Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Dünya Dışı Yaşam(İlk Mesaja Bakın)

Dünya'ya reset atsak, her şey baştan başlasa ve yalnızca 1 şeyi değiştirsek dahi günümüzde bildiğimiz insan ortaya çıkmayabilir belki. Milyonlarca yıllık evrim bir başka gezegende meydana gelse insan bir yana Dünya'da gördüğümüz herhangi bir şeye benzemeyen şeyler dahi ortaya çıkacaktır. Yine de insan beyni benzetmelerden yola çıkıyor ve bir şekilde kendi beynine ket vuruyor.
Kesin sen doğmazdın süt oğlan:oleyo2:

Olması gerektiğini düşünüyorum fakat hala neden iletişime geçemediğimiz ayrı bir sorun. Aklımı kurcalayan tek şey canlılık denilen formun oluşabilmesi belki de çok normaldir fakat bilinç dediğimiz kavram çok ayrı bir şey onun oluşması sandığımız kadar genel ve kolay olmayabilir. Evrimsel zamanın başına gidip olayları tekrardan akışına bıraksak belki de bir daha bilinçli bir canlı ortaya çıkamayabilir. Bu sadece bir tahmin bir şeye dayanarak söylemiyorum.

Bence inanılmaz gereksiz bir benzetme insanoğlunun zaten evrim süreci bu anatomiye ulaşması falan başlı başına ayrı bir hikayeyken farklı gezegende gerekli koşullar sağlanıp canlılık oluşacakta oda insana benzeyecek falan filan çok zor ihtimal bunlar olmaz demiyorum ama daha geniş yelpazede düşünmek olasılıklara bakışı aydınlatır haa şöyle de olabilir diye düşünebiliriz en azından
Anlatamadım. İhtimaller ne olursa olsun insan dengi, üstü veya aşağısı olacaktır. Bu sebeple fikirlerini ifade eden arkadaşların insanların zeka seviyelerinden yola çıkarak bir ihtimalden bahsetmeleri gayet doğal. Buna cevaben insan gibi olamaz, insan gibi dememek gerekir anlamına gelen yorumuna katılmadığımı belirttim.

Anti madde üretilebilse insanlık uzay yolculuğna başlar ve bu sorunun cevabı bulunabir ama gelmiyoki dünyaya Einstein gibi bir adam tekrar.

Önyargıları olan bir insan olmamaya gayrek ediyorum ancak evrim gerçekliğine az çok aşina olup da dünya dışı yaşamın olmadığını düşünen insanları ya ahmak ya da riyakar olarak görüyorum.

Varlardır, sadece bizim olmamız için bir sebep yok. Kimilerinde basit yaşam formları, kimilerinde imparatorluklar kuran canlılar, kimilerindeyse uzaya koloniler kuran varlıklar. Üzerine düşünmeyi ve fantazi kurmayı eğlenceli buluyorum.
Tabi iletişime geçen veya bir başkasına ziyarette bulunan var mıdır, bilemem. Evren bunun için biraz fazla büyüktür belki, bu yüzden daha küçük sistemler üzerinden düşünerek yazacağım.
Örneğin Mars'ta bir yaşam formu olsun. Biz uydularımızla gözlediğimiz vakit, henüz çevresini şekillendiren, alet edavat kullanan veya hayvanları ve bitkiyi evcilleştiren bir topluluk olmayıp küçük yapılı canlıların olduğunu veya dinozorlar dönemine benzer devasa canlıların olduğu bir yaşam bulunsa, gözlemler sonucu ne karar alınır? Ülkeler bu meseleyi saklar mı açıklar mı? Açıklarlarsa oraya gönderilen dakikada birkaç metre ilerleyebilen keşif robotlarının çektikleri kayıtlar bizde ne hazlar uyandırırdı? Herhalde televizyonda ve internette en çok izlenenler arasında bu vidyolar olurdu. Bir de bunlara ilkel bir kabile halinde yaşayan ve aletler yapıp bunları kullanan bir canlı türü hayal edelim(buna Arpa diyeceğim). İzlemesi kesinlikle zevkli olurdu. Tabi böyle bir yaşam formu olsa belki dinler arası rekabet başlayıp her din misyonerler göndermeyi seçebilir. Tabi BM buna izin vermezdi ve bir keşif ekibi gönderilmesine karar verilirdi. Peki sonra ne olurdu? İncelemek için bir Arpa yakalanıp dünyaya mı gönderilirdi, yoksa orada mı incelenirdi? Peki ya kaynaklar? Bunlar nasılsa ihtiyaç duymaz diye madenleri alınır mıydı? İşin doğrusu burada şirketler arası rekabet başlayabilir. Tabi öncesinde emperyalist ülkeler parsel parsel bölüşürlerdi toprakları. Hele atmosferi insan için uygunsa işlemler daha basit bir hal alırdı. Sorun yaratan Arpalar ise mermilerin tadına bakardı. Ayrıca belki başka Arpa türleri vardır. Bizde nasıl Sapiens,erectus,neandertal.. varsa onlarda da vardır. Bu arada onların topraklarını işgal ettiğimizde üzerlerinde türlü deneyler veya başka pek çok şey için onları yani Arpaları kullanırdık. Belki milyonerlerden bazıları onlarla birlikte olmak isterlerdi.
Başka bir yıldız sisteminden bahsediyorsak o zaman işler değişirdi. Örneğin en yakın yıldız sistemi 4 ışık yılı uzaklıktaki Proxima'yı ele alalım. Onlardan şimdi radyo sinyalleri alsak-tabi ne dediklerini anlamayabilirdik ve bu canlılara buğday diyeceğim- bu bizim teknolojimize yakın bir dönemde olduklarını gösterirdi. Onlarla bir şekilde iletişime geçilse bile bir kahve sobeti kuşaklar boyu devam ederdi. Peki ya teknolojimiz onlara ulaşabilecek düzeyde veya soluncan deliği hakkındaki var sayım gerçek olsun, hatta böyle bir makinamız olsun:solucan deliği yapan. O zaman ne yapardık? Buğdayları sömürür müydük ?Arpalara yaptığımız gibi. Eninde sonunda öyle olacak gibi. Yine ülkeler parsel parsel bölüşülerdi. Tabi bu noktada ülke kavramı yıkılıp adımız Dünya Cumhuriyeti olabilirdi. Çünkü bu sefer başka yaşam formları var. Daha büyük bir ayrım. Tabi binlerce ışık yılı uzaklıktan sinyal aldığımızın ertesi günü atmosferimizde 'boyut büken' UFO'lar görürsek o zaman bizler buğdayın durumuna düşeriz.
Benim düşüncem bunlar. Bu böyle gider.

Şu sözle bitireyim:
Evren çok büyük. Eğer ki sadece biz varsak, bu epey büyük bir israf olurdu.
Carl SAGAN

Aslında bu soru varsa neden gelmiyolar dan türüyo.
Adamlar yildizlar arası seyahat ediyo milyarlarca gezegen var insanlık aya zor gidiyo ne diye dünyaya insanlığa kendimi gösterim zaten dünya gibi hatta daha iyi gezegenler varken gidebiliyorken diye düşünürdüm. Ben uzaylı olsam bende insalıga kendi irkımı göstermezdim. Gerek yok

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık