Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] Junji Ito (Mangaka)

JUNJI ITO

Junji Ito (d. 1963), kısaca korku öyküleri çizen bir mangakadır. En bilinen eserleri arasında Uzumaki, Tomie ve Gyo sayılabilir. Tomie'de hayranlarını delirten ölümsüz bir kızın hikayesi anlatılır. 2 ciltlik Gyo'da "Ölüm Kokusu" adlı duygun bir bakteri tarafından kontrol edilen balıkların olduğu bir hikaye karşımıza çıkar. 3 ciltlik Uzumaki'de ise spirallere takıntılı kasvetli bir kasabanın hikayesini okuruz.

Bu bilinen eserlerinden başka, Ito'nun pek çok kısa öyküsü mevcuttur ve bunlar koleksiyonlarda toplanır. Junji Ito, hem güzel çizimleriyle hem de efektif öyküleriyle sadece türün hayranları arasında değil tüm manga okuyucularınca bilinen bir mangaka.

20’li yaşlarda diş teknisyeni olarak çalışırken hobi amaçlı manga çizmeye başladı. 2019’da Mary Shelley'in Frankenstein'ını mangaya uyarlayarak Eisner ödülü aldı.

Etkilendiği kişiler arasında özellikle Kazuo Umezu büyük bir yer tutar. Onun dışında Hideşi Hino, Şiniçi Koga, Yasutaka Tsutui ve H. P. Lovercraft sayılabilir. Etkilendiği kişiler dışında, hayatını okuyanlar görecektir ki eserlerinin birçoğunda yaşadığı evden tutun arkadaşlarına kadar pek çok olaydan etkilenmiştir.

ÇALIŞMALARI

Ben şu ana kadar sadece Uzumaki'yi okudum ve kendisine hayran kaldım. Tomie ve Gyo'yu sırada bekletiyorum. En kısa zamanda da anime serisini izleyeceğim.
Uzumaki, Tomie ve Gyo Türkçe'de basılmıştır. Buradan satın alabilirsiniz: https://www.gerekliseyler.com.tr/kategori/turkce?ozellikler=alan-moore:junji-ito

Junji Ito Korku Koleksiyonu (bağımsız öykülerden oluşur.):
  • Cilt 1 ve 2: Tomie
  • Cilt 3: Flesh-Colored Horror
  • Cilt 4: The Face Burglar
  • Cilt 5: Souichi's Diary of Delights
  • Cilt 6: Souichi's Diary of Curses
  • Cilt 7: Slug Girl
  • Cilt 8: Blood-bubble Bushes
  • Cilt 9: Hallucinations
  • Cilt 10: House of the Marionettes
  • Cilt 11: The Town Without Streets
  • Cilt 12: The Bully
  • Cilt 13: The Circus is Here
  • Cilt 14: The Story of the Mysterious Tunnel
  • Cilt 15: Lovesick Dead
  • Cilt 16: Frankenstein
Uzumaki

Museum of Terror

• Cilt 1 ve 2: Tomie
  • Cilt 3: The Long Hair in the Attic
  • Cilt 4: Kakashi
  • Cilt 5: Rojiura
  • Cilt 6: Sōichi no katte na noroi
  • Cilt 7: Umeku haisuikan
  • Cilt 8: Shirosunamura chitan
  • Cilt 9: Oshikiri idan
  • Cilt 10: Shibito no Koi Wazurai
Gyo

Mimi's Ghost Stories

Hellstar Remina

Voices in the Dark

New Voices in the Dark

Junji Ito's Cat Diary: Yon & Mu

Black Paradox

Rasputin the Patriot

Fragments of Horror

Dissolving Classroom

Shiver

Smashed (Yami no Koe ve Shin Yami no Koe Kaidan'ı içeren bir koleksiyon)

Sensor

No Longer Human

Özel Bölümler ve One Shot’ları

• Phantom Mansion
  • Demons Voice
  • Fixed Face
  • Ghost Heights Management Association
  • Human Chair
  • Junji Itos Dog Diary
  • Junji Itos Snow White
  • Mountain of Gods
  • Ribs Woman
  • She is a Slow Walker (I Am a Hero spinoff)
  • The Summer Time Graduation Trip
  • Umezz Kazuo & Me
  • Youkai Kyoushitsu
ADAPTASYONLAR

Ito’nun hikayelerinin 20’ye yakın film ve anime uyarlaması vardır.

Tomie’nin 9 tane film adaptasyonu var.

Junji Ito Koleksiyonu adında 12 bölümlük anime (Türkçe’si var izlenilebilir)

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Junji_Ito

Uzumaki'de o hipnoz edicilik hissini almıştım, ayrıca gizemi de güzel veriyor ve insanı merak içinde bırakıyor. Diğer eserlerinin çevirisini bulamamıştım, bilen varsa üzerime fırlatabilir mi?

Kesinlikle favori mangakam olabilir.Hayran olunası bir çizim ve hikaye anlatım biçimi var.Benim gibi korku aşığı biri için büyük bir nimet.Her bir eserinde o atmosferi o kadar iyi yansıtıyor ki ürperiyorsunuz :utaniyorum:

insanlığımı yitirirken, dazai'nin eserini manga olarak çizmişti hem kitabı hem mangayı merak ediyorum bakıcağım bir ara diğer eserlerine bakmayı düşünüyorum aynı şekil

Bu animasyon stili hoşuma gidiyor, manga panelleri orijinalliğini koruyarak hayat bulmuş gibi.

Çıkış tarihinin 2023 diye etiketlendiğini görmüştüm ama kaldırılmış galiba sonradan. 4 bölümlük serinin her bölümü yirmişer dakika olarak uyarlanacaksa biraz oldu bittiye gelmiş olacak, yine de beklediğimize değecektir diye düşünüyorum.

Bu animasyon stili hoşuma gidiyor, manga panelleri orijinalliğini koruyarak hayat bulmuş gibi.

Çıkış tarihinin 2023 diye etiketlendiğini görmüştüm ama kaldırılmış galiba sonradan. 4 bölümlük serinin her bölümü yirmişer dakika olarak uyarlanacaksa biraz oldu bittiye gelmiş olacak, yine de beklediğimize değecektir diye düşünüyorum.
Şöyle sade, göz yormayan animasyonları özlemişim

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık