Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Analiz] Gözlem Hakisi ve Geleceği Görmek.

İyi günler.
Bu konuyu açmayı kendime vazife görmemin sebebi, son bir kaç haftadır benzer mesajlar görmeme rağmen ve her mesaja benzer cevaplar vermeme rağmen, hala forum sakinlerinin benzer yanlışlar yaptığını, hatalara düştüğünü görmek.

Gözlem Hakisi, Kenbunshoku Haki.

Tanımından da anlaşılabileceği gibi, bu haki türü gözlemlemeye yarar. Kişiye niyetlenen saldırıları hissetmeye yarar.
Basit tanımı olsa da, öncelikle Usopp'un Aura görmesinden, en son dünkü bölümde Rayleigh'in açıklamalarından öğrendiğimiz kadarıyla Gözlem Hakisinin de çeşitleri bulunmakta.
Bildiğimiz kadarıyla;
Aisa, Coby;
Belli bir çevredeki insanların bilinçlerini duymaktadırlar. Aisa bu yeteneğe doğuştan sahip olmasına rağmen, Coby Marineford savaşında uyandırmıştır. Yetenekleri belli bir alanı kaplayan bir bariyer gibi düşünülebilir. Bariyerin içindeki canlıları, yerlerine kadar hissedebilirler. Biri bariyer içinde bilincini kaybederse veya ölürse, sesin kaybolduğunu duyarlar.
Fujitora, Usopp;
Fujitora'nın bu yeteneği ne zaman uyandırdığını bilinmemektedir. Usopp ise Sugar Luffy ve Law'ı oyuncağa çevireceği zaman, uzaktaki bir binada Kaptanına yaklaşan Sugar'ı etkisiz hale getirmek istediği için bu yeteneği uyandırmıştır. Duvarların ötesinde üç tane aura görmüştür.
Enel;
Enelin durumu ise diğerlerinden farklı olarak, Gözlem Hakisi ile Meyve yeteneğini birleştirmesidir. Tüm ada boyunca konuşmaları duyabilmektedir. Böylelikle bir Tanrı gibi Adada konuşulan her şeyi bildiği için, kendisine karşı gelenlere yıldırım gönderir.
Katakuri;
Katakuri geleceği görebilmektedir.
Üstteki açıklamada tanımlandığı gibi, Gözlem Hakisi, kişiye niyetlenen saldırıları algılamaya yarar. Katakuri ise geleceği görebilmektedir. Hiç kimse gözlem hakisi ne kadar iyi olursa olsun başka bir insanın ne söyleyeceğini bilemez, ama Katakuri geleceği görebildiği için Bege'nin bir sonraki cümlesini bilmektedir.
Suikast planının başarısız olduğunu görebilmektedir.
Sanji'nin rahibin silahından çıkan kurşundan sıyrılabileceğini görebilmektedir.
Tüm bunlar normal Gözlem Hakisi ile, Geleceği Görmek arasındaki farktır.
Son bir örnek vermek gerekirse;
Enel geleceği görebilseydi eğer, saldırısının Luffy'e işlemeyeceğini bilirdi.
Enel kolaylıkla Luffy'nin Gatling Gun saldırısından sıyrılabiliyor. Lakin eğer Luffy saldırısını Enel'e yöneltmeden vurmayı başarabilirse, normal bir haki kullanıcısı bundan sıyrılamaz.
Geleceği gören Katakuri ise, bu saldırıdan kolaylıkla kurtulabilirdi.
İyi forumlar.
Eksik bir kısmı tamamlamak isterim. Katakuri sadece ilk geleceği görür.
Şöyle açıklıyım peder sahnesi güzel bir örnek.

Orjinal gelecek;
Katakuri bekler, peder Sanjiye sıkar, Sanji sıyrılır.

Katakuri bu orjinali görebilir.

Alternatif;
Katakuri orjinal gelecekte Sanjinin sıyrılacağını bildiği için kendisi saldırı yapar ve orjinal geleceği değiştirir.

Katakuri bu alternatifte ne olacağını göremez.

Son düzenleme:
Emeğine sağlık.. Bunlar gözlem hakisinin farklı türleri oluyor demek.

Geçen bölümlerden birinde Sanji bizimkilerin yanına gelirken; Nami,bir auradan bahsetmişti. Onda da uyanacak mı bi şeyler acaba?

Aynısı diğer haki türlerinde de bekliyorum ben. Hepsi kullanış açısından farklı avantajlar getiriyor. Zoro'nun ki de büyük ihtimal Aisa ve Coby'ninkine uyuyor. Çünkü o kılıcın nerede olduğunu biliyordu Mr1. dövüşü.

Ayrıca Luffy'nin her şeyin sesini duyma gücünün k.haki ile bir alakası olabileceğini de düşünüyorum.

Güzel olmuş. Emeğine sağlık. Ancak Sanji silahtan çıkan mermiden değil Kata'nın fırlattığı ufak taştan kaçıyor. :respect:

Moderatör tarafında düzenlendi:
Derlemiş toparlamışsın güzel olmuş, eline sağlık.

Bu kullanım ve yatkınlık farklılıklar bana sinestezik algıyı hatırlatıyor :D Bazı insanların duyuları birbirine bağlantılıdır. Mesela buna sahip birey etraftan bir koku aldığında aynı zamanda renk görür. Yada soyut kavramları düşünürken renk gören, mesela bi sayı zihninde bir şekil ve renk olarak gören de vardır. Yada koku duyabilir, farklı duygulara kapılabilir, psikolojik olarak etkilenebilir gibi. Neyse merak eden şu yazıya bakabilir. Gerçi biraz eski ama :D yenileri de vardır isteyen bulabilir. http://www.felsefetasi.org/sinestezik-algi/

Neyse k.haki ile niye bağlantı kurduğuma gelirsem. İnsan algısı bedeninin evren ile yaptığı veri alış verişini içerir ve bunun sınırları var. Mesela gözümüz renk slakalasında küçük bi alanı algılayabilir, görünen ışık tanımı burdan geliyor. Dar görüş, mesafe, çözünürlük ve netlik falan da girerse işin içine baya ufak bi bölümünü algılarız evrenin. Duyma frekans aralıkları, şiddeti vs, koku burundaki reseptörlerin sayısı ve algılayabildikleri parçacıklar vs diye gidiyor. K.haki ise bu duyuların önüne geçip insan varlığını hissetmeye kadar giden bi algı düzeyi. Bedenin değil de ruhun algısı gibi ki her canlıda bulunma sebebi de bu sanırım. K.hakinin çeşitlenmesi de bu algılayışın her kişide aynı anda farklı duyuları harekete geçirmesi. Sineztezi ile bağı bu. Ruhun hissettiği şeyleri beden kendi anlayacağı duygulara çevriyor :T Neyse laf kalabalığı gibi oldu ama biraz daha devam edesim var :D

Geleceği görme konusunda seride takıldığım kısımlar var. Mesela Luffy'nin duvardan sektirerek Enel'e vurması. Enel bu yumrukları neden öngörememiştir :S Bireyin istemsiz yaptıklarını öngöremiyor mu k.haki kullanıcıları :S Rayleigh'in dediği her hareket ardında bir aura barındırmalı lafı buna mı işarettir :S Peki cansız nesneleri nasıl hisseder bireyler. Cansız nesnelerin de bi aurası yok mudur :S Zoro kayanın nefesini duyuyorum derken neyi kast etmiştir. Yada k.haki kullanıcısı yıkılan binayı önceden öngöremez mi :S Madem cansız nesneleri öngörebiliyorlar Enel nasıl Luffy'nin öylesine ataklarını cansız nesnelerin spontane hareketleri gibi algılayamamıştır :S

Katakuri'nin geleceği görmesi, hele bireyin ağzından çıkacak kelimeleri bile bilmesi nasıl işliyor. Bu görüler gelecekten alınan veriler mi yoksa bireyin ruhundan evrene yankılanan veriler mi :S Gerçekleşen ve gerçekleşmeyen gelecek öngörüleri de sanırım kişinin onu değiştirme gücüne bağlı. 1 dakika sonrasını görsen de ataktan sıyrılama zamanını ayarlayamazsan tokadı yersin. O zaman buna geleceği değiştirememe yetersizliği mi yoksa gerçek gelecek olduğu için değiştirilemez olması mı denir :S Kafamda boş sorular.

ANCAK SANJİ SİLAHTAN ÇIKAN MERMİDEN DEĞİL KATA NIN FIRLATTIĞI UFAK TAŞTAN KAÇIYOR
O sayfadaki üzerinde durduğum nokta, Katakuri'nin Sanji'nin rahibin kurşunundan kaçabileceğini görmesiydi. Orta panel.
Geçen bölümlerden birinde Sanji bizimkilerin yanına gelirken; Nami,bir auradan bahsetmişti. Onda da uyanacak mı bi şeyler acaba?
Orası komedi sahnesi. Jinbe haki olmadığını vurguluyor zaten. Nami'nin belirttiği de gelen kalpler.

@God
Ayrıca Rayleigh'in bu bölümde Luffy'de olduğunu söylediği şeyi Otohime'de de görmüştük. Başkalarının hislerini sezmeye dayalı gözlem. Luffy ile o da ayrı bir kategori oluşturuyor gibi. Aslında daha çok özel bir form gibi.

@God
Ayrıca Rayleigh'in bu bölümde Luffy'de olduğunu söylediği şeyi Otohime'de de görmüştük. Başkalarının hislerini sezmeye dayalı gözlem. Luffy ile o da ayrı bir kategori oluşturuyor gibi. Aslında daha çok özel bir form gibi.
Dövüş bitene kadar Luffy'i beklemeye aldım. Önce Katakuri ile ele almayı düşündüm ama, sizin de dediğiniz gibi Luffy'de farklı özellikler de çıkacaktır. Otohime ise çok iyi biri. Her zaman karşı tarafın iyi yönlerini arıyor ve elinden geldiğince tüm yükü omuzlamaya çalışıyor. Luffy ile benzerlikleri var, Gözlem Hakisinde de benzer özellikler de olabilirler.

Aynısı diğer haki türlerinde de bekliyorum ben. Hepsi kullanış açısından farklı avantajlar getiriyor. Zoro'nun ki de büyük ihtimal Aisa ve Coby'ninkine uyuyor. Çünkü o kılıcın nerede olduğunu biliyordu Mr1. dövüşü.

Ayrıca Luffy'nin her şeyin sesini duyma gücünün k.haki ile bir alakası olabileceğini de düşünüyorum.
Hatırlamıyorum orayı, dikkat etmemişim. Atabilirsen sevinirim.

@God
Gözlem rengi diye geçiyor, özellikle Rayleigh gibi hakinin her türünün neredeyse her cinsine hakim biri. Haki uyanışı dediğimiz şey belki haki rengidir. Geçen manganın spoilerında Luffy'nin gözlerinin beyaz oluşu, ardından temeli duygu hissetmek olan k.hakisi ile geleceği görmesi; belki bu kısmi uyanış ile yaptığın kanıtıdır. Bu konuda fikrin var mı?

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık