Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Uyarıyı kapat
Sayın ziyaretçi, Korsan Fan'a hoş geldiniz. Forumumuzdaki konulara yorum yazmak, muhabbetlere katılmak ve forumumuza paylaşımlarınızla katkıda bulunmak için "Şimdi üye ol!" butonuna tıklayarak kayıt olunuz. Üyelik ile ilgili sorusu olan, şifresini unutan üyelerimiz "Facebook" sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Genel Sohbet

'Genel Sohbet' forumunda Kuroro tarafından 29 Eki 2019 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Özür dileriz,Bu konu cevaplara kapatılmıştır.
  1. Mesaj Sayısı 10,283
    Üyelik Tarihi4 Tem 2016
    Her şeyde öyle.Oyun oynuyorum trendyol reklamı geliyor.Kasımda bilmem kaçıncı yılı diye indirim mi ne varmış.

2. Jacques (mK)
    Mesaj Sayısı 3,853
    Üyelik Tarihi27 Ara 2009
    İstanbul Anadolu yakasında DUS’a hazırlanan öğrencimiz var mıdır buralarda? Ya da bir tanıdığı olan var mı?

3. Sir Crocodile Sabaku no Ō

Sir Crocodile (Sabaku no Ō)
    Mesaj Sayısı 10,236
    Üyelik Tarihi17 Mar 2015
    Özür dileyin lan ıspanaktan!
    Dayım köyde sövüyor haberiniz olsun. :D

4. İnari Söylesene Neden ŞANJİ

İnari (Söylesene Neden ŞANJİ)
    Mesaj Sayısı 5,146
    Üyelik Tarihi9 Ara 2018

5. twei ͡° ͜ʖ ͡°

twei (͡° ͜ʖ ͡°)
    Mesaj Sayısı 11,530
    Üyelik Tarihi21 Mar 2014
    Reyiz ben orda sistemlerin kaynaşmasına koordinasyonuna örnek vermek istedim sadece :S

dur şurda az kendimce kafa açayım madem öyle.
    şuur kolektif bişey değil midir reyiz :S milyar senede bi donanım ve o donanımın nasıl çalışacağı kodlanmış ve ortama salınmış. donanım optimize edilmek için daha doğmandan önce bile çalışmaya başlıyor. yani daha bebek hiç kodlanmadan veya öğretilmeden diyemezsin :T zaten bir davranış biçimi ile bi algı ile doğuyor. soyundan gelen veya donanım oluşturulurken meydana gelen olaylarca davranış şekillenebiliyor. mesela bağzı bebekler beyinlerindeki nöronlar optimal çalışmadığı için şiddet eğilimli olabiliyor. gerçi verdiğin şuuru ile bir kişiyi veya bi canlıyı incitme örneği fazla kompleks. öyle ki bizim toplumca oluşturduğumuz ahlaka ve sosyal yargılara vuruyorsun. empati ve stres sosyal canlının davranışlarına şekil veriyor. bir arada yaşamayı, katlanmayı, uyum sağlamayı belki sınıra geldiğinde karşı koymayı tetikliyorlar. fakat bu bi bebekte hemen gelişmiyor. bebek sıcak bi yüzeye değdiğinde elinin yanacağını bilmez, fakat bunu deneyimledikten sonra gelecekteki kendine empati ve sıcak yüzeye dokunma durumuna stres geliştirir. gördüğün gibi şuurun olgunlaşmasını sağlayan şeyler nasıl davranacağı kodlanmış, yolda rasgelelikten yardım almış davranışlar ve dış dünyadan aldığı verileri nasıl işlediğinin bir harmanı oluyor.
    neysem :T bence de robotları insan gibi düşündürtmemeliyiz, fakat empati beslemeleri için nasıl düşündüğümüzü anlamalarını öğretebiliriz. bu bahsettiğim sigorta işte.

al yine boş yabdırdın bana. aslında bu yine kısa versiyonu, ak*demisyen gibi atomların evrendeki rasgeleliğinden girip, rnadan devam edip, evrimden çıkıp sonra da buna gelecektim xD
    yapay zeka canlı değil canım zaten :S fakat bunları veriler ile besliyor muyuz? evet. peki bunlar bize sonuçlar veriyor mu? evet. biz bu sonuçları ayıklayıp işimize yarayacağını düşündüklerimizi ayırıyor muyuz? evet. bu aynı bitkileri binlerce sene çaprazlama ile yenebilir verimli gıda kaynakları yapmaya benziyor. binlerce sene önce 5 mısır tanesi veren mısırı şimdi koçan yapmışız :T aynısını buna da yapacağız, hatta ileride veriyi verecek ve ayıklamayı yapacak sistemler de geliştirip otonom yapabiliriz, üşengeçliğimiz bizi buna sürürkler elbet xd

pürüzsüz bi geçişten bahsetmedim keza evrim örneğini verme sebebim bu doğal rasgeleliğin çözümlenebilir ve konseptler halinde uygulanabilir oluşu. neyin neden ve nasıl olduğunu anlayınca makine evrimine de yön verebilirsin sanki.

hayaller insanları tetiklemek için varlar. hayaller olmasa ileri gitmemiz ne kadar daha yavaşlardı aklım almıyor :T *şimdi burda örnekler verip vay arkadaş millet neleri hayal etmiş ve gerçekleştirmiş diyecektim ama üşendim*

videodaki olay şuydu aslında belki sıfırdan, taklit etmeden bişey üretemezsin kısmına cevap olur. şimdi videoda bi fizik motoru var, mekanda bi model kodlanmış hareket ettiriliyor. fakat sen nöral ağı verilerle eğititrsen senin kodlamanın üstünde bi kontrole sahip olacak. çünkü senin sunmadığın bağlantıları bu nöral ağ çok katmanlı sorgulamasında rasgele veya kontrollü şekilde keşfedecek. ha elbette dış bu kadar basit kodlarla işlemiyor tabiki :S donanım, fiziksel kapasite ve sınırsız veri var. bizim bu veriyi süzmemiz ile bi makinenin süzmesi arasında dağlar kadar fark olacak. keza biz makinenin donanımının kapasitesini makineden daha iyi bilemeyeceğiz, gözlemci ve deneyimleyen o olacak.

örneğin şu videonun sonlarını izleyebilirsin :T yabay zega oyunun bugunu buluyor :T sıfırdan bulmuyor bunu elbette, ona verilen sınırlar içinde oynayarak buluyor.

elbette sıfırdan bişey bulmadı dediğin gibi ama yaratıcı bi hareket, sunulan imkanlar arasında bir bağlantı buldu. aynısını insan da yapıyor bu tür durumlarda. gerek oyunlar gerekse gerçek dünyada bağlantılar bulabiliyor (bunun bi kısmına üstteki alıntıda arkadaşa yazdığım yerde bahsettim).
    neysem kafa açmayayım. belki biraz zırvalıyor olabilirim ama bana çok yakın bi gelecek hakkında konuşuyoruz gibi geliyor. umarım gecikmeden görürüz sonuçlarını :D

Son düzenleme: 9 Kas 2019
  6. 01746 Ro shi nan te D̶E̶A̶T̶H̶ ALİVE

01746 Ro shi nan te (D̶E̶A̶T̶H̶ ALİVE)
    Mesaj Sayısı 5,969
    Üyelik Tarihi23 Mar 2019
    Bir soğuk yemişim. Bir soğuk yemişim.
    Ki hala daha da yiyorum.

Hasta olmazsam kendimi insan olarak saymayacağım bundan sonra

7. yyolcu Üye

yyolcu (Üye)
    Mesaj Sayısı 5,404
    Üyelik Tarihi29 Haz 2015
    Yalnız şu yanlış anlaşılmasın ben zaten bunlar olmaz demiyorum ben de gelecekte göreceğimizi düşünüyorum zaten :) Sadece eskisi gibi çok yakın gelecekte beklemiyorum. Taklit meselesi de sen de demişin zaten aslında olay taklitle başlıyor her türlü. Nöral ağ diyorsun mesela canlıları taklit etmek zorundalar. He ama sonra dediğin gibi çok geliştirebildikten sonra artık taklide de hatta dışarıdan müdahaleye bile gerek kalmaz, zaten amaç da bu. Ben de içten içe bu konuyla ilgili çok heyecanlanıyorum ama bir o kadar da ürküyorum :( Sonuçta teknolojik gelişmeler genelde askeri saiklerle olur bunda da aynı. Yapay zeka meselesi belli bi seviyeye ulaşınca da savaşlara, çatışmalara yakıt olacak :( Bugün halkını savaşa ikna edemeyen devletler, orada ölen kendi halkı olmayınca rahatlıkla sürdürebilecek savaşları. Tabi günlük hayatta bugün hayal edemediğimiz kolaylıklara da ulaşacağız bir yandan. Enteresan bi gelecek bekliyor bizi bakalım görebilirsek :(
    Yok ya bunda pek bir şey yok. Çok basit bir işlemi yapıyorlar. Mesele kompleks işlemleri yapabilmesi ve hatta bunu otonom bir şekilde yapabilmesi robotun. Mesela bi test/yarışma var Japonlar yapıyormuş, yetenek testi gibi bir sürü değişik engellerden geçiyor, değişik şeyler yapmaları gerekiyor robotların falan filan. İzleyince gülersin yani bizim için basit bir şeyi yapmaları dakikalar alıyor, 4x'te oynatıyorlar falan. İlla olur ileride, yapay zekalar hayatın içine de girer hatta Detroit oyunundaki gibi sosyal protestolar bile yapabilirler bi gün :D Ama bize göründüğünden uzakta olduğunu düşünüyorum bunların. Çok bi mantıklı gerekçesi de yok.

8. Humming Brook I'll readily die for this,I'm already dead anyway!

Humming Brook (I'll readily die for this,I'm already dead anyway!)
    Mesaj Sayısı 1,587
    Üyelik Tarihi17 May 2019
    Ee naber sizden ahali?

9. Jacques (mK)
    Mesaj Sayısı 3,853
    Üyelik Tarihi27 Ara 2009
    Nabalım reis ev iş korsanfan :D

10. Jacques (mK)
    Mesaj Sayısı 3,853
    Üyelik Tarihi27 Ara 2009
    Bazı zamanlarda kız arkadaşlarımla ya da erkek arkadaşlarımla geçirdiğim zamandan daha çok sarıyor burası niye bilmiyorum. :D

Konu Durumu:
Özür dileriz,Bu konu cevaplara kapatılmıştır.

Bu Sayfayı Paylaş

Konuyu Okuyanlar (Üye: 0, Ziyaretçi: 0)

Yukarı Çık