Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Eiichiro Oda Hakkında

1: Law (gerçek bir doktor) Ayrıca meyvesini müthiş beğeniyorum.
2: Aokiji logia gibi logia ama bunun en az 1-2 arcı daha var. Gene meyvesine hayran olduğum biri daha.
3: Marco gerçi bu da doktor çıktı yüzen hastahaneye dönmesin gemi de neyse gene de severiz reyisi. Ulan bunun da meyvesi çok güzel be.

En çok istediklerim bunlar. Bide iyi bir kılıç ustası daha gelse yada böyle harbi bir haki master fena olmayabilir.
Kontejyandan yemicekse davşan da gelebilir.
Bir iki tane de yonko ayarı serpiştirelim araya istersen :D

Çevirisi var mı?
Dilim döndükçe merak edebileceğin yerleri çevireyim.Çevirdikçe yoruma eklerim.
-Oda-san, Luffy sizin için ne?
Luffy benim için ideal bir çocuk , tüm çocukların onun gibi olmasını isterim.Bazen çok olgunca konuşuyor ancak hep çocuk kalmasını istiyorum.Onun için hala açıklanmamış gizemler var , ben bile bilmiyorum.Eğer durum böyle olmasaydı sorun olduğunu düşünebilirdim.Okuyucular için de bir şey kalmazdı.

-Bize en sevdiğin karakterini söyler misin?
Ben İvankov ve Bon Clay gibi okamaları seviyorum , İmpel down'da Luffy'i ve diğerlerini kurtaranları.Ne oldukları fark etmez , onların yaptıkları ile oldukları arasında fark var ve onları daha fazla çizmek istiyorum.Ayrıca Buggy'i çok seviyorum , sinir bozucu ve kurnaz.
Karakterlerimin bayanlar arasında popüler olması çok hoş ancak ben genç erkek okuyucular için çiziyorum. Havalı ve ilginç bulmalarını istiyorum.Örneğin Sanji , sadece havalı değil aynı zamanda sapık ,bu yüzden erkekler için de sevildiğine inanıyorum.
-Luffy'nin kardeşi Ace'in ölümü okuyucular için büyük bir darbe oldu...
Bu konuda gerçekten çok endişeliydim.Luffy'nin ilerlemesi için büyük bir acıyı deneyimlemesi gerekiyordu.Okuyucuların tepkisi ise beklentilerimden çok daha fazla oldu.Ace'in ölümü benim ve Luffy'nin beraber aşması gereken bir şeydi.Eğer manga tamamen eğlenmek ve oyun üzerine olsaydı bu kadar uzun sürmezdi.
-Bu noktaya kadar bir çok düşman veya dost genel olarak ölmedi.Bu daha da şok edici.
İnsanların öldüğü sahneler çizmek istemiyorum.Ben sadece savaştan sonraki eğlenceyi çizmek istiyorum.Çünkü birileri ölseydi savaş sonrası eğlence olmazdı.
Bu eğlenceler bana göre ideal dostluğun yansımasıdır.Sonda çok büyük bir şölen(eğlence) olmasını istiyorum.
-Ace öldükten sonra Luffy'nin yolladığı 3d2y mesajı büyük bir dönüm noktası oldu.
17 yaşındaki velet Luffy , güçlüğü düşmanları yenme şansını bulamadı , Yonkou gibi.Luffy ve tayfasına hayal ettikleri güce kavuşmaları ve büyümeleri için 2 yıl zaman atlaması yaşattım.Özellikle 2 yıl ara verdirdim ki Luffy yetişkin birine dönüşmüş gibi olmasın.Her şeye rağmen bu serinin Shonen manga kalması gerekiyor.

-KK olmak Luffy'nin hayali , ancak bunun anlamı ne?
Bir yandan Luffy için Dünyadaki en özgür kişi olmak .Diğer yandan ,Luffy hep başkaları için harekete geçiyor , önündeki kişiler için harekete geçmenin havalı olduğunu düşünüyor.Yardım ettiği kişiler mutlu olunca o da oluyor.Ve sonunda , yaptığı iyilikler ona geri dönüyor.Ben bu samuray ruhunun , başkaları için dövüşen iyi bir kalbe sahip olmanın , gelecek nesillere aktarılması gereken bir şey olduğuna inanıyorum.Bu yüzden yakuza filmlerini seviyorum.Aslında, bence dünyadaki en yakışıklı adam Bunta Sugiwara sandır.(Akainu)
-Gençlere hayallerini gerçekleştirmeleri için ne önerirsin?
Mangama bu tür mesajlar koymamak benim kuralım.Ancak Luffy ve tayfasına bakıp bir şeyler hissediyorsanız , bu benim ulaştırmak istediğim şey.100 farklı kişi için 100 farklı anlama gelebiliyor.
Özet; Soru , bu uzun seri hakkında ne düşünüyorsunuz ?. Cevap: şaşırıyorum hoşuma gidiyor ve alışıyorum bu hoş tepkilere.

-Dinlenmeden ve durmadan çizmeye devam etmenizin bir sebebi var mı ?
Sanırım bunun nedeni karakterlerin hoşnut etmesi..Seri ilk başladığında , tayfaya adam katmak için video oyunlarındaki gibi kötü adamların yenilip tayfaya katılmasını düşünmüştüm.Ancak başka insanlar ile fikir alışverişine girdiğimde , bir çocuğun bana aniden 'hadi korsan olalım' dediğini hayal ettim.Bununla ilerleyemezdim. Tabi ki çok çekici bir hikayesi olmadığı sürece ona katılamazdım.Başlarda ,1.5 yıl içerisinde 10 kişinin tayfaya katılacağı şekilde planladım.20 yılın sonunda ,hikaye %80 civarlarında seyrediyor ve 9 kişi katıldı bu durumda.

Son düzenleme:
Dilim döndükçe merak edebileceğin yerleri çevireyim.Çevirdikçe yoruma eklerim.
-Oda-san, Luffy sizin için ne?
Luffy benim için ideal bir çocuk , tüm çocukların onun gibi olmasını isterim.Bazen çok olgunca konuşuyor ancak hep çocuk kalmasını istiyorum.Onun için hala açıklanmamış gizemler var , ben bile bilmiyorum.Eğer durum böyle olmasaydı sorun olduğunu düşünebilirdim.Okuyucular için de bir şey kalmazdı.

-Bize en sevdiğin karakterini söyler misin?
Ben İvankov ve Bon Clay gibi okamaları seviyorum , İmpel down'da Luffy'i ve diğerlerini kurtaranları.Ne oldukları fark etmez , onların yaptıkları ile oldukları arasında fark var ve onları daha fazla çizmek istiyorum.Ayrıca Buggy'i çok seviyorum , sinir bozucu ve kurnaz.
Karakterlerimin bayanlar arasında popüler olması çok hoş ancak ben genç erkek okuyucular için çiziyorum. Havalı ve ilginç bulmalarını istiyorum.Örneğin Sanji , sadece havalı değil aynı zamanda sapık ,bu yüzden erkekler için de sevildiğine inanıyorum.
-Luffy'nin kardeşi Ace'in ölümü okuyucular için büyük bir darbe oldu...
Bu konuda gerçekten çok endişeliydim.Luffy'nin ilerlemesi için büyük bir acıyı deneyimlemesi gerekiyordu.Okuyucuların tepkisi ise beklentilerimden çok daha fazla oldu.Ace'in ölümü benim ve Luffy'nin beraber aşması gereken bir şeydi.Eğer manga tamamen eğlenmek ve oyun üzerine olsaydı bu kadar uzun sürmezdi.
-Bu noktaya kadar bir çok düşman veya dost genel olarak ölmedi.Bu daha da şok edici.
İnsanların öldüğü sahneler çizmek istemiyorum.Ben sadece savaştan sonraki eğlenceyi çizmek istiyorum.Çünkü birileri ölseydi savaş sonrası eğlence olmazdı.
Bu eğlenceler bana göre ideal dostluğun yansımasıdır.Sonda çok büyük bir şölen(eğlence) olmasını istiyorum.
-Ace öldükten sonra Luffy'nin yolladığı 3d2y mesajı büyük bir dönüm noktası oldu.
17 yaşındaki velet Luffy , güçlüğü düşmanları yenme şansını bulamadı , Yonkou gibi.Luffy ve tayfasına hayal ettikleri güce kavuşmaları ve büyümeleri için 2 yıl zaman atlaması yaşattım.Özellikle 2 yıl ara verdirdim ki Luffy yetişkin birine dönüşmüş gibi olmasın.Her şeye rağmen bu serinin Shonen manga kalması gerekiyor.

-KK olmak Luffy'nin hayali , ancak bunun anlamı ne?
Bir yandan Luffy için Dünyadaki en özgür kişi olmak .Diğer yandan ,Luffy hep başkaları için harekete geçiyor , önündeki kişiler için harekete geçmenin havalı olduğunu düşünüyor.Yardım ettiği kişiler mutlu olunca o da oluyor.Ve sonunda , yaptığı iyilikler ona geri dönüyor.Ben bu samuray ruhunun , başkaları için dövüşen iyi bir kalbe sahip olmanın , gelecek nesillere aktarılması gereken bir şey olduğuna inanıyorum.Bu yüzden yakuza filmlerini seviyorum.Aslında, bence dünyadaki en yakışıklı adam Bunta Sugiwara sandır.(Akainu)
-Gençlere hayallerini gerçekleştirmeleri için ne önerirsin?
Mangama bu tür mesajlar koymamak benim kuralım.Ancak Luffy ve tayfasına bakıp bir şeyler hissediyorsanız , bu benim ulaştırmak istediğim şey.100 farklı kişi için 100 farklı anlama gelebiliyor.
Özet; Soru , bu uzun seri hakkında ne düşünüyorsunuz ?. Cevap: şaşırıyorum hoşuma gidiyor ve alışıyorum bu hoş tepkilere.

-Dinlenmeden ve durmadan çizmeye devam etmenizin bir sebebi var mı ?
Sanırım bunun nedeni karakterlerin hoşnut etmesi..Seri ilk başladığında , tayfaya adam katmak için video oyunlarındaki gibi kötü adamların yenilip tayfaya katılmasını düşünmüştüm.Ancak başka insanlar ile fikir alışverişine girdiğimde , bir çocuğun bana aniden 'hadi korsan olalım' dediğini hayal ettim.Bununla ilerleyemezdim. Tabi ki çok çekici bir hikayesi olmadığı sürece ona katılamazdım.Başlarda ,1.5 yıl içerisinde 10 kişinin tayfaya katılacağı şekilde planladım.20 yılın sonunda ,hikaye %80 civarlarında seyrediyor ve 9 kişi katıldı bu durumda.
Teşekkürler. :)

Shonen Jump Sayı #34'te yayınlanan Eiichiro Oda röportajı:
OJ'dan Den_Den_Mushi'ye teşekkür ederiz. (Daha sonra daha düzgün çeviren ya da ekstra bilgiler veren olursa ona göre yenilerim.)

- One Piece serileştirilmeden önce 2 kez reddedilmiş.

- Oda, Shonen Jump'ın en önemli yazarı olma yükünü taşıdığını hissetmiyormuş. (Derginin baş serisi olan One Piece'in yazarı olmasının getirdiği yükten bahsediyor.) Oda sadece serisini çok fazla insanın okumasından memnunmuş. Buna karşılık ilginç hikayeler yazmak için çabalıyormuş.

- Oda güçlü bir sorumluluk hissediyormuş. Fakat One Piece sona erdiğinde editörleri devam etmesini isterse devam etmek istemeyeceğini söylüyor. Seriyi bitirmek Oda'nın özgürlüğüymüş.

- Shanks, Kızıl Saç Korsanları'nın lideri ve Luffy'ye şapkayı veren Yonko olarak tanımlanıyor.

- One Piece mangası "Luffy'nin Korsan Kral'ın bıraktığı hazinenin peşinden koşmak için denize açılması ve onun birçok macerasının Japonya da ve Japonya dışında popüler olması" olarak tanımlanıyor.

- Oda, Kishimoto ile 15 yıl boyunca yan yana yayınlandıktan sonra artık durumun böyle olmamasından dolayı "çok yalnız" olduğunu söylüyor.

- Oda: Ben ve Kishimoto aynı yaştayız. Mangalarımız da yaklaşık aynı zamanda popüler oldu. Çok ortak noktamız var. Ama mangaların popülaritesi farklıysa birbirini uzun zamandır tanıyan mangakaların arasında bile birbirlerine söyleyemeyeceği şeyler var.

- Ayrıca Oda, kendisinin ve Kishimoto'nun çoğu kez aynı fikirde olduklarını, aynı şeylerden endişe ettiklerini ve her ikisininde çalışmalarında çok çaba sarfettiklerini söylüyor. Oda'ya göre One Piece'in popülaritesini ve etki alanını yakalayan bir mangaka ortaya çıksa bile her zaman aynı görüşleri paylaştığı tek kişini Kishimoto olacağını hissediyor.

- Kishimoto'nun serisi artık yayınlanmamasına rağmen hala sohbet ediyorlarmış ve Kishimoto, Oda'nın şikayetlerini dinliyormuş.

- Oda, insanların artık farklı türdeki dergilerden zevk aldığını ve herkesin aynı mangayı okumasının daha az yaygın olduğunu söylüyor. Oda'ya göre bu bir utanç. Oda, Dragon Ball okuyan insanlarla bağ kuruyordu. Oda manganın, özellikle insanların çocukluklarında okudukları Jump gibi dergilerin insanlar arasında bağ kurabileceğini söylüyor.

- Oda farklı dergilerin ve mangaların tıpkı Avengers gibi bir araya gelip gelemeyeceğini merak ediyor.

- Oda günümüzdeki Jump'ı okuduğunda bir büyükbaba gibi düşünüyor ve mangaların bazılarını anlamıyor gibi hissediyormuş. Oda bunun farkında ve buna karşı önlem almak istiyormuş. Oda rekabetin haklı olmakla ilgili olmadığını bundan ziyade yarattığın manganın okuyucular tarafından kucaklanıp kucaklanmadığı ile ilgili olduğunu söylüyor. Sonuç olarak, Oda okuyucuları kaybederse biraz daha fazla araştırma yapacağını ama bunun henüz gerçekleşmediğini, şimdiye kadar kazanan olduğunu söylüyor.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık