kurgusal hiç bir benzerlik yok. Nihayetinde Mimar Neo'yu kendi yerine gelmesi için seçmedi, gerekirse Dünya'yi yeniden kursun diye programladı. Her ne kadar adı seçilmiş kişi olsada Neo kahin ve diğerleri gibi programdan başka bir şey değil. Ama Ichigo'ya bakarsan sonunda ruh kralı olması kaçınılmazdan öte, ve Neo sonda ölmüştü. Smith'i özgür bırakan program kendisi olduğu için, kendisi yok olunca Smith'te yok oldu. Ichigo yok olsa sistem yok olur mu? Ruh kralı olduktan sonra kendini öldürüp, sistemi yok ederek tüm boyutları tek noktaya çekebilir diyeceğim, ama bize söylenen ruh kralı ölürse Dünya dahil tüm boyutların yıkılacağı yönündeydi.

Yuu yuu hakusho üzerinden araştırma yaparsan, bleach ile arasında daha çok benzerlik bulursun, hatta naruto ilede. Ayrıca matrix filminden önce yapılmış hakusho.:p

İstenilirse her seri ile matrix'in bir bağı kurulur. Yanlış anlaşılma olmasın konunun gereksiz olduğunu göstermez, Matrix'in kült eserliğine ilgiyi daha çok çeker. Bleach'in konusu derin bile olsa işlenişi yüzeysel 2-3 sahne dışında gerçekten etkilenebileceğiniz yer yok. Kavga,dövüş maksadında değil. İchigo'yu sistemi sorgularken görmedik, en bilgili adamlar kendi köşelerine çekilmiş sessizce duruyorlar. Sadece Aizen harekete geçmeyi düşünmüş ki 500 bölümlük hikaye onun hikayesiydi.

Bir kısmını okudum ama uyumam gerekiyor lanet olsun. Rez alayım bir ara okur yorumlarım. Fikrine sağlık.
Bu arada Terörist kardeşimize bazı konularda katılıyorum. Konuda belirttiğin üzere kısmi esinlenmeler var ama tamamen benzer değil ki zaten olmaz da.

Silinmiş Üye

Peki kubo trollugunu nerden araklamis? Birde Bleach okuyan var mi hala?

Şimdi Matrix'te Asıl adam Mimar, hadi diyelim Ruh kralı ile eşleşsin. Matrix'i yaratıyor, aynı zamanda seçilmiş kişiyi yaratıyor, ama bu seçilmiş kişi Ajan Smith'i sistemden özgür kılıyor. Normalde makinalar Zion'u yok edecekken onları engelleyen tek şey "yanlışlıkla" Neo'nun Smith'i özgür kılması. Mimar Neo ile görüşürken, savaşın kaçınılmaz olduğunu ve Neo'nun tek şansının sistemi baştan yaratmak olduğunu söylüyor. Sayıları tam hatırlamıyorum ama sanırım 5 erkek 17 kadındı. Ama Neo aşkı seçip Trinity'i kurtarmaya gidiyor.

Buraya kadar bir de Bleach'e bakalım. Sistemi yaratan Ruh Kralı. Sanal bir dünya yok, makinaların görevini üstlenen hollowlar var diyelim. Onlara karşı savaşan ve insanları koruyan shinigamiler de Özgür Zion halkı olsun. Quincy? Fullbringer?
Efektif benzerlikler olduğunu kabul ediyorum, ama kurgusal hiç bir benzerlik yok. Nihayetinde Mimar Neo'yu kendi yerine gelmesi için seçmedi, gerekirse Dünya'yi yeniden kursun diye programladı. Her ne kadar adı seçilmiş kişi olsada Neo kahin ve diğerleri gibi programdan başka bir şey değil. Ama Ichigo'ya bakarsan sonunda ruh kralı olması kaçınılmazdan öte, ve Neo sonda ölmüştü. Smith'i özgür bırakan program kendisi olduğu için, kendisi yok olunca Smith'te yok oldu. Ichigo yok olsa sistem yok olur mu? Ruh kralı olduktan sonra kendini öldürüp, sistemi yok ederek tüm boyutları tek noktaya çekebilir diyeceğim, ama bize söylenen ruh kralı ölürse Dünya dahil tüm boyutların yıkılacağı yönündeydi.

Şimdi Matrix analizlerini okursan durum öyle değil.

" mimar ise yine başka bir program. düzenleyici, koruyucu ana işletim sistemi gibi bir şey. amacı matrix’i geliştirip denklemdeki bozukluğu yani %1'lik olasılığı yok etmek. bunu matematiksel olarak yapamadığı için yani matrix’i daha iyi kılarak gerçekleştiremediği için zion çözümünü yaratıyor. denklemdeki dengesizlik nedeniyle hep bir anomali (neo) oluşuyor ve bu anomaliden faydalanmayı keşfediyor. ona bir program yüklüyor (one programını). matrix’in babası falan değil. zaten neo’ya mimikleriyle bunu ifade ediyor. ayrıca konuşmada matrix’in babası olmadığını veya kahinin de matrix’in anası olmadığını “eğer matrix’in babası olsaydım o da anası olurdu” cümlesiyle ifade ediyor. "

Yani mimar Matrix'in yaratıcısı değil.Kahin de öyle.
Neo ise Smith'i özgür kılmıyor.Görevi sona eren program silinmek yerine sürgüne gidip özgür olabiliyor zaten.Neo Smith'in varlık amacı haline geliyor ve onu güçlendiriyor.Programının bir kısmı onun üzerine de yazılıyor sanırım o yüzden o da ölmüyor.Bug gibi birşey oluyor ayrıca virüs gibi hareket etmeye başlıyor.Neo da ayrıca öncekiler gibi insan ama üzerine program yüklü.Hatta mimar en çok insan kalabilmeyi başaranın o olduğunu söylüyor.

Bleachte de sistemi yaratanın ruhlar kralı olduğu söylenmiyor.Sadece dengede tutan o.Ruhların giriş ve çıkışlarını dengelemek tek amacıymış.Bunu Yhwach söylüyor.

Ben zaten kurgunun tamamen aynı olduğunu söylemedim.Böyle birşey yapsa çok bariz olur ve sırıtırdı.Sadece bazı noktalarda ve gidişatta benzerlikler var sona yaklaşırken.Seri sona yaklaşırken 3. ve son filmden materyaller olması çok ilginç çünkü.

Ayrıca Matrix'in kurgusunu da öyle ha diyince aynen kopyalayamazsın.Karmaşık bir altyapı ve kurgusu var.Görünenin altında yatan bir senaryosu var.Kolayca ortaya çıkarılamayacak dini,felsefi,siyasi arka planları da mevcut.

Neo kurtarıcı olarak insanlara lanse ediliyor ama bunun tek amacı Matrix'e ne olursa olsun uyum sağlayamayan %1 dolayında kesimi Zion'da toplamak ve daha sonra makinelerle orayı yok etmek.The One bu amaçla oluşturulmuş bir program.Keza Morpheus ve Trinity de insanları bu yönde kandırıyor.Morpheus'un mitolojide rüya tanrısı gibi bir anlamı var.Ve insanlara bir hayali satıyor.Gerçek olacağına inandıkları bir hayali.Sisteme karşı çıktıklarını ve özgür olduklarını düşünen insanlar aslında sistemin oyununa getiriliyor.Sonunda Neo Zion'u kurtarıyor ama şöyle bir durum da var.Zion aslında gerçek dünya değil.Orası da Matrix gibi tamamen yapay bir yer.İnsanlar gerçek dünyaya ulaştıklarını ve Neo da orayı kurtardığını sanıyor ama işin aslı öyle değil.

Matrix serisi bize kurtarıcılara bu kadar kolay güvenmememizi söylüyor aslında.

Tabii bu İchigo için geçerli mi şu ana kadar değil.Sahte bir kurtarıcı gibi gözükmüyor.Şu ana kadar iyi niyetle iyi netice veren işler başardı.İleride başkalarının yönlendirmesiyle doğru olduğuna inandığı yanlış şeyler yapar mı belli olmaz ama pek sanmıyorum.İnsanların kandırılmasında rol oynadığı gibi bir durum da yok şu ana kadar.Fakat İchigo'nun da sistemin oyununa getirilmiş olma ihtimali her zaman var.

Roronoa Zoro

Anladım Emre. Yanlış anlama, sırf sana karşı yazmak için yazıyor değilim, bana mantıklı gelmedi zorlama olmuş dedim, hala da öyle düşünüyorun. Ichigo kader ya da aizen tarafından seçilmiş olabilir, belki de Urahara tarafından, ama Neo ile Ichigo'nun misyonları çok farklı.

Ichigo daha ilk bölümlerden canı ne isterse onu yapacağını söylemiştir. Kendine bir misyon yüklememiştir. Gözüm önündekini kurtarırırm, görmediğime ne olduğuyla yaşayabilirim kafasındadır. Sevdiklerini korumak ve canının istediğini yapmak pek seçilmiş tanımına uymuyor.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık