Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Kütüphane] Gecko Moria

Bu Karakter Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

 • Severim

  Kullanılan: 45 40.5%
 • Sevmem

  Kullanılan: 66 59.5%

 • Kullanılan toplam oy
  111

Gekko Moriah (Gekkō Moria) eski bir Shichibukai'dir. Önceden dünyanın en büyük gemisi olan Thriller Bark'ta yaşıyordu. Eski ödülü 320.000.000 Belly'dir. Brook da dahil olmak üzere Kage Kage no Mi'nin gücünü kullanarak birçok kişinin gölgesini çalmıştır. Diğer Shichibukai gibi o da Denizciler'in safında Marineford Savaşı'na katılmıştır. Savaşın sonunda üstleri tarafından gözden çıkarılmış ve Donquixote Doflamingo'ya onu ortadan kaldırması için emir verilmiştir. Çarpışmanın sonunda yenilen Moriah, kaçmayı başarmıştır. Şu anki durumu ve yeri bilinmemektedir.

Görünümü

Moriah anormal derecede iri olan ve görünüş olarak şeytana benzeyen bir adamdır. 6.92'lik boyu ile eski/yeni tüm Shichibukai içerisindeki en uzun kişiydi.

Kafasının üstünde iki boynuzu vardır. Alnından aşağı doğru inen dikişler, boynuna kadar iner. İri gövdesine nazaran boynu uzun ve ince, kafası ise küçüktür. Kulakları, dişleri sivridir. Vücudunun alt kısmı oldukça şişmandır, kalın bacakları şişman bedenine göre kısa kalır.

Saçları kızıldır (Animede mor) ve cildi soluk mavi renktedir. Dudakları, omuzlukları ve eldiven kenarları aynı renktir. Elbisesi ve eldivenleri siyahtır, buna karşın parlak turuncu renkte, üzerinde sarı dikdörtgen desenleri olan bir pantolon giyer. İçinde ağ benzeri bir kıyafet vardır. Kravat olarak taktığı aksesuar ise fırfırlıdır. Kravatının üzerine mavi bir haç takar. Haçın üç ayrı noktası da pençeye benzer. Denizci Karargahı'nda yapılan bir toplantıda, bu kıyafetlerine ek olarak üzerine kürk giymiştir.

22 yıl önce gerçekleştirilen Gol D. Roger'ın idamında şimdikine yakın bir görüntüsü vardı. O zamanlar boynu kısa ve dikişsiz, çenesi ise uzun ve sivriydi.

Moriah'ın çocukluğundaki görünümü, büyüdüğünde nasıl bir şey olacağının göstergesi gibidir. O zamanlar boynuzları küçücüktü ve saçları şimdikine nazaran daha uzundu. Altına diz hizasında, askıları olan bir pantolon, üzerine de uzun kollu beyaz bir tişört giyiyordu. Ayaklarında kovboy çizmeleri vardı. İnci bir kemer takıyordu ve belinde kını işlemeli bir hançer taşıyordu. Elinde de bir bacağı kopmuş bir hayalet oyuncağı vardı.


Kişiliği

"Yolculuğunuza devam etmenize izin versem bile... Bu güç seviyenizle ölümle tanışmanız uzun sürmez... "Yeni Dünya"ya hiç hazır değilsiniz...!!! Ne kadar iyi bir tayfa olursanız olun... Yenilmeniz kaçınılmaz!!! [...] Sözlerim... tecrübemden ileri geliyor. Adamlarım... ünlü ve güçlülerdi... Buna rağmen neden onları kaybettim...?!!! Eğer onlar zombi olsalardı, ölmezlerdi. Böylece onları hiç kaybetmemiş olurdum!!! Zombiler yaralanmazlar!! Olur da yok edilirlerse, yerlerine geçecek birileri mutlaka bulunur!!!"

- Moriah inandığı şeyler hakkında konuşuyor.

Moriah aşırı derecede rahat ve tembel bir adamdır. Temel inancı yenilmemektir. Gerçek bir korsanın ölüm dahil hiçbir şeyden korkmaması gerektiğine inanır.

Her zaman gülümser. Başına kötü bir şey gelmediği ya da gücü veya inançları ile dalga geçilmediği sürece bu surat ifadesi asla bozulmaz. Birçok One Piece karakterinde olduğu gibi, onun da kendine has bir gülüşü vardır "Kishishishi".

Moriah genel olarak savaşmaktan imtina eden ve doğrudan savaşa katılmayan biridir. Düşman ona çok yaklaşmış olsa bile, kendisi savaşmak yerine gölgesini kullanır ya da adamlarından birine emir verir. Tembelliği ve işlerini sürekli adamlarına yaptırmasından ötürü büyük bir eğitim eksikliği vardır. Jinbe de Moriah'ın bu kadar zayıf olmasının nedeninin kendini geliştirmediği için olduğunu söylemiştir.

Moriah'ın en büyük hayali Korsanlar Kralı olmaktır. Bu unvanı almanın en önemli şartının güçlü adamlar olduğuna inanır. Buna rağmen amacına ulaşmakta en çok güvendiği şeyin kendi gücü olduğunu belirtmiştir. Tembel bir adam olan Moriah'ın hayat felsefesi "başkalarının yapabileceği bir işi kendin yapma"dır (tarikihongan), Favori sözü ''Sen yap!!''tır (Omae ga yare). Tembelliği o kadar aşırıdır ki, gölgesi onun yerine dövüşürken bile yan gelip yatmaktan geri durmaz.

Yeni Dünya'yı ve oranın tehlikelerini oldukça iyi bilen biridir. Thriller Bark'ta Monkey D. Luffy'ye şu an sahip olduğu güçle hiçbir şey yapamayacağını ve tüm adamlarını kaybedeceğini söylemiştir. Gerçekten de Hasır Şapka Korsanları daha Yeni Dünya'ya bile girmeden Sabaody Takımadaları'nda dağılmıştır.

Moriah hayatı boyunca bir Yonko da dahil olmak üzere birçok farkı düşmanla yüzleşmiştir. Bu da onun iyi bir savaş taktikçisi olmasını sağlamıştır. Bu konuda zekası ile ön plana çıkan Nico Robin'den bile daha donanımlıdır. Fakat kendine olan aşırı güveni ve tembelliği rakiplerini küçümsemesine neden olur. Bu sebeplerden Hasır Şapka Korsanları tarafından bozguna uğratılmıştır.

Moriah'ın geçmişte bir sürü güçlü adamı vardı ve onlara gözünü kırpmadan güvenirdi. Tıpkı Luffy gibi o da tayfa üyesi olan arkadaşlarına çok önem verirdi. Fakat Moriah ve adamları Yeni Dünya'da, bir Yonko olan Kaido ile yaptığı savaşı kaybetmiştir. Kaido, Moriah'ın tüm adamlarını öldürmüş ve onu da bunun acısını çekmesi için hayatta bırakmıştır. Bu olay Moriah üzerinde o kadar derin izler bırakmıştır ki, aynı acıyı tekrardan yaşamamak için ölümsüz zombilerden oluşan bir ordu kurmaya karar vermiştir. Kaido'ya olan yenilgisi Moriah'ın düşüncelerini kökten değiştirmiştir. Ölümsüz, emirlerine itaat eden ve fiziksel olarak zarar verilemeyen zombi askerlerle yenilmez olacağına inanmıştır. Moriah'ın zombileri sadece ''tuz'' ya da denizle bağlantılı bir element ile öldürülebilir. Ancak Moriah, gölgesi çıkmış bir zombiye başka bir gölge koyarak tekrar hayat verebilir. Moriah ayrıca yeterince zombi ile Kaido'yu yenebileceğine inanmıştır.

Yetenek ve Güçleri

Moriah zeki ve her duruma uygun stratejiler geliştirebilen biridir. Genelde planlarını zombileri üzerinden kurar. Belirli gölgeleri, belirli bedenlerin içine koyar. Değişik sorunları çözmek için, soruna uygun güçleri olan zombileri kullanır. Ayrıca Bartholomew Kuma'nın insanları anında başka yere gönderen yeteneğini bilir. Çoğu insan onun bu gücünden habersizdir.

Eski bir Shichibukai olan Moriah, Grand Line'da bulunan en tecrübeli korsanlardan biridir. Bir zamanlar, bir Yonko olan Kaido'nun "rakibi"ydi, ancak onunla yaptığı savaşta bütün tayfasını kaybetmiştir. Marineford Savaşı'nda eski Beyazsakal Korsanları'nın komutanlarından biri olan Curiel ile dövüşmüştür, ancak kendisi gibi bir Shichibukai olan Jinbe'nin vuruşu sonucu bir süre savaş dışı kalmıştır. Ayrıca ağır yaralı olan Little Oars Jr.'a büyük bir saldırı yapmıştır.

Ne yazık ki zombilerine ve gölgesine olan aşırı güveni, onu zayıflatmaktadır. Bu yüzden teke tek yapılan bir dövüşte oldukça zayıf kalmaktadır. Zaten kendisi de amaçsız bir dövüşten mümkün mertebe kaçınır. Thriller Bark'ta Luffy'nin meydan okumasını kabul etmemiştir. Çünkü bundan önce Luffy'den gölgesini almış ve amacına ulaşmıştır.

Marineford Savaşı'nın ardından yüksek otoritelerden Doflamingo'ya Moriah'ı ortadan kaldırması için bir emir gelmiştir. Söylenene göre Moriah, Shichibukai olmak için çok güçsüzdür. Onun ölmesini isteyenler, onu savaşta ölmüş gibi göstermeye çalıştılarsa da, Moriah bir şekilde kaçmayı başarmıştır.

Fiziksel Yetenekleri
Moriah dayanıklılığı yüksek biridir. Kabus Luffy'den bir çok saldırı almasına rağmen bilincini kaybetmemiştir. Savaşta Jinbe'den oldukça güçlü bir darbe almasına karşın kısa sürede ayağa kalkmış ve eski Beyazsakal Korsanları'ndan Curiel ile kapışmıştır. Bunlara ek olarak Nami'nin yaptığı yıldırım saldırısından görünür bir yara almamış, üzerine devrilen Thriller Bark'ın devasa kulesi sadece alnında küçük bir yara açabilmiştir.

Dayanıklılığının yanı sıra, sağlam bir irade gücüne de sahiptir. Hepsi sahibine dönmek isteyen 1000 gölgeyi bir süre içinde tutabilmiştir. Ayrıca Luffy'nin Haoshoku Haki patlamasından etkilenmemiştir.

Şeytan Meyvesi
Moriah, Paramecia türü bir meyve olan Kage Kage no Mi'yi yemiştir. Bu meyve ona gölgeleri fiziksel birer varlıkmış gibi kontrol etme gücü vermiştir. Meyvesinin gücü ile canlı kişilerin gölgelerini çalmış ve çaldığı gölgeleri cesetlerin içine koyarak kendine bir zombi ordusu yaratmıştır. Moriah, Doppelman adını verdiği gölgesini istediği şekilde kullanabilir, onu rakibi ile dövüştürebilir. Gölgesi oldukça sağlamdır ve çok değişik formlara girebilir (küçük yarasalar gibi). Doppelman yok edilemez ve tekrardan oluşma özelliğine sahiptir. Moriah gölgesi ile yer değiştirebilir. Bu sayede kendine gelen darbeleri savuşturabilir.

Moriah'ın kendisi için dövüşecek zombileri ya da içine alarak kendisini güçlendirebileceği gölgeler olmasa bile, sadece kendi gölgesi ile bile çok tehlikeli bir rakiptir. Gölgesi ile Oars Jr.'ı delip geçmiştir.

Moriah meyvesi sayesinde canlı kişilerin gölgelerini çalabilir. Şayet gölgesini çaldığı kişiler gün ışığına çıkarsa kül olurlar. Moriah çaldığı gölgeyi cansız bir bedenin içine koyarak onu canlandırıp, bir zombi haline getirebilir. Gölgesi çalınan insanlar dış bir etken olmadığı takdirde iki gün boyunca komada kalırlar. Eğer gölgenin sahibi ölürse o gölge ile canlanmış zombi de ölür. Ancak ölen zombi içine başka bir gölge koyularak tekrardan canlandırılabilir. Bu gölge çalma gücü o kadar etkilidir ki, Moriah ölse bile çaldığı gölgeler sahiplerine geri dönmez.

Moriah'ın çaldığı gölgeler canlı birinin içine koyulursa, gölge sahibinin özellikleri gölgenin konulduğu kişide görülür. Bir kişi içine fazla gölge alarak gücünü arttırabilir. Bu konuda Moriah'ın daha yetkin olduğu unutulmamalıdır. Moriah içine çok sayıda gölge alarak gücünü ve boyutunu arttırabilir. Thriller Bark'taki bin gölgeyi içinde topladığı zaman devasa bir büyüklüğe erişmiş, canavarımsı bir görüntüye ve güce ulaşmıştır. Bu moddaki gücü o kadar fazladır ki, tek bir yumrukla Thriller Bark'ı ikiye ayırmıştır.

Silahları
Moriah silah olarak dev bir makas kullanır. Makası ile kişilerin gölgelerini keserek, onları sahiplerinden ayırır. Makasını daima yanında taşır. Bu sayede dövüş esnasında bile rakibinin gölgesini çalabilir.

Makasın bıçakları birleşim yerinden ayrılabilmektedir. Bu sayede Moriah iki kılıca sahipmiş gibi olur. Bir kılıç ustasının gölgesini içine koyarsa, makasının bıçaklarını gerçek bir kılıç ustası gibi kullanabilir.

Ek Bilgiler

- Moriah'ın meyve gücünün belli kuralları olsa da, Marineford Savaşı'nda bu kurallardan bazıları görmezden gelinmiştir;

 • Normalde gölgesi alınan kişi güneş ışığını gördüğünde kül olur. Moriah'ın savaşta gölgesini aldığı kişiler kül olmamıştır. Doğal olarak içine gölge koyduğu zombiler de ölmemiştir.
 • Thriller Bark'taki zombilerin tuhaf görünüşü Hogback'ın operasyonları yüzündendir. Zombilerin organları farklı bedenlerden kesilip, tek bedende birleştirildiğinden dikişli görünürler. Moriah'ın savaşta zombi yaptığı kişiler böyle bir işlemden geçmemelerine rağmen, dikişli olarak görünmüşlerdir.
 • Tuzla temas eden zombilerin anında gölgelerinin çıkması gerekirken, zombiler Kuzan'ın yaptığı buz üzerinde olmalarına rağmen bundan etkilenmemişlerdir.
- Moriah, Thriller Bark'ta Luffy'ye sahip olduğu gücün ona yetmeyeceğini ve tüm tayfasını kaybedeceğini söylemiştir. Moriah'ın söylediği gerçekleşmiş, Hasır Şapka Korsanları, Sabaody Takımadaları'nda kesin olarak yenilmiş ve dağılmıştır.

- Moriah, 5. One Piece Popüler Karakterler anketinde 72. sıradadır.

- Moriah eski/yeni tüm Shichibukai içerisinde lakabı olmayan tek kişidir.

- Moriah'ın adı, görünümü ve giyimi bir kertenkele türü olan gekoyu anımsatmaktadır.

- Gekko Moriah adı, karakterin temasını destekler niteliktedir. "Gekko", Japoncada "ay ışığı" anlamına gelir, bu onun korku temasına bir atıftır. "Moriah" kelimesi "imori" olarak da okunabilir, bu da bir başka kertenkele türü olan "semender" demektir. Gekko Moriah adındaki kalın kısım, yani "komori" Japoncada "yarasa" demektir. Bu da gölgesi ile yaptığı yarasa saldırısına bir göndermedir.

Künye

Adı: Gekko Moriah
Okunuşu: Gekkō Moria
İngilizce Adı: Gecko Moria
İlk Göründüğü Bölüm: Manga 449, Anime 343
Bağlantıları: Thriller Bark (Eski), Gizemli Dörtlü (Eski), Shichibukai (Eski)
Unvanları: Korsan, Kaptan (Eski), Shichibukai (Eski)
Yaşı: 50
Durumu: Canlı
Doğum Günü: 6 Eylül
Boyu: 6.92 cm
Eski Ödülü: 320.000.000 Belly

Şeytan Meyvesi
Adı:
Kage Kage no Mi (Tr. Gölge Gölge Meyvesi, İng. Shadow-Shadow Fruit)
Anlamı: Gölge
Türü: Paramecia

Hak Sahibi

Kaynak: http://onepiece.wikia.com/wiki/Gekko_Moriah
Çeviren: Smoker
Yayınlayan: www.korsanfan.com
 
Son düzenleme:
M

Monkey D Garp

Güzel bilgilendirme saol ama kaido ile sadece savaşdıgı söylemedimi
 
M

Monkey D Garp

Yoo aslında iyi kullanıyor brick bat sadece kendi gölgesinin şekillendiriyo zaten meyvesi saldırı için deyil bir ordu yapmak için falan
 
bana göre bu adam meyvesini en kötü kullanan meyve kullanıcılarından biri, adamın tek saldırısı brick bat (yarasa saldırısı) öyle bi meyeyi hiç kullanmsı bilmiyo

:) asıl sen bu arc'ı izledinmi ben ona şaşıyorum güneşli bir alanda birisinin gölgesini çalsa tmm adama dokunmadan yok ede bilir yani bu adamı gölgede yenmek nerdeyse imkansız Sen bu Arc'ı bir daha izle bence

Tanıtım için teşekkürler yine süper bir tanıtım olmuş Hebihime-Samayı sabırsızlıkla bekliyorum :D
 
:) asıl sen bu arc'ı izledinmi ben ona şaşıyorum güneşli bir alanda birisinin gölgesini çalsa tmm adama dokunmadan yok ede bilir yani bu adamı gölgede yenmek nerdeyse imkansız Sen bu Arc'ı bir daha izle bence

Tanıtım için teşekkürler yine süper bir tanıtım olmuş Hebihime-Samayı sabırsızlıkla bekliyorum :D
Mihawk'ı koydum, şimdi Hancock'u koyacağım.
 
L

Labsotori

Bilgi için teşekkürler
Bence süper bi meyve.Ayrıca orda luffyı çok kolay yenebilirdi taktik hatası yaptı bence.1000 gölgeyi kontrol etmek onun için zor oldu ama 400*500 alsa hem çok güçlü hemde gölgeleri kontrol etmekte zorlanmazdı.
 
Güzel olmuş eline sağlık çeviriler mükemmel:)

Moria acaba bir logianın gölgesini çalsa smoker vs,logia güneş ışığına çıktığında neler olur. Sanırım vücudunu tekrar biraraya getirebilir,belkide çalamaz ateş,duman durumundayken gölgesi olmadığı için

En ilginç dövüşü kizaruyla olurdu gibime geliyor morianın:D ilerde shichibukailerle amirallerin kapışması olsa keşke güç farklarını net olarak görürüz.
 
Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2020.
Tasarım Korsanfan V.5.5
Yukarı Çık