Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Uyarıyı kapat
Sayın ziyaretçi, Korsan Fan'a hoş geldiniz. Forumumuzdaki konulara yorum yazmak, muhabbetlere katılmak ve forumumuza paylaşımlarınızla katkıda bulunmak için "Şimdi üye ol!" butonuna tıklayarak kayıt olunuz. Üyelik ile ilgili sorusu olan, şifresini unutan üyelerimiz "Facebook" sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

[Kütüphane] Coby

'Denizciler' forumunda Smoker tarafından 8 Kas 2010 tarihinde açılan konu

?

Bu Karakter Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

 1. Tanırım, pırıl pırıl çocuktur.

  109 oy
  56.2%
 2. Amiral bile olsa, sümüklü olarak kalacak.

  85 oy
  43.8%
 1. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 22,196
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  [​IMG]

  Coby (Kobī) Denizci kuvvetlerine bağlı bir Yüzbaşı'dır. Helmeppo ile birlikte Monkey D. Garp'tan eğitim alan ve himayesinde olan bir biridir. Monkey D. Luffy tarafından özgür bırakılmadan önce Alvida Korsanları'nın gemisinde ayak işleri yapan biriydi. Seride Luffy ile arkadaş olan ilk kişidir.

  Görünümü


  Coby ilk gösterildiğinde sıska, ezik, yuvarlak gözlükler takan, hafif tombul ve pembe saçlı ürkek bir çocuktu.

  [​IMG]

  Coby, Garp'tan aldığı eğitimlerden sonra ince ve uzun boylu birisi olmuştur. Şimdi ki boyu Luffy ile hemen hemen aynıdır. Yine bu eğitimler sırasında sağ gözünün üzerinde çarpı şeklinde bir yara izi oluşmuştur. Yaranın Garp'ın ağır eğitimleri sonucu oluştuğu düşünülmektedir. Saçları uzamış ve dalgalanmıştır. Ancak rengi halen pembedir.

  Coby'nin üzerinde, üzerinde Denizciler'in sembolü olan bir ceket ve standart Denizci pantolonu vardır. Çoğu Denizci askerinde olduğu gibi boynunda da mavi bir fular taşır. Ayrıca bandana takar ve gözlüğünü bu bandananın üzerinde taşır. Enies Lobby Sonrası Arkı'dan sonra gözlüğünü kullandığı görülmemiştir, genelde hep bandanasının üstünde durmaktadır.

  Zaman atlamasından sonra Coby'nin boyu daha da uzamıştır. Neredeyse Garp'ın omuzlarına kadar gelmektedir. Ayrıca görünüş olarak Luffy'den yaşça daha büyük görünmektedir. İki yıl sonraki halinin kıyafetlerinde önemli bir değişiklik yoktur. Sadece sırtında acemi Denizci askerlerinin giydiği bir palto vardır ve bandanası öncekinden daha farklıdır. Alnındaki yara izi de öncekine göre büyümüştür.

  Kişiliği

  Coby, ilk gösterildiğinde Alvida'nın gemisinde ayak işleri yapan korkak, sümsük, ürkek, tırsak, ezik, low, mal ve boş beleş biriydi. İki yıl boyunca korkaklığı yüzünden Alvida Korsanları'na hizmet etmiş ve en büyük hayali olan Denizci askeri olma sevdasından vazgeçmişti. Çünkü Alvida'nın demir sopasını kafasına yiyerek ölmekten çok korkuyordu. Luffy bile onun ne kadar boş olduğunu görüp "Aptal ve işe yaramaz malın tekisin" diye onunla dalga geçmiştir. Fakat Luffy'nin optimist tavırlarını ve hayalini gerçekleştirme konusundaki saf düşüncelerini görünce, kendi de cesaret bulmuş ve Alvida'nın sopasından korktuğu halde artık onlara hizmet etmeyeceğini söylemiştir.

  Her ne kadar Alvida karşısında minik cesaret kırıntıları gösterse de, Luffy ile yaptığı yolculukta bu tırsaklığının tam olarak geçmediği görülmüştür. Luffy'nin tehlikeli durumlara girmesini engellemeye çalışmış ve sürekli panik halinde olmuştur.

  Oldukça naif ve basit düşünen bir beyni vardır. Shells Town halkının bir Denizci Yüzbaşı'sından korkmasını "tuhaf" bulmuştur ve bu konuda "içinde kötü bir his" olduğunu söylemiştir. Coby tüm Denizci askerlerinin iyilik timsali, adalet savunucusu, iyilerin dostu, kötülerin düşmanı olduğunu sanmaktaydı. Fakat Morgan ve oğlunun yaptıklarını görünce gerçekleri anlamıştır ve kendi deyimi ile "gerçek bir Denizci" olacağını söylemiştir.

  Coby, Garp'ın gözetimindeyken korkaklığının yerini, özgüven almıştır. Ancak bazı yönleri halen değişmemiştir. Hayalinin bir Denizci Amirali olduğunu söylediğinde böyle bir şeyi dile getirdiği için kendiden korkmuştur. Coby'nin duygusal yönü çok yoğundur. Her an ağlayabilir. Bu özelliği yüzünden Roronoa Zoro ona "sulugöz" diye hitap eder.

  Coby'nin en belirgin özelliği sahip olduğu potansiyel cesareti görememesidir. Bu cesaret zaman zaman kendini gösterse de, Coby'yi zor duruma sokmaktadır. Marineford Savaşı'nda bu cesareti ile o zamanlar bir Amiral olan Sakazuki'ye karşı gelmiş ve ölmek üzereyken son anda Shanks tarafından kurtarılmıştır. Aynı zamanda orada yaptığı cesaret gösterisi ile Luffy'nin kaçabilmesi için çok değerli saniyeler yaratmıştır.

  Yetenek ve Güçleri

  Coby, ilk gösterildiğinde hiçbir dövüş yeteneği olmayan gereksiz biriydi. Alvida'nın onu gemisinde tutmasının tek sebebi ise rotacılık yeteneğinin iyi olmasıydı. Mini arkta Helmeppo ile birlikte Garp'ın himayesine girdiği görülmüştür. Bogard'dan aldığı eğitim ve Helmeppo ile yaptığı pratiklerden dolayı kılıç ustalığı konusunda bir şeyler kapmıştır. Coby, kısa sürede hiçbir dövüş yeteneği olmayan birinden Grand Line'ın tehlikelerine göğüs gerebilecek birine evrilmiştir.

  İki yılın ardından daha da güçlenmiş ve Yüzbaşı rütbesine yükselmiştir. Episode of Luffy bölümünde devasa bir metal diski tek vuruşta parçaladığı ve Rokushiki tekniklerini ustalıkla kullandığı gösterilmiştir.

  Rokushiki
  Coby, Garp'tan eğitim almaya başladıktan sonra güçlü Rokushiki teknikleri öğrenmiştir. Ancak bunlardan sadece Soru'yu kullanırken görülmüştür. Bu yüzden başka Rokushiki teknikleri yapıp yapamadığı bilinmemektedir. Soru tekniğini Water 7 ve Marineford Savaşı'nda Luffy'ye karşı kullanmış, fakat iki karşılaşmada da tek yemiştir.

  One Piece: Gigant Battle! 2 New World oyununda Geppo ve Rankyaku kullanabildiği görülmüştür.

  İki yılın ardından bildiği Rokushiki tekniklerini ilerletmiştir. Episode of Luffy'de Rankyaku benzeri bir teknik kullanmıştır, ancak klasik ayakla yapılan tekniğin aksine kollarını kullanmıştır.

  Haki
  Marineford Savaşı sırasında Coby, Kenbunshoku Haki olarak bilinen yeteneği uyandırmıştır. Tıpkı Skypeia'daki Aisa gibi kafasının içinde ölen kişilerin seslerinin kaybolduğunu hissetmiştir.

  Zaman atlamasının ardından bu yeteneğini bilinçli olarak çok iyi kullanabildiği görülmüştür.

  Ek Bilgiler

  - Animede Coby ve Helmeppo, Döndüren Dağ'dan geçerek Grand Line'a girmiştir. Fakat mangada Coby, Grand Line'a Calt Belt üzerinden girdiklerin söylemiştir.
  - Coby, manga kapaklarındaki hikayede iki tabanca ile Denizciler'i tehdit etmiş, bu tabancalar Bogard tarafından ince ince dilimlenmiştir. Animede ise bu sahne yoktur.

  Künye

  Adı: Coby
  Okunuşu: Kobī
  İngilizce Adı: Koby
  İlk Göründüğü Bölüm: Manga 2, Anime 1
  Bağlantıları: Denizciler, 153. Denizci Şubesi (Eski), Alvida Korsanları (Eski)
  Unvanları: Yüzbaşı, Kıdemli Astsubay (Eski), Angarya Elemanı (Eski), Korsan Hizmetçisi (Eski)
  Durumu: Canlı
  Doğum Günü: 13 Mayıs

  Hak Sahibi

  Kaynak : http://onepiece.wikia.com/wiki/Coby
  Çeviren : Smoker
  Yayınlayan : www.korsanfan.com
  Çevirmenin Sitesi : www.korsanfan.com
   
  Son düzenleme: 19 Şub 2016
 2. Aethirx Üye

  Aethirx (Üye)
  Mesaj Sayısı 68
  Üyelik Tarihi28 Ara 2009
  Ellerine sağlık abi. De, neden konuyu silip tekrar açtığını anlayamadım :D
   
 3. Erkan12 Pirate King

  Erkan12 (Pirate King)
  Mesaj Sayısı 4,792
  Üyelik Tarihi4 Nis 2010
  eline sağlık smoker, coby den büyük beklentilerimiz var...
   
 4. yobi Üye

  yobi (Üye)
  Mesaj Sayısı 371
  Üyelik Tarihi12 Eki 2010
  Eline emeğine sağlık. Yeni tanıtım daha bir güzel olmuş. Tokat gibi gelen cevap =)
   
 5. Mugiwara Üye

  Mugiwara (Üye)
  Mesaj Sayısı 63
  Üyelik Tarihi22 Eki 2010
  Güzel olmuş çeviri.. İlerde amiral olur inşallah luffyde KK..
   
 6. Fallout Üye

  Fallout (Üye)
  Mesaj Sayısı 83
  Üyelik Tarihi27 Ara 2009
  Gelecek var bu çocuk da...Eline sağlık Smoker...
   
 7. Jazz Üye

  Jazz (Üye)
  Mesaj Sayısı 328
  Üyelik Tarihi16 Eki 2010
  Ben ilerde Luffy ile Coby arasındaki ilişkinin, Gol D. Roger ile Garp arasındaki ilişkiye döneceğini düşünüyorum ayrıca yine Coby amiralliğe yükselmeyecek gibi geliyor Akainu'nun davranışlarını görünce, Garp gibi koramirallikte kalacağı kanısındayım ve ellerine sağlık Smoker
   
 8. metades Monkey D. Luffy

  metades (Monkey D. Luffy)
  Mesaj Sayısı 557
  Üyelik Tarihi22 Şub 2010
  güzel çeviri ellerine sağlık... anlındaki yara nasıl oldu acaba onu merak ediyorum...
   
 9. ufo44 Üye

  ufo44 (Üye)
  Mesaj Sayısı 915
  Üyelik Tarihi29 Ara 2009
  bizim sümülü ne hale geldi beee
   
 10. Alucard Üye

  Alucard (Üye)
  Mesaj Sayısı 273
  Üyelik Tarihi28 Oca 2010
  Eline sağlık. Bu çocuk birgün Sanjiyle eşit olacak güç olarak eminim.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Konuyu Okuyanlar (Üye: 0, Ziyaretçi: 0)

Yukarı Çık