Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

En Son Hangi Kitabı Okudunuz?

• Konbuyu başlatan Reversi
  • Başlangıç tarihi
Güzel kitap, ben beğendim. Bilim kurgu olmasına rağmen dini olgulara yer verip, bunu güzel işlemesi hoşuma gitti. Bu arada bu bir seri (6 kitap daha var) ama olaylar hep aynı karakterler üzerinde işlenmiyor. Harry Potter serisi gibi değil örneğin.
Genel olarak seri olduğunu biliyorum ama kararsız kaldım bundan önce seriye başlamadan önce okumam kitapları varmış o yüzden emin olamadım.Genel olarak zevkime hitap ediyor gözüyorda satın almayı planlıyorum şimdilik hakkında kötü yoruma az rastladım diyebilirim eğer sorun çıkmazsa hafta sonu alırım.

Son düzenleme:
Genel olarak seri olduğunu biliyorum ama kararsız kaldım bundan önce seriye başlamadan önce okumam kitapları varmış o yüzden emin olamadım.Genel olarak zevkime hitap ediyor gözüyorda satın almayı planlıyorum şimdilik hakkında kötü yoruma az rastladım diyebilirim eğer sorun çıkmazsa hafta sonu alırım.
Aslında ilk yayımlanan bu kitap ama kronolojik sıraya göre 3. sırada. Eğer kitabı beğenirsen serinin diğer kitaplarını da alırsın ya da internetten indirip okursun. Ben indirip okumayı düşünüyorum.

Az önce bitirdim. Filmi daha iyiydi net.

Bir de zamanında MEB'in 100 Temel Eser Listesinde bulunan bir kitapmış, komedi.

"Ne ölü, ne sağ" bir yaşamın kahramanı Zebercet. Gözünü ilk açtığı ve yaşadığı Anayurt Oteli'yle aynı kaderi paylaşıyor: Birbirine benzeyen geçici ilişkilerle geçen günler, yalnız ve tek başına sürüklenen bir hayat.
Gecikmeli Ankara treniyle gelen -adını bile bilmediğimiz- kadın otelde bir gece kalır ve Zebercet'in de, Anayurt Oteli'nin de sessiz akıp giden günlerinin içeriği değişir.

Küçük ayrıntıların tekdüze şaşmazlığında nerdeyse takıntılarla sürüklenen bir yaşamın öfkesi de, çaresizliği de büyük oluyor.

Öykü kitabı olduğu için ara vere vere bitirdim.

Morgue Sokağı hikayesi özellikle efsaneydi. Dupin'in cinayeti çözme yöntemi, zekası. Olayın bağlandığı final uu, güzel hikayeydi.

Şöyle bir hikaye sıralaması yapalım.

Amontillado Fıçısı
Kızıl Ölümün Maskesi
Morgue Sokağı Cinayetleri
Geveze Yürek
Kara Kedi (Moh dizisinde bu bölüm uyarlanmıştı.)
Altın Böcek
Şişeden Çıkan Mektup

Buradan bir arkadaş ile Dostoyevski'nin Öteki kitabını okuyoruz. Benim az kaldı.
Kendim de Euripides'ten Medea'yı bitirdim.

Zweig amcanın psikolojik betimlemeleri on numara.

Şu hikayelerin kısa filmleri bile çekilebilir. Hepsi etkileyiciydi.

Fransa’nın bir liman kentinin denizci mahallesinde gezinirken duyduğu arya söyleyen sesi izleyerek tanımadığı insanların marazi hayatlarına dalan bir gezgin; patronuna kölece bağlılığı yüzünden korkunç bir eyleme sürüklenen karanlık, itici ve yabani bir hizmetçi; 1810 yılında İspanya’daki savaşta yaralanan, düşman bir ülkede amansız bir hayatta kalma mücadelesine girişen bir Fransız albay; 1918 yılının bir yaz gecesi Leman gölünde bulunup kurtarılan, ancak sonra yüreğini kavuran yurt özlemine yenik düşen bir Rus savaş esiri; yaşıtları üniversiteye giderken hâlâ liseye devam eden avare bir gencin öğretmeninin otoritesine isyan ettikten sonra ödediği ağır bedel. Zweig bu öykülerde insanı insanlıktan çıkarıp en uç noktalara sürükleyen deneyimlerin izini sürerken, okuru da ister istemez karakterlerinin ruh çalkantılarının içine çekiyor…

Sanatçı mektupları, bir başına özel bir kol. Yalnızca nasıl yaşadıklarını, sıkıntılarını, arayışlarını değil, sanat bağlamındaki düşünce ve kaygılarını, başka sanatçılarla ilgili can alıcı değerlendirmelerini içerir o belgeler. Bu bağlamda ortaya çıkarılmış sanatçı mektupları arasında ön sırada Van Gogh’unkilerin geldiği sır sayılmaz: Amansız koşullarda yapayalnız bir serüvenin dibine yazarını çeken dopdolu, inilti dolu, olgun izler.

Turuncu Kitaplar dizisinde, sanatçının son dönem çığlıklarını bir araya getirdik: Van Gogh hâlâ çağdaşımız.

Vincent van Gogh’un mektuplarında sanatın ve edebiyatın ressam için ne kadar önemli olduğunu keşfedeceksiniz. Enis Batur’un dizi editörlüğünü yaptığı Turuncu Kitaplar Kant ve Van Gogh ile başlıyor.

Kant’ın Öteki Dünyaya Yolculuğumun Sahici Hikayesi kitabındaki sunuş yazısında Enis Batur: “Kırmızı Kedi Yayınevi’nin başlattığı ‘Turuncu Kitaplar’ dizisi patenti yabancı yayıncıdan alınmış bir dizi değil: Kendi seçimimizle yanyana getireceğimiz yerli ve yabancı yazarların küçük ama derin ve lezzetli örneklerinden oluşacak dizinin çok geçmeden tiryaki okurlarını bulacağına inanıyoruz.”

Savaş karşıtı görüşleriyle tanınan Zweig I. Dünya Savaşı boyunca bu görüşlerini yaymayı kendine misyon edinmişti. Avrupalı ve “dünya vatandaşı” kimliğine büyük değer veren yazar, yapıtlarında savaşın yıkıma uğrattığı “eski dünya”nın değerlerinin kayboluşunu büyük ölçüde dert edinmiştir. Mecburiyet ’in ana karakteri ressam Ferdinand da savaş sırasında askere alınmamak için İsviçre’ye kaçmıştır. Bir gün askerliğe elverişliliğinin tespiti için konsolosluğa davet edildiğinde, karısının şiddet karşıtı duruşuna ihanet etmemesi yolundaki telkinlerine karşın kendini gitmek zorunda hisseder. Görev duygusu, savaş karşıtı düşünceleri ve karısına duyduğu sevgi arasında sıkışıp kalmıştır. Ferdinand her ne kadar “insanlığın ötesinde bir vatanı” olmasa da, “yirmi milyon insanı boğan o zinciri” kıramayacağını düşünür...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık