Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Kütüphane] Jinbe

Bu Karakter Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

  • Severim

    Kullanılan: 133 78.7%
  • Sevmem

    Kullanılan: 36 21.3%

  • Kullanılan toplam oy
    169

Jinbe (Jinbē) balina köpekbalığı türünden bir balıkadamdır. Fisher Tiger'ın ölümünden sonra, Güneş Korsanları'nın ikinci kaptanı olmuştu. 11 yıl önce de tayfasını dağıttıktan sonra Shichibukai pozisyonuna gelmişti.

Jinbe'den ilk kez, Shichibukai sistemini anlatan Yosaku bahsetmiştir. Ancak Jinbe bu anlatımdan çok uzun zaman sonra, Impel Down'da gösterilmiştir. Marineford Savaşı'nda Beyazsakal Korsanları'nın tarafını tutarak Shichibukai unvanından vazgeçmiştir. Impel Down'dan kaçış sırasında ve savaşta Monkey D. Luffy'ye yardımcı olmuştur. Zaman atlamasının ardından, Hasır Şapka Korsanları ile güç birliği yaparak, Kraliyet Ailesi ve Ryugu Krallığı'nı kurtarmak için, Yeni Balıkadam Korsanları'na karşı savaşa girmiştir. Kazanılan savaşın ardından Hasır Şapka Korsanları'na katılması yönünde bir davet alsa da, Charlotte Linlin ile bitmemiş bir işi olduğunu söyleyerek teklifi reddetmiştir. Ancak hazır olduğunda tayfaya katılacağına söz vermiştir.

Jinbe'nin ilk ödülü 76.000.000 Belly'dir. Daha sonra ödülü 250.000.000 Belly'ye yükselmiştir. Shichibukai unvanı elinden alındıktan sonra da ödülü 400.000.000 Belly'den daha fazla bir rakama ulaşmıştır.

Görünümü

Balina köpekbalığı türünden bir balıkadam olan Jinbe sumo güreşçilerine benzeyen iri bir vücuda sahiptir ve yüzü bir Japon iblisi olan Oni'ye benzer. Sarı renkte, alev şeklinde kaşları ve favorileri, ampule benzeyen bir burnu, yönü yukarı doğru olan bir ağzı ve sol gözünde şimşek biçiminde bir yara vardır. Ağzının kenarlarından çıkan ve Oni'ninkilere benzeyen iki büyük, sivri dişi vardır. Kalan dişleri de sivri olmasına rağmen, bu iki büyük dişten küçük ve eşit boydadırlar. Yüzünün şekli ve sivri dişleri yüzünden daima ciddi bir görünüşü vardır.

İki farklı saç rengi vardır. Biri alnından iki ayrı çizgi halinde geriye doğru giden altın sarısı bir renktedir (Animede beyazdır), diğeri ise üstten bağlanmış, uzun ve kıvırcık, yeşile çalan renktedir. Jinbe, Güneş Korsanları'nın bir üyesiyken, saçları üstten bağlı değildi ve uç kısımları açık renkteydi. Güneş Korsanları'na katılmadan önce sakalını sürekli kesmiş, katıldıktan sonra da bundan vazgeçmiştir. Elleri ve ayakları diğer balıkadamlarda olduğu gibi perdelidir, ancak uzuvları gövdesine oranla çok ince kalmaktadır. Soluk ve pembemsi renkteki solungaçları, boynu ve omuzlarının arasında yer alır.

Jinbe, giydiklerini sıkça değiştiren biridir. Güneş Korsanları'nın üyesiyken karakusa olarak bilinen çiçek desenli elbiseler tercih etmiştir. Bu elbiselerin bir benzerini de Marineford Savaşı'ndan sonra giymiştir. Dört yıl önce, Portgas D. Ace ile yaptığı dövüş sırasında, iki tarafından balık deseni olan sade siyah bir elbise giymiş, beline de kırmızı eşarp bağlamıştır. Savaştan iki yıl sonra, Luffy'i Deniz Ormanı'nda beklerken, yaprak desenli bir elbise giydiği görülmüştür. Ayakkabı tercihi ise, basit sandaletlerdir. Güneş Korsanları'nın simgesi olan dövme, göğsünün ortasında bulunur.

Asker olduğu zamanlarda, Neptün Ordusu'nun standart üniformasını giymiştir. Yine bu dönemlerde pipo içerken görülmektedir. Otohime'nin cenaze törenine ise, takım elbiseyle katılmıştır.

Jinbe çocukken bir gi giyerdi ve daha o yaşlarda kara kuşak sahibi olmuştu.


Kişiliği

Jinbe, çok onurlu bir balıkadamdır. Dünya Hükümeti'nin balıkadam köleliğine karışmaması ve korsanların bu fırsatı değerlendirmesi yüzünden, hem Dünya Hükümeti'nden hem de korsanlardan nefret etmektedir. Ancak Edward Newgate ve tayfası ile arasında tamamen farklı bir hikaye vardır. Çünkü Newgate'in Balıkadam Adası için yaptıklarından ve Dünya Hükümeti ile onun arasında çıkacak bir savaştan sonra neler olabileceğinden haberi vardır. Balıkadam Adası'nın sadece Newgate'in bölgelerinden biri olarak kaldığı zaman huzurlu olacağını ve Newgate'in savaşı kaybetmesi halinde en çok zarar gören yerlerden birinin kendi evi olacağının farkındadır. Ayrıca korsanlardan nefret etmesine rağmen, Fisher Tiger'ın teklifini ikinci kez düşünmeden kabul etmiştir. Kabul etmesindeki tek sebep ise, kardeşlerine yardımcı olabileceği düşüncesidir.

Jinbe, şeref ve gururu ilke edinmiş birisi olsa da, öncelik verilmesi gereken konularda, bu özelliklerini göz ardı edebilir. Luffy'nin, Ace'i bu rezil durumlara düşüren kişi olan Marshall D. Teach'ten intikam almaya çalışmasını engellemiş, önceliğin onun kardeşinin hayatı olduğunu belirtmiştir. Jinbe kişisel durumu, gücü ve kendisine gösterilen tevazu ile birlikte eski/yeni tüm Shichibukai içinde eşsiz bir yere sahiptir. Unvanını kaybetmek uğruna, Beyazsakal Korsanları'nın yanında savaşa girmesi bu durumu kanıtlar niteliktedir.

Ayrıca eski takım arkadaşı Arlong'un aksine, her insana karşı saf bir nefret beslememektedir. Kendi ırkının yanında olan ve çıkarlarını gözeten insanlarla (Newgate gibi) işbirliği içinde olması, onu diğer balıkadamlardan ayıran başka bir özelliktir. Arlong'un böyle bir düşüncesi asla bulunmamakla birlikte, Jinbe insanların içinde borçlu oldukları ve saygı duymaları gereken kişiler olduğunu bilmektedir. Jinbe, oldukça anlayışlı biridir. Marineford Savaşı'nda gözlerinin önünde kardeşi Ace'in ölümünü gören Luffy ile empati kurup, onu sakinleştirebilmiştir. Jinbe'nin çok ciddi bir duruşu olsa bile, Ace ve Tiger'ın ölümlerinde, hüngür hüngür ağlamıştır.

Jinbe'nin şimdiki naif duruşu, geçmişteki öfkeli hali ile çelişmektedir. Jinbe'nin Güneş Korsanları'daki geçmişi anlatılırken, Denizciler'e karşı aşırı bir vahşet gösterdiği görülmüştür. Hatta vicdansız diye sövdüğümüz Arlong bile ona "Yeter, vurma artık!" demiştir. Akıllıca işler yapan biri gibi görünmemekle birlikte, çoğu zaman pasif bir tutum içerisindedir. Arlong'un insanların balıkadamları aşağıladığı düşüncesine katılmamakla birlikte, insanların kendilerinden korktuğuna inanmıştır. Jinbe bunu eski bir köle olan insan Koala'ya sorduğunda, kız, balıkadamlar hakkında bilgi sahibi olmadıklarını söylemiştir. Jinbe bunu duyduğunda, Otohime'nin "Onlar bizim hakkımızda bilgi sahibi değiller!" sözlerini hatırlamıştır.

En başta Jinbe, Otohime'nin düşüncelerine şüphe ile yaklaşmış ve onlara değer vermemiştir. Hatta açıkça, umurunda olmadığını belirtmiştir. Ancak, Fisher Tiger'ın barış hakkındaki konuşmasını dinledikten sonra, Otohime'nin düşüncelerini benimsemiş ve bu düşünceleri destekleyebilmek için Shichibukai unvanını kabul etmiştir.

Jinbe, Nefertari Vivi ile benzer bir bakış açısına ve sorumluluk anlayışına sahiptir. Zira ikisi de Luffy'den gelen teklifi ileri bir tarihe erteleyerek reddetmiştir. Neptune'e göre Jinbe, fazla sorumluluk yüklenen ve altından kalkamasa bile bundan vazgeçmeyen biridir. Jinbe koruma içgüdüsünü ön planda tutan biridir. Sevdiği insanların korunması söz konusu ise liderin kim olacağını umursamaz. Bu yüzden Linlin'in Balıkadam Adası'nı koruması altına almasına ses çıkarmamıştır.

Jinbe, Impel Down'da Ace ile yaptığı konuşmada ona umudunu yitirmemesi gerektiğini ve her zaman bir mucizenin gerçekleşme ihtimali olduğundan söz etmiştir. Gerçekten de Ace eskortlar eşliğinde Marineford'a götürüldükten kısa süre sonra Luffy, Ace'in tutulduğu hücreye ulaşmıştır. Jinbe, Luffy'ye saygısını kazanmayan bir yabancıya yardım etmeyeceğini belirtmiştir.

Hack'e göre Jinbe'nin hayali insanlar ve balıkadamlar arasında kalıcı bir arkadaşlığın oluşmasıdır.

Yetenek ve Güçleri

Jinbe, Logia türü bir güce sahip olan Ace ile eşit bir güce sahiptir. Jinbe ve Ace, Newgate olay yerine gelmeden önce, beş gün boyunca ölümüne dövüşmüştür. Bu ikili Impel Down'da da 6. Kat'ta aynı hücreyi paylaşmıştır. Kendisi ile aynı unvana sahip olan eski Shichibukai'den Gekko Moriah'ı tek yumrukla uzaklara uçurmuş ve onu neredeyse bilincini kaybetme noktasına getirmiştir.

Jinbe, askeri stratejiler konusunda bilgili biridir. Hapishaneden kaçışları sırasında Magellan'ın elit askerleri gemilere konuşlandırdığını ve dışarı çıktıkları anda köşeye sıkışacaklarını tahmin etmiştir. Ayrıca Marineford Savaşı esnasında, Denizciler'in önemli bir şey planladıklarını söylemiş, bunun hemen ardından Emporio Ivankov, Denizci askerlerinin plazadan çekildiklerini fark etmiştir. Askeri strateji yapma konusundaki tutkusunu, Gyoncorde Plaza'ya sızma planında açıkça göstermiştir.

Jinbe, denizle iç içe olan bir balıkadam olduğu için, çaldıkları Denizci zırhlısını tek başına yönlendirerek, yetenekli bir dümenci olduğunu kanıtlamıştır.

Ayrıca her ne kadar kullanmıyor olsa da Haki hakkında bilgi sahibidir. Luffy'nin Haoshoku Haki patlaması ile ilgili yorum yapmıştır.

Jinbe denizde, karada olduğundan çok daha güçlü olduğunu kabul etmiştir. Impel Down'ın dev gibi yekpare kapılarından birini az bir çaba ile kaldırmış, Crocodile, Buggy ve Daz Bones'i (üçü de Şeytan Meyvesi kullanıcılarıdır) kapının üzerinde bindirerek, kapıyı bir sal gibi götürmüştür. Jinbe, kapıyla birlikte, Denizci gemilerini takip ederken, bir yandan gemilerden gelen top atışlarından kaçmış, diğer yandan Sakin Kemer'in tehlikeli Deniz Kralları'na yakalanmamaya çalışmıştır.

Jinbe'nin suyun altında yaptığı hareketlerin Şeytan Meyvesi ile alakası yoktur. Zira meyvenin temel gücü yüzme yeteneğini kişiden almasıdır. Jinbe de yüzebildiğine göre Şeytan Meyvesi yemiş olma ihtimali ortadan kalkmaktadır. Deniz suyu üzerindeki gücü oldukça fazladır. Bu sayede Marineford Savaşı'nda Moriah'ın zombilerini dağıtmıştır. Jinbe, suyu çok iyi kullanabildiğinden, her meyve kullanıcısının doğal düşmanlarından biridir.

Fiziksel Yetenekleri
Jinbe bir balıkadam olduğu için muazzam bir güce sahiptir. Seride gösterilmiş en güçlü balıkadamdır. Dev bir balıkadamı tek bir yumrukta uçurmuştur. İri gövdesinde rağmen, kuru toprakta bile oldukça hızlıdır. İkinci Vites modunda, Teach'in üzerine uçan Luffy'yi yakalamış ve Sakazuki, Ace'i öldürdükten sonra ikinci hamlesini tam Luffy, üzerine yapacakken, saniyeler içinde araya girmiştir. Animede Arlong'u kolayca yere serdiği gösterilmiştir.

Jinbe'nin acıya karşı büyük bir dayanıklılığı vardır. Impel Down'ın "vaftizine" dayanabilen az sayıda kişiden biridir. Sakazuki'den gelen magma yumruğunu çıplak elleriyle durdurması ve kötü şekilde yanan ellerini umursamaması, seride ender görülecek olaylardan biridir. Ayrıca Sakazuki, Luffy'yi öldürmek için hamle yaptığında Jinbe bu saldırıyı doğrudan üstüne almıştır. Sırtından girip, göğsünden çıkan magma yumruğuna rağmen, bayılmamış ve kaçmaya çalışmıştır. İşin ilginç yanlarından birisi, bu kadar şeye ah demeyen Jinbe, Luffy kolunu ısırdığında acıdan bağırmıştır. Bu durum büyük ihtimalle, Luffy'nin ısırığına gafil avlanmasından kaynaklanmaktadır.

Balıkadam Karatesi
Jinbe, Balıkadam Karatesi'nde usta olmuş biridir. Daha ufacık çocukken bu stilde kara kuşak sahibi olduğu gösterilmiştir. Impel Down'ın muhafızlarını bu gücüyle darma dağın etmiştir. Havadaki su zerreciklerini saldırmak için kullandığından, rakibine fiziksel temasta bulunması gerekmez, uzak bir noktadan da etkili vuruşlar yapabilir. Balıkadam Karatesi'ndeki gücü ve seviyesine örnek olarak, Canavar Muhafızlar'dan biri olan Minorhinoceros'u basit bir aparkatla yenmesi verilebilir.

Jinbe, su işleme yeteneğine sahip olduğundan, çok uzak mesaferlerden de saldırı yapabilir. Onun bu tekniği hem insanlarda, hemde gemilerde yüksek hasara neden olabilmektedir. Jinbe tekniği ile insanların bedenindeki suyu bile kontrol edebileceğini açıklamıştır. Kalın bir buz tabakası ile kaplı olan savaş alanında, Moriah'ın zombilerine su atabilmiştir. Ayrıca bu yeteneği ile, normalde fiziksel saldırılardan etkilenmeyen Luffy'ye de zarar verebilmektedir. Enerji Steroitleri almış Hody Jones'un yapabildiği gibi, bedenindeki suyu kullanabilir.

Jinbe'nin teknik gücü, Wadatsumi gibi serideki en büyük canlılardan birinin yumruğunu bile durdurabilmesine olanak sağlar. Durdurduğu Wadatsumi Enerji Steroitleri ile güçlenmiş ve bu dövüşten kısa süre önce Surume olarak da bilinen Kraken'i yenmişti. Ayrıca doping alarak oldukça güçlü bir hale gelen Jones'a hala kendi gücüne yaklaşamadığını söylemiştir.

Deniz Yaşamı ile Etkileşimleri
Jinbe, çok uzak mesafelerden bile olsa balıklarla iletişim kurabilmek gibi eşsiz bir yeteneğe sahiptir. Balıklarla konuşma yeteneği genelde merfolklarda bulunur. Bu yüzden Crocodile, Jinbe'nin bu gücü için "Dikkat çekici!" demiştir.

Deniz Kralları'nın yaşam alanı olan ve tehlikeli bölge olarak bilinen Sakin Kemer'e bir köpekbalığı balinası sürüsünü çağırmış ve mahkumları hapishaneden bu şekilde kaçırabilmiştir. Jinbe, köpekbalığı balinalarını anlayabilir, onlara emir verebilir ve kendisine itaat etmelerini sağlayabilir.

Jinbe, Amazon Lily'den ayrılacağı zaman, Sakin Kemer'den geçmek tehlikeli olduğu için, köpekbalığı balinalarını yardıma çağırmıştır.

Silahları
Jinbe, Neptün Ordusu'na mensup olduğu zamanlarda, mızrak taşırken görülmüştür. Ancak kullanırken görülmemiştir. Ace ile dövüştüğü sırada ise belinde bir tanto vardı, ama bunu da kullanmamıştır.

Ek Bilgiler

- Oda, Jump Festa 2009'da Jinbei'nin kabaca çizilmiş bir tasarımını göstermiştir.

- Jinbe'nin Shichibukai hayvan teması, köpekbalığı balinasıdır. Ayrıca eski/yeni Shichibukai içerisinde balıkadam olan tek kişidir.

- Jinbe'nin kan grubu F'dir, yani Luffy'ninki ile aynıdır.

- Arlong Park'ın iç kısmı, Jinbe'nin yüzünü andırır.

- Jinbe, 5. One Piece Popüler karakterler anketinde 35. sıradadır. Bu da onu en popüler balıkadam yapmaktadır.

- Jinbe adından bahsedilip, tam tanıtımının yapılması en uzun süren karakterdir. Kendisinden ilk olarak 1998 yılında çıkan 69. bölümde bahsedilmesine rağmen, karakter olarak 2009'da çıkan 528. bölümde tam olarak görünmüştür. Bu da 10 yıldan fazla bir süreye tekabül etmektedir.

Künye

Adı: Jinbe
Okunuşu: Jinbē
İngilizce Adı: Jimbei
İlk Göründüğü Bölüm: Manga 528, Anime 430
Bağlantıları: Güneş Korsanları, Hasır Şapka Korsanları Müttefiği, Koca Ana Korsanları Müttefiği (Eski), Beyazsakal Korsanları Müttefiği (Eski), Shichibukai (Eski), Ryugu Krallığı (Eski)
Unvanları: Korsan, Kaptan, Shichibukai (Eski), Asker (Eski),
Lakabı: Denizin Şövalyesi Jinbe (Jap. Kaikyō no Jinbē, İng. Knight of the Sea)
İngilizce Lakabı: Denizin İlk Oğlu (First Son of the Sea)
Yaşı: 46
Durumu: Canlı
Doğum Günü: 2 Nisan
Boyu: 3.01 cm
Ödülü: 400.000.000 Belly üstü

Hak Sahibi

Kaynak: http://onepiece.wikia.com/wiki/Jinbe
Çeviren: Smoker
Yayınlayan: www.korsanfan.com
 
Son düzenleme:
  • Like
Tepkiler: dX
tayfaya katılacak yeni kişidir kendisi benim nezdimde :)

bu arada

sunny korsanlarının 1. kaptanımı 2. kaptanımı? ben 1. diye biliyorum..
Yok ikinciymiş. Kaptan Fisher Tiger Adventurer. O öldükten sonra dağılmış tayfa. Jimbei de o aralar hükümet tarafına geçmiş heralde.
 
Çevirdiğim bilgide bir konuda eşit olduklarını fakat hangi konu olduğunun bilinmediği yazıyordu. Düşüncede olabilir, güçle yorumlamayalım.
 
Smoker ellerine saglık kütüphaneyi tek basına ayakta tutuyorsun=) ve jimbei güc olarak arlongla kıyaslanamaz luffy cok daha gücsüzken onu yendi ama o arcta söyle söleniyordu arlong için balıkadamların en güclülerinden biriymiş ve grand line ı bırakıp naminin adasına gelmiş yani büyük ihtimalle jimbeiyle birlikte en güclü balıkadamlardı ama en güclüsü red line elleriyle tırmanıp hancock dahil tüm köleleri serbest bırakan ve dünya hükümetine acıkca savas ilan eden 3 kişiden biri sunny korsanlarının kaptanı tiger büyük ihtimalle zoro jimbeiye sanjide arlonga esittir gemide;)
 
arkadaşlar birde şöyle düşüünün arlong park arcda sanji ve zoro arlongu yenemediler gerçi zoro ağır yaralıydı onunda etkisi var ama luffy arlongu çok rahat yendi mesela arlongun koca bıçığını tutunca arlong hareket edemedi ve onu kırdı sonra arlongu bir tekmede halletti buda bize luffynin ozaman bile çok güçlü olduğunu gösteriyor adam eğer doğruysa sunny korsanlarının 3. adamını çok rahat halletti fakat jimbei ile kapışsa ne olur bilemem çünkü ace logia olmasına rağmen onların dövüşü bir sonuca varamadı
 
Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2020.
Tasarım Korsanfan V.5.5
Yukarı Çık