Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] Haki, İstek, Kararlılık, Odaklanmak ve Dikkat

Selam arkadaşlar buna tam olarak bir teori denilemese bir inceleme ve teori arası bir konu açmak istedim. Pek fazla uzatmadan konuya gireyim :)

Haki bildiğimiz gibi irade gücü olarak tanımlanmıştır. İrade One piece evreninin olmazsa olmazlarındandır. Bildiğimiz gibi hemen hemen her güçlü olan karakter gerçekten irade örneği göstermiştir.

Bu konuda bir kaç yere değineceğim. İlk olarak şuan bulunduğumuz arc'dan başlamak istiyorum. Bildiğimiz gibi Katakuri'nin meyvesi Mochi olduğu ortaya çıktı. İlk önce biz meyveyi gördüğümüz sırada bu sıradan bir logia olduğunu gördük fakat bu meyve Paramecia çıktı.

Luffy haki ile vurmasına rağmen saldırıların Katakuri'ye işlemediğini gördük. Bu seride bir ilkti. Katakuri'nin bundan önce ise Gözlem hakisi'nin çok ileri seviyede olduğunu görmüştük. Aslında mangaka bize başta mesajı vermiş ve bu iki gücü birleştirmişti. Meyve ve Haki birleşimi.

Daha sonra ise dikkat ve odaklanma. Luffy'nin de dediği gibi Logiaları bile etkileyen silahlanma hakisi Katakuri'nin üzerinde işe yaramadı. Peki sonra ne oldu da Luffy bu adama vurabildi. Luffy ilk darbeyi vurduğu sırada işe yaradı diyor. Daha sonra ise kendisi bu gücü açıklıyor.

Luffy diyor ki ''Senin muhteşem olan gücün Mochi yeteneğin falan değil. Dibine kadar kullandığın Gözlem hakisi gücün değil mi?'' diyor. Peki hemen sonrasında ne oluyor? İşte burada dikkat ve Odaklanma kısmına geçiyorum. Hani diyorduk ya biz ''Ya bu Mangaka şu haki mevzusunu oturtamadı, şunu oturtamadı. Bunu oturtamadı'' diye. Evet haklıyız Mangaka daha yeni yeni oturtuyor bu güçleri. Şaka yapıyorum bu arada yeni falan oturtmuyor bize bunu Marineford da gösterdi bu adam. Oraya daha sonra geleceğim :(

Luffy darbeleri vurduktan sonra ki kısımda Katakuri kendini topluyor. Daha doğrusu dikkatini artık topluyor ve dövüşe odaklanıyor. Katakuri'nin sözü ''Haklısın şekil değiştirerek saldırılardan etkilenmiyorum. Geleceği görmek için haki kullanırsan bu mümkün olabiliyor'' diyor. Fakat bir önce ki sayfalarda Katakuri çok rahat darbe alıyor. Çünkü dikkati dağınık ve odaklanmamış durumda ve Gözlem hakisini düzgün kullanamıyor. Kendisi de diyor zaten ''Az önce kendimi kaybettiğim için bana vurabildin. Eğer sakin bir kafaya sahip değilsen gözlem hakisini kullanamazın''

Evet şimdi Marineford kısmına geçelim. Mangaka bir şeyi oturtmamış dedik ya aslında bize burada bir kaç mesaj verdi kendisi. İşte o mesajlardan bir kaç tanesi.

İlk sahnede Marco'ya dikkat çekmek istiyorum. WB kalbini tuttuğu anda ona ani bir bakış atıyor. Yani muhtemelen Gözlem hakisi kullanıyor durumda.Yani odaklanmış ki WB kalbini tuttuğu anda olayı anlıyor ve ona doğru dönüyor. İşte her şey burada kopuyor. Aslında WB korsanarının düşüş başlangıcı kısacası iplerin koptuğu nokta burası.

Hemen sonra ki sahnelerde Marco ve Jozu'nun ani düşüşüne dikkat verelim. Bu zamana kadar hiç bir saldırıdan etkilenmeyen Marco burada bir an dikkatsizliğiyle Kızaru'nun kendisini delmesine mani olamıyor. Kizarunun sözlerine dikkat ''Galibiyet veya mağlubiyet tek bir yanlış adıma bakıyor olabilir'' işte kararsızlık daha doğrusu yanlış karar.

Hemen sonrasında ise Jozu'nun düşüşü ve Aokiji'nin sözleri ''Biraz endişeli gördüm seni'' tekrardan dikkatsizlik ve ani bir saldırıyla Jozu'nun aradan çıkması.

Diğer bir sahneye de WB vs Aokiji'yi koyabiliriz. Aslında Logia savunması'nın kendisi bu. Haki ve meyve gücü birleşimi.
Aokiji burada WB'ye odaklanmış ve onun saldırısını atlatmıştır. Tıpkı Katakuri'ye vuran Luffy gibi fakat daha sonrasında ise sol alt panelde odaklanması tekrardan bozulmuş daha doğrusu dikkati ve gelen Jozu darbesini çok rahat bir şekilde yemiştir. Tıpkı Katakuri'nin dikkat dağınıklığı sonucu Luffy'nin yumruklarını yemesi gibi.

Diğer bir sahne ise Balık adam adasından Caribou'nun fark edildiği sahneden Luffy ''Hey Zoro,Sanji! Kalenin içinde vahşi bir hayvan hissediyor musunuz?''

İşte o sırada odaklanılır ve ''Sen söyleyince fark ettim. Sanırım hissediyorum'' cevabı gelir.

Kısaca hakin ne kadar iyi olursa olsun. Önemli olan dikkat ve odaklanmak. Kısacasi irade,istek ve kararlılık. Bunların hepsinin bağlandığı ise tek nokta var o da İrade gücü bir şeyi ne kadar istersen o şeyin peşinden o kadar koşarsın. Luffy'nin sürekli Korsanlar kralı olacağım deyip bu arzusunun peşini bırakmaması gibi. Tayfada herkesin bir isteği var ve herkes bir şeylerin peşinden koşuyor. Kısacası her geçen gün bizim tayfanın irade gücü artıyor diyebiliriz.

Şuan tayfada haki kullanıcı yok diyoruz. 4 kişi de haki uyanmış durumda şuan ve 3 kişi aktif olarak haki kullanıyor. Tıpkı Usopp'un haki uyandırdığı gibi tayfa da pek çok kişi daha haki uyandıracak.

Mf da Kizaru Luffy'lerin arkasından ışın yağdırdığı sahnede Shanks ın birşey yapmamasının nedeni bu geleceği görme olayı olabilir.

Bu sayfaları ilk okuduğumda aklıma Akaiunu gelmişti
Onca zamandır bi anlam verememiştik bunlara.

Bu sayfaları ilk okuduğumda aklıma Akaiunu gelmişti
Onca zamandır bi anlam verememiştik bunlara.
Aynen burası da vardı. Bende pek çok yeri gözden kaçırmışım. :)
Ellerine sağlık, senden de böyle şeyler mi okuyacaktık.:D

Benim cezayı düşün cumaya kadar vaktin.
Açsam çok açarım bu tip konu ama uğraşmıyorum pek. Dün aklıma geldi açayım dedim işte.
1 yıl geçse de yapacaksın o avatar ve parantez için benim. Kaçarı yok :D

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık