Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Karanlığın Kaynağı

Maddenin Sakımı Kanunu:“hiç bir maddenin yoktan var, vardan da yok olmayacağını ancak şekil değiştireceğini belirtir”
Geçen haftalarda aklıma bütün galaksiyi hatta yaşamımızda da çok büyük yeri olan karanlığın kaynağının ne olabileceği sorusu kafama takıldı.Elbette bu sorunun cevabı aslında var.
Temel olarak ışığın olmadığı veya ışığın erişemediği noktalarda aydınlanma unsuru yaratacak bir şey olmadığından karanlık olur peki bu biraz fazla basit değilmi sizce?
Çok yoğun çalıştığımızdan konu üzerine fazla bir araştırma yapmam mümkün olmadı fakat gördüğüm kadari ile böyle bir konu üzerine pek gidilmemiş.
Soruma dönecek olursak bildiğiniz üzere ışık dediğimiz olgu belirli şart ve koşulların oluşması sonucundan doğan yani bir kaynağa bağlı olarak oluşan bir şeydir.
Fakat evreni kaplayan karanlığın bir kaynağının olmaması gibi bir şey sizce olabilir mi?
Burda aklıma şu geliyor eğerki birazcık takip ediyorsanız uzayın sürekli genişleyen bir yapı olduğunu illaki duymuşsunuzdur. Yani eğerki bu tüm evren genişliyorsa bir noktada bu genişliğin bir sınır noktası olabilir mi acaba?.

O zaman bu konu biraz anlaşılabilir olabilir zira kendimizi kutu'nun içinde farz edersek eğer bu kutu'nun ışık almayan sınırları karanlık kalacaktır çünki ışık sınıra erişebilecek kadar ileri gidemeyecektir.
Peki böyle ise karanlığın kaynağı evrenin sınırı olmasındanmıdır?. Hala daha uzayın bir ucu bucağı var mı belli değil milyarlarca ışık yılı uzaklıkta bile gezegenler var. Peki bu devasa ''sonsuzluk'' bir sınırda bitiyorsa?,
Bitmesi lazım diye düşünüyorum yoksa bu kadar karanlık olmazdı sanırım.

Elbette burda evrenin sırrını çözmeyi beklemiyorum fakat biraz beyin fırtınası yapmak güzel olabilir diye düşündüm.Tabi yinede ''hayat evren ve herşeye dair olan'' sorunun cevabını merak edenler varsa spoiler içine bırakıyorum.

Son düzenleme:
Maddenin Sakımı Kanunu:“hiç bir maddenin yoktan var, vardan da yok olmayacağını ancak şekil değiştireceğini belirtir”
Geçen haftalarda aklıma bütün galaksiyi hatta yaşamımızda da çok büyük yeri olan karanlığın kaynağının ne olabileceği sorusu kafama takıldı.Elbette bu sorunun cevabı aslında var.
Temel olarak ışığın olmadığı veya ışığın erişemediği noktalarda aydınlanma unsuru yaratacak bir şey olmadığından karanlık olur peki bu biraz fazla basit değilmi sizce?
Çok yoğun çalıştığımızdan konu üzerine fazla bir araştırma yapmam mümkün olmadı fakat gördüğüm kadari ile böyle bir konu üzerine pek gidilmemiş.Soruma dönecek olursak bildiğiniz üzere ışık dediğimiz olgu belirli şart ve koşulların oluşması sonucundan doğan yani bir kaynağa bağlı olarak oluşan bir şeydir. Fakat evreni kaplayan karanlığın bir kaynağının olmaması gibi bir şey sizce olabilir mi?
Burda aklıma şu geliyor eğerki birazcık takip ediyorsanız uzayın sürekli genişleyen bir yapı olduğunu illaki duymuşsunuzdur. Yani eğerki bu tüm evren genişliyorsa bir noktada bu genişliğin bir sınır noktası olabilir mi acaba?.
O zaman bu konu biraz anlaşılabilir olabilir zira kendimizi kutu'nun içinde farz edersek eğer bu kutu'nun ışık almayan sınırları karanlık kalacaktır çünki ışık sınıra erişebilecek kadar ileri gidemeyecektir.Peki böyle ise karanlığın kaynağı evrenin sınırı olmasındanmıdır?. Hala daha uzayın bir ucu bucağı var mı belli değil milyarlarca ışık yılı uzaklıkta bile gezegenler var. Peki bu devasa ''sonsuzluk'' bir sınırda bitiyorsa?, bitmesi lazım diye düşünüyorum yoksa bu kadar karanlık olmazdı sanırım.
Elbette burda evrenin sırrını çözmeyi beklemiyorum fakat biraz beyin fırtınası yapmak güzel olabilir diye düşündüm.Tabi yinede ''hayat evren ve herşeye dair olan'' sorunun cevabını merak edenler varsa spoiler içine bırakıyorum.
Yıldızlar hala birbirinden uzaklaşıyor yani karanlık taraf aydınlanmaya devam ediyor hala.Çok korkunç olduğu için kimse kabul etmiyor zannediyorum ama bence evren bir atom parçacığı samanyolu'da galaksi değil proton veya nötron parçacığı olabilir.Bu düşünce insanlara korkunç gelir çünkü bu kadar aciz olmak istemezler.Bende şüpheyle yaklaşsamda gezegenler atom modeline benziyor böyle bir bağlantı kurdum.42 nedir peki ? .Bide rica etsem paragraflar arası boşluk bırakıp harf büyüklüğünü biraz artırırmısın göz yoruyor böyle.

Yıldızlar hala birbirinden uzaklaşıyor yani karanlık taraf aydınlanmaya devam ediyor hala.Çok korkunç olduğu için kimse kabul etmiyor zannediyorum ama bence evren bir atom parçacığı samanyolu'da galaksi değil proton veya nötron parçacığı olabilir.Bu düşünce insanlara korkunç gelir çünkü bu kadar aciz olmak istemezler.Bende şüpheyle yaklaşsamda gezegenler atom modeline benziyor böyle bir bağlantı kurdum.42 nedir peki ? .Bide rica etsem paragraflar arası boşluk bırakıp harf büyüklüğünü biraz artırırmısın göz yoruyor böyle.
Mümkün olduğunca düzenledim. 42'nin temel olarak bi anlamı yok aslında ''otostoğçu'nun galaksi rehberi'' hikayesine bir gönderme filmi de var izleyebilirsin.
Konuya dönecek olursak aklıma 'horton kimi duyuyor'' filmi de geldi orda da koskoca bir ırk minicik bir beneğin üstündeydi.Bazen benzer bir durumda olduğumuzu düşünmeden edemiyorum çünki karanlığın bir hiçlikten oluşarak yayılmış olması çok anlamsız geliyor bana

Biraz klişe olacak ama ben hep karanlığın kaynağının ışıktan geldiği farz ediyorum eğer ışık varsa karanlıkta onla beraber gelir karanlık varsada ışıkla beraber gelir diye düşünüyorum.Tabi bunu benim fikrim bana göre karanlıkta aynı ışıktı aynı prensib aynı grubta değerlendiriyorum sadece çıkış noktalarının farklı olduğu düşünüyorum.

Son düzenleme:
Evrenin genişlemesi evrenin mevcut sınırlarının artırması şeklide değil de evrenin mevcut yapısının büyümesi şeklinde oluyor. Yani evreni bir 1 cm yarıçaplı bir daire olarak düşünürseniz genişlediği vakit 2 cm yarıçaplı bir daire oluyor ama içerik aynı. Ama içindeki maddelerin arasındaki mesafe artıyor. Aradaki mesafe boşluk ve karanlık. Karanlığın kaynağı ışıksızlık, evet basit bir açıklama ama karanlık ışıktan doğan bir tanım. Dolaysıyla ışığa bağlı açıklanması gerek. Ama ben fizikçi değilim, okuduklarımdan bunu anladım, bilen biri bizi aydınlatsın hayrına.

Biraz klişe olacak ama ben hep karanlığın kaynağının ışıktan geldiği farz ediyorum eğer ışık varsa karanlıkta onla beraber gelir karanlık varsada ışıkla beraber gelir diye düşünüyorum.Tabi bunu benim fikrim bana göre karanlıkya aynı ışıktı aynı prensib ayrı grubta değerlendirmiyorum sadece çıkış noktalarının farklı olduğu düşünüyorum.
Karanlık ışık olmadan var olabiliyor, hatta var olan ışığıda içine çekip yutabiliyor fakat tam tersi ışık için geçerli değil. Ek olarak ışığın bağlı olduğu kaynaklardan var oluyor yoktan var olan bir olgu değil fakat karanlığın bir çıkış kaynağı olup olmadığı belli değil (belkide belli ama açıklanmıyor) tüm bilinen uzayı kaplıyor ama bir temel yayılım noktası var mı ki olması gerekir diye düşünüyorum

Karanlık ışık olmadan var olabiliyor, hatta var olan ışığıda içine çekip yutabiliyor fakat tam tersi ışık için geçerli değil. Ek olarak ışığın bağlı olduğu kaynaklardan var oluyor yoktan var olan bir olgu değil fakat karanlığın bir çıkış kaynağı olup olmadığı belli değil (belkide belli ama açıklanmıyor) tüm bilinen uzayı kaplıyor ama bir temel yayılım noktası var mı ki olması gerekir diye düşünüyorum
Bana göre aynı fizikçı değlim fazla bilgim yok ama fazla ışıkta karanlığı yutabilir ve onu özümseyebilir diye düşünüyorum.

Biraz klişe olacak ama ben hep karanlığın kaynağının ışıktan geldiği farz ediyorum eğer ışık varsa karanlıkta onla beraber gelir karanlık varsada ışıkla beraber gelir diye düşünüyorum.Tabi bunu benim fikrim bana göre karanlıkta aynı ışıktı aynı prensib aynı grubta değerlendiriyorum sadece çıkış noktalarının farklı olduğu düşünüyorum.
Bende tam aynı şeyi düşünmüştüm :good:

Evrimleştiğimiz çevreden çok daha büyük boyutlardan bahsettiğimiz için algılarımız tıkanıyor. Tecrübe ettiğimiz fiziksel dünya maalesef.......
Evrenin sırrını çözme işini öğrenebilen algoritmalar iteleyeceğiz.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık