Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Kütüphane] Kuzan

Bu Karakter Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

  • Severim

    Kullanılan: 193 92.3%
  • Sevmem

    Kullanılan: 16 7.7%

  • Kullanılan toplam oy
    209

Kuzan
, daha çok Aokiji olarak bilinen eski bir Denizci Amirali'dir. Eski üç Amiral içerisinde ilk tanıtılanıydı. Sengoku tarafından Filo Amiralliği pozisyonuna önerilmiştir. Bu pozisyon için Sakazuki ile kapışıp yenilen, Kuzan Denizcilik görevinden istifa etmiştir. Şu an Karasakal Korsanları ile detayları tam bilinmeyen bir iş birliği içerisindedir.

Görünümü

Kuzan oldukça uzun, zayıf ve kaslı bir adamdır. Eski meslektaşları Sakazuki ve Borsalino ile aynı boydadır. 2.66'lık boyu ile Hasır Şapka Korsaları'nın en uzun üyesi Brook'tan uzun, ancak 3.05'lik boya sahip Donquixote Doflamingo'dan kısadır. Ensesine kadar uzanan siyah ve kıvırcık saçları vardır. Esmer bir tene sahiptir.

Denizci olduğu dönemde giydiği kıyafet; lacivert gömlek üstüne beyaz yelek, beyaz pantolon ve beyaz ayakkabılardı. Nadiren bu kombinin üzerine beyaz ceket giyerdi. Üzerinde siyah şeritler olan sarı bir kravat takardı. Marineford Savaşı'na katıldığında diğer Amiraller gibi üzerine uzun Denizci paltosu giymiştir. Suyu temsil ettiği için paltosunun manşetleri mavi renkteydi. İki yıl önceki tüm sahnelerinde kafasının üstünde mavi ve mor renklerde bir uyku maskesi vardı. Kuzan, eski meslektaşları Sakazuki ve Borsalino'nun aksine daha genç bir görünüme sahiptir. Elli yaşına merdiven dayamış olmasına rağmen, yaşını hiç göstermez.


Kuzan, Denizciler'e ilk katıldığında standart bir Denizci şapkası takıyordu ve üzerinde bir atlet vardı.


Yirmi yıl önceki Ohara Olayları'nda üstünde Denizciler'in sembolü olan koyu mavi renkte bir bandana ve siyah camlı güneş gözlükleri takmıştır. Sağ göğsünün üzerinde ve sırtında Deniziler'in sembolü olan uzun ve çivit mavisi renginde bir ceket giymiştir. Yirmi yedi yıl önceki Edd War Savaşı esnasında da aynı kıyafetleri giymiştir.


Zaman atlamasından sonra, 20'li yaşlarda giydiği kıyafetlere benzer şeyler giydiği görülmüştür. Yeni halinde kafasında mavi bir bere vardır. Koyu mavi renkte bir trençkot, siyah renkte bir pantolon ve derin V yakalı beyaz bir tişört giyer. Ayaklarında uzun konçlu kovboy çizmeleri vardır, sırtında içinde eşyalarının olduğu bir çanta taşır. Bunlara ek olarak yeşil camlı bir güneş gözlüğü takar. Eski meslektaşı Sakazuki gibi hafiften sakal ve bıyık bırakmıştır.

Punk Hazard'da Sakazuki ile yaptığı düellodan dolayı vücudunun büyük bölümünde yanık izleri vardır. Boynunun sağından başlayıp, tüm omzunu kaplayan büyük ve derin bir yara izine sahiptir. Ayrıca gövdesinin sağ kısmında da izler vardır. Sağ eli tamamen yanmıştır. Bu yüzden bu eline sürekli eldiven takar. Düellodan dolayı sol bacağını diz hizasından kaybetmiştir. Bu yüzden Şeytan Meyvesi gücünü kullanarak kendine protez bir bacak yapmıştır.


Kişiliği

Kuzan son derece kaygısız ve neredeyse hiçbir şeye şaşırmayan biridir. Kendi izlediği yolun ''Tembel Adalet'' (Darakekitta Seigi) olduğunu söylemiştir. Bu özelliği yüzünden onunla karşılaşan insanlar, onun yüksek rütbeli bir Denizci olduğuna inanmamıştır. Hatta bu yüzden onu hafife almış ve aslında ne kadar tehlikeli biri olduğunu anlayamamış kişiler de vardır. Karşısındaki kişileri şaşırtmak için bilerek mi tembel davrandığı, yoksa gerçekten böyle biri mi olduğu tam olarak belli değildir. Tembelliğine rağmen şartlar gerektirdiği zaman elini taşın altına koymaktan çekinmez. Tonjit için bir adadan başka bir adaya yol yapmıştır.

Kuzan, eski Amiral meslektaşları içerisinde en iyiliksever olan kişidir. Uzun Halka Diyarı'nda Tonjit'e yardım etmiş, Nico Robin'in Ohara'ya gelen Buster Call'dan kaçmasını sağlamıştır. Shichibukai oluşumunu (ya da bizzat Crocodile'ı) sevmediği düşünülmektedir. Monkey D. Luffy'yi, Crocodile'ı yendiği için öldürmemiştir.

"Adalet" denilen şey... durduğun yere göre şekil değiştirir.
- Kuzan'ın adalet hakkındaki görüşü.

Eski meslektaşı Sakazuki'nin aksine, Kuzan'ın onur duygusu vardır. Luffy, kendisine teke tek dövüş teklif ettiğinde diğer tayfa üyelerine saldırmayacağına dair söz vermiş, verdiği bu sözü de tutmuştur. Kuzan'ın ahlak konusundaki görüşleri tam olarak bilinmemektedir, ancak Ahlak Adaleti'ne izlediği söylenebilir. Ohara Olayı sırasında Sakazuki'nin yaptığı hareketten tiksinti duymuş ve ona aptal demiştir. Kuzan her ne kadar Ahlak Adaleti'ni destekleyen biri olsa da, rütbesinin ağırlığını bilen biriydi. Ohara'da Jaguar D. Saul'u dondurmuş, Marineford Savaşı'nda Luffy ve Edward Newgate'e saldırmıştır.

Kuzan, Dünya Hükümeti'ne inancı olan bir adamdı. Elinden geldiğinde kendisine verilen emirleri yerine getirmeye çalışmıştır. Verilen emirler hoşuna gitmese de yapmış, bazı istisnai durumlarda inisiyatif kullanarak verilen emre aykırı hareket etmiştir. Saul ve Smoker gibi, masum insanların boş yere öldüğünü gördükçe Dünya Hükümeti'nin çıkarları için her şeyi yapan, pisliğe batmış bir kurum olduğunun farkına varmıştır.

Görevini yaparken takındığı rahat tavrı nedeniyle bu bakımdan Borsalino'ya benzerdi. Bu rahatlığı onu serideki en karmaşık adamlardan biri yapar. Filo Amirali olmak istememesine rağmen, sırf Sakazuki bu konuma gelmesin diye onun karşısına çıkmıştır. Düelloda kaybettikten sonra da, Sakazuki gibi birinden emir almamak için görevinden istifa etmiştir.

Marineford Savaşı'nda Kuzan'ın her zamanki sakin ve arkadaş canlısı kişiliğinin aksine, acımasız ve agresif yönü görülmüştür. Meyve gücü ile durmadan Newgate'e saldırmış, Jozu'ya ağır yaralar vermiş ve denizi dondurarak kaçmaya çalışan korsanları engellemiştir.

Kuzan, Denizciler'den ayrıldıktan sonra Dünya Hükümeti'nin ve Denizciler'in ne kadar yozlaşmış olduğunu çok iyi görebilmiştir. Şu an tek umursadığı şeyin sevdiği kişiler olduğunu sanılmaktadır. Punk Hazard'a gelerek, Smoker'ı Doflamingo'nun elinden kurtarmıştır.

Yetenek ve Güçleri

Eski bir amiral olan Kuzan, bu görevinde iken çok sayıda Denizci askerine emir verebiliyordu. İstediği zaman bir Shichibukai'nin unvanını elinden alabiliyordu. Hepsinde öte istediği herhangi bir yere Buster Call gönderme yetkisi vardı. Yetenekli biri olduğu için Sengoku tarafından Dünya Hükümeti Şef Komutanı Kong'a yeni Filo Amirali olarak önerilmiştir. Kuzan, istifa ederek bu ayrıcalıklarını kaybetmiştir.

Hasır Şapka Korsanları'ndan Robin, Kuzan'ı gördüğü zaman çocukluk travmasını yeniden yaşamış ve paniklemiştir. En kötü durumlarda bile istifini bozmayan Robin'in Kuzan'ı görünce bu hale gelmesi, onun gerçekten güçlü biri olduğuna kanıttır.

Kuzan'ın rotacılık yetenekleri de vardır. Bu sadede zaman atlamasından önce bisikleti ile, zaman atlamasından sonra da pengueni Camel ile denizlerde dolaşabilmiştir.

Kuzan, serinin en güçlü karakterlerinden biridir. Dünya Hükümeti ve Denizciler içerisindeki en büyük bireysel güçlerden biriydi. Yeteneklerinden dolayı oldukça güçlü rakiplere karşı mücadele edebilmiştir. Beyazsakal Korsanları'nın 3. Tümen Komutanı Elmas Jozu'yu yenmiş, hatta Newgate ile eşit dövüşebilmiştir. Tüm Hasır Şapka Korsanları'nı tek başına mağlup etmiştir. Gerektiğinde çok sessiz olabilmekte ve gizlice hareket edebilmektedir. Punk Hazard'da kendi konuşana dek kimse onun geldiğini anlamamıştır.

Kuzan çok dayanıklı bir adamdır. Eski meslektaşı Sakazuki ile 10 gün süren bir düello yapmıştır, her ne kadar düelloyu kaybetse de, Sakazuki'yi ağır yaralamıştır. Kuzan Denizciler için fazlasıyla önemli bir adamdı. Gidişi ile kurum içerisinde büyük bir güç kaybı olmuştur. Gorosei bile böylesine büyük bir gücün Karasakal Korsanları'nın tarafında olmasının kötü bir durum olduğunu belirtmiştir.

Fiziksel Yetenekleri
Kuzan, Şeytan Meyvesi'nin gücü bir yana fiziksel açıdan da üst seviyelerdedir. Luffy, Rorona Zoro ve Vinsmoke Sanji'den gelen eş zamanlı saldırıları herhangi bir hasar almadan durdurmuştur. Marco'dan yediği Haki ile güçlendirilmiş tekmeden sonra uzaklara uçmasına rağmen görünür bir yara almamıştır.

Bir anda çok yüksek mesafelere zıplayabilir. Newgate'in yarattığı tsunamileri bu sayede engelleyebilmiştir. Yerde de çok hızlı hareket edebilir. Buggy'ye bu şekilde saldırmıştır. Hızının Soru'dan mı, Şeytan Meyvesi gücünden gelen bir özellik mi, yoksa kendi doğal hızı mı olduğu bilinmemektedir. İşitme gücü de oldukça gelişmiştir. Savaş başlamadan önce sualtındaki hareketliliği duyabilmiştir.

Birçok savaş gemisini yok eden, hatta birini kendi kaldırıp fırlatan Saul, Kuzan'ın Amiral olmadan önce de anormal derecede güçlü biri olduğunu söylemiştir. Marineford Savaşı'ndan ağır bir yara almadan çıkması da gücünün bir göstergesidir.

Şeytan Meyvesi
Kuzan, Logia türü bir Şeytan Meyvesi olan Hie Hie no Mi'yi yiyerek buz yaratma, buzu kullanma ve buza dönüşme güçlerine sahip olmuştur. Birkaç saniye içerisinde bir devi, bir Deniz Kralı'nı veya okyanusun birkaç kilometrekaresini buzla kaplayabilir. Newgate'in yarattığı ve Marineford'dan daha büyük olan tsunamileri dondurmayı başarmıştır. Savaşta düşmanlarını kısmen ya da tamamen dondurarak kırılgan hale getirir ve kırarak yok eder. Tıpkı diğer Logia kullanıcıları gibi o da fiziksel saldırıları önlemek için elemente dönüşebilir. Kuzan, meyvesinin gücü sayesinde dondurucu iklimlerde bile rahatça hareket edebilir. Meyvesi o kadar güçlüdür ki; Sakazuki ile yaptığı 10 günlük düellodan sonra üzerinde bulunduğu adanın iklimi kalıcı olarak değişmiştir.

Kuzan, güçlerinden dolayı deniz üzerinde yolculuk yapabilen birkaç Şeytan Meyvesi kullanıcısından biridir. Suyu yol şeklinde dondurarak Ao Chari isimli bisikletiyle denizin üstünde dolaşır. Dondurma yeteneği sayesinde denize düştüğünde, düştüğü yerdeki suyu dondurarak kendini kurtarabilir.

Haki
Kor-Amiral ve daha üst rütbelerde olanların hepsine bulunan Haki yeteneği Kuzan'da da mevcuttur.
Marineford Savaşı esnasında Newgate'den gelen şok dalgasını durduran kombine Haki zırhına Busoshoku Haki'si ile destek olmuştur.

Silahı
Kuzan, buz gücünü kullanarak kılıç, ok ya da mızrak tipinde silahlar yapabilir.

Ek Bilgiler

- Kuzan'ın yüz modeli eski aktör Yusaku Matsuda'dan alınmıştır. Matsuda, oynadığı "Dedective Story" isimli filmde kıyafet olarak Kuzan gibi giyiniyordu. Ayrıca Kuzan ve Matsuda'nın doğum günleri de aynıdır. Bahsi geçen aktörü aşağıda görebilirsiniz;


- Kuzan ve diğer Amiraller'in isimleri (Aokiji, Akainu ve Kizaru) Momotaro efsanelerinden alınmıştır.

- Kuzan, 5. One Piece Popüler Karakterler anketinde 22. sıradadır. Bu sıra onu istifa etmeden önce en popüler Denizci yapmıştır.

- Kuzan zaman atlamasından önce ve sonra görülen ilk Amiral'dir (Zaman atlamasından sonra Amiral değildi).

- Kuzan adı "Dokuz Dağ" anlamına gelmektedir.
Künye

Adı: Kuzan
Okunuşu: Kuzan
İngilizce Adı: Kuzan
İlk Göründüğü Bölüm: Manga 303, Anime 225
Bağlantıları: Karasakal Korsanları, Denizciler (Eski)
Unvanları: Amiral (Eski), Kor-Amiral (Eski)
Lakabı: Mavi Sülün (Jap. Aokiji, İng. Blue Pheasant)
Yaşı: 49
Durumu: Canlı
Doğum Günü: 21 Eylül

Şeytan Meyvesi
Adı:
Hie Hie no Mi (Tr. Serinlik Serinlik Meyvesi, İng. Ice-Ice Fruit (FUNimation), Chilly-Chilly Fruit (Viz))
Anlamı: Serinlik
Türü: Logia

Hak Sahibi

Kaynak: http://onepiece.wikia.com/wiki/Kuzan
Çeviren: Smoker
Yayınlayan: www.korsanfan.com
 
Son düzenleme:
He hep söyleyecektim ama unutuyorum. Bütün amirallerin ışık hızı var sanırım. Aokiji'nin bir anda başka bir yerde belirmesi anlık bir şey. Akinu'nun da böyle bir yeteneği var sanırım. Anlık hareket yapmasını sağlayacak.
 
He hep söyleyecektim ama unutuyorum. Bütün amirallerin ışık hızı var sanırım. Aokiji'nin bir anda başka bir yerde belirmesi anlık bir şey. Akinu'nun da böyle bir yeteneği var sanırım. Anlık hareket yapmasını sağlayacak.
Akainu'ya baktım da hiç ipucu bile yok nerdeyse..
 
Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2020.
Tasarım Korsanfan V.5.5
Yukarı Çık