Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Continent Of The Ninth Seal(C9)

C9(Continent of the Ninth Seal), Webzen yapımı MMORPG bir oyundur. Uzun zamandır tek başıma oynuyordum ve sitede Neverwinter oynayan kişileri görünce belki birkaç kişinin daha ilgisini çekebileceğini düşünerek bu konuyu açtım. Biraz da olsa oyunu tanıtmayı amaçlıyorum umarım hoşunuza gider. Ayrıca alıntı yapmak istemediğim ve biraz da internetten toplama olmaması için resimleri kendi hesabımdan aldım ve tüm yazıyı da kendim yazıyorum.

C9, dungeon sistemine dayalı bir oyundur ve benim oyunu tercih etme sebebim özellikle PvP sistemidir.

Dungeonlara giriş farklı şehirlerde bulunan dungeon girişlerinden sağlanmaktadır. Bu dungeonlar seviye aralığına göre kıtalara ayrılmaktadır. Bulunan dört şehirden başlayarak kıtaları da anlatmaya çalışacağım.

İlk şehir Waterford[Bulunan kıtalar: Delpast(1-24), Sarad(57-62)]

Oyuna başladığınız zaman göreceğiniz ve oyunda son seviye olan 67’ye ulaşmış da olsanız geleceğiniz şehir Waterford’dur. Burada Hell Mode bulunmasa bile Extreme Mode ve Dimensional Boss Farm yapabilirsiniz. Bunların açıklamasını şehirlerin tanıtımından sonra yapacağım.
Şehirde üç farklı Dungeon girişi vardır ve bunlardan ikisi Delpast, bir tanesi Sarad içindir. 25. seviyeye ulaştığınızda 2. şehre geçmeniz gerekmektedir ve 57. seviyeye ulaştığınızda Sarad için tekrar geleceksiniz.

İkinci şehir Vimpeli[Bulunan kıtalar: Tempere(25-41), Okapia(50-56)]

25.seviyede geleceğiniz bu şehirde Hell Mode bulunmaktadır ve bu şehirde de görüldüğü üzere üç tane dungeon girişi bulunmaktadır. Bunlardan ikisi Tempere, bir tanesi de Okapia içindir.
42.seviyeye geldiğinizde Runnersville’e geçmeniz gerekmektedir ama buraya 50.seviyeye ulaştığınızda tekrar geleceksiniz.

Üçüncü şehir Runnersville[Bulunan kıtalar:Norgant(42-49)]

42.seviyede geleceğiniz bu şehirde de Hell Mode bulunmaktadır ve 45.seviyeye ulaştığınızda Survival Mode girmekte özgür olacaksınız. Burada iki tane giriş bulunmaktadır, ikisi de Norgant’a aittir.

50.seviyede Vimpeli’ye oradan da 57.seviyede Waterford’a gelişinizin ardından 63.seviyede oyuna yeni gelmiş olan Encelott adlı şehre gideceksiniz.

Dördüncü şehir Encelott[Bulunan kıtalar:Raebin(63-67)]

Bu şehirde kule bulunmaktadır. Fallen Guardian Tower adlı bu kulede her katta bosslar gelmektedir ve bunlardan Rare, Perfect sınıfı itemler düşmektedir. Eğer şanslıysanız Master sınıfı da itemler düşebilmektedir. Kulede Exp. alamayacağınız için paranız yetersiz geldiğinde girebilirsiniz. Bunun haricinde seviye atlamak için diğer dungeonlara girebilirsiniz. Bu şehirde tek bir giriş vardır o da Raebin’e aittir.

Kıtaları tanıttığımıza göre biraz da Hell, Survival, Extreme ve Dimensional Boss Farmından bahsedebilirim.

Hell Mode içeren oyunda üç farklı dungeon vardır. Bu dungeonları tek başınıza yapmanız giriş seviyenizde pek mümkün değildir bu nedenle loncanızdaki yüksek seviye insanlardan yardım isteyebilirsiniz. Hell Mode 35.-47.-54. seviyelerdeki Perfect zırh seti alabilmeniz için yapılmaktadır. 47 ve 54de pek ihtiyacınız olmasa da 35.seviyede alacağınız zırhlar sizi 60.seviyeye kadar götürecektir. Örnek olarak aşağıdaki itemi almanız için gereken Chaotic Nethershard, üçüncü şehirde bulunan Hell’den düşmektedir.

Survival Mode için tüm şehirlerdeki Arena Manager adlı NPC’lere gitmelisiniz ve burada seviyenize uygun olan bir Survival’a girebilirsiniz. Survival’da her dalgada yaratıklar gelmektedir ve atlattığınız her beş dalgada bir ödül alırsınız. Bunlara girilme sebebi 5. ve 15.dalgada verilen Exp. Arttırıcılardır ve genelde 5.dalgada çıkılır. En azından çoğu kişi öyle yapıyor. İyi bir party bulursanız gidebildiğiniz kadar gitmenizi öneririm :)

Extreme Mode hakkında pek bilgim yok girişi Waterford’dan Sarad’da düşen biletler ile sağlanmaktadır ve 63.seviyeye ulaşmış olmanız gerekmektedir. Kendim girmemiş de olsam insanların Skillbook kazanmak için girdiklerini düşünüyorum. Yakında iyi bir takım bulursam ben de girebilirim :)

Dimensional Boss, dungeon sonlarındaki bossların nadiren kalkana sahip olması durumunda aldıkları isimdir. Bu şekilde bossların çıktığı çok az dungeon vardır ve bunlar Sarad’da bulunmaktadır. Dimensional Bosslardan Rare sınıfı silahlar ve Rare Skillbooklar düşmektedir. Skillbook kazanmak için bu dungeonlar tekrar tekrar yapılır fakat bunu çok ileriki seviyelerde yapmanızı öneriyorum en azından 63.seviyeye kadar ihtiyacınız fazla olmayacaktır.

Skillbooklar sizin skilllerinize ek özellikler katmaktadır, bunlar can yenilenmesi, ek hasar, fazladan bir mermi tarzında olabilir. Bunlar PvP’de etki etmeseler de yüksek seviyelerdeki dungeonları bitirmenize yardımcı olur. Özellikle Guardian sınıfının bunlara ihtiyacı daha fazladır. Skillbook kısmına fazla girmeye ihtiyaç duymuyorum oyuna başlayıp ilerleyenlere bu konuda yardımcı olabilirim.

Gelelim oyunun karakter sistemine ve meslek kısmına. Karakter basit olarak şöyle görünmektedir.

Auspiece adı verilen güçlendirici etkiler vardır ve bunların çoğunluğu paralıdır. Ama oyuna başladığınızda sizin için ufak bir Auspiece verilir ve ileride kastığınız para ile daha fazlasını alabilirsiniz genel görünümü şöyledir.

Legends bölümünde de dungeonlarda kazandığınız başarılardan dolayı size verilen ünvanlar yer almaktadır bunlar çeşitli güçlendirmeler sağlar. Genel görünümü şöyledir.

PvP kısmına geçmeden önce mesleklere biraz giriş yapayım. Oyunda çeşitli meslekler bulunmaktadır ve bu meslekler çeşitli materyaller yapmayı sağlar. Örneğin simyacılar ve aşçılar dungeonlarda kullanabileceğiniz içecekler yiyecekler hazırlayabilirler. Terziler zırh yapımında kullanılacak derileri oluştururlar. Demirciler silah yapımında kullanılan kalıpları oluştururlar. Oduncular kalkan, tüfek, yay yapımında kullanılmak için kalıplar yaparlar.

Bu tarz materyallerin birleştirilmesiyle de ekipman yapmanız için böyle bir araç bulunmaktadır.

PvP sistemini anlatırken karakter türlerinin ve sınıflarının tanıtımını yapmayı planlamıyorum geniş bir bakış yapacağım. Karakterler hakkında istediğiniz bilgileri bana özelden sorabilirsiniz. Karakterlere gelince de bunlar genel olarak Fighter, Witchblade, Shaman, Hunter, Mystic’dir. Bunlar da çeşitli sınıflara ayrılmaktadır, her çeşit oyuncu için sınıf bulunmaktadır. Bu sınıflardan bazıları PvP bazıları ise PvE ağırlıklıdır. Seçeceğiniz sınıf konusunda istediğiniz zaman yardımcı olabilirim.

PvP sistemi Arena adlı kısımda bulunmaktadır. Çoğu RPG’nin aksine odalar bulunmaktadır ve farklı dövüş sistemleri vardır. Bunlar Team Match, Deathmatch, Relay Match’dir. Belirli bir seviyeden sonra Ranked PvP bölümüne de girebilirsiniz. Odaların genel görünümü şöyledir.

Arena’da kazandığınız veya kaybettiğiniz oyunların sonunda Gold Honor Coin alırsınız. Bu Coinler farklı kıtalardaki Spellstoneları almanıza yardımcı olur. Bunları çeşitli ekipmanlara takabilirsiniz.

Arena’da eşya tamiri ve mermi, ok, skillstone gibi ihtiyaçlarınızı şehre gitmeden karşılamanız için de ufak bir bölüm bulunmaktadır.

Arena’da kazandığınız ve kaybettiğiniz oyunlar sonunda ayrıca Arena Point de alırsınız ve bu rütbe kazanmanıza yardımcı olmaktadır. Benim bu fotoğrafları çektiğim karakterle sadece PvE oynadığımdan arena değerleri biraz düşük.

Rütbe görünümü odalarda ve isterseniz şehirde aktif olabilir fakat dediğim gibi bu karakterle PvP ihtiyacı fazla hissetmediğim için o görünümü kapattım diyebilirim.

Ayrıca Ranked oyunlarda kazandığınız puanlarla da sezonlarda bulunan sıralamaya girebilirsiniz.

Her ne kadar oyunu harika PvP’si için oynamış da olsam PvP kısmının tanıtımını tam yapmadığımı fark etmişsinizdir. Ben oyunun genel görünümünü ve başlarda size yardımcı olacak özellikleri tanıtmaya çalıştım. Birkaç PvP videosu ekleyerek de konuyu kapatıyorum. Umarım açtığım bu konu birkaç kişinin de olsa oyuna başlamasına yardımcı olur. Başlayanlar da en azından bir şeylerin farkında olarak oynamış olur.

[video=youtube;aO0Gft_G_gI]http://www.youtube.com/watch?v=aO0Gft_G_gI[/video]

[video=youtube;kSK-1QOmKxw]http://www.youtube.com/watch?v=kSK-1QOmKxw[/video]

[video=youtube;ZJ-c3oTtAo8]http://www.youtube.com/watch?v=ZJ-c3oTtAo8[/video]

[video=youtube;TH4Q37mwYTU]http://www.youtube.com/watch?v=TH4Q37mwYTU[/video]

[video=youtube;rgScB2Oi6zM]http://www.youtube.com/watch?v=rgScB2Oi6zM[/video]

Reserved.

Yarın etraflıca bakarım.
Ben gelince kimse benle oynamadığı için solo takılazam.Korkmayın.

Güzel konu olmuş eline sağlık ati. oyunu oynadım bir kaç saat fena değil.
Teşekkürler, birkaç kişinin daha dikkatini çekeceğini düşünüyordum ama en azından denemiş oldum. Gelen kişi sayısına göre kalan detaylarla ilgili bir konu daha hazırlamayı planlıyordum ama gerek kalmadı sanırım :D

oynadım combo yapamıyorum diye bıratım beceriksizim nede olsa :)
Training bölümü var orda combo çalışmalarını yapabilirsin. Combo yapamam illa diyorsan combo gerektirmeyen classlar da var. Gidip oyuna başladığın anda Shadow, Assassin, Slayer aldıysan normaldir oynayamaman :D

Webzenin ilk oyunu olan global mu online yi oynamıştım.Zamanının efsanesiydi.Buna da bakmak isterdim ama,wow a başladım.Belki başlarım :D

Webzenin ilk oyunu olan global mu online yi oynamıştım.Zamanının efsanesiydi.Buna da bakmak isterdim ama,wow a başladım.Belki başlarım :D
Ben de daha önceden Webzen'in Archlord'unu falan oynamıştım, eğer gelirsen iyi olur. 8v8'e kadar PvP imkanı olduğundan ne kadar kalabalık olursak o kadar iyi. Sayıya göre kendi guildimizi de açabiliriz :D

Oyun güzele benziyor yarına kendi bilgisayarıma geçince detaylıca vidyo felan bakacam.

pvp sistemi her ne kadar Neverwinter den iyi olsada şöyle baktığım 1-2 videodan anladığım kadarıyla grafikleri ve vuruş efekleri o kadar güzel değil. Ya da geçen yaz arkadaşlarımın çoğu beni bırakıp bu oyuna geçtiğindendir bana güzel gelmemesi. Bir ön yargım var :|

Yine de oyun listemde şu anda. Eğer M4 ile Neverwinter çok daha bozarsa başlamayı düşünebilirim

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık