Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Bir Aksiyondan Beklentileriniz?

Sinemada izlediğim en iyi film. Ne ara bitti bu film dediğimi dün gibi hatırlıyom. Aksiyon denilen şeyin tanımıdır bu film. Normal de biyerden sonra şu aksiyon bi azalsın diye beklersin. O aksiyon seni sıkar, sakinlik gelsin 2 muhabbet edilsin filan istersin. Bu film %75 aksiyon olmasına rağmen o kadar iyi ve dozundaki, aksiyon hiç bitmesin istiyorsun. Filmin ilk yarısı bittiğinde sanki bana 15 dk geçti gibi gelmişti. Akşam bir daha izleyem.

Müzik,

Dövüş/savaş koreografisi (Kış Askeri'ndeki 1v1 sahnesi buna çok güzel bir örnek linkini bırakırım),

Ses efektleri çok da önemli değil, hatta bana yapay hissettiriyor kamera 90 metre uzaktayken pat küt yumruk sesi duyunca hoşuma gitmiyor, büyük patlamalar falan da aynı şekilde, Hollywood aksiyon filmlerini bu yüzden pek sevmem.

Onun dışında iki karakter arası bir bağ varsa da ayrıca hoşuma gidiyor ama tabi bu ekstra.

Düzenleme: Linki unutmuşuz.

Safi aksiyon olmaması. Birazcık düşünülmüş bir hikaye(öyle arşa çıkacak bir hikaye olmasına da çok gerek yok), detektifvari çözümlemeler falan. Aşırı olmadıkça klişeye de takılmam aksiyonda. Bunda benim kriterim Taken filmidir. Aksiyon filmi yeterlilikleri minimum düzeyde Taken civarıysa izlenir.
Taken 2 mesela çok kötü. Diyaloglar çok daha fazla klişeleşiyor, saçma sapan bombalar bir yerlerde uçuşuyor.

Mission İmpossible serisi olabilir. Bayağı oldu izleyeli ama 3. film kafamda iyi yer etmişti. 2. film mesela berbat. Bayağı bayağı berbat. Yani öyle böyle berbat değil. Kafamda berbat kelimesi ile eş anlamlı durumda.

Mesela Kingsman 1. film klişeden yıkılır. Ama çekim tekniği, karakterlerin uyumu, eğlenceli sahneler ile ciddiyetin harmanlandığı izlenebilir bir aksiyon filmi.

Mesela ben Cehennem Melekleri tayfasının, Vin Diesel'in vs çektiği filmlere çok uzak dururum. Bunların filmleri sanki sadece belirli bir sahne için çekiliyor gibi. Veya sadece bu adamların yaptığı artistik hareketlerin kolajı gibi. Cehennem Melekleri mesela hatırımda herkesin artistlik bir hareket yapıp kameraya bakarak laf çaktığı bir film olarak aklımda kalmış. Anime-mangalarda fanservis diyoruz ya, hah o tarz gibi. Kaslı adamları dolduruyorlar, vura vura git.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık