Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Kütüphane] Capone Bege

Bu Karakter Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

  • Sevdirdi kendini kerata.

    Kullanılan: 106 73.6%
  • Ağzıyla kuş tutsa bile bunu sevemem.

    Kullanılan: 38 26.4%

  • Kullanılan toplam oy
    144

Capone Bege
(Kapone Bejji), Batı Mavi'den gelen ve önceden mafya iken daha sonra korsanlık yapmaya başlamış bir adamdır. Tank Ateşi Korsanları'nın kaptanıdır ve eskiden On Bir Süpernova olarak bilinen, şimdi ise En Kötü Jenerasyon olarak anılan on iki korsandan biridir. Ayrıca Batı'nın Beş Ailesi olarak ün yapmış beş mafya ailesinden birinin başıdır. Charlotte Chiffon ile evlenmiştir ve Capone Pez isimli bir oğlu vardır.

Bege, Charlotte Linlin'in kızlarından biri ile evlendiği için tayfası ile birlikte Koca Ana Korsanları'nın emri altına girmiş ve "kale" seviyesine kadar yükselmiştir. Ancak Hasır Şapka Korsanları ile ittifak kurarak, Linlin'i devirmeye çalışmış, başarısız olmuş ve Koca Ana Korsanları'ndan ayrılmıştır. Şu anda Tüm Kek Adası'ndan kaçmaya çalışmaktadır.

Görünümü

Bege kısa boylu ve tıknaz görünümlü bir adamdır. Göbeklidir ve saçlarını geriye doğru tarar. Yüz siması ve saç şeklinden dolayı bir suç baronuna benzer.

Üzerine beyaz çizgili siyah takım elbise giyer ve boynunda yeşil eşarp bağlar. Eşarbın ucu ceketin içinde olduğu için kravat gibi görünür. Crocodile gibi değerli taşlardan hoşlanır ve tüm parmaklarına çok pahalı altın yüzükler takar. Omuzlarında korsan kaptanlarının kullandığı bir palto vardır. Kovboy stili bir şapka takar ve genelde ağzında bir puro bulunur. Bu tipi ile korsandan ziyade seyahat için yola çıkmış bir adam havası yansıtır.

Bege çocukken kıvırcık saçlara sahipti ve daha yuvarlak bir yüzü vardı. Üzerine beyaz renkte bir gömlek giyer ve kravat takardı. Silahlar ve bıçaklarla oynamayı severdi. Ayrıca maket bir kalesi vardı.


İki yıllık zaman atlaması esnasında Bege'de çok büyük bir değişiklik olmamıştır. Sadece sakal bırakmış ve daha koyu renkte bir şapka takmaya başlamıştır. Zo'dayken tıpkı Pekoms gibi güneş gözlükleri takarken görülmüştür. Tüm Kek Adası'nda takım elbisesinin sol kısmına bir gül takmıştır.

Kişiliği

Bege epey kötü şöhretli bir korsan olmasına rağmen yapmacık hareketlerden hoşlanmayan, oldukça sofistike bir adamdır. Güzel ve temiz takım elbiseler giyer, gemideyken bile düzgün bir sofrada yemek yer ve portre tarzı tablolar yapar. Sofra adabı konusunda çok titizdir. Genellikle sakin bir yapısı vardır. Bu takıntılarından ötürü kendisi ile görüşmeye gelen Hasır Şapka Korsanları'nın önce banyo yapmalarını ve temiz kıyafetler giymelerini istemiş, aksi halde onlarla görüşmeyeceğini beyan etmiştir. Hatta Hasır Şapka Korsanları'nın esirleri olarak gelen düşmanlar Charlotte Brûlée ve Diesel'in bile banyo yapmış ve temiz kıyafetler giymiştir.

Aşırı sabırsız biridir. Kendisine karşı gelinmesinden nefret eder. Bu konuda endi tayfasını yaralamaktan çekinmez. Boş boş konuşan adamına çatal saplamıştır. Bir korsan olmanın mantığını anlamış biri gibi görünmektedir. Kendisine sorun çıkarabileceğini düşündüğü Borsalino, Vinsmoke Sanji, Brook ve Mink Kabilesi gibi düşmanlar ile çarpışmaktan imtina eder. Monkey D. Luffy ile tanışmak istemiş, görüşme esnasında ortam gerilse de, şiddete başvurmamıştır.

Bege son derece sadist dürtülere sahip ve kana susamış bir adamdır. Hedeflerine doğrudan saldırmak yerine taktik geliştirir, plan yapar ve yavaş yavaş onların işini bitirir. Yapacağı saldırıyı kendi eğlencesi haline getirmeyi sever. Karşısına alacağı organizasyonların liderlerini ortadan kaldırmayı yeğler. Böylece kalan adamları ortadan kaldırması ve hazinelerine el koyması zor olmaz. Eğlenmek için hayvanların kafalarını kestiği bilinmektedir. Kaosu seven bir adam olduğu için, oluşan kaosun kim tarafından yapıldığı önemsizdir. Luffy'nin, Çay Partisi'ni dağıtmasından büyük zevk almıştır.

Bege her ne kadar kana susamış bir adam olsa da, bir parça merhamet ve kontrol mekanizmasına sahiptir. Jinbe'nin anlattıklarına göre Bege saldırdığı güçlü organizasyonların sadece liderlerini öldürmüş, diğer mensuplara dokunmamıştır. Sadece geriye kalan adamlar intikam almak istedikleri zaman onları da ortadan kaldırmıştır. Luffy'ye Sabaody Takımadaları'nda çıkardığı kargaşa yüzünden gıcık olmasına ve Luffy'nin onu yumruklamak istediğini öğrenmesine rağmen ses etmemiş ve onunla ittifak kurmak için gönüllü olmuştur. Linlin'i öldürme planları başarısız olduğu zaman Luffy'yi satmamış, sadece bir süre kendini onu yakalamış gibi göstermiştir. Charlotte Katakuri, Bege'ye kesin bir emir ile Luffy'yi öldürmesini emrettiğinde o bunu reddetmiş ve tereddüt bile etmeden Katakuri'ye saldırmıştır. Ayrıca yeri geldiğinde minnet göstermesini bilir. Hasır Şapkalar kendisine Brûlée'yi getirdiği zaman onları övmüş ve kaçış planını kolaylaştırdıklarını söylemiştir.

Bege genelde savaşma taraftarı biri olmasa da, şartlar gerektirdiği zaman gözünü budaktan sakınmaz. Karşısındaki düşman çok güçlü olsa bile, korkusuzca onun karşısında durur. Bu tutumunda sahip olduğu Şeytan Meyvesi'nin etkisi büyüktür. Çünkü tek başına tehlikenin ortasında olsa bile sayısız adamını içinden çıkararar düşmanlarına saldırtabilir. Son derece kurnaz bir adamdır. Hedeflerine ulaşmak için birilerini rehin almaktan veya onları sırtlarından vurmaktan, yahut blöf yapmaktan çekinmez.

Zaman atlamasından sonra Bege ve adamlarının Koca Ana Korsanları'na katıldıkları görülmüştür. Bege, Linlin gibi aşırı güçlü biri ile doğrudan savaşa girmek yerine onun adamı olmuş ve gizliden gizliye onu öldürme planları yapmıştır. Yapmış olduğu planı da Vinsmoke Sanji ve Charlotte Pudding düğününde hayata geçirmiştir. Planının düzgün işlemesi için kendi adamlarını bile gözden çıkarabilir. Tabi bunların hepsi tiyatrodan ibarettir ve güven tazelemek için yapılan hareketlerdir. Bege baba olduktan sonra oğlunu güldürmek için türlü şebeklikler yapmaya başlamıştır.

Bege'in zayıflığa ve korkaklığa tahammülü yoktur. Başkaları ile empati yapmaz. Bunun bir korsanda olmaması gereken bir özellik olduğunu düşünür. Hasır Şapka Korsanları'na minkleri kurtadıkları için teşekkür eden Pekoms'u sırtından vurması bu düşüncesine güzel bir örnektir. Yine de ailesi ve tayfası için kendini öne atar.

Yetenek ve Güçleri

Bir kaptan ve aile reisi olan Bege'in altındaki tüm adamları üzerinde mutlak bir otoritesi vardır. Ayrıca Batı Mavi'deki Yeraltı ticareti üzerinde söz sahibidir. Koca Ana Korsanları içerisinde kale seviyesinde olduğu için, Çay Partisi'nin güvenliği ona emanet edilmiştir.

Bege'in güçlü bir iradesi vardır. Carmel Anne'nin fotoğrafı kırıldıktan sonra Linlin'in yarattığı güçlü Haoshoku Haki patlamasından sonra bayılmamıştır.

Taktik Zekası
Bege fiziksel savaşlara girmekten çok, taktik kasan ve planlar üreten bir adamdır. En Kötü Jenerasyon mensubu olan korsanların geneli rakiplerine pata küte girişerek iş yapmıştır. Bege ise Grand Line'da karşısına çıkan düşmanları sadece taktik zekasını kullanarak alt etmiştir. Çok inandırıcı bir şekilde blöf yapar. Kurnaz ve yalancı bir adam olan Caesar Clown'ı kandırmayı başarmıştır. Bege korsan olmadan önce bile rakip mafya babalarını geliştirdiği taktikler ile ortadan kaldırmıştır. Söylediğine göre şimdiye kadar yaptığı tüm planlar içerisinde sadece Linlin'i öldürmek için yaptığı plan başarısız olmuştur.

Bege son derece uyanık ve sürekli gözlem yapan biridir. Güçlü düşmanların potansiyel zayıflıklarını öğrenmeye çalışır ve planlarını bu zayıflıklar üzerinden geliştirir. Carmel Anne'nin fotoğrafının masaya düşmesi ve Linlin'in normalde çizik bile almayan bedeninin kanamasını görmüş, iki olay arasındaki bağlantıyı çabucak kurmuştur. Hatta fotoğrafa zarar geldikten ne kadar süre sonra Linlin'in kendinden geçtiğini bile hesaplamıştır. Psikolojik savaş konusunda da uzmandır. Katakuri'nin korkunç ifadesini gördüğü zaman bile suikast planının halen başarıya ulaşabileceğini söyleyerek adamlarına moral vermiştir.

Bege planları için kritik öneme sahip nesneler için kod isimler kullanmayı tercih eder. Örneğin ittifak güçlerinin Linlin'in çığlığından etkilenmemek için takacakları kulak tıkaçlarına Görünmez Senfoni Sistemi adını vermiş, böylece tıkaçlar takılacağı zaman bu ismi söyleyerek ittifak güçlerine işaret vermiştir. Koca Ana Korsanları ise onun bu dediklerinden bir şey anlamamıştır.

Nişancılık Yeteneği
Bege oldukça usta bir nişancıdır. Taramalı tüfek ile geleceği görebilecek kadar iyi derecede Kenbunshoku Haki kullanabilen Katakuri'yi gafil avlayabilmiş ve başına üst üste isabetli atışlar yapabilmiştir.

Şeytan Meyvesi


Bege, Paramecia türü bir Şeytan Meyvesi olan Shiro Shiro no Mi'yi yemiştir. Meyvenin gücü sayesinde bedeninin içerisinde boyutsal bir kale oluşturabilir. Bu sayede adamlarını, atlarını, toplarını içinde taşır.

Bege'in içi tıpkı bir kaleyi andırmaktadır. Odaların taştan duvarları vardır ve geçitlerde zincirli köprüler bulunur. Dışarıya açılan kısımlar da zincirli köprüler gibidir ve açılıp, kapanabilir. Bege'in vücudunun içinde minik olan şeyler belli bir sınırı geçtikten sonra normal ebatlarına geri döner. Etrafında pembemsi bir katman bulunur. Katmanı geçen nesnelerin boyutuna ek olarak, hızları da normale döner. Bedeninden çıkan top gülleleri çok yavaş görünmelerine rağmen, katmanı geçtikten sonra birden hızlanmıştır.

Silahları
Bege'in bedeninin içinde sayısız top bulunur. Ancak bu topları kendisi değil, yine içinde ikamet eden adamları kullanır. Ayrıca Deniztaşı'ndan yapılmış bir mızrağı vardır. Adamları bu mızrak sayesinde Caesar'ı yakalayabilmiştir.

Tüm Kek Adası'nda Pekoms'u vurmak için tabanca kullanmıştır. Vinsmoke Ailesi'ni öldürmeleri için kendilerine Koca Ana Korsanları tarafından Walker adı verilen silahlar dağıtılmıştır. Bu yüzden Bege de bu silahlardan birine sahiptir. Katakuri'ye saldırırken taramalı tüfek, Linlin'e saldırırken de KX Roketatar'ı kullanmıştır.

Ek Bilgiler

- Bege, 4. One Piece Popüler Karakterler anketinde hiç oy almamış Batı Mavi'den çıkma tek Süper Çaylak'tır. Ayrıca X Drake ile birlikte 60. SBS'de doğum günü açıklanmamış iki karakterden biridir.

- Bege, 6. One Piece Popüler Karakterler anketinde 51. sıradadır.

- Bege zaman atlamasından önce 1.66 santimlik boyu ile en kısa Süper Çaylak'tı. Ancak şu an boyu 1.80 santimlik Sanji'den daha uzun görünmektedir.

- Bege, En Kötü Jenerasyon içerisinde evlendiği ve çocuk sahibi olduğu bilinen tek kişidir.

- Bege'in Koca Ana Korsanları içerisindeki "kale" rütbesi, satrançtaki kaleden gelmektedir. Ayrıca Bege'in korsan tayfası olan Tank Ateşi Korsanları'nın bayrağı da kale şeklindedir.

- Bege'in hayvanların kafalarını kesmesi, The Godfather filmine bir göndermedir.

- Bege, gerçekte 1920'li yıllarda Amerika'da yaşamış mafya babalarından biri olan Alphonse Capone'dan ve hükümet izni ile korsanlık yapmış İngiliz korsan William le Sauvage'den esinlenilmiştir.

- Bege'in doğum günü Al Capone'un doğum günü ile aynı gündür (17 Ocak)

- Bege'in en sevdiği yiyecekler köfte ve domatestir. En sevmediği içecek ise domates suyudur.

- Bege resim yapmaktan ve masa başı oyunları oynamaktan hoşlanır.

Künye

Adı: Capone Bege
Okunuşu: Kapone Bejji
İngilizce Adı: Capone Bege
İlk Göründüğü Bölüm: Manga 498, Anime 392
Bağlantısı: Tank Ateşi Korsanları, Koca Ana Korsanları (Eski)
Unvanları: Korsan, Kaptan
Lakabı: Gangster (Jap. Gyangu, İng. Gang)
Yaşı: 42
Durumu: Canlı
Doğum Günü: 17 Ocak
Boyu: 1.66 cm
Ödülü: 300.000.000 Belly

Şeytan Meyvesi
Adı:
Shiro Shiro no Mi (Tr. Kale Kale Meyvesi, İng. Castle-Castle Fruit)
Anlamı: Kale
Türü: Paramecia

Hak Sahibi

Kaynak: http://onepiece.wikia.com/wiki/Capone_Bege
Çeviren: Smoker
Yayınlayan: korsanfan.com
 
Son düzenleme:
L

lufy

en güçsüz süper novaydı bence bu adam güzel paylaşım teşekkürler smoker:alkis:
 
Al Capone'nin bi sözü geldi aklıma
Tatlı söz ve bir silahla başaracaklarınız sadece tatlı dille başaracaklarınızdan fazladır
Al Capone
 
Bence bu adam o kadar güçsüz değil. Ben kendine gelen saldırıları belli bi alan içinde küçültebildiğini düşüyorum çünkü. Mesela mermileri, topları hatta yumrukları bile küçültebilir.
 
S

Sanji Winsmoke

Bu kadar az yorum yapılmasına şaşırdım doğrusu, göründüğü kadar güçsüz değil ödülünü 300 milyona kadar çıkarabilmiş. İyi bir meyvesi var, fırsatları kollayarak ilerliyor güçlü bir ailenin bünyesine girerek arkasını sağlama almış bir karakter.

Bu arc itibariyle kendisini ve gerçek niyetini daha fazla göreceğiz.
 
Bu kadar az yorum yapılmasına şaşırdım doğrusu, göründüğü kadar güçsüz değil ödülünü 300 milyona kadar çıkarabilmiş. İyi bir meyvesi var, fırsatları kollayarak ilerliyor güçlü bir ailenin bünyesine girerek arkasını sağlama almış bir karakter.

Bu arc itibariyle kendisini ve gerçek niyetini daha fazla göreceğiz.
Bir niyeti olduğunu sanmıyorum. BigMom'ın üstünlüğünü kabul etmiş bana göre.
 
S

Sanji Winsmoke

Bir niyeti olduğunu sanmıyorum. BigMom'ın üstünlüğünü kabul etmiş bana göre.
Kısa vadede evet ama ileride ihanet ederse ya da aileye dair başka planları ortaya çıkarsa buna çok da şaşırmam.


Adamları Luffy'nin Marinefordda yaptıklarından bahsederken yanılmıyorsam "Kazananı son şah-mat belirler" diyordu.

Böyle düşünen birinin uzun vadede gönüllü olarak birinin üstünlüğünü kabul edeceğini sanmıyorum. Doğru anı bekliyordur bence.
 
Bege şov yakında başlayacak hazır olun. :D Şu yazıya bir bakıp düğün gününe uyarlamaya ne dersiniz...

Sevgililer günü katliamı

al caponeun bugs morani oldurmek icin planladigi ve eyleme koydugu hadise. calinmis polis arabasi ve polis uniformalari ile bugs moranin mekanina gelen capone'un adamlari iceridekileri duvara dizip arkadan ates acmislardir. sadece iceride bulunan bir tanesi gercek polisler gelene kadar yasayabilmis, kendisine yoneltilen "seni kim vurdu" sorusuna "kimse, kimse vurmadi" seklinde cevap vermistir. super planlanmis olsa da, asil hedef bugs moran o gun gec kaldigindan kapidaki polis arabasini gorup ortamdan uzaklasmistir.al capone bir cok olayda oldugu gibi kanit yetersizliginden mahkemeye dahi getirilememistir, zira kendisi cinayet islendigi saatlerde florida'da takilmaktadir. failler bulunamamistir.
 
Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2020.
Tasarım Korsanfan V.5.5
Yukarı Çık