Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Dünyadaki Gizemli Yapılar

En Çok İlginizi Çeken Yapı

• Kullanılan toplam oy
    20
Pumapunku Stonehenge 'ye benziyor aynı uygarlık olabilme ihtimali zor gerçi.

Çinliler yapmış yine yapacağını adamlar tarihin kendisi.

Bilgileri paylaştığın için teşekkürler öncelikle.

güneşe göre tam olarak doğru saati verdiği görülmüştür.
Çok ilginç bir durum nedense. İlk olarak kabul edilen bir şeyin tam doğru sonuç vermesi. Genel olarak bu gibi antik çağlarda bilimsel hesaplamalarda hata paylarının fazla, o sonuca yakın olduğunu okumuştum. Bir nevi zamanın ilerisinde bir olaymış veya ben ilk defa duyduğum için abartılı bir şaşkınlık ifadesiyle karşıladım.

Ben ilkten M.Ö 47.yy M.Ö 47 anlayınca Roma dönemi falan zannedip normal karşıladım ama 47.yy'ı M.Ö 4700'ü anlayınca biraz şaşırıp kaldım açık konuşmak gerekirse. Zaman hesaplama bilgim berbattır :S

Araştırmalara göre şehrin yapımına MÖ 200 civarında başlanmış ve yaklaşık bin yıl süren inşaatın ardından şehir tamamlanabilmiştir. Şu an büyük bölümü sular altında olan bu şehir toplamda 92 adet yapay adacıktan oluşmaktadır.
Üzüldüm bu duruma. 1000 yıl bunu inşa etmek için zaman harca ama su gelsin yerin dibine gömsün. Emeğe üzüldüm. :(

yapay adacıklar bazalt bloklar kullanılarak yapılmıştır ve bu bazalt blokların toplam ağırlığı 250 milyon ton civarındadır. Yakınlarında hiçbir taş ocağı ya da demir madeni olmamasına rağmen bu kadar çok bazaltın nereden ve nasıl getirildiği ve şehrin neden terk edildiği halen gizemini korumaktadır.
Nan Madol ile ilgili ilginç bir noktada bu. Aklıma gelen ilk düşünce bu yere sahip olan devletin sınırlarının geniş olmasından dolayı farklı bölgelerinden getirmiş olması. Dünya Maden harita bilgisini bulamadım internetten ama bilgisi olan var mı bu konu da? Yani en yakın olarak adlandırabileceğimiz bir yer yok mu?(Uzaklığın bir önemi yok)

Birçok uzman bu türden hassas bir kesme işleminin bugünkü teknolojiyle bile yapılamayacağını belirtmektedir. Pumapunku'nın nasıl inşa edildiği halen gizemini korumaktadır.
Al sana bir Mısır piramitleri problemi daha :D

Çinliler tarafından "antik dünyanın dokuzuncu harikası" olarak kabul edilen Longyou Mağaraları, eşi benzeri olmayan yaklaşık 2000 yıllık bir yapıdır. Çünkü bu mağaralar tamamen elle oyulmuştur. 1992 yılında Çin'in Zhejing eyaletinde bulunan bir çiftçi dipsiz olduğu söylenen yerel göletlerden birini boşaltmaya karar verir ve göleti boşalttığında ilk mağarayı da keşfetmiş olur.
Anlamadığım nokta bu yapının tarihe gömülüp olup yeniden keşfedilmesi. Çinlilerin geleneklerine bağlı bir toplum olduğunu düşününce tuhaf karşıladım. Sanırım eski insanlar bu gibi yapıya bizimki kadar önem vermiyor veyahut başka durumlar nedeniyle ya kullanılmak istenmemiş olabilir veyahut kullanılmaya kullanılmaya unutulmuş olabilir.

Son düzenleme:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık