Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Kütüphane] Emporio Ivankov

Bu Karakter Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

  • Severim

    Kullanılan: 59 88.1%
  • Sevmem

    Kullanılan: 8 11.9%

  • Kullanılan toplam oy
    67

Emporio Ivankov (Enporio Iwankofu), kısaca Iva olarak anılır. Kamabakka Krallığı'nın "Kraliçesi"dir. Ayrıca Devrim Ordusu'nun bir komutanıdır.

Ivankov Impel Down'ın 5. Kat'ına kapatılmıştı. Aynı katta gizli bir ''Okama Cenneti'' kurmuştur, hapishaneden kaçtıktan sonra ise Kamabakka Krallığı'na geri dönmüştür. İki yıllık zaman atlaması esnasında Sanji'ye Newkama Kenpo'nun 99 tarifini öğretmiştir.

Görünümü

Ivankov mavi/mor renkte bonus saçlara sahip iri bir adamdır. Devasa büyüklükte bir kafası, uzun kirpikleri ve ok başına benzeyen tuhaf biçimli bir çenesi vardır. Bonus saçları o kadar büyüktür ki, içinde bir insanı bile saklayabilir. Göğsünde kendi simgesinin resmedildiği bir dövme bulunur.

Bir okama (Trans) olarak kırmızı/mor ağırlıklı tonlarda kadın elbiseleri giyer ve ağır bir makyaj yapar. Bir kraliçe olduğu için başına daima bir taç takar. Saç şekli, makyajı, kolyesi ve file çorabıyla gerçekten bir kraliçeye benzer.

Ivankov, Emporio Kadınlık Hormonu gücünü kullanarak kadına dönüşebilir. Bu formu erkek olan halinden daha biçimli ve seksidir. Çünkü erkek haline geniş gelen kadın kıyafetleri, kadına dönüştüğü zaman üzerine tam oturur. Kadın hali oldukça uzundur. Impel Down çalışanlarından Sadi'nin en az iki katı boya sahiptir. Devrim Ordusu'nun yanında olduğu zamanlarda gösterilen bir sahnede üzerine siyah bir pelerin vardı ve taç takmıyordu.


Animede Ivankov'un kadın halinden de erkek sesi çıkar. Normalde dönüştürdüğü kişiler tamamen dönüştüğü cinsiyetin özelliklerine bürünür. Yine de sesi daha kadınsıdır.

Kişiliği

Iva bir okama olduğundan kadınsı özelliklere sahip bir erkektir. Çok yüksek sesle ve açık sözlü bir şekilde konuşur. Çoğu zaman söylediğinin tam tersini yapar ya da yaptığının tam tersini söyler.

Okama Yolu'nun bir takipçisi olan Iva, arkadaşlığa büyük önem verir. Arkadaşlarına ve adamlarına hep arka çıkar, onlar için hayatını ortaya koymaktan çekinmez. Sırf "şekerleri"ne saldırdığı için tehlikeli bir adam olan Bartholomew Kuma'ya gözü kapalı saldırmıştır.

İnsanların seçim konusunda özgür olduklarına ve ister erkek, ister kadın isterseler de okama olabileceklerine inanır. Görüşlerini doğru/yanlış aldırmadan söylemeyi çok sever. Diğer insanların bu konudaki itirazlarını da umursamaz. Hatta kendisini öldürmek isteyen bir adamı kadına dönüştürmüştür, dönüştürdüğü adam (şu an kadın) Ivankov'un görüşlerinden dolayı ona yaptığı şeyden utanç duymuştur. Impel Down'a kapatılmış biri olduğundan, çok iyi bir adam olduğu söylenemez. Ancak arkadaşlığa verdiği önem yüzünden, tehlikede olan bir hayatın kurtarılmaya değer olduğunu düşünür.

Ivankov'a göre "mucizeler" sadece pes etmeyip hedeflerinin peşinden giden kişilerin başına gelir. Ayrıca başkaları tarafından kurtarılmayı bekleyen kişileri sevmez, onları değersiz insanlar olarak görür. Onun kurtaracağı kişilerde mutlak suretle "Yaşama Azmi" olmalıdır. İyi bir gözlemci olduğu söylenebilir. Sadece dış görünüşe bakarak birinin sağlığı hakkında kesin hükümler verebilir. Ayrıca Monkey D. Dragon'un sürekli Doğu Mavi'ye doğru bakıyor olmasından, ailesini orada bıraktığını anlamıştır.

Ivankov, Monkey D. Luffy ile karşılaşana dek hapishanede çıkan olaylara karşı kayıtsız kalmıştır. Dragon'un devrimleriyle Dünya Hükümeti'ni yıktığı gün hapishaneden yürüyerek çıkacağını söylemiştir. Ancak Luffy'nin Dragon'un oğlu olduğu öğrendiği zaman, ona Portgas D. Ace'i kurtarma konusunda yardım etmeye karar vermiştir. Unutulmaktan nefret eder. Onu tanımış biri asla ve kati suretle onun yüzünü unutmamalıdır.

Ayrıca insanların isimlerinin ya da lakaplarının sonuna "-boy" takısı eklemek gibi tuhaf bir huyu vardır (Crocodile için "Croco-boy", Luffy için "Mugiwara-boy gibi). Sıklıkla "Hee-Haw!" diye bağırır. Diğer birçok karakterde olduğu gibi onun da kendine has bir gülüşü vardır: "Mmmfufufu."

Yetenek ve Güçleri

Ivankov'un dünyadaki en muhteşem okama olduğu söylenir. Kamabakka Krallığı'nın kraliçesi olduğu için krallık üzerinde, Boa Hancock'un Amazon Lily üzerindeki gibi bir hakimiyeti vardır. Impel Down'un içinde bile rahat durmamış, kendine eski mahkumlardan oluşan "New Kama Okama" adında yeni bir krallık (ya da kraliçelik) kurmuştur. Savaşın ardından 2. krallığının vatandaşlarını da kendisi ile birlikte Kamabakka Krallığı'na götürmüştür.

Devrim Ordusu'nun komutanlarından biri olan Iva, kendinden alt rütbede olan herkese emir verebilir. Liderlik vasıflarına sahiptir. Hapishanedeki kural tanımaz mahkumları New Kama Diyarı'nda hizaya sokabilmiştir.

Ivankov'un imza saldırısı Ölümcül Göz Kırpışı (Death Wink)'dır. Bu saldırı oldukça saçmadır, ancak saçma olduğu kadar da güçlüdür. Ivankav gözünü kırparak hava basıncı ile büyük bir enerji dalgası yaratır. Babasını kadına dönüştürdüğü için Ivankov'dan intikam almaya gelen bir adamın attığı top güllesini bu saldırı ile geri püskürtmüştür. Bu saldırının güç skalası, Ivankov'un kafasının büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir. Saldırının daha güçlü versiyonu Cehennem Göz Kırpışı (Hell Wink)'dır.

Her ne kadar Ivankov komik bir görünüşe sahip olsa da, oldukça güçlü biridir. Tamamen modifiye edilmiş Kuma'ya karşı başa baş dövüşebilmiştir. Ayrıca oldukça dayanıklıdır. Birçok kez ölümle burun buruna gelmesine rağmen, ayakta kalmıştır. Impel Down'ın dondurucu soğukluktaki 5. Kat'ında rahatça gezebilmesinden, soğuğa karşı dayanıklı olduğu anlaşılmaktadır. Gücüne verilebilecek en iyi örnek, Hasır Şapka Korsanları'nın en iyi üç savaşçısından biri olan Sanji'yi görünür bir yara almadan yenmesidir. Ayrıca Haki hakkında bilgi sahibi biridir, ancak kullanırken görülmemiştir.

Ivankov özellikle teke tek dövüş söz konusu ise, kadın formunda daha iyi mücadele eder. Çünkü bu formda kolları, bacakları daha esnek ve rahat hareket kabiliyetine sahip olur. Impel Down'ın en güçlü çalışanlarından biri olan Sadi'yi, kadın formunda yara almadan yenmeyi başarmıştır. Animede kadın halinin daha yumuşak olduğu ve bunun ona birçok fiziksel saldırıya karşı dayanıklılık sağladığı söylenmiştir. Kadın halinde tekme ve bazı güreş teknikleri kullanır. Ayrıca Newkama Kenpo'sunu bir erkek kadar iyi kullanabilir.

Ivankov'un yüzündeki makyaj o kadar ağır ve kalın bir tabakadır ki, bir nevi kalkan vazifesi görür. Makyajı sayesinde Magellan'ın zehri ve Sakazuki'nin magması gibi ölümcül saldırılardan kurtulmuştur.

Şeytan Meyvesi
Ivankov, Paramecia türü bir meyve olan Horu Horu no Mi'yi yemiştir. Bu meyve ona insan vücudundaki hormonları kontrol etme gücü vermiştir. Ivankov bir kişinin vücudunda kalıcı değişiklikler yapabilen az sayıda Şeytan Meyvesi güçlerinden birine sahiptir. Bu yüzden kendisine "Mucize İnsan" denilmektedir.

Ivankov meyve gücü ile bir insanın içinde ve dışındaki bir çok özelliğini değiştirebilir (Cinsiyet, büyüme, deri pigmentleri gibi).

Ayrıca ölmek üzere olan bir kişinin yaşama şansını arttırabilir. Ancak bu çok büyük bir artış değildir, sadece güçlü bir yaşam arzusuna sahip olanlar bu şans sayesinde ölümden kurtulabilir. Her ne kadar bu süreç kişinin hayatını kurtarsa da, potansiyel ömrünü kısaltır.

Newkama Kenpo
Ivankov'un kendine has Newkama Kenpo adında bir dövüş stili vardır. Bu stil teknik olarak Bentham'ın kullandığı Okama Kenpo'nun geliştirilmiş versiyonu gibi görünmektedir. Ivankov, Bentham'dan çok daha güçlü vuruşlar yapabilir. Tabii bunun Iva'nın büyük boyutundan kaynaklanıyor olduğu da düşünülebilir.

Ivankov bu stili sayesinde yenilmeden önce Magellan'ı yaralayabilmiştir. Ayrıca Marineford Savaşı'nda Kuma'ya oldukça zorlu anlar yaşatmıştır.


Ek Bilgiler

- Ivankov'un simgesi, arkasından ok ucu geçen iki kılıç olan bir kurukafadır. Simge teknik olarak erkek ve kadın sembollerinin karma hali gibi görünmektedir. Aşağıda görebilirsiniz;


- Iva'nın "Newkama"sı, "Okama"nın karşıtıdır. Daha doğrusu iki farklı terimin birleştirilmiş halidir. "Newhalf" (Transeksüel) ve "Okama" (Kadın gibi giyinen erkek) kelimeleri birleşerek "Newkama"yı oluşturur.

- Ivankov'un görünümü büyük ölçüde "The Rocky Horror Picture Show" isimli eserde Tim Curry'nin canlandırdığı "Dr. Frank N. Furter"ten alınmıştır. Aşağıda görebilirsiniz;


- Ivankov'un saçlarının içinde bir gece geçirmenin bedeli 5000 Belly'dir. Eğer Ivankov okyanusa açılırsa, bu fiyata ek olarak okyanus manzarası ücreti de eklenir. Ayrıca tacının içinde oldukça konforlu bir oda vardır. Ivankov, "Yüz Büyütme Hormonu" ile otuz kişiye hizmet verebilir.

- Ivankov'un mahkum numarası 6582 idi.

- Ivankov, 5. One Piece Popüler Karakterler anketinde 64. sıradadır.

- Ivankov'un konsept çizimi şimdiki haline oldukça benzer. İlk halinde saçları siyahtır ve şimdi olduğundan daha zayıf bir görünüme sahiptir. Aşağıda görebilirsiniz;


Künye

Adı: Emporio Ivankov
Okunuşu: Enporio Iwankofu
İngilizce Adı: Emporio Ivankov
İlk Göründüğü Bölüm: Manga 537, Anime 438
Bağlantıları: Devrim Ordusu, Kamabakka Krallığı, Newkama Diyarı (Eski)
Unvanları: Devrimci Komutanı, Kraliçe
Lakapları: Okama Kralı (Jap. Okama Ō, Okama King), Mucize İnsan (Jap. Kiseki no Hito, İng. Miracle Person)
Durumu: Canlı
Doğum Günü: 8 Ocak
Ödülü: Bilinmiyor

Şeytan Meyvesi
Adı:
Horu Horu no Mi (Tr. Hormon Hormon Meyvesi, İng. Horm-Horm Fruit)
Anlamı: Hormon
Türü: Paramecia

Hak Sahibi

Kaynak: http://onepiece.wikia.com/wiki/Emporio_Ivankov
Çeviren: Smoker
Yayınlayan: www.korsanfan.com
 
Son düzenleme:
A

Akagami No Shankusu

hele son mangada manyak bişey yaptırdı luffy ona bakalım ne olacak. malleganla aralarında olan dövüş açıklık kazanmadı orada ne oldu acaba. saol çeviri için smoker.
 
- Diğer karakterler gibi İvankov'un da gülüş şekli farklıdır (Mmmfufufu!). sapık mı bu ? :D
eline sağlık valla dikkat et kardeşim wiki yi geçme ondan sonra wiki senden ceviri alacak valla :good:
Sapık diyen çok.... Alsınlar problem değil.... Herkes alıyor zaten....
 
Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2020.
Tasarım Korsanfan V.5.5
Yukarı Çık