Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Boş Yüzyıl, Roger ve Son Poneglyph

Son Kitabe Kimde ?

• Kullanılan toplam oy
    72
evet arkadaslar, son manga sayısından sonra, böyle bir konu farz oldu. malum, 4 adet kırmızı kitabemiz var ve bir tanesinin yerini kimse bilmiyor... bu konuda, son kitabenin nerede ve kimde olabilecegini irdeleyip tartısırız.

önce kitabelerden bahsetmek lazım;

poneglyph: üzerine tarihi bilgiler kazınmıs ve birlikte okunduklarında, 800 yıl önceki bos yüzyılı acıga cıkaran yazıtlardır. biliyoruz ki; 800 yıl önce, bir olay meydana gelmiş ve zamanının en mamur , en medeni ve gelişmiş devleti sırra kadem basmıstır. üstelik, günümüzden 900 yıl önce baslayan ve koskoca bir yuzyıl süren olaylar zincirinin, herhangi bir safhasıda kesinlikle bilinmemektedir. işte kitabeler, o yüzyılda yasananları anlatan bilgilerle doludur.

son manga sayısıylan ögrendik ki; kitabeleri yapanlar, wanolu tas ustaları olan kozuki klanıdır. eger kozukiler, antik krallıgın vatandasları olarak düşündügümüz, d.lerden degillerse... ortaya cıkan bilgi sudur; antik krallık yıkılmıstır... ama bir cok d. dünyaya dagılmıs ve hayatta kalmıstır. kitabelerdeki dil anlatılardan yola cıkarsak, antik krallıgın dili, ama yazanlar kozukiler... bu sartlarda, antik krallıktan kurtulanların, o zamanki dünyadaki en muazzam yazıtları yapabilecek kişilere gelmesi, ve baslarına gelenleri bir uyarı ve miras olarak gelecege aktarmak istemeleri olasıdır.

böylelikle, kozuki klanının bası, antik yazıyı okuma durumunu, kusaklar boyunca, en son kozuki odene kadar ulastırmıstır. ve odenin, wano shogunuylan, yonko kaido tarafından öldürülmesi ile birlikte , kitabeleri artık okuyabilen ve kalan tek kişi oharanın gururu, devrim ısıgı, dünya güzellik kralicesi nico robindir. :cool:

eldeki veriler üzerinden devam edersek, biliyoruz ki dünya hükümeti bos yüzyılın arastırılmasını, yani buna cıkan tek yol olan kitabelerin çözümlenmesini yasaklamıstır. sırf clover ve arkadasları, ellerindeki kitabeyle, antik krallıgın adını desifre ettikleri için, tüm adayla birlikte katledilmişlerdir. geriye kalan ve kitabeleri okuma kabiliyeti olan tek kişi olarak, oharalı nico robin kalmıstır.

yukarıdaki paragrafa istinaden vede cloverın anlattıklarından yola cıkarak diyebilirizki; 900 yıl önce antik krallık dünyanın zirvesindeydi, dünya hükümetinin kurucusu olan, 20 krallık muhtemel ona rakip güclü krallıklardı. bir veya bir kacının fikri, kesinlikle yönetim anlayısı acısından antik krallıkla uymuyordu. böylelikle diger 20 tanesi bir araya geldiler. ve cloverın dedigi gibi müttefik olarak adledilen bir grup, bence içeriden gelen ihanetinde etkisiyle, antik krallıga savas actı ve yıkımını getirdi. böylelikle tamda bu zamanlarda arabastadaki nefertari ailesi haric, diger 19 krallık dünya hükümetini kurdular. ve krallık ve tek adam rejimlerini , cumhuriyetlerin yerine güclendirme yoluna gittiler. yurtsuz kalan d.ler isei dünyanın kalanına yayıldılar. ve zamanla isimleri kalsada, mirasları unutuldu. sadece kitabeler haric ;)

işte korsan, gol d. roger hastalıgını ögrenince... son yolculuguna, yani kaderine dogru yola cıkar. crocusu, kaderine hastalıgıyla katar, tomu, kaderine sahip olunan en iyi gemiyle katar, rayleigh seviyesinde bir adamı bile katar... geriye hikeyede tek bir yer bos kalır, acaba odeni wanodamı kendine katıyor, yoksa bastan beri oden onlamıydı. normalde, roger skypieada çana yazı yazabildigi için bunu oden yazdı diyebiliriz belki... ama rayleighe göre, roger herseyin sesini duyuyordu sadece. yani diger bir ihtimal, o yükselikteki canı sadece hissetti ve bir kitabeyi yanında götürdü. ve macerasının ötesinide odenle tanısana kadar göremedi. sonrasında bir d.ye hersey acıklandı. ve 4 kırmızı kitabeyle birlikte, roger raftele ulastı.

benim aklımda olusan resme göre, jayada korunmaya bırakılan bir kırmızı kitabeydi. ve onu roger yanında götürdü. diger 3 nünün yerini ise oden söyledi ve önünde kimse duramayan roger, en nihayetinde raftelide buldu.

işte su an kayıp olan kitabede, bence skypiedaki o kitabe. düşünün bir rio kitabesi var biliyoruz ve raftelde gibi düşünebiliriz. ama tek bir kitabeye koskoca yüzyıl sıgdırılamaz.

3 tip kitabe var;

baskalarının yerlerini söyleyenler. ki bunlar 3 antik silah poseidon, uranüs ve plutonunda yerini söylüyor.

bos yuzyılı dolduran bilgiler verenler var...

ve sadece 4 tane olan kırmızı kitabeler var...

tüm bu bilgiler ısıgında, tarihi anlatan tüm kitabelerdeki notlar alınmalı ve hepsi birleştirilmeli... işte rogerın yaptıgı bu ve oden sayesinde okuyabildilerde. şimdide robin, tüm okuduklarını yanında tasıyor nereye ?raftele...

peki neden hiç bilinmeyen kırmızı kitabe skypieda ve roger gemisine aldı diyorum... çünkü yüzünün sekline bakılırsa, luffyde bilgiyi calmak degil, direk kitabeyi almak istiyor. o kitabe oro jacksonda duruyor hala. yeri bilinmeyen gemi rogerın bekledigi kişiye en büyük hediyeyi vericek diye düşünüyorum.

gelelim bu teori gerceklesmezse...

işte o zamanda 3 kitabenin birinin luffyde, diger 2 sininde kaidou ve linlinde oldugunu biliyoruz. peki son olan nerede olabilir ?

eger son kitabeyi emniyet subabı olarak roger tutmamıssa,

secenekler ;

1 - rogerın idamından sonra, kırmızı kitabeyi dünya hükümeti ele gecirdi ve doflamingonun bahsettigi, büyük hazineyle birlikte tutuyorlar.
2- newgate, sırf rogerın ismine istinaden bir tanesini aldı ve koruma altında tutup, yerinide sadece marco, jozu ve vista biliyor.
3- shanks, her halükarda ya oro jacksonın yerini bilip bir kitabeye sahip, yada bu son kitabeyi her türlü koruma altında tutuyor. çünkü basından beri, bırakılan yeri bilmesi en yüksek ihtimale sahip kişilerden biri.

eger elbaf gibi ekstra bir adaya korumak için verilmemişse üstteki 3 secenek en büyük olasılıklar olarak duruyor. devrim ordusunda olamaz... çünkü, robin ilk defa gördü. teach görse bile, bundan birsey anlamaz.

yinede üstteki teori en kuvvetli olasılık. çünkü; linlin, vinsmokelarla işbirligi yapıyor yani yer altıyla... kaidou, doflamingoyla iş yapıyor yani yer altıyla... yetmiyor wanoya cöküyor, çünkü kitabeleri yapanın kim oldugu kulagına gidiyor. herkes sırra kadem basmıs, son kitabeyi arıyor. newgatede olsa en azından duyulurdu diye tahmin ediyorum.

o yüzden geriye 2 secenek kalıyor. ya dünya hükümetinde, yada roger, oro jacksonda tuttu. roger gibi bir adamın idamıylan korsanlar cagını baslatmasını göz önüne alırsak, kesinlikle bu 4 kitabenin her birinin, dünya hükümetinin eline gecmemesini saglamıstır diye düşünüyorum. ve en kötü ihtimale karsı, bir tanesini saklaması bana daha makul geliyor. çünkü diger 3 saklama yeride desifre olmus durumda ;) aynı acei garpa emanet etmesi davranısı gibi , aynı sapkasını shankse emanet edişi gibi, kırmızı kitabeyide oro jacksona ve gemiyide gabana bile emanet edip, e.oda bu sekilde baglayabilir.

evet sizlerinde fikirlerinizi bekliyorum arkadaslar. şimdiden tesekkürler. :)

Son düzenleme:
Wb ölmeden önce One Piece'e en yakın isim olduğu söyleniyordu. En az 1 tanesinin WB korsanlarında olduğunu düşünüyorum.

Eline sağlık usta.
Bence de bir tanesi Wb korsanlarında olabilir lakin bizimkilerin rahat bir şekilde o kitabeyi rahatça alabileceklerini hiç sanmıyorum. Teach bir şekilde bu kitabelerden haberdar olmuştur veya ileride olacaktır. Marco'ya çökmesiyle birlikte onu geçirecektir. Luffy de KK olmadan önce son büyük düşmanını yendikten sonra o kitabeyi ele geçirecek ve Raftel'in kapısı aralanmış olacak böylece.

Ben artık tek Robin'in okuyabildiğini düşünmüyorum. Zaten en başından 1 kişinin bunu okuması saçmaydı, Dragon 2 sene içinde maddi manevi yararlanmıştır. Yonkoular falan ise okuyamadığı kitabeyi niye ele geçirsin. Ohara'da katliam yapan Wg bu olayı es geçtiğini hiç düşünmüyorum. Kilit kitabeyi ellerinde tutuyorlardır ve o olmadan raftele gidilmiyordur, yoksa kitabeleri toplattırıp kutsal topraklarda korurlardı.

Robin, Nami gibi akıllı birine çok rahat öğretir istese o alfabeyi, + 2 sene Devrimcilerin yanında onların birkaçına da öğretmiştir.
Bu adamlar yoksa neden saklasın bu taşları. Robin altın çocuk değil, bir tek bilinen o şuan.

Yonkoular kendi taşlarını sakladıklarına göre onlarında elinde okuyabilen kişi yada kişiler olma olasılığı var. Koca Ohara'dan hiç korsan çıkmadı mı şimdi? Hiç mi Devrimci veya Denizci çıkmadı.. ya da Wano'dan o alfabeyi okuyabilen vardır, onlarında korsan tayfası veyahut başka organizasyonları olma olasılığı bile var.

Ama şimdilik Robin altın çocuk.

Shanks'ta olursa sevinirim. Luffy'nin Kral olması için geçmesi gereken kişi ve son sınavı Shanks epik olurdu.

Eğer Beyazsakal zamanında birini almışsa Teach de bir zamanlar Beyazsakal Korsanları'nın bir üyesi olduğu için bundan haberdar olmuş olabilir.Şimdi elinde zorla alacak güç de var.Bana kalırsa kayıp olan Teach'in elinde.Ama bunu fazla kişi bilmiyordur.

Diğer taş devlette olsun ya.Devlet çok pasif görünüyor şuan için.3 taş da korsanların elinde şuan.4 tanesi de olursa devletin gücünün değeri kalmıyor.Ama dün de düşünmüştüm.Roger'ın taşın sesini duyma davası yalan oldu gibi.Zaten saçmaydı taş ne diyecek''panpa burada yazan bak harita bu yoldan git'' mi ? Zaten skypia da ki taş dan bile kelimeleri çıkarsan alfabenin yarısı çözülüyor.Ki adamın yanında ki eleman yani oden hem taş ustası hem alfabeyi yaratanların soyundan gelme.Tüm taşları roger okuyamazdı.Rey-san boşuna tüm tarihi öğrendik demedi.Adamların yanında robin in upgrade hali varmış.Şu tarih konusunda önemli 2 karakter var şuan.Robin(mink ve momo dan öğrendikleri ile birlikte) ve devlet.Korsanları işin içine sokmasa iyiydi mangaka.Çünki onlar da bişi bilmiyor.Dragon da bir şey bilmiyor gibi.Olsa robin kırmızıyı görünce şaşırmazdı bilgisi olurdu.

Wano yani mini japonya üzerinden tarih açıklanacak belli.Zaten olmasa olmaz adam sonuçta ülkesinin de reklamını yapmak zorunda :D Hem korsanlık,hem devlet-korsanlık tarihi hem üstüne dragon'un devlete karşı gelmesi 3 ayrı ama bir yerde toplanacak güzel senaryo.Güzel şeyler bizi bekliyor ama bildiğimiz gibi mangaka ketum.Hızlı hızlı işler umarım.Eline sağlık abi konu için.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık