Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Lanetli Kılıç ve Luffy'nin Ölümü

https://orojackson.com/one-piece-th...theory-4-four-heavenly-kings-and-beasts.1024/

Üstteki teoride görmüştüm ve dikkatimi çekti. Altını çizdiğim yer bu konuyla uyumlu. Şuraya da atayım:

1603'ten 1867'ye kadar süren Japonya'nın Tokugawa (veya Edo) dönemi, 1868'deki Meiji Restorasyonu'nun uzun süredir hüküm süren Tokugawa Şogunları'nı devirip ülkeyi modern çağa itmesine kadar geleneksel Japon hükümetinin, kültürünün ve toplumunun son dönemi olacaktı.

Tokugawa Dönemi'nin barışı, istikrarı ve geliştirdiği ekonomik gelişme, Meiji Restorasyonu döneminde gerçekleşen hızlı modernleşmenin temelini oluşturdu. 1912'de imparatorun ölümü ile sona eren Meiji Dönemi'nde ülkede, feodal sistemin ortadan kaldırılması ve hükümet kabinesi sisteminin benimsenmesi dahil olmak üzere önemli sosyal, politik ve ekonomik değişim yaşandı. Buna ek olarak yeni rejim, ülkeyi batı ticaretine ve etkisine açtı, kısa zamanda Japonya'yı dünya sahnesine çıkmasını sağlayacak askeri güce ulaşmasını sağladı.

Zoro'nun sahip olduğu Sandai Kitetsu, Japonya'da Muromachi döneminde (14-16. yüzyıllar) yaşamış ve Muramasa okulunu kurduran Muramasa Sengo adlı kılıç ustasından esinlenilmiştir. “Muramasa” lanetli kılıçlar olarak çok meşhurdur. Efsaneye göre Muramasa Sengo, kılıçlarının “büyük yıkıcılar” olması için tanrılara yalvardı. Kılıçlarının olağanüstü kalitesi nedeniyle, tanrılar onun isteğini kabul etti ve onları kana susamış bir ruhla, - savaşa doymadığı takdirde- cinayet veya intihar ederek ölüme sürükleyecek olan bir ruhla aşıladı.

Murasamana'nın kılıçları, Tokugawa Leyasu 1603'te Tokugawa Shogunate(kendi feodal devletinin ismi)'yi kurduğu zaman, onun eline düştü. Tokugawa Leyasu'nun birçok arkadaşını ve akrabalarını Muramasa kılıçlarına kaptırdığı ve kendini de bu kılıçla kötü bir şekilde kestiği söylenir, bu yüzden Tokugawa Leyasu, kendi samuraylarına Muramasa tarafından yapılan kılıçları kullanmalarını yasakladı. Bu durum, Muramasa efsanesinin yayılmasına ve Japon edebiyatında kılıçlar hakkında birçok oyun ve dramaların yazılmasına yol açtı. Kılıçların sahip olduğu kötü şöhret nedeniyle, birçok Murasama kılıcının işareti değişmiş ya da tamamen silinmiştir. Tokugawa Shogun'larının muhalifleri, Muramasa kılıçlarını almak istedikleri için, Muramasa kılıçlarının sahteleri de sık sık yapıldı.

Son düzenleme:
Özellikle Zoro konusunda bu tür kılıçları iradeyle ilişkilendirme çok görülüyor forumda. Ben bu kılıçların sadece şansla ilişkileri olduğunu düşünüyorum. Zaten şu Loguetown'da Zoro'nun havaya attığı kılıcın kolunu kesmemesi olayı bunu iyi gösteriyor. Aynı arkta Luffy'nin de Buggy'nin elinde ölümden "şans" eseri yıldırımla kurtulması tesadüf değil :)

O kılıç Luffy'ye bir şey yapmaz. Eğer Zoro 2 yıllık aradan sonra sapasağlam dönseydi ona da bir şey yapmaz derdim ama belli ki onun şansı bir yere kadar. Bugün bir gözünü sıyırır yarın başka ölümcül bir yerini. Yani sonuç olarak Zoro'nun lanetli kılıç sebebiyle ileride ölüm tehlikesi geçirmesini ya da ciddi yaralanmasını(tıpkı tek gözü gibi) olası görüyorum ama Luffy'yi buna dahil etmiyorum. Yine de bir sonraki bölüm lanetli kılıçlarla ilgili birkaç tüyo alabiliriz bakalım.

Bu arada şanstan devam edeyim, Sanji lanetli kılıç taşıyacak olsa belki saniyesinde bir şey olurdu :D

Son düzenleme:
@Millennium Wizard Eline sağlık , bana göre bu lanet mevzusunda OP dünyasında bir çok cansız görünen varlığın da aslında bir ruhu olabiliyor. Kılıçlarda ise durum kendini ispatlamak gibi bir tarzda bence.Bu yüzden Zoro daha önceden kılıçların ruhlarına dair izlenimlerini paylaşmıştı üstü kapalı olarak.Lanetli kılıç denmesi de bu yüzden , her bir kılıcın yapılırken en iyisi olması için yapılması anlamına bir göndermedir diye düşünüyorum.

Teori tutmaz. Oda zamanında çok belli etti Luffy’nin vücudunun sınırlarını her saldırısında zorladığını. Yani Luffy zaten her savaş sonrası kendinden bir parça eksiltiyor.

Şeytan konusuna gelince bence tamamen halk arasında dahi muhabbet esnasında geçen tipik bir cümle gibi geldi. Kötü haber tak diye söylemesinden kaynaklı.

Yalnız Zoro için söylemek gerekirse lanetli kılıç olayından bir şey çıkacağını düşünüyorum. Serinin başından beri muhabbeti dönüyor. Fakat çok matah ve etkili bir şey çıkacağını zannetmiyorum.

Luffy kılıcı sonuna kadar yanında tutmayacağı için (kim bilir belki çok bağlanır kılılca ve tutar) ölüm olacağını falan zannetmiyorum. Ama Wano arc içerisinde bir şeyler olabilir. Sonradan bir şeyler feda ederek falan kurtulabilir. O kadar lanetli kılıç varken bence Wano'da bir yerde lanet bozucu tarzı kişiler vardır.

Teorini ve tüm yorumları zevkle okudum çok hoşuma gitti ama kafama takılan birşey oldu eğer her kılıç kan ve ölüm istiyorsa ve kullanıcısı bunu fazlası ile karşılıyorsa neden sahibini ölüme sürüklesin ki Zoro bunu fazlası ile karşılıyor ondan dolayı lanet Zoroya bişry yapar mı muamma

@Millennium Wizard mangaka, bizim çok anlam yükleyip ciddi beklentiler içerisine girdiğimiz bazı şeyleri hiç edip attı bir kenara. Doğrusu yazara güvenmez oldum, o kılıçların da adından başka bir şeyini görmeyeceğiz muhtemelen. Adam ayrıntıya neredeyse hiç girmiyor, hikayeyi gelişine işleyip gidiyor...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık