Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Kırmızı Oda (2020-)

Evet kitapdan uyarlamaymış. Yinede Treatment'te buna benzer bir yapım. İlgilinenler ona da bakabilir.
Öneri için teşekkürler. Belki bilinçli belki bilinçsiz böyle benzerliklerin çıkması çok normal. Psikiyatrlar sürekli kitap yazar ve bu kitapların diziye/filme çevrilmemesi için hiçbir sebep yok. Bu yüzden bu tür uyarlamaların birbirine benzemesi kaçınılmaz.

Her hafta yorum yazarım diye umut ediyordum ama bu hafta arada kaynadı. İnternette ön gösterimi izleyince bari bunu paylaşayım dedim.
Pek yerli dizi izlemem ama evde açılınca falan görüyorsun ister istemez. Buradaki oyuncuyu da ara ara görürdüm ve oyunculuğunu beğenirdim. Buradaki oyunculuğunu da ayrıca takdir ettim. İnanarak oynayınca herkesin performansı artıyor sanıyorum. Bu gece bölüm sonrası yorumumu yazmaya çalışacağım.

Bölümü izledim. Gayet tatmin edici bir bölümdü. Şimdilik 3 hasta işleniyor. Önce Alya, sonra Meliha ve en son da Mehmet'i işlemişler.
Alya'nın hikayesi çok katmanlı ve karışık çıkacak sanırım. Çok ilgi çekici.

Meliha'nınki sadece acı veriyor. Ülkemiz geçmişinde kadınların yaşadığı neredeyse her tür şiddeti içinde barındıran bir hikayesi var. Üstüne çok konuşulacak bir şey yok. Sadece görmek ve dinlemek gerekiyor.

Mehmet'in hikayesi sanırım en yoğun duygu geçişlerini içeren hikaye. Bölümdeki en iyi kamera açıları, en özenilmiş görsel tasvirler o kısımdaydı. Hikayeyi izlerken askerlik dönüşünde yaşadığı sinir krizini, dönüşümü ve o dönüşümün bugüne yansımasını bir korku filmi edasıyla göstermişler. Askerlik boyunca suratındaki ifadeden dönüşümün başladığını ve habis bir şeyin yavaş yavaş uyandığını gördük. Ve eve döndüğünde beklenen büyük patlama gerçekleşti.
Bu bölümde güncel halindeki büyük dönüşümü de gördük ayrıca. Bir hafta önce takım elbisesi ve janti haliyle gördüğümüz kendinden emin bir şekilde salona gelen adam, bu bölüm eskimiş bir kot pantolon ve alelade bir gömlekle huzursuz, bitkin ve ürkek bir şekilde geldi. Oyuncuyu genel olarak beğendiğimi söylemiştim ama sahneyi bir bütün olarak izlerken bu beğenim daha da pekişti. Öfkesi, özlemi, üzüntüsü, pişmanlığı hepsi karman çorman bir ruh hali olarak birleşmiş bir adam nasıl oynanır, sorusunu çöpe atmış bize nasıl yaşandığını gösterdi adam. Kusursuz diyemem ama ülkemiz şartlarında eşi az bulunur bir performans sergilemiş. Gerçekten gelişmeye çok açık, keşke daha da parlama imkanı veren rollerde görebilsek. Belki uluslararası düzeyde bir seviyeye bile çıkabilir bir gün kim bilir.

Alya rolünü oynayan kadının da hakkını yiyemem tabi. Rol için yapmışsa ayakta alkışlamak isterim. Kendini sadece çirkinleştirmekle kalmamış. Pis ve oldukça sıska bir hale getirmiş. O kadar zayıf ki avurtları çıkmış. O kadar çirkin ki kirpikleri dökülmüş, saçı başı birbirine girmiş. O kadar pis ki suratını bile yıkamış gibi durmuyor. Dişlerini tam göremedim ama dişleri de pisti sanırım.
Psikiyatr ile aralarında çok gitgelli ama sonunda gerçekten tatlıya bağlanan bir seans izledik. Ve anladığım kadarıyla Alya, Mehmet'in babasından gördüğü gibi annesinden çocukluğunda çok kötülük görmüş. Fakat bu kötülük onu ilgi, gerçek bir duygu görebilmek için kendisini dövecek erkeklerden medet umacak bir yola sürüklemiş. Çocukken test yapıldığından ve çok zeki olduğundan bahsetti ama en basit bireysel davranışları bile yerine getiremeyen biri. Ruh hali oldukça dengesiz. Bu hikayenin altından çok şey çıkacak gibi. Çok ilgi çekici. Ben beğendim.

5. Bölüm yayınlanıyor. Az önce karısını aldatan bir adamın terapisi vardı. Onunla ilgilenen kadın da aldatılmış. İki hikaye çok benzerdi. İkisinde de adamlar karılarını "Karımın bana ihtiyacı yok, güçlü bir kadın, kendine yetebiliyor." diyerek aldatmış.
Bu nasıl gerekçe yaov? İlla birinin kahramanı olmak istiyorsan git yemek yap. Herkesin karnını doyuracak bir kahramana ihtiyacı vardır.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık