Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] Kozuki Oden Üzerinden One Piece Kronolojisi

Kaido, Oden ve seri hakkında bilgiler geldikçe ekleme yapmamı ister misiniz ?

• Kullanılan toplam oy
    39
Öncelikle herkese merhaba, uzun bir yazı olacağı için arka planda sevdiğiniz bir şarkıyı açın ve keyifle okuyun.
Bu yazım da Oden'in yaşadığı olayları ve o dönem de kimin hangi yaşta olduğunu, hangi olayların yaşandığını tespit edip bunun üzerinden bazı tespitlerde bulunmaya çalışacağım.
Tabi başlamadan önce bazı dipnotlar eklemek istiyorum;
1-Kaido yu çokça ele alacağım fakat yaşı ile alakalı bilgi bulamadım. Eğer bilgisi olan birileri var ise bana aktarır ben de yazı içerisin de daha sonrasında düzenlemeleri yaparım.
2-Kaidonun geçmişi hakkında bilgi sahibi olmadığımız için bazı noktalar da boşluk olabilir. Seri ilerledikçe gelen bilgiler ışığında güncellemelerimi yapacağım.
3- Kaido hakkında şimdilik rocks korsanlarında miço olduğunu varsayarak. Bigmom 68 yaşında olduğundan ondan 5 yaş küçük olduğunu varsayarak devam edeceğim.

1-Bildiğiniz üzere Odenin ilk aksiyonu olarak dağ tanrısı olayını görüyoruz. Bu kısımda bütün wano halkının telaşa kapılıp kimsenin onu durduramayacağını düşündüğün de Oden gücünü ortaya koyup tek atıyor. Bu olay yaşandığında Oden daha 18 yaşında. Korsanlar kralı olacak olan karakterimiz Luffy 18 yaşında bu kadar alfa mıydı bilemedim.

2-Yine aynı şekilde Kuri kasabasını Ashura dojıden temizlediğinde 18 yaşında. O yaşına göre büyük bir güç.

4- Oden 19 yaşına girmiştir. Ve bu dönemde Kayalar grubu Garp ve Roger tarafından dağıtılmıştır. İroniktir ki daha kendi adasından ayrılmadan önce kafa tutacağı Kaido, tayfasına gireceği Beyazsakal ve Roger aynı adada çoktan geleceklerini belirlemeye ve güç gösterilerinde bulunmaya başlamışlar bile. Günümüzden 38 yıl öncesin de olan bu olay da BM 30 Beyazsakal ise 36 yaşındadır. Kaido BM den 5 yaş küçük kabul edeceğimiz için 25 yaşında olarak kabul ediyorum.

5-Aradan zaman geçer Oden kuriyi yönetir. Muhtemel Şogun olarak görülmektedir. Bunun farkına varan yaverleri kendilerini geliştirmeye adamış ve büyük bir eğitim sürecine girmişlerdir. Oden bu dönem de 27 BM 38 WB 44 Kaido ise 33 yaşındadır. Yıllardır savaşan ve dünya hakkında daha çok bilgiye sahip olup buna göre kendini geliştiren bu ekip haricin de Oden daha kendi adasından ayrılmamıştır.

6-İşte tam da bu dönem de WB 4 yıl boyunca tayfa toplamış ve Wano adasına gelmiştir. 44 yaşında olan WB zirve gücün de olup Roger'ın arkasından gelen en büyük güç olarak yerini edinmiştir. 27 yaşın da olmasına rağmen denizin en güçlü 3 kişisinden birine kafa tutan Oden tam da bu noktada gücünün ne denli yüksek olduğunu hepimize göstermiştir.

7-Oden WB tayfasına katılır, Momonosuke doğar ve gemi içerisinde 2 yıl geçmiştir. Oden 29 yaşında dünyayı yeniden öğrenmeye başlarken hep açılmak istediği denizlere belki de ona en iyi eşlik edecek ekip ile birlikte devam ederek aslında ne kadar da şanslı olduğunu hepimize göstermiş.

8-Ve malum olay Oden yolculuğunun 4. yılın da Roger ve ekibi ile karşılaşır. Kendisi 31 yaşında WB 48 yaşındadır. Roger'ın yaşı ile alakalı olan konuya geleceğim ama ondan önce, Shanksın güncel yaşının 42 olduğunu ve bu olay da tam olarak 18 yaşında genç bir ergen olarak görüyoruz. Keşke hep böyle kalsaydı. Gücü hakkın da bir pek bir bilgimiz yok ama, 18 yaşında Rogerın gemisin de miço olan Shanks bir yana 18 yaşında Wano da yargı dağıtan Oden arasın da pek bir fark göremiyorum. Shanksın Yonkou olduğu bu dönem de Oden reis WB nin ölümünden sonra KK adayı olabileceğini rahatlıkla görebiliyorum.

9-Bu arada ekleyeceğim ek bir bilgi olarak bu nokta da karşılaşmayalı kaç yıl oldu deniyor. Şahsi fikrimce Rocks olayından bu yanadır görüşmeyen iki kral kısa süreli bir hasret gideriyorlar. Rocks olayından bu yana 12 yıl geçmiş oluyor.

10-Bu görsel de ise Roger 13 yıl önce son ada olarak düşündükleri adaya gittiklerini fakat oranın son ada olmadığını anladıklarını söylüyor. 13 yıl öncesi ise rocks olayından 1 yıl önce yaşanıyor. Yani anlayacağınız Roger Korsanlar kralı olma yolun da büyük bir ilerleme kaydetmiş daha Rocks korsanları piyasada fıngır fıngır dolanırken. O dönem de ise BM 29 Beyazsakal 35 Kaido 24 yaşındadır. Bu olaylar yaşanırken, Oden dağ tanrısı olayını yaşamış olup Roger ile arasın da kat ve kat güç,tecrübe ve bilgi farkı vardır. Ama sen kalk bu kadar farka rağmen yıllar sonrat Rogerı gördüğün yerde tayfanın arasına dal, herkesi ez geç seni 2 yardımcı kaptan durdurma kararı alsın. Roger kalkıp bizzat seni durdursun. Yani Oden kaidoyu yenemezdi diyen arkadaşlar, Kaidoyu bu pozisyonda görebilirlermiydi bilemedim.

11-Rogerın tayfasına katılan Oden bir süreliğine yolculuğuna devam ediyor ve wanoya geri geliyor. Geri döndüğün de hala 31 yaşında olan Oden Orochinin neler yaptığını görüyor ve direk Orochinin kalesine yürüyor. O kadar zaman WB ve Rogerın gemisin de yolculuk eden Oden belli ki Kaido hakkında da bilgi alıyor ki bu görselde Odenin gücü hakkında bir bilgi daha alıyorum. Söylediği cümle de "ZAYIF VE KORKULAN BİR KORSANIN GÜCÜNÜ KULLANAN BİR APTAL". Demek ki reise birileri Kaido denen biri var da sen tokatlar geçersin demiş.

12- Tabi Orochinin sarayın'dan eli boş denen reisimiz, bir anlaşma yapıyor ve her hafta kuri de dans ederek para dileniyor. Aradan 1 yıl geçiyor ve Oden 32 yaşında iken orochinin verdiği bir gazete üzerinden Roger'ın öldüğünü öğreniyor. Bu tarihte Oden 32 yaşında ve hala zirve konumuna ulaşmamış. Gel gör ki yaşadığı olaylar ve bize aktarılan bilgiler olarak yaşasaydı hangi konumda olacağını bariz bir şekilde gösteriyor.

13-Ara bir bilgi olarak Roger'ın ölüşünden 1 yıl sonra dünya düzeni alt üst olur. Kaido wano'da orochiyi desteklerken, bir yandan ise Geko moria ile savaşa tutuşuyor. Ulan erkek Oden bu kadar saf olmasaydı Geko morianın karşısına sakat çıkardın, o da belki. Oden bu dönem de 33 yaşında Kaido ise zirvesine ulaşmış ve 39 yaşındadır.

14-Geliyoruz 3 yıl sonrasın da ise bildiğimiz kadarı ile hiç bir şekilde antrenman yapmayan sağlıklı beslenmeyen, güç toplamayan ve sadece dans eden Oden 36 yaşında Kaido ve orochinin artık zamanının dolduğunu dile getirip onları affetmeyeceğini söylüyor. Ve yanına kınlarını alıp 42 yaşında zirvesinin doruk noktasında ki Kaidoyu tokatlamaya gidiyor.

15-Ve malumunuz binlerce korsanın arasına 11 kişi girip, Kaidoya kadar yürümeyi başarıyorlar. Arada ne kadar yaş(zirve), bilgi, organizasyon farkı olmasına rağmen Oden saf gücü ile benim gözümde Roger ve WB den sonra denizlerde ki en güçlü kişi oluyor. Ki daha zirve dönemini yaşamamış olmasına rağmen. Kaido da bunu bizzat vücudun da hissedecek 20 yıl boyunca vücudun da taşıyacak, içten içe düşünecek ve günümüzde bu gerçekten kaçamayarak, hayata gözlerini yumacaktır.

16- Türlü hainliklerle, bir babanın çocuğunu kullanarak alt etmek tam da kaido gibi namussuz ve ahlaksız bir korsana yakışırdı. Tam da Kaido bu iş bitti derken, fizikselliği geçtim adamlık konusunda da master yapmış Oden abimizin "Efsanevi saat" olayına tanıklık ederek. Adeta kendinden tiksinmiştir.

Bu noktada artık sözlerimi hem üzüntü hem de gurur ile yazmaya çalışacağım. Karmaşık ve bilgisizlik içerisin de yaşanan bir yüzyılda çok önemli isimleri kendisine hayran bırakmış, güç ve saygınlık açısından ise altta kalmamıştır genç yaşına rağmen. Oden öldüğün de 36 yaşında idi Kaido ise 42 bundan tam 20 yıl önce Oden reisi aramızdan uğurladık. Hepimiz de biliyoruz ki yaşasaydı 56 yaşında dünyaya adamlık ve güç dersi verecek olan Reisimiz bugün bile bu adamlığı Kaidonun aklına kazımıştır. Eğer ki yaşasaydı KK ünvanına en yakın kişi şu an da o olurdu. Oden gibi olun, sağlıklı olun hepinize iyi forumlar...

Son düzenleme:
Eline sağlık. Aslında Oden için bizim uğraşmamıza ve bir şeyler kanıtlamamıza gerek kalmadı. Çünkü hemen hemen ber bölümde, Kaido bir şekilde Oden korkusunu dile getiriyor. Forumdaki bazı arkadaşların düşüncesine göre, Oden'e "tek atan" Kaido, nasıl oluyorsa yine Oden'den korkuyor.

Bir paneli yanlış anlamış olabilirsin. "Zayıf ve korkulan bir korsan..." derken, zayıf kısmı Orochi'ye karşılık geliyor. Kaido'ya zayıf demiyor yani. Ben yanlış anladığını düşündüm ama belki ben yanlış anlamışımdır. :flaugh:

Eline sağlık. Aslında Oden için bizim uğraşmamıza ve bir şeyler kanıtlamamıza gerek kalmadı. Çünkü hemen hemen ber bölümde, Kaido bir şekilde Oden korkusunu dile getiriyor. Forumdaki bazı arkadaşların düşüncesine göre, Oden'e "tek atan" Kaido, nasıl oluyorsa yine Oden'den korkuyor.

Bir paneli yanlış anlamış olabilirsin. "Zayıf ve korkulan bir korsan..." derken, zayıf kısmı Orochi'ye karşılık geliyor. Kaido'ya zayıf demiyor yani. Ben yanlış anladığını düşündüm ama belki ben yanlış anlamışımdır. :flaugh:
"Wanoyu aptalın biri yönetiyor, zayıf ve korkulan bir korsanın gücünü kullanan bir aptal"
Aptal olan orochi, ama zayıf ve korkulan kişi Kaido.
Yorumun için teşekkürler :)

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık