Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Groundhog Day (1993)

Sizce Bu Nedir?

• Kullanılan toplam oy
    40

Groundhog Day, Türkçe adı Bugün Aslında Dündü, baş rolünde Bill Murray'ın oynadığı 1993 yapımı bir filmdir. Filmin ana karakteri olan Phil Connors, kendi dahil kimse tarafından sevilmeyen, geçimsiz, uyuz, bencil ve gereksiz bir adamdır. Çalıştığı kanalda hava durumunu sunduğu için iki yıl üst üste Groundhog Day, yani Köstebek Günü Festivali'ne gönderilmiştir. Aynı festivale üçüncü kez gönderilen Phil, istemeye istemeye gider. Bahsi geçen festival gerçekte de her yıl 2 Şubat'ta kutlanır. Festival gerçekleşir, geri dönmek üzere yola çıkılır ancak kar yüzünden yol kapalıdır ve çekim ekibi geceyi geçirmek üzere kasabaya geri döner.

Phil için olay da burada başlar. Çünkü ertesi gün uyandığında, tarih yine 2. Şubat'tır. Yani aynı günü tekrar yaşamaktadır ve bundan sadece kendisi haberdardır. Her gün Köstebek Günü'dür ve her gün tamamen aynı şeyler olmaktadır. Phil başta bunun tadını çıkarıp, canı ne isterse yapmaya başlar. Çünkü ne yaparsa yapsın, sabah 6'da gün sıfırlanmakta ve her şey yeniden başlamaktadır. Bir süre sonra bundan sıkılır ve ekibinde geldiği kızı tavlamaya uğraşır. Her gün onun hakkında yeni şeyler öğrenerek onun için mükemmel erkek olur, fakat bir türlü onu kendine aşık edemez. Bu bunalımları onu intihar sürükler, bilinen bütün yöntemlerle kendini öldürür. Ancak ölse bile yine sabah 6'da 2 Şubat gününe uyanmaktadır. Bir zaman döngüsünün içine girmiş ve bundan bir türlü kurtulamamaktadır. Daha sonra bunu kendi çıkarına kullanmaya karar vererek, ufkunu genişletme çabalarına girer. Piyano çalmayı, buzdan heykel yapmayı ve değişik dilleri öğrenir.

Bir gün kasabada yaşayan dilencinin öldüğünü görür. Ertesi gün onu kurtarmaya çalışsa da başaramaz. Uzun süre o adamı kurtarmak için çabalar, fakat adam normalde o gün öleceği için bunu bir türlü değiştiremez. O zaman yaşanması gereken günün en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini kavrar ve hayatını o yönde değiştirir. Numara yapmadan, gerçekten içinden gelerek iyi bir insan olur ve zaman döngüsünü kırar, filmin sonunda 3 Şubat gününe uyanmayı başarır.

Geçenlerde tekrardan izlediğim için, film hakkında genel bilgileri yazdım. Dün bir dost meclisinde bunun tartışmasını yaptık, burada sizinle de kafa patlatmak isterim. Grupça ikiye bölündük. Bir kısım bunun bulunmayacak bir nimet olduğunu söyledi, diğer ise aynı günü tekrar tekrar yaşamanın bir lanet olduğundan bahsetti. Sizce bu bir lanet midir, yoksa bir nimet midir?

Not: Filmdeki karakter 2 Şubat gününü 33 yıl 358 gün boyunca tekrardan yaşıyor. Siz de tam olarak bu kadar süre aynı güne takılı kalacaksınız yani. Ona göre düşününüz.

Son olarak karakterin her sabah uyandığı müziği atayım. Bunu alarm sesi yapmıştım da, 2 haftanın sonunda telefonu kırma noktasına gelmiştim. Zaten yarısına gelmeden kapatırsınız dayanamadan.

Son düzenleme:
Yaşadığımız zaman da hayatlarımızın bu filmdekinden farkı yok zaten.Bi döngü içinde sıkışıp kalıyoruz.Kısaca lanettir ve o lanetin içinde yaşıyoruz zaten Phil karakterinden farkımız yok :D Olmak istemezdim.

Son düzenleme:
kesinlikle bulunmaz bir nimet olurdu insanın kendi ufkunu ve kendini geliştirmesi için ama şöyle bir sorun olurdu filmde Adam gerçekten iyi bir insan olmayı düşündükten sonra normale dönüyor bunu diğer insanlar başaramazsa bu seferde bir lanete dönüşürdü

Kırılamayacak olsa, kimse istemez zaten. Ölemiyorsun da.
Hep faydacı bakıyorum işte, iflah olmam ben.

Kırılamayacaksa lanettir. İstersen tanrı ol, sürekli aynı güne uyanmak kadar sıkıcı bir şey olamaz. Bildiğin cehennem. Bir süre eğlendirir, ama uzadıkça ölesiye bıktırır, azap haline gelir.

kesinlikle bulunmaz bir nimet olurdu insanın kendi ufkunu ve kendini geliştirmesi için ama şöyle bir sorun olurdu filmde Adam gerçekten iyi bir insan olmayı düşündükten sonra normale dönüyor bunu diğer insanlar başaramazsa bu seferde bir lanete dönüşürdü
Sadece filmdeki süreyi aldım ben. Sonsuz olması dahilinde bir işe yaramaz çünkü, gerçekten lanet olur. Genel profilden bakarsak, 33 yıl farklı günleri yaşamaya bile katlanamayan insanlar var.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık