Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Asoiaf vs Orta Dünya

A Song of Ice and Fire vs Orta Dünya (Middle Earth)

• Kullanılan toplam oy
    73
Daha önce de aynı tartışma olmuştu, gene söyleyeyim. Fantezi yazarı evren nasıl yaratıldı da şu zamana geldi anlatmak zorunda değildir. Gerçek hayatta bile böyle bir şey yok. Al sana 10 farklı yaratılış miti.
https://m.haberturk.com/yasam/haber/31997-yaratilisa-dair-10-farkli-mit
Kitapta tanrı var mı yoksa tanrılar sadece olağanüstü güçler mi belli değil. Bu yönden Asoiaf Zaman Çarkı ve Yüzük gibi halkın yaratıcı, Tanrı vb. kesin bildiği bir hikaye değil. Ve İlk İnsanlar nereden geldi demek de Amerika'ya Avrupa'dan gelenlerin kökenini sormaya benziyor biraz da. Yani onlar da anlatılabilir ama bu biraz da gereksiz.
Ne kadar derinse o kadar iyidir diye düşünüyorlar herhalde :bilmem:

Buz ve ateşin şarkısında her hangi bir yaratıcı olmasını istemem açıkçası, tyrion gibi biri var orda.

Buz ve ateşin şarkısını okudum. Tolkien'den ise Hobbit'i okudım şimdi de yüzüklerin efendisi yüzük kardeşliğini okuyorum. 400 sayfa okudum.

Kesin yorumum değil, ileride değişebilir ama şu anlık Asoiaf diyorum. Lotr ve hobbit bana fazla tozpembe gözüktü ve karakterler de keza öyle.

Sanırım linç yiyeceğim. :p

Şimdi yazacağım iki üç cümleden önce belirteyim,Lotr serisinin filmlerini izlemedim. Hobbit'i okudum,Lotr üçlemesinin de ilk kitabı elimin altında henüz fırsat bulamadım ama hikayeyi ve evreni az çok biliyor sayılırım. Onun dışında ASOIAF evrenine oldukça hakim sayılırım,kitaplarını okudum fakat üzerinden biraz süre geçtiği için aklımdan çıkan birkaç detay olabilir.

Tolkien'in Orta Dünya'yı oluştururken ki amacının kendi mitolojisi ve dilini oluşturmak olduğuna dair bir bilgim var. Karakterlere de bakarsak genelde ya siyah ya da beyazlar ortasında olan karakter sayısı az. Hobbit'i okuduğum kadarı ile de karakter gelişimi çok yok,Hobbit'te cidden karakterin bir gelişim yaşadığını hissettiğim tek kişi Bilbo'ydu. Onun da hayatındaki ilk macera olmasından dolayı bunu doğal ve güzel karşılıyorum.

ASOIAF serisinde ise Martin'in mitoloji oluşturmak gibi bir amacı yok. Martin gerçek tarihi alıp kendi evrenindeki kalıba uygun kılarak hikayeye ekliyor(Duvar,Kızıl Düğün,Lannister-Stark rekabeti hatta düşmanlığı vb.). Neredeyse her karakterin gri olması da bir diğer detay,bir karakteri seven birini bulacağın gibi sevemeyen birini de bulabilirsin ve sonuçta ikisi de haklıdır çünkü o karakterlerin iyi veya kötü olması tamamen okuyucunun düşünce tarzına kalmış.

Hikayelere bakarsak bu yine okuyucunun ne tarz hikayeleri sevdiğine bağlı tabii ki,komplike ve altı dolu ters köşelerden hoşlanan birinin ASOIAF serisini daha çok sevmesi doğaldır,daha çok macera tarzı seven birinin de Orta Dünya sevmesi normaldir.

Benim fikrime gelirsek Orta Dünya ve Tolkien'in Fantastik edebiyatına katkısı tartışmaya açık bile değildir. Günümüzdeki bütün fantastik edebiyat yazarları Tolkien'den ilham almıştır bu açık. Kurulan evrenler açısından da Orta Dünya bambaşka bir seviyede. Fakat ben hikayenin daha karmaşık ve şaşırtıcı olmasını seven ve bir karakteri doğruları ve yanlışlarıyla(gri yani) seven biri olduğum için açıkçası ASOIAF benim için şu an biraz daha önde.

Dediğim gibi Orta Dünya'ya çok hakim değilim,genel olarak çoğu kişinin bildiği bilgilere sahibim. Dolayısı ile Orta Dünya hakkında yazdıklarım eksik veya yanlış ise affola. İlerleyen zamanlarda tabii ki fikrim değişebilir fakat şimdilik düşüncem bu yönde.

Son düzenleme:
Karakterler açısından lotr biraz daha iyi-kötü eksenli giderken asoiaf evreninde karakterler de biraz daha komplike siyah-beyaz değil de gri tonlarındalar sanırım.. Bu asoiaf'ın en büyük artısıdır herhalde.

İnsanlar niye Orta dünya denince sadece Lotr serisini akla getiriyor bir türlü anlamadım. Lotr serisi Orta dünyanın en son halkasıdır yani Silmarillion da gri karakter falan yok sıkıntısı yok. O sadece Lotr serisine özel o yüzden Asoiaf gri karakterler ile dolu Orta dünya toz pembe bahanelerini falan bir türlü anlamıyorum. Orta dünyayı orta dünya yapan Silmaril Lotr değil bana göre.

Orta Dünya'da gri karakter yok diyen arkadaşlar Turin gibi bir karakter için hangi rengi seçer acaba?

Taht oyunu dediğiniz oyunun kralını Sauron, Numenor'da yapıyor. Açın Akallabeth okuyun. İnsanlar kandırmak, arkadan iş çevirmek, yanlış yönlendirmek neymiş görürsünüz.

Orta Dünya'da gri karakter yok diyen arkadaşlar Turin gibi bir karakter için hangi rengi seçer acaba?

Taht oyunu dediğiniz oyunun kralını Sauron, Numenor'da yapıyor. Açın Akallabeth okuyun. İnsanlar kandırmak, arkadan iş çevirmek, yanlış yönlendirmek neymiş görürsünüz.
Turin, Smiegol, Saruman, Theoden, Boromir. Hepsi karater değişimi yaşamış kişiler.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık